Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (Cinemart)

TomDolly

Krásne, dojímavé, okúzľujúce dielo, miestami aj vtipné. Za tento pôsobivý výkon (prekusnem tých 120min) kludne aj Oscara. ()

slamic5

Skvěle zahrané, skvěle natočené, skvělá hudba, velmi citlivé téma, ale nemůžu se zbavit dojmu, že tam prostě do té páté hvězdičky něco chybělo. ()

foils

Tak trochu jiné kostýmní drama někomu jistě poslouží jako ukázka úpadku současné kinematografie do videoklipové povrchnosti. Někdo jiný na druhou stranu ocení snahu podívat se na minulost současnýma očima. Očima krásné Alicie Vikander, jež od prvního záběru klame tělem (totálně dnešní makeup i herecký projev. Režisér nás evidentně chvíli nechává v iluzi vsuvky ze současnosti, když titulek s místem a časem děje zařadí až po úvodní scéně). A nebude náhodou, že je to především ona, kdo táhne celé dvouhodinové emancipační drama, jež je jinak hlavně připomínkou a oslavou průkopníka, který cíli stát se sám sebou neváhal obětovat vlastní život. Dnešní doba klade velký důraz právě na individualitu a svobodnou vůli. Dánská dívka (trochu šroubovaný překlad) se k tomu nestaví kriticky, spíš upozorňuje, že svoboda není samozřejmostí, ale něčím, oč je třeba bojovat. S fakty snímek nakládá jen o trochu méně volně než třeba nedávný hit The Imitation Game, na rozdíl od něj ale aspoň výrazně méně manipuluje s divákovými city a nesnaží se vydojit slzy dojetí. Nikoliv dokonalé dílo, ale ani prazdná postmoderní hříčka. *** 1/2 (70 %) ()

klaranapoli

Tak se mi zdá, že se nám tu zrodila nová herecká hvězda....Já vím, asi už jsem to měla zjistit při Teorii všeho a taky že zjistila, ale mám takový tušení že tenhle herec se teď bude objevovat nejspíš všude. Výborná role, ale konec jsem nečekala. Chtěla jsem pro ni šťastný konec :( ()

Starejsi

Toto dielo som musel stráviť, trvalo mi to dva dni, kým som to komentoval/hodnotil. Zrod Lily bol perfektný, všetky náznaky a pocity boli zahrané úplne reálne, manželka ho v tom podporovala, potom bránila, potom zasa podporovala. To, k čomu sa odvážila bolo neskutočne ťažké rozhodnutie. Kombo Redmayne-Vikander a ich kvality sú nesporne nepopierateľné. Alicia hrala skvelo (na Oscara), Eddie hral uveriteľne, miestami rovnako (Leo môže vyhrať tento rok). Pekná výprava, Desplat vie veľmi dobre zasadiť správne údery hudbou, a dotvoriť správne pocity v divákovi (podobne ako v Grandhoteli Budapešť), kostými úžasné, ale aj tak to u mňa nie je na 5 hviezd. Eddie potvrdil, že ak si správne vyberie rolu, dokáže z toho vyťažiť maximum, ale prikláňam sa ku komentárom, že prerod manželkinej postavy, aj napriek tomu, že bol druhoradý, bol u mňa určite silnejším. ()

breebee

Tak tohle se povedlo. Silný příběh, skvělí herci. Mě se to vážně líbilo a naprosto to naplnilo moje očekávání. Alicii znám jako jemnou Kitty Scherbatsky a tady se ukázalo, že má skutečně talent i na dramatičtější role, sag award naprosto zasloužená. O Eddiem ani nemusím mluvit, to je prostě bůh, aktuálně asi nejoblíbenější britský herec, který si to dává fakt slušně a jako holce mu to navíc dost sluší. Měl by vidět každý. ()

