Dracula

(festivalový název)

Na panstvo grófa Draculu (Christopher Lee) prichádza nový knihovník Jonathan Harker (John Van Eyssen), ktorý sem však prišiel z úplne iných dôvodov. Má v pláne navždy zničiť Draculu. To sa mu však nepodarí a dokonca sa aj sám zmení na upíra. Prichádza za ním jeho priateľ, profesor Van Helsing (Peter Cushing), ktorý vyslobodí jeho dušu a spolu s Arthurom Holmwoodom (Michael Gough) sa rozhodnú pokračovať v tom, čo Jonathan začal. HORROR OF DRACULA je prvý zo série filmov s Christopherom Leem v úlohe Draculu. (pivo)

Litsarch

Nic pro mě už nepřekoná Upíra Nosferatu (1922), leč některé filmy s Draculou jsou také dobré. Horror of Dracula je jedním z nich. Od začátku se děj pohybuje ve své napjaté hororové lince a na nic se extra nečeká. Christopher Lee do role Drákuly pasuje moc dobře a kdykoliv se objeví na scéně, snímek získává takový ten "bod navíc". V prostoru je jeho přítomnost prostě cítit. Na Van Helsinga (Peter Cushing) jsem si sice musel trochu zvykat a nutno uznat, že role zahrál opravdu dobře. Snímek si moc dobře udržuje napětí až do konce a závěrečná scéna s Draculou je už jen takový bonbónek na konec. Na plný počet mi na snímku ale něco chybí. ()

Dale

Žiadna Transylvánia, žiadny Londýn, len nejaké nemecké mestečká. Najlepšie pasáže knihy vynechané, vlastne to s knihou nemá spoločné ani 10%. Atmosféra je tvorená len hudbou, príbeh odfláknutý, herci oničom, okrem Cushinga. Hororové scény tvoria prúžky krvi na krku. Veľké sklamanie. ()

PanCitron

Cushing a Lee poprvé jako Van Helsing a Dracula a já musím, říct, že jsme se opravdu bavil. Atmosféra celého filmu byla naprosto úchvatná a závěrečné rozpadnutí na prach působilo úžasně. ()

corpsy

Parádička. Hammer rules. Dracula vo svojej pravej podstate. Tajomný, málovravný, brutálny. Jednoznačne špička vo svojom žánri. Na atmosféru malo štúdio Hammer určite patent. ()

liquido26

Stejně tak jako u Curse of Frankenstein, i zde je potřeba patřičně vyzdvihnout výkon famózního Petera Cushinga v roli Van Helsinga. Jeho protějšek Christopher Lee v roli Draculy je oproti němu dosti nevýrazný. Připadá mi to spíše jako chyba scénáře než jeho. Mluví vlastně jen na začátku ve scéně s Harkerem a pak už ne. Celkově se postavě Drákuly nedostává adekvátního prostoru, jaký by jí náležel. Děj je oproti knižní předloze výrazně pozměněn, ale opět stejně jako u Curse of Frankenstein to není na závadu. Ze začátku jsem měl docela bordel ve vztazích v Holmwoodově rodině, ale když pochopíte, kdo je čí sestra, tak je to v pohodě. Co mi tady trochu vadilo, stejně jako u dalších Draculovských filmů z produkce Hammeru je to, že ačkoliv se děj odehrává v Transylvánii, města mají německé názvy a na domech jsou německé nápisy. Další problém, který provází opět celou Drákulovskou sérii jsou noční scény. V podstatě až na pár výjimek máte potíže poznat, jestli se stmívá, svítá nebo něco jiného. A já bych dal krk na to, že některý z nich se musely natáčet ve dne. ()

Astaroth12

Už som videl aj lepšie stvárnených Draculou ako v podobe Ch.leeho ale zas nemôžem povedať,že bol v tej roli stratený to určite nie ale to urobilo aj to že tu mal veľmi malo priestoru.Táto filmová adaptácia sa od originálu líši ale nieje to na škodu.P.Cushing v podobe Van Helsinga bol excelentný a naozaj to bol pán herec.Krátka stopaž tomuto filmu len pomohla. Atmosféra tu bola dosť mrazivá a k tomu určite prispela aj hudba.Nebol to najlepší dracula ale mal veľmi slušnú úroveň.To rozloženie na prach bolo veľmi efektné na tie roky. ()

