V San Quentinu má být o půlnoci popraven vězeň z cely smrti, černoch Frank Louis Beachum, odsouzený před šesti lety za vraždu těhotné ženy, která mu dlužila 96 dolarů. Mladá reportérka deníku Oakland Tribune Michelle Zieglerová byla pověřena úkolem udělat poslední rozhovor s odsouzeným mužem. Jenže krátce předtím Michelle zemře při tragické autonehodě a šéfredaktor přidělí její úkol stárnoucímu veteránovi Everettovi. Sukničkáři, mizernému otci i manželovi a také bývalému alkoholikovi. Kromě toho má ovšem Steve dokonalý novinářský čuch a ten mu napoví, že s odsouzením Franka Beachuma není všechno v pořádku. Když se mu podaří zjistit, že klíčový svědek lhal o tom, co viděl, získá téměř jistotu, že odsouzený muž je nevinný. Na to, aby jeho nevinu dokázal, má však pouhých dvanáct hodin. Steve začíná zběsilý závod s časem, ve kterém jde nejen o život Franka Beachuma, ale také o něj samotného. Jeho nadřízený Bob Findley už dlouho hledá záminku, aby ho mohl zničit. Steve kousek po kousku odhaluje pravdu o zločinu, za který má být potrestán nevinný člověk. To však nestačí. Musí najít dostatek důkazů, aby dokázal popravu zastavit. (TV Nova)

Jordan odpad!

ČO TOTO MALO ZNAMENAŤ? Tomuto filmu som dal hodnotenie "odpad!" len preto, že žiadne horšie tu už nie je k dispozícii. Toto je strop alebo skôr dno, bahnité dno filmu. Týmto filmom u mňa Clint Eastwood klesol niekde do hlbín Tartaru, nezachráni ho ani milión Oscarov, ani jeho začiatky vo westernoch, po tomto paskvile sa na neho budem pozerať ako na dementného dedka bez súdnosti a zdravého rozumu. Podobne si účasť ostatných hercov zvučnejších mien vysvetľujem chvíľkovým stavom straty IQ a asi momentálnym vplyvom drog, alkoholu a ktovie čoho ešte na ich celkový organizmus. Najväčší šok som prežíval pri záverčných titulkoch, keď som po zistení, že ten vyplznutý kretén Eastwood to režíroval (myslel som, že to je projekt, ktorého sa režijne chopil nejaký začínajúci skrachovaný nímand venujúci sa točeniu zvieracieho porna) a tiež to, že táto úbohá sračka mala až troch scenáristov, ktorí zrejme utiekli z psychiatrického ústavu a napísali ho tak, že jeden napísal na záchode úvod, druhý keď si umýval ruky napísal záver a tretí to pri raňajkách spojil dokopy. A všetci traja boli opití. Príšerné, kolosálna k*kotina!!! Sledovať túto zhovadilosť bola jedna nekonečná muka, utrpenie, nuda a túžba, kedy to skončí. Pevne verím, že Eastwoodov ksicht neuvidím najbližších trinásť rokov a že mu už nikdy nikto nedá Oscara, a ak aj náhodou o tom niekto bude uvažovať, mal by si pozrieť tento . . . OMYL!!! Bože daj, aby som zabudol na tento kus hovna fimového priemyslu ()

nascendi

Nebolo to úplne zlé. Napätie bolo stupňované až do schematického konca, pričom iný koniec by pridal filmu novú hodnotu a iný pohľad naň. Už tradične mi prekáža nechuť Clinta Eastwooda zmieriť sa s vlastným vekom. Prvý krát mi to prekážalo v vo filme Gran Torino a potom už vlastne v každom ďalšom, pretože Clint má asi utkvelú predstavu, že môže hrať iba úlohu nejakého mača, ktorý uspeje tam, kde všetci ostatní zlyhávajú. A čím je starší, tým trápnejšie vyznievajú postavy, v ktorých sa o to snaží. Ale tri hviezdičky mu nechám, nech má radosť deduško. ()

nash.

Solidní Eastwoodovka, nepostrádající pořádnou dávku napětí, gradující do poslední chvíle i přes časté osobní a profesní objížďky, odvádějící stárnoucí novinářské eso od jeho pátrání a snahy zachránit nevinně odsouzeného. Clintův Steve Everett rozhodne není kladný hrdina, přesto je sympatický svou urputnou snahou zvrátit případ, který všichni odepsali, svou povahou dinosaura vyznávajícího tradiční hodnoty, které už nový svět odhodil a nahradil novými. Kašle na autority i nová pravidla, a jde sám proti všem v zájmu pravdy a spravedlnosti. Rozhodně dobrý film, byť nesedne každému, protože Clint coby režisér i herec vyznává tradiční filmařinu a postupy, které už nový film odhodil a nahradil novými. ()

