Dantovské peklo

• Japonsko Dante's Inferno: An Animated Epic (více)

Dante Alighieri se vrací z křížové výpravy domů za svou milovanou Beatrice, kterou však nalezne umírající v tratolišti krve. Ve chvíli, kdy její duše opustí tělo, zjeví se samotný Lucifer a Beatrice odtáhne do pekla. Zdrcený Dante zapřisáhne bohu svou duši a vydá se do samotného pekla, aby vysvobodil jedinou nevinou duši v pekle, kterou kdy miloval. Průvodcem mu bude sám slavný básník Virgil, jeho odvaha a víra v boha. Avšak muž, jenž se nebojí zemřít, bude brzy čelit hrůznějším nepřátelům než pekelným hordám – bude se muset postavit svým temným hříchům… (t_gon)

helraiser

Animovaná brutální řezničina plná krve, vnitřností, všech možných potvor a jejich následné porcování. Tohle si opravdu nechám líbit. Naprostá brutální jízda od začátku až do konce, akce střídá akci a tak to jde až do konce. Nemyslet jen se kochat a užijete si to na plný koule. Dokonalost. ()

MJ

Hmm.... Zajímavé, fakt zajímavé, ale je dost škoda, že celý film nebyl v té první grafice. ()

mupimup

Z americké filmové tvorby všichni víme, že nakopat Luciperovi prdel není až zas taková věda. Celkově je vlastně překvapivé, že se ještě někdo tohoto nešťastného stvoření bojí. Odmyslíme-li si jeho poněkud nestandardní vzhled (v porovnání s Lady Gaga vlastně poměrně civilní), z většiny snímků víme, že se v případě konfliktu nezmůže než na hlášky typu: "Zhyň, smrtelníku", nebo "Došel jsi na konec své cesty". A pokud mu hrdina, před jeho terminací poskytne ještě chvíli času, přidá ze svého repertoáru ještě maximálně bonus v podobě hysterického pochechtávání. Padlý rytíř Dante ovšem o těchto omezeních neví a tak se prosekává, na cestě za svou milovanou, devíti kruhy pekla s razancí, které nižší pekelný management samozřejmě nemá šanci odolat. Během své pouti je Dante, jako účastník křížové výpravy, zároveň konfrontován i s temnotou ve své duši a tak jak se blíží k devátému kruhu, srdci pekla a Luciferově obýváku, dochází paradoxně ke vzdalování jeho čisté Beatrice. Síla příběhu netkví hlavně v jeho grafickém zpracování, ale v jeho emočním náboji podepřeném zejména výborným hlasem vypravěče. Dantovo peklo se řadí rozhodně mezi ty zajímavější animované filmy cílené na starší publikum. Vzhledem k tomu, že se bere vážně, by ovšem sneslo i o něco hlubší vykreslení hrdinova morálního konfliktu. ()

Rikky007

Dekadentní anime zpracování Dantova pekla, které zaujme spíš lidi, kteří předlohu neviděli ani z dálky. I tak je to hodně zajímavý projekt, hlavně co se týče vizuálního zážitku. Styly kresby se střídají podobně jako třeba v Animatrixu. Bohužel v tom nelze moc hledat nějaká poselství z předlohy a ve výsledku se to redukuje na jednodušší pohádku. Pokud to tak budete vnímat a nečekat od toho hloubku, nebudete zklamaní. ()

Lukadlo

Nebylo to špatné. Ale na druhou stranu bez nějakého hlubšího příběhu, nu, to se dalo čekat. Sečteno a podrženo: Kreslený příběh na způsob korejských rubaček, kde všechno lítá dvě stě metrů nad zemí. ()

Luckyman

Skvelo spracované literárne dielo Danteho Alieghieriho Božská komédia. Ani raz som sa nenudil a bolo zaujímavé sledovať ako si autor predstavuje peklo a hriešnikov jednotlivých "kruhov". ()

woo-hoo-hoo

Adrenalínovo-hektická propaganda k počítačovej hre ale aj k poéme samotnej a Danteho aplikovaný hnev balansujúci na pomedzí svätý a spravodlivý/ iracionálny, nezriadený a temný. Pod jeho brnením ukovaným z hnevu však ukryte drieme iná emócia a to strach z pohltenia peklom do ktorého suverénne vstúpil nasledujúc svoju lásku Beatrice. Bude z neho Nebojsa a nájde dostatok svetla pre svoju cestu? ()

