Afganské ženy za volantom

• USA Afghan Women Behind the Wheel
všechny plakáty

Základným znakom ľudskosti na celom svete je túžba po slobode. Líši sa však svojím charakterom a spôsobom naplnenia. Ženy v Afganistane sa usilujú získať vodičský preukaz, symbolicky ako prvý krok k získaniu svojej osobnej slobody aj napriek tomu, že spoločnosť, v ktorej žijú, ich snahu ani zďaleka nepodporuje. Film je príbehom niekoľkých žien, ktoré sa v Kábule, meste mužov, snažia dokázať, že sú schopné jazdiť na aute, a to rovnako úspešne ako muži. Metaforicky je ich cesta za šoférskym umením zároveň aj cestou za vlastnou slobodou. Ženy, ktoré vo filme vystupujú, sú z rôznych sociálnych skupín, ako aj vekových kategórií. Cez ich osudy zachytíme obraz širokej časti ženskej populácie v Afganistane a stretneme sa s rôznorodými podobami života v tomto meste. (oficiální text distributora)

fraktal

Spíše taková exotická "momentka", lehce melancholické, možná až nostalgicky zabarvené vyprávění ve stylu "nikdo to nemá lehké... Mě (coby logikovi/chlapovi) v tom chyběly "pevná data" - když už ne více národní, tak alespoň té osobní historie - vidět upřímné slzy je sice srceryvné, leč nezdálo se mi, že by to samotný dokument někam významně popostrčilo... čtvrtá hvězda za téma (+ vlastní osobní příběh režisérky). (( viděno online http://www.ceskatelevize.cz/specialy/jedensvet/cs/filmy/afghanske-zeny-za-volantem/ )) ()

Riley

Zajímavé, ale dávám spíš slabší tři hvězdičky. Kdybych byla úplný neznalec tohoto tématu, tak by mě to asi šokovalo, ale ,,bohužel,, jsem četla pár knížek o muslimských ženách a z tohoto dokumentu jsem se nic moc nového nedozvěděla. ()

Angelino

V tomto prípade asi nebudem objektívny. Dôvodov je niekoľko. Ten menej dôležitý je, že sme sa so Sahrou narodili presne v ten istý deň aj rok. Ten viac je, že trochu poznám jej príbeh. Keď pred zhruba 8 rokmi prišla na Slovensko, prvé noci strávila v našom byte. Jej plánom tu nebolo ostať, i keď film v ktorom hrala hlavnú úlohu vtedy vyhral na IFF Bratislava. Chcela ísť ďalej na západ, hľadať brata. V Afganistane bola vtedy vojna. Našlo sa tu však dosť ľudí, ktorí jej podali pomocnú ruku a tak nakoniec zostala. Keď som počul, že chce na VŠMU, zdalo sa mi to veľmi odvážne. Nevedela veľmi ani po slovensky, ani anglicky. No Sahraa má naozaj tuhý korienok a keď sa raz rozhodne... A toto je výsledok. Ako študentka piateho ročníka VŠMU natočila svoj prvý dlhometrážny dokument. Nakoniec, väčšina filmového štábu tohto filmu sú stále študenti. A aký podľa mňa bol? Pre stredoeurópskeho diváka určite prináša mnoho zaujímavého a nového na situáciu v Afganistane a špeciálne na postavenie žien. Nesnaží sa podporovať stereotypy, skôr si zachováva objektivitu a naznačuje silu a dôležiosť kultúry, náboženstva no hlavne tradícií a rodiny. Naznačuje i určité východisko, že sa veci môžu zmeniť, i keď to bude trvať veľmi, veľmi dlho. Ubrať 15 minút a bolo by to za 4. A tie pre moju zaujatosť aj nechávam :-) ()