ButterflyEl

Čím to je, že mě Eddie vždy dokáže dojmout k slzám?... Jeho způsob hraní, mimika ve tváři a každý pohled mu do puntíku věříte. Z jeho a Aliciiny strany nemá film sebemenší chybu. Na Aliciu se opravdu krásně dívá, svou roli hraje nadmíru přesvědčivě a souzníte s ní v její nelehké situaci. Eddie měnící se v roztomilou a culící se Lili opravdu nakonec vypadá a chová se jako žena, ač je o pár centimetrů vyšší oproti svým kolegynim v práci i starému známému Henrikovi. Film je klasickou ukázkou stylu Hoopera a jeho hlavního kameramana Cohena (detailní záběry na malebná místa, postavy většinou soustředěny pouze do části obrazu, chladné barvy... ). Tento rozhodně zajímavý kousek si však i přes všechny tyto klady ode mě plný počet hvězdiček nedočká. Některé scény filmu mi přišly zbytečně natažené nebo zbytečné úplně. Chápu, že Hooper chtěl co nejvíce přeblížit Einarovu proměnu a její vliv na okolí, nicméně když bylo vše vysvětleno a už se pomalu chystáte na další děj, máte déja vu a opět jste svědky nějaké hádky, breku, nasazení šatů apod... Kromě této "maličkosti" bylo vše perfektní, včetně výpravy, kostýmů a hudby. Snad se dočká i nějakého toho Oscara (osobně bych ho dala Alicii). 85% ()

navel

Veškerou náruživost filmu Tom Hooper buduje polykáním slz hlavních hrdinů a neustálým iritujícím šeptáním, kterým sdělují nudné fráze typu „už ti nemohu dát, co po mě chceš.“ ()

lola10

Eddie Redmayne, jak ztvárňuje dívku uvězněnou v mužském těle, byl neuvěřitelný. Po jeho opěvovaném výkonu váženého Stevena Hawkinga jsem nečekala takovou úroveň. Jak to dokáže, říkám si, prodat emoce někoho, kdo trpí něčím tak specifickým a bolestným? Perfektní byl i výkon tolik láskyplné Alicia Vikander, která zkrátka uměla tu svou čistou lásku prodat. Kdyby tento snímek nevznikl na základě skutečného příběhu, možná bych tomu ani nevěřila. Milující ženu, odvážnou a bohémskou umělkyni a nakonec trpící láskyplnou přítelkyni, ztvárnila na jedničku. Snímek nám dal možnost nahlédnout nejen do duše trpícího transsexuála, ale i lidí kolem něj. Tleskám. ()

aheka

Mám ráda filmy s podobou tematikou. Kamera, atmosféra i hudba se mi u Dánské dívky líbily. Mimořádně příjemný byl také pohled na Alicii Vikander. U pana Eddieho Redmayna mi ale něco nesedělo. Roli jsem mu uvěřila i prožitky, které trápily hlavní postavu. Jen mi na jeho "hraní" něco vadilo. Bohužel to neumím popsat. Film měl místy poněkud zdlouhavý děj a chvílemi pro mě bylo rovněž těžké pochopit jednání postav. Gerda byla velmi tolerantní a asertivní žena... Dojem na mne tato pouť muže, s poruchou sexuální identity, zanechala hluboký. Jestli vám není cit cizí, běžte v únoru do kina (i když už nejspíš máte film uložený ve svém počítači)... ()

Homicidum

Teda nevím. Asi jsem od tohoto filmu čekal něco víc. Bylo to zvláštně úchylné tak, jak jsem předpokládal, ale něco tomu prostě chybělo. ()

kamislava

Bylo super jít do kina s pocitem, že film bude pecka. A ještě lepší bylo, že jsem měla pravdu. Pro mě jeden z těch filmů, kdy začaly závěrečné titulky, já jen seděla a tekly mi slzy. A nejen proto, jak to nakonec dopadlo s Lili, ale pro ten okolní přístup společnosti. Mám na mysli hlavně ty dva pitomečky, kteří Einara/Lili zmlátili. Námět filmu je dobrý a slibný, ale myslím si, že to mohlo být více propracované, že se mohlo jít více do hloubky. Také se mi zdá, že se tvůrcům nepodařilo dostatečně zachytit zmatek, který transgender osoba musí cítit. Co se týče hereckých výkonů, nemám co vytknout. Eddie má sice divný tvar obličeje, ale hraje výborně a Alicia byla na stejně úrovni. Musím si přečíst i knihu. ()

