Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (Cinemart)

Zofinka2

Jsem docela zklamaná. Až od půlky mě to začalo víc bavit. Něco mi tam chybělo. Eddieho Redmayne jsem viděla hrát poprvé a moc mě nepřesvědčil. Většinou hrál dobře, ale ne pokaždé. Připadalo mi to takový...umělý, celkově. A tu manželku jsem nechápala. Jak s ním mohla tak dlouho vydržet? Matthiase Schoenaertse jsem viděla nedávno ve filmu Daleko od hlučícího davu a tam byl sympaťák a úžasný. V tomto filmu mi sympatický nebyl. Kdo mi byl sympatický, byla postava Bena Whishawa. Ve filmu mi chyběly rodiče hlavních představitelů a jejich názor na proměnu hlavního představitele. Co se mi ještě ve filmu líbilo, byl jejich pes. ()

gael83

Brilantní. Fenomenální. Intimní a přesto s obrovským přesahem. Scénář je geniální. Eddie to dává naplno, Alicia plní úlohu slabšího koně přesto její emoce doslova prýští. Mile potěšil ve vedlejší úloze Ben Whishaw. Obsahově či tématicky nelehké a rozhodně nepopulární téma transsexualismu zasazeného do počátku století v předválečné Evropě prolnuto dekadencí malířů a umělců. Tohle si žádá Oscara!!! ()

s_ga

Knižní předlohu k filmu jsem četla až po projekci.. Normálně to nedělám, protože pak knihu neumím objektivně ocenit.. V tomto případě se stal pravý opak.. Po prvním shlédnutí Dánské dívky jsem měla stejně silné protichůdné pocity.. Strašně se mi to líbilo a přitom se mi to příčilo.. Výkon obou hlavních herců mi svým způsobem hrozně seděl a zároveň se mi protivil.. Hlavně u Eddieho Redmayna jsem měla problém ze začátku.. Ale v průběhu filmu jsem si ho během vývoje Lili zamilovala.. Do teď mi před očima ubíhají jeho plavná ženská gesta.. Lyrický dojem z jeho podání role ve mně podnítila hudba a útěšné záběry krajin.. Aliciu Vikander jsem plně docenila až po poznání její knižní postavy.. Na film jsem se proto podívala znovu a uznávám, že mě plně pohltil.. Jak říká Eddie Redmayne v jednom rozhovoru a jak si matně vybavuji: "je to obraz lásky ne z hlediska sexuality, ale z hlediska duše". .Filmu dávám hvězd pět- hudba, věrohodná výprava, ztvárnění postav, vkusně očesaná knižní předloha, zvláštní ale pozitivní pocit jsem měla z interiérů Vdovského domu.. ()

sarianna

Ale tak dobré to bylo, jak praví klasik. Bohužel však trochu nudnější, než jsem očekávala. Zároveň mi přišlo, že i když se jedná o "citový" film, tak ty city byly takové, jak to říct, povrchní. Hlavně postava Lilly alias Einara mi přišla hodně sobecká a moc sympatická mi nebyla. Daleko lépe dopadla postava jeho ženy Gerdy a stejně je to dle mého i s hereckými výkony. Alicia Vikander byla naprosto skvělá a byť mám Eddieho ráda, na Aliciu prostě nestačil. Celkově tak tři, tři a půl. ()

rakosabasta

Konečně citlivě zpracované téma transgenderu, ze kterého čiší, že jde o duši. Pomalejší tempo s dlouhou stopáží může být problematické, ale v případě tohoto filmu je naprosto odůvodněné. Skvělé herecké výkony všech. ()

Zaba

Smíšené pocity... a stejně dávám 4 hvězdy. Zaujal mě příběh. Mám ráda výtvarné umění a zase znám o nějaké malíře víc + jejich pohnuté osudy. Takže, kdo nemusí transexuály a téma s tím spojené, ať na to radši nekouká. Natočené je to dobře, ale film je koukačka bez akce, bez spádu. Plyne to tak nějak pomalu... na film musí být rozpoložení. Herecké obsazení je bezva. Alicia Vikander mě velice zaujala!! To je asi všechno, co k tomu můžu napsat. ()