MikO_NR_1909

Za prvé: nechápem luxusne vysoké hodnotenie a za druhé: Horror of Dracula je veľmi statický snímok, v ktorom pár krát zosilnie hudba, ale nie napätie. Čiastočne teda ide o voľnejšie spracovanie Stokerovho románu, ktorý ťaží zo známej príbehovej kostry, využíva farebné spektrum a peknú prácu s ateliérmi. Čo viazne, je jednoznačne chabá adresnosť, ktorá je určená najmä fanúšikom draculovských špecialít a absencia aspoň zrnka invencie, pretože samotné prevedenie kolíše a zapadá do zabehnutých klišé. Upírov moc nemusím, ale keď vyjde kvalitný snímok, viem ho doceniť... ()

UncleG

Okay. Verze z alternativního vesmíru, kde Draculův kašírovaný zámek leží ve Švýcarsku. Mina "Harkerová" si vzala nějakýho random Holmwooda, Jonathan Harker je profesí lovec upírů zasnoubený s Lucy a všechny ženský mají "trendy" padesátkový účesy. Ono to trochu působí jakoby původního Stokera rostříhali na proužky a pak ho pěkně po dadaistiticku náhodně vlepovali do béčkovýho scénáře. Když už se nám v té klasice drazí Hollywooďané takhle rejpali, mohli třeba inovativně spojit Van Helsinga s Renfieldem do jedné postavy. Na to ale bohužel nikdo neměl koule.  Nejhorší na tomhle zapomenutelným šloku je, že Dracula byl z nebezpečnýho charismatika degradován do role průměrnýho bubáka. Místo zákeřnýho mnohasetletýho monstra připomíná spíš hnijícího ředitele nějaký okresní pojišťovny. ()

gumli

Hoci sa tento film líši od knižnej predlohy,funguje lepšie ako mnoho filmov o Draculovi a to aj napriek doby vzniku filmu.Peter Cushing a Christopher Lee výborne hrajú svoje úlohy.Myslím si že ak sa ešte dlho bude spomínať na filmy od Hammeru,tak určite to bude aj tento film.Film mal rozpočet 81 000 tisíc libier.Dnes už je to klasický horror. ()

Martin741

Tento horor s drakulovskou tematikou je pre mna najlepsi, uz len kvoli staremu Christopherovi Lee. Rovnako, ako je pre mna najlepsi vlkodlaci horor Vlkodlak z 1941. 95 % ()

Rodriguez

Produkce Hammerů byla v některých případech opravdu luxusní, jak ve výběru příběhu, tak i v (dnes již) hereckých es. Celkem by mě zajímalo, jak by to dopadlo, kdyby legendárního Drákulu neztvárnil Christopher Lee a jeho soka doktora Van Helsinga Peter Cushing? Každopádně můžeme být hrdí za to, že tento snímek máme jako klenot britského filmového průmyslu a že se z něho můžou těšit i dalši generace "hororových" fanoušků! 90% ()

-Bomba-

Jedna z mnoha adaptací nejslavnějšího filmového upíra, Christopher Lee výborný ale s ostatními herci je to už trochu horší, jejich často naivní a směšné chování se nedá jen tak přejít o notně to zmenšilo požitek z filmu jako takového. Jeden příklad za všechny – Když byl Jonathan Harker v sídle Draculy, prosila ho jedna žena (nevěsta?) o pomoc při útěku, chvilku debatovali a nakonec ho chtěla kousnout. V tu chvíli ale rozrazil dvěře Dracula a ženu napadl, pokousaný Jonathan to nenechal jen tak a snažil se mu v tom zabránit. Následuje střih a Harker se probouzí ve svém pokoji, naprosto ihned mu je jasné, že jsou oba dva upíři a že je musí okamžitě zničit, hrdinně vyhlašuje zánik zlu aby následně zemřel. Prostě stupidita... Přesto se ale jedná o jednu z těch zdařilejších variant Draculy. ()

Alfréda

Uhrančivý, démonický Christopher Lee velmi dobře konkuruje Lugosimu, který pro mě dosud byl pomyslným králem drákulových adaptací. Sice nemá Lugosiho cizokrajný akcent, který se k Draculovi hodí, ale beztak, bravo bravo bravo. ()