PetrPan

Mnohem víc mě bavilo bezradná Everettova plavba vlastním životem než leitmotiv kolem trestu smrti, možná i díky nemastnému Isaiahovi Washingtonovi v roli odsouzence na smrt.  Schematické a předvídatelné tanečky kolem vyšetřování SPOILER samozřejmě nevinně odsouzeného ničím nepřekvapilo, ba spíš nudilo a jediným svěžím, ale jaksi nedotaženým větrem byla kromě výše zmíněného Clintova rodinného dramatu zvláštní postava nanicovatého vězeňského černoprdelníka, jehož jsem tak trochu brakově podezíral i z  jiných věcí. ale vyšuměl do prázdna, stejně jako mi brzy vyšumí zážitek z tohoto filmu. Spíš zaokrouhlená trojka. ()

Slarque

Nijak zvlášť objevná story o stárnoucím novináři zachraňujícím nevinně odsouzeného vězně poslední den před popravou. Clint zachraňuje, co se dá, ale s tímhle scénářem to asi líp dopadnout nemohlo. ()

Rocky62

Jak spletitá jest cesta ku pravdě. Clint poukazuje na korupci americké justice mísenou s rasovou segregací a navíc obohacuje tuto problematiku rodinnými i pracovními trablemi. I v tomto případě potěšil typický charakter Eastwoodových postav. Sobectví, namyšlenost, tvrdohlavost a bezohlednost jsou přesně ty vlastnosti, které jsou s Clintovým charakteristickým herectvím nerozlučně spjaty. Zdatnými sekundanty jsou nepochybně sarkastický Woods či emočně vypjatá Diane Venora. Závěrečných 20 minut je náležitě vygradováno a divák nemá nejmenší potuchy, zda ho čeká happyend, či nikoliv. Kombinace justičních omylů s životními hodnotami má patřičný efektivní dopad na diváka. Řemeslně zvládnutá práce, to je bez debat. ()

SeBig

Za mě zaslouženě zapomenutá užbleptaná nuda o nějakým noname věznovi nevim proč by mě měl zajímat a o Ístvůdovi, kterýmu nabíhá žilka na krku. Doslova to má zas 65% jen kvůli Ístvůdovi a né jen tohle, ale 90% jeho filmů, který jsou podle mě nudný plečky. ()

Chrustyn

Clint nikdy nikam nespěchá a ne vždy to je ku prospěchu věci. Pravda zabíjí je v jeho filmografii stále slabší, ale pořád slušná i když trochu táhlejší kriminálka, o reportérovi, který se snaží získat důkazy o nevinně odsouzeného na smrt. ()

classic

„Pravý zločin” je najmä to, keď ten skutočný zločin ostáva absolútne nepovšimnutý (nepotrestaný), a tým pádom „nevinnému” človeku hrozí poprava ! Povedzte mi teraz ale úprimne: „Kto je v dnešnej dobe čistý ako ľália” ? Afroameričan - Frank Louis Beechum, to rozhodne nie je, lebo už voľakedy mal opletačky so zákonom, a tak sa to na neho v žiadnom prípade nevzťahuje, ale žeby zrovna on chladnokrvne zastrelil tehotnú predavačku Amy Wilson kvôli 96. dolárom (áno, poznali sa, dlhovala mu túto čiastku), tak takýto profil mi na neho akosi nesedí... ? Mne isto nemusí, ale inak by zrejme nesedel v californskom, štátnom väzení v San Quentine, kde ho po šiestich rokoch konečne čaká „vytúžená, smrteľná injekcia” . Presne minútu po polnoci k tomu má prísť. A už vôbec nič nevyzerá, že by sa to malo akokoľvek zmeniť... ? To je prípad Franka Beechuma, že zase novinár Steve Everett z The Oakland Tribune, je v podstate « prípadom » sám o sebe ! Je to v prvom rade nenapraviteľný sukničkár, alkoholik a cynik v jednom, ale zase svoju prácu si väčšinou vykonáva poctivo a nebyť tragickej, dopravnej (auto)nehody jeho kolegyne Michelle Ziegler, ktorá sa pôvodne venovala Beechumovému prípadu, možno by sa nikdy do toho tak húževnato » neobul « , nespochybnil by výpoveď svedka Dalea Porterhousea, nepozisťoval by nejaké nezrovnalosti, alebo by už vonkoncom nezáchranil muža tesne pred popravou ? Čiže, F. L. Beechum by bol len ďalším „obetným baránkom” v prehnitej, americkej justícii, čo sa dá počítať snáď na tisíce ? Čas nemilosrdne plynie, a či sa to nakoniec Steveovi podarí, to je nejednoznačné, keďže i on sám má taktiež rôzne problémy. / Jednoznačne-nejednoznačný je tiež pre mňa i tento Eastwoodov, režírovaný snímok, o ktorom si človek hodne dlhú chvíľu ani poriadne nevedel, čo si má o ňom vlastne myslieť ? Skrátka, opäť potreboval tú svoju potrebnú „dávku réžie” , ktorá má rozkolísanú tendenciu, mne osobne to tak príde, že sa snaží o to, aby čo najviac filmoval, ako pred, tak i za kamerou, súčasne, keď miestami z toho vychádza iba pekný priemer. A síce to nie je iba vyslovená nuda na zaplakanie, no nič zázračného som nenašiel. A ešte čosi pre malú zaujímavosť. Filmová dcéra Kate Everett je v skutočnosti dcérou Clinta Eastwooda, Francesca, ktorá vskutku vyrástla do obdivuhodnej krásy. PS: Najvtipnejšia je sekvencia - rýchlonávštevy istej, zoologickej záhrady, kde som sa vážne pobavil. ()