knoxwile100

No na Eddiho je po celý film hrozný pohled. Po delší sekvenci na jeho bazeranto-trans-hnusoksicht jsem si vždy musel pod prdel strčit zrdcátko a roztáhnout nohy, abych se chvilku díval na něco hezkého, pro uklidnění. Jinak ale herecké výkony opravdu na jedničku. Alicia Vikendar mě přímo nadchla a jsem moc rád, že toho oskárka dostala. Sice mi nebylo moc příjemné se dvě hodiny dívat na to, jak si manžel, co má doma nejkrásnější holku z celého dánska, přeje ufiknout svého "der" bimbase, ale režie, herecké výkony a prostředí jsou na takové úrovni, že to za shléhnutí určitě stojí. Díky šílenému scénaři Dánskou dívku považuju za nejrozporuplnější film roku. ()

Rosie

Nemůžu si pomoct, ale po celou dobu filmu jsem měla sevřenej žaludek. Možná je to zpracováním a možná jsou mi jen tahle témata bytostně nepříjemný, nevím, ale rozhozená jsem z toho každopádně. Slizoun Einar jako škaredá ženská a Lili jako nepovedená transka mi naháněli hrůzu. Ještě že to zachraňovala aspoň krása Gerdy a mužnost Hanse. Nicméně musím říct, že záběry byly prostě zajímavý, i když šíleně chladný. Všechno bylo ve filmu chladný, ač by se to u tohohle námětu nezdálo. Ale mě to chladnou nenechalo, byla jsem spíš ledově ztuhlá. Stejně jako Einar a Lili. Ty ledový oči a křečovitej úsměv mě asi budou strašit po nocích. Nevím, co si myslet, nevím, jestli se mi to líbilo nebo nelíbilo. Třeba se mi to rozleží... ()

Johgas

Do filmu jsem šla poměrně ostražitě, i díky komentáři uživatele Verbal :-). Film je spíše ženský, mně osobně se líbil a nelituju. Sice jsou to zfilmované Liliiny deníky ve zkratce, ale vše podstatné tam bylo řečeno. Neměla jsem nic ani proti hereckým výkonům. Eddie Redmayne tedy není zrocna krasavec, ale jeho výkon byl fajn - možná i právě proto, že není prvoplánovitý hezounek a jeho přeměna nešla tak hladce. ()

kika851

Dánske dievča ma rozhodne nesklamalo hereckými výkonmi a predovšetkým herec Eddie Redmayne. Ako sa dokázal vžiť do postavy a presvedčiť ma bolo neskutočné. A samozrejme príbeh psychicky pre mňa veľmi silný. ()

katherine7

Příběh muže, který se cítil být ženou. Snímek je úžasnej.. popravdě mě dostal a donutil se zamyslet nad tím, jak to mají někteří lidé doopravdy těžké.. nebýt tím, kým chceme je potlačení naši podstaty.. a to je vážně špatné. Einar/Lili byla silná osobnost, která vše přetrpěla a stála si za svým. Stála si i za tím, že podstoupí dvě nejrizikovější operace, které nikdo jiný před ní nepodstoupil.. Výkon Eddieho Redmayna byl dokonalý.. po chvilce jsem ho přestala vnímat jako muže a už tu byla jenom ta plachá žena - Lili. Alicia Vikander byla též úžasná, ovšem jako vždy. Celkově se mi snímek líbil.. nemám co vytknout.. prostě napsáno ŽIVOTEM. ()

Beaka9

Na základě skutečného příběhu..... říkají tvůrci. Není to ale tak úplně pravda. Ledasco bylo pozměněno a upraveno, možná proto, aby byl snímek "přijatelnější" pro většinového diváka, což mi vadí. Tak například Lily podstoupila poslední operaci až ve svých 49 letech, nezemřela tedy mladá. Scénář se také úspěšně vyhýbá hlavní Gerdině tvorbě, a sice ženských aktům, díky kterým se proslavila v Paříži. Mimo to se ptám, o čem film vlastně byl? Vypráví příběh Einara/Lily nebo jeho ženy Gerdy? Kdo je vlastně onou Dánskou dívkou, o které hovoří název snímku? Pokud měl být o Lily, pak jí bylo věnováno málo prostoru. Viděli jsme sice, jak se převléká, neviděli jsme však, co se děje v jejím nitru. Přerod Einara v Lily vidíme spíše očima Gerdy a jejích citů, nežli Einara/Lily. Přistihla jsem se, že soucítím s Gerdou a v duchu si říkám, ať se Einar vrátí do role muže. A proto pokud měl být film o těžkostech trasgender, což asi měl, je zde něco v nepořádku. Co se týče hereckého výkonu Eddieho Redmayna, hrál sice dobře tělem a rukama, jeho výraz byl ale podprůměrný. Vlastně se spokojil s připitomělým úsměvem za současného třepetání očními víčky, což mi hodně lezlo na nervy. A jak jsem četla ostatní komentáře, nejsem s tímto názorem osamocená. Ještě doplním - pokud jde o poselství, se snímkem Kluci nepláčou se nemůže vůbec rovnat. ()