Acrobat

Svet dakuje za rozne dary „nebies“, a nepochybne jednym z nich je aj Danteho absolutne fantasticka a mysticka Bozska komedia. Nie je cas ani priestor rozoberat uvahy a detaily skvostnosti, pretoze sa striktne musime drzat aplikacie dielo-animated epic. Autor nema v zornom uhle napocitane, kolke spracovanie danteho pekla je stvarnene tymto dalsim filmovym pocinom. Isteze, to peklo je azda najvdacnejsou temou a predobrazom, ktory je dovolim si povedat najlahsim sustom pre umelcov, filmarov, etc...Da sa vcelku sikovne predstavit, vymysliet rozne variacie utrpenia, dodat brutalitku, neresti, vrazednych monstier, vcelku napatej atmosfery. Vsetko je vsak viacmenej o forme, pri obsahovej stranke peklo pre nas je stale nedostupnym poznanim, a poznat ho za zivota ani nemozeme. Takisto tento animovany epos nepriniesol svetabornu tradiciu, ktora sa bude naveky sirit ludstvom. Nemozno mu to ale zazlievat. Vcelku vitanym plusom je rychly spad, nenatahovanie deja, jeho osova priamka stale drzi divaka pri zivote (v Pekle, ake paradoxne!), a tak bez vacsich zadrhelov prejdeme vsetkymi urovnami Pekla. Čerstvo posobi aj meniaca sa vizualizacia tvari hlavnych hrdinov. Animovane diela nepatria medzi moj zaujem, takze hodnotit kresbu, vytvarnost do akej miery sa podarilo zachytit exteriery a pohlady (mimiku) postav neviem zcela odborne posudit, za seba poviem, ze vsetko vyzera vyborne. Raz darmo, dar kresby (kreslenia) mi nebol dany, preto sa pobavim aspon na diele inych. Forma je vydarena, krv spliecha na vsetky strany, rytiersky kriz nici vsetko na vokol, ale dava aj zivot tomu, kto si to zasluzi. Nemozem opomenut aj fakt, ze nie vsetky myslienky vyznievaju do prazdna. Danteho monology su niekedy velmi presne aj z hladiska krestanskej nauky a nevzdaluje sa od reality ani predostrenie niektorych skutkov a ich hodnotenie. Rozpory tam su to je jasne (nemoznost prechodu duse z Inferno do Paradiso), ale na animated epic (este aj scasti japonskej) mozno s niecim suhlasit. Toto spracovanie sa len zaradilo u mna k mnohym dalsim. Revolucia sa nediala, zazitky pomaly vyprchavaju, avsak poznatok a vylet do animovanej tvorby pre dospelych navyse z takymto nametom vobec nedopadol „špatne“. [videné 07.10.2010, HD (.mkv)] ()

fililipekk

Dante prosviští všemi devíti kruhy pekla (zapomění, chtíče,obžerství, chamtivosti, hněvu, kacířství, násilí, podvodu a zrádců) jako nůž máslem a čelí samotnému Luciferovi. Máme zde hezky zobrazené peklo a drsného Danteho, který porcuje démony na počkání. (Něco podobného bych chtěl vidět s Kratosem, toho se, ale asi dočkám těžko) ()

Petulka88

Vizuálně dokonalá podívaná, nejlepší adaptace počítačové hry všech dob a nejlepší 2D animák nejméně za posledních 10 let. To všechno je Dantovské peklo. Podoba Danteho pekla je opravdu fascinující i děsivá zároveň, tady se evidentně tvůrci vyřádili. Jestli jsem včera psal, že Číslo 9 není animák pro děti, tak o Dantovském pekle to platí tisícinásobně. Pokud tedy nechcete svým dětem zajistit doživotní noční můry. Nejen, že je peklo strašlivým místem, ono se tady ani s brutalitou nešetří a o nějaké ty useknuté končetiny nebo vyhřezlá střeva tady není nouze. Film svou atmosférou, připomínající ty nejhorší noční můry, dokáže diváka neskutečně vtáhnout a pořádně podusit. Je jen velká škoda, že akční scény pak působí rušivě a opravdu připomínají.... videohru. Pravda, po nějaké době se i strašlivý svět Danteho pekla okouká a už to není taková děsivá pastva pro oči jako na začátku, ale i tak jde opravdu o skvělé dílko, díky kterému si snad zahraju i herní předlohu. ()

Euchrid

Vizuálně nabušené, zábávné a téma rubačky v danteho pekle se mi prostě líbí, i když anime moc nemusím. Ale zas občas pitomé a trochu repetetivní. Ale už jenom kvůli výtvarnému zpracovaní jednotlivých kruhů pekla stojí za vidění. Tak něco mezi třema a čtyřma hvězdama. ()

Bezmenny

Pozeral som to unavený ako pes a v hlboko v noci. Moju pozornosť to nestratilo ani na okamih. Ani neviem, čo by som tomu vytkol. Možno nezhoda v deji s mojimi vedomosťami o náboženstve (sebaobeta za iných). Ale inak - veľmi sa mi páčilo. Príbeh, dej, spôsob nakreslenia, súboje, jeden kruh za druhým...prosto super. ()

Vron

Věřím, že přesně takhle to Alighieri zamýšlel. Romantický příběh dvou milenců, kde jeden se obětuje pro druhého, na pomoc mu přicházejí dobří duchové, aby nakonec dobro zvítězilo nad zlem, filozofické a vůbec myšlenkami prodchnuté pohlazení pro kuřecí polévku; to všechno podané příjemným, uklidňujícím a nenuceným způsobem - všude plno krve, uťatých hlav, končetin, vytékajících vnitřností, vzezření připomínající hnijící útroby samotné a tak vesele dále... Sice jsem nečetl literární námět, ale tohle je cele hrozná pitomost. Jednoduše nebrat vážně a raději se zasmát patosu. Zajímalo by mě, jestli si 'Božskou komedii' na základě téhle hry nebo filmu někdo vůbec přečetl... ale to už je jen takový malý výkřik do tmy. Jedna hvězda za to, že jsem se moc nenudil a druhá za... za slepou odvahu veřejně tohle prezentovat. :) ()