jojinecko

Od Eastwooda ako režiséra a herca očakávam to, čo som v True Crime dostal...Postavu vyliečeného alkoholika trápeného životom a prácou, zápletku ktorá je síce tuctová ale režisérsky umne zvládnutá a podaná, scenár obsahujúci okrem znesiteľného klišé aj parádne hlášky a suchý humor, ktorý Clintovi žerem aj s navijakom, pár odľahčení a komediálnych vsuviek a samozrejme "typický" záver...Kto čaká od tohto filmu psychologicky exaktnú sondu a nervy drásajúci triler bude sklamaný. Kto očakáva maximálne poctivú detektívku starého štýlu a má rád Clintovu "typickú" rolu, sklamaný byť nemôže...Ja som vonkoncom nebol! Btw fascinuje ma, ako sa takmer 70 ročný Clint "nesere" a pokojne sa obsadí do role zvodcu žien, hoci vyzerá skôr ako múmia- skrátka sympaťák:))) ()

Morholt

Možná to patří k těm slabším kouskům v Eastwoodově režisérské filmografii, ale mě se to i tak líbilo. Příběh novináře, jenž na oltář své profese obětoval rodinu a zahrává si i s kariérou mi v Clintově podání seděl a ačkoliv se jedná o čistý kýč se záchranou na poslední chvíli, tak mě to vůbec nevadilo. Být tam někdo jiný, nejspíš jdu s hodnocením dolů, ale takhle tomu dám s čistým svědomím 70%. ()

Tommassi3

"Beechum prej věří ve znovuzrození !!" - "Jo, to každej v cele smrti !! Zvedlo by nám to porodnost.." ;) Především bych se chtěl zasmát všem, kdo si dovolují pochybovat o Eastwoodových režijních schopnostech, protože True Crime není ničím jiným než poctivou oldschoolovou kriminálkou, v níž si však režisér s parádním nadhledem střílí sám ze sebe a většiny svých filmů.. Přiznám se však, že v rámci Eastwoodovy režisérské filmografie bych si zrovna nedovolil říct, že mi jeho smysl pro humor vždycky sedne !! Ta nadsázka se dá vyčíst prakticky z každého druhého záběru, byť přiznávám, že pokud tím chtěl Eastwood vzdát poctu všem podobným žánrovkám, povedlo se mu to jen z části, protože přes všechnu tu snahu o odlehčení film nepostrádá velkou porci napětí !! Otázka je, do jaké míry je to zde vlastně na škodu !! Příběh sám o sobě není bůhvíjakým převratným scénáristickým veledílem, na počítání schématizmů a klišé vám nebudou stačit prsty, a ačkoliv se vše odehrává během nějakých 24 hodin, máte pocit, že vše trvá tak minimálně týden, čímž však rozhodně nenaznačuji, že by True Crime nějak nudil, nebo by Eastwood s něčím nějak moc otálel.. Jak to celé dopadne vlastně divák, Eastwoodův fanoušek jistě, odhalí opravdu hodně brzy, v tomto směru si skutečně True Crime na nic složitého nehraje, ale musím ocenit samotný happyend, protože ten nepatří zrovna k typickým Easwtwoodovým režijním znakům !! Herecky však jde o nadprůměrný kousek, skvělý James Woods a jeho skvostné slovní přestřelky s Eastwoodem jsou skutečnou ozdobou filmu, byť mě osobně mrzelo, že Woods nedostal více prostoru, Denis Leary a Isaiah Washington si také odehrají svůj slušný standard a to cameo Lucy Liu už je jen takovou třešničkou na dortu, i když mě mrzí, že sexy Mary McCormack coby novinářka Michelle zemře tak brzy !! Jinak si Clint přizval své obvyklé souputníky, jak soundtracku Lennieho Niehause, tak ani kameře Jacka N.Greena se nedá nic příliš vytknout, dialogy mě neskutečně bavily, mám jen zásadní připomínku k postavě napraveného grázla Franka Louise Beechuma, ty kecy o Bohu mi dost lezly na nervy a pak si Clint už taky mohl odpustit tu svoji postelovou scénu, protože pohled na jeho nahé tělo na přelomu tisíciletí bych si určitě nejen já velmi rád odepřel.. Tahle Pravda vás rozhodně nezabije, k smrti vás nudit také nebude, já si ji opravdu užil.. ()