bohyyy

Alicia hraje jako o život, ale Hooper ji tak podráží nohy až přílišným hraním na jistotu, bezpečnými řešeními a předvidatelností, že výsledek nemá moc daleko ke kýči a její velice zajímavou postavu, kvůli které máme vůbec nějaký zájem o Einara/Lily, se snaží (naštěstí neúspěšně) redukovat jenom na trpící manželku podporující svého manžela. A i když jsou gesta a manýrismy Redmayna opravdu působivé, nemůžu se zbavit dojmu, že to je tak vše, co jeho postava je. Neškodná verze skutečné postavy transexuála redukovaná na ostýchavé úsměvy a "psí oči." Místo toho aby měnila naše pohledy na konvence sexuality, se snaží být jen, co nejvíc líbivá a neurážlivá pro diváky, jak jen to jde. _____ A takový je celý film. A zrovna snímek o takovém tématu a v dnešní době by se neměl snažit být za každou cenu líbivý, konvenční a bezpečný jenom za cenu, aby někoho nepobouřil. Konečných pár minut si opravdu Hooper mohl odpustit. ()

Adelka123

Velice silný film. Navíc inspirován skutečným životním příběhem. Divákovi se honí hlavou, jak se musí trans člověk cítit. Po shlédnutí filmu jsem si říkala: Zlatá homosexualita! Herecké výkony obou hlavních představitelů, Eddie Redmayne i Alicia Vikander jsou rozhodně vysoce nadprůměrné. Tento film lidem, kteří mají s menšinami problém, jistě otevře oči. Pokud tedy budou ochotni se na něj podívat. Za mě doporučuji! I mě otevřel oči. ()

Missanpassad

Film vás vtáhne do děje, připadáte si jako byste se procházeli ulicemi Kodaně a jako byste hlavní hrdiny znali a žili jejich život. Režisér Hooper má skvělí cit pro detail, příběh je vyprávěn poklidně a nenásilně, ve scénách kde je více lidí je stále na co se dívat. Eddie geniálně ztvárnil hlavní postavu, báječně se vcítil do křehké duše Lili a divákovi tak dokázal podat veškerou plejádu pocitů člověka který je vězněm ve vlastním těle. Ti co nenávistně snímek odsuzují, tak ve skutečnosti odsuzují Lili, protože se nechaly strhnout příběhem. ()

Sofinek

Vizuálně a hudebně krásný film. Eddie Redmayne je ten správný "weirdo" pro tuhle roli - pro mě osobně není nijak dobrým hercem, ale v roli Einara/Lili mu to snad i promíjím. To Alicia Vikander je úplně jiné kafe. Celý film stojí na ní a na jejím vyrovnávání se s naprosto bizarní a traumatizující situací. Jediné, co mi na tomto filmu výrazněji vadilo, bylo to, že je Lili místy vylíčena jako afektovaná a povrchní "nána", a pak to, že první půlka filmu plyne trochu pomalu, zvlášť v porovnání se závěrem. Celkově 75 %. ()

Logicomix

Většinou se při hodnocení snažím být alespoň trochu objektivní. Tentokrát to moc nepůjde, protože důvod, proč se mi Dánská dívka „nelíbila,“ je výsostně subjektivní. Téma má vzbudit emoce a získat Oskara a Eddie Redmayne by si ho možná i zasloužil, ale emocionálně jsem se na něj nenapojil. Hlavní hrdina/ka mi přišel/la ve svých touhách sobecký/ká ve vztahu k manželce, která je svatá a takřka bez výhrad ho/jí v jeho/její touze stát se ženou podporuje. Umím se asi lépe vcítit třeba do homosexuála, protože emoce zamilovanosti je nám společná. Homosexuálové ji prostě jen cítí vůči lidem stejného pohlaví. Naproti tomu nemám ani mlhavou představu o tom, jak se cítí člověk, který je mentálně ženou a je uvězněn v mužském těle. Taková zkušenost je totiž asi nesdělitelná. V pokusu sdělit mi nesdělitelné museli tvůrci tedy nutně selhat. Tři hvězdy dávám proto, že mě tento film sice rozladil, ale také rozrušil. To druhé by se filmu, který je pouze blbý, nepovedlo. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)