tata22

Jedním slovem nádhera. Asi takhle má vypadat umělecký film s vysokými ambicemi. Jak čtu z komentářů tak rozhodně to není film pro každého a ani být nemůže. Myslím, že tuhle ambici ani neměl. Komu se líbí chodit do kina na zprofanované komiksové postavy, čím dál větší příšerky bojující mezi s sebou nebo amrické velkofilmy musí být notně zklamán. Dobře Vám tak. Tohle je totiž umění a to jak známo není pro každého, někomu holt stačí se jen a jen bavit a nepřemýšlet... Pro mně největší filmová událost od Nedotknultelných (tvůrci Islandského filmu Berani prominou) a jednoznačný nekorunovaný osacarový vítěz. Nějak jsem Vám víc uvěřil tomu příběhu než Di Capriovi v medvědí kůži.... ()

BabyB

Film odohrávajúci sa krásnom prostredí zdobia výkony dvoch hlavných hrdinov. Vynikajúci výkon Eddieho Redmayna, ktorý sa na túto rolu výborne hodil a tiež zaujímavá Alicia Vikander, ktorá zaslúžene získala Oscara. Ak si z očí stiahnete štipľavý závoj predsudkov, naskytne sa vám čistý pohľad na krásne spracovaný film o živote maliara Einara Wegenera. Nič viac, nič menej. Na tomto snímku som nenašla nič, za čo by som mu stiahla čo i len hviezdičku. ()

damatuza

Uvod filmu, vlastne cela prva polovica mi daval tusit ze tento kusok nebude ziadna slava. Jemne unudena som sa prebudila v druhej polovici, ked som to cele pochopila. Az vtedy na mna dolahli nenormalne silne a uprimne emocie. Ta cista laska, ktora je totalne nesebecka, je takmer neuveritelna. Neviem objektivne ohodnit film ako taky. Nechal na mne velmi silnu stopu, obdiv k bezhranicnej laske. K odvahe a sile. Mozno toto spracovanie nebolo az take dobre, ale pre mna bolo velmi silne. A Hudba na 1 *** ()

ssarka

herecké výkony a vůbec vše je perfektní...ale to téma,to mě fakt asi nechytlo,nebo to bylo tak nějak nudné..nevím,no.. ()

Le.noire

knizni predlohu jsem necetl, ale po shlednuti snimku jsem si jist, ze by se mohla naopak napsat podle nej. Nadruhou stranu ale je nutno podotknout, ze by to byla kniha velice ochuzena. A to ochuzena o dalsi mistrovsky vykon Eddieho Redmayna, diky kteremu Di caprio vyhral konecne oscara, jelikoz Eddie byl zcela jiste zarazen do kategorie pro herecku roku. Naprosto fascinujici atmosferu pribehu o prvnim transsexualovi a jeho pribehu a okoli nadherne podtrhuje scena z Danske Kodane, daloby se rict az ladna kamera a strih ktery dava deji naprosto plynuly chod .. Za hlavnim hereckym vykonem ovsem nezaostava ani vedlejsi postava Alicie Vikander v roli malirovi zeny, ktera i pres sve provopocatecni zdeseni chce nakonec svemu manzelovi pomoci ke stesti, ktere az do nejzassi chvile nechape a nechce se snim pro velkou lasku k nemu smirit. Skvele drama plne emoci s velmi silnym koncem, po kterem se mozna nejeden muz na sebe podiva do zrcadla a alespon na chvili si zkusi predstavit si sebe jako zenu.. Strhujici, ladna okulahodici smutna podivana, pro kterou je ped hvezdicek opravdu malo. ***** ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)