Lyli

Musela jsem se smát, když mi cvaklo, že kmet, který má se sedm křížků na krku, hraje svůdného padesátníka (+/-). A to dítě není vnučka...je to dcera! Heh, totální wtf, a dost možná ukázka nulové sebereflexe. Překvapivě tohle nic nezněnilo na tom, že v závěru jsem skutečně byla na jehlách a fandila, aby dojel a zachránil toho svatouška. *Hodně cool konec by byl, kdyby se Eastwood s tou babčou vyboural, nepřežil a umřel by ve chvíli, kdy popravují svatouška. Taky v tom cítíte ten potenciál? Takový ten moment, kdy byste si to regulérně chtěli hodit, protože svět není fér... Jenže to se vám nestane, nebojte. ()

Marsik

NOVA CINEMA HD - Film jsem jako malý kluk měl hodně rád a pamatuji si, že mi toho černocha bylo líto. Dnes, po mnoha letech, jsem se k tomu dostal znovu a musím přiznat, že mě to už tolik nebralo. Už jen fakt, že Clint je snad v každé scéně, strhává na sebe 100% pozornosti a časem mi došlo, že mě už tolik nezajímá a že bych rád i podrobnější vykreslení ostatních postav. Když se však podíváte, kdo film režíroval, je vám pak jasné, proč tomu tak je :) Na druhou stranu je to příjemná detektivka, kde ty 2 hodiny čistého času jakžtakž přežijete, hlavně díky českému dabingu. 69% ()

ledzepfan

Poměrně ohraná základní zápletka zde Eastwoodovi evidentně slouží k tomu aby v plné parádě ukázal jak umí vykreslovat charaktery, vztahy a situace mezi nimi... Ono se to na první pohled tak nemusí zdát, ale ten film je v tomhle směru prostě vypiplanej... ()

LV.Helter

Šedý priemer. Nemastný, neslaný gýč, až neverím, že to zrežíroval pán veľký. O recyklacii nápadu ani nehovorím. A koniec je iba klinec v hrobe, ktorý celý tento film pochoval... ()

Maq

Mám otázku: Proč si Eastwood pro celovečerní film vybral scénář vhodný leda tak pro epizodu do seriálu televizních kriminálek? ()

reqiuem

Clint je osamělej santa claus, má jenom svý soby, který už 2 roky abstinujou, ale on se dycky rád napije. Je příznačný, že v jednom takovym alkoholickym delíriu se mu podaří rozlousknout případ, nad kterym si soudci lámaly hlavy 6 let. Clint je jako stvořenej pro role, v nichž se objevuje jako outsider se smyslem pro hodně specifickej druh humoru. V true crime se ale pasuje do pozice investigativního novináře, balí holky, má skvělej vztah se svym bossem a ještě mu zbyde 5 babek pro homelesáka. To, že všechny svoje pozice je schopnej opustit kvůli záchraně nespravedlivě odsouzenýho člověka, je ale už od začátku až příliš čitelnej kalkul. Příběh má nad sebou (jak teoretici rádi říkají) deštník v podobě mnohem obecnějších problémů, za který je třeba bojovat- justiční omyly, spravedlnost, všudypřítomná lhostejnost atd. To, co by se ale v případě podobnejch ideí mohlo stát je, že by se všechny postavy zcvrkly do schémat typu hrdina-padouch-oběť, dobrou-zlo-soud atd. Žádný moralizování se ale naštěstí nekoná. Člověk zdeptanej svym životem, bez zásad, ale se zarytym morálním kódem. To je rámec, kterým úspěšně prohlubuje psychologii svoji postavy a který se dá aplikovat na většinu jeho starších filmů(i včetně Gran Torina). Pohrdá pravidlama, ale dodržuje je. Miluje svou rodinu, ale podvádí ji. Mluví s manželkou, ale ve skutečnosti myslí na případ atd. Škoda ale, že právě v tomhle filmu je všechno taková prapodivná póza-rsp."musí to tak bejt, protože jinak to ani nejde". Ostatní role jsou jasně daný a pokusy je prohloubit vyznívaj dost kýčovitě a přímočaře slouží příběhu. Nevinnej už je od začátku nevinnej, prokurátorka otravná a ve vší té shématičnosti hereckých rolí je Clint jediným sebezpochybňujícím hrdinou.// Eastwood natáčí svůj nejprůměrnější film. ()