Martrix

Před pár dny mě Bedazzled navnadil, abych zápatral po nějaké další staré britské komedii. Jak se stalo, že jsem skončil u Draculy, to netuším. Nicméně tentokrát se žádné nadšení nekoná. Není to vůči tvůrcům fér, protože před pětašedesáti lety to divákům kina jistě stačilo, ale dnes ... . Upírských filmů jsem viděl desítky, takže to okecávání/vysvětlování mě nudilo. Navíc po Coppolově hororové romanťárně, nebo třeba Drákulovi v Penny Dreadful, už ten příběh nejspíš nemá moc co nabídnout. Takže dnes je tohle velmi, velmi slabé, vyčpělé obsahově a nudné zpracováním. Samotní tvůrci asi s úspěchem nepočítali, proto zvolili takový ... konec. Ale jak všichni víme, ve filmu lze vzkřísit jakákoliv postava, pokud z toho cinkne kačka. Asi zkusím ještě jeden kousek, ať nekřivdím, ale ... . ()

WolfR

Chirurgicky přesná, svižná, krátka verze slavného příběhu. Dracula Christophera Lee je sice upozaděn, ale bohatě to vynahrazuje charismatický Peter Cushing. Tato verze nemá čím zklamat, ale ani překvapit, 3 hvězdy. ()

Los

Prozatím druhé zpracování, které jsem viděla. To první s Belou mi přišlo spíše komické, narozdíl od něj toto zpracování dokonce sem tam nahánělo strach. Knihu jsem četla, ale příliš si ji už nepamatuji, přesto jsem si všimla, že děj zde byl hodně (vlastně téměř úplně) pozměněn, ale zvláštní je, že na kvalitu díla to nějak nezapůsobilo. Jen bych řekla, že stopáž je až příliš krátká, vše se dělo tak rychle, možná to mohlo být trošku sem tam prodloužené. No ale když srovnám, jak jsem již učinila na začátku, s verzí z roku 31, musím dát pět hvězd. Prostě nechápu, jak tohle zpracování může mít nižší hodnocení. Nevadí mi starší filmy, spíše naopak, ale Bela je prostě tak nezapomenutelně trapný, že nemůžu jinak :) A ještě k Christopherovi...zde byl ještě relativně "mladíček", zajímalo by mě, jak by zahrál Draculu dnes :) 9/10 ()

hans500

Oproti předchozímu Frankensteinovi hraje Lee mnohem lépe, ale přesto není v této roli tak dobrý jako Bela. Lee je děsivý, ale chybí mu charisma. Peter Cushing opět excelentní (ten je naopak charismatický dost a dost), občasný hudební doprovod je pěkný, scénář se povedl, dobrá atmosféra, barva filmu neuškodila + závěrečná scéna, která opravdu stojí za to. Celkově to nenudí. Občas film dává zbytečně najevo svou béčkovost, což je na škodu. Silné 4*. ()

filmmovier

Krapet divné, řekl bych. Když jsem se pustil do sledovaní hammeráckých filmů, řekl jsem si, že začnu něčím nenáročným a konečně se kouknu na Christophera Leeho, v té jeho legendární roli. Jenže... Právě on je jako Dracula děsně prkenný, nezáživný a necharismatický a veškerou pozornost na sebe strhává Péťa Cushing jako Van Helsing, který má naopak všech uvedených vlastností až požehnaně, jemu tedy nemám co vytknout. Ještě ale k Leemu. Sice mi na Draculu přišel až moc mladý a nedémonický, možná by mu přeci jen víc prostoru neuškodilo, protože ten příběh je fakt nezáživný. Příběh je narozdíl od knihy úplně překopán (k horšímu) a i na malém prostoru to chvílema začalo docela nudit. Atmosféru to mělo takovou nijakou, ostatní herecké výkony byly spíše průměrné, Draculův hrad byl... no, přinejmenším podivný a jediná opravdu dobrá a zapamatováníhodná scéna byla to poslední s efektivním rozpadnutím se v prach. Tenhle film kdysi možná děsil, ale dnes to má, třeba jen k přiblížení se hororu proklatě daleko. Je to jen na jedno, velmi těžké zkouknutí a víckrát nic. A i když se dnes kouknu na další díl z téhle "legendární série" nečekám žádné velké zlepšení. Tohle béčkové dílko s nudným příběhem (ano) je maximálně za 50%. ()

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

02.09.2023

Van Helsing se dočká rebootu

Van Helsing se dočká rebootu

02.12.2020

Studio Universal oznámilo reboot slavného lovce monster Van Helsinga. Snímek natočí Julius Avery (Overlord), co je ale důležitější, bude ho skrze svoji společnost Atomic Banners produkovat mistr… (více)

Christopher Lee 1922 - 2015

Christopher Lee 1922 - 2015