Náš den přijde

(festivalový název)
  • Francie Notre jour viendra (více)

Co uděláš, když jsi dospívající zrzavý budižkničemu, který až na jednoho staršího chlápka nemá kamarády? Když tě všichni nenávidí a nejvíc ze všeho tvoje vlastní rodina? Když se ti všichni kámoši vysmívají? Odpověď: Ty a tvůj ubohý kumpán seberete všechny svoje prachy, koupíte si sportovní auto, elegantně se oháknete a zamíříte do země zrzavých, do Irska. Co ale začíná jako hledání ideálu se promění v divoké řádění plné nenávisti, násilí a sebedestrukce. (oficiální text distributora)

sona123

Francouzské sociální drama. Jízda, která graduje - ovšem, příliš překvapivé to není, uvěřitelné taky moc ne. I když, takhle nějak asi dráha všelijakých individuí stojících na kraji společnosti začíná - nespokojenost, deprese, šikana v anamnéze...jako film? Nic zvláštního či neotřelého. ()

petrskoc

Na to, že jde o velmi lowbudgetový a skromný film, Gavras toho za těch cca 80 minut řekl hodně. Jde se místy sice trošku proti logice věci a samotného vyprávění - hrdinové jednají nepřirozeně. Stejně tak je třeba brát některé scény s nadsázkou. Za mě nejsilnější sekvence v hotelu, kdy se šlo naopak přesně proti stylu dosavadního vyprávění. Cassel je prostě pan nadherec a zraje jako víno, Barthelemy - kterého lze vidět již např. v dřívější spolupráci s Gavrasem v hlavní roli v klipu pro Signatune od DJ Mehdi - předvádí určitou dávku charismatu, ale roli introvertního, na duši pošramoceného zrzka s touhou po spravedlnosti, jsem mu příliš nevěřil. Vyhrocující, násilná tendence ve vývoji snímku mi byla sympatická - ona se ta nenávist často v extrémních případech přetavit jinak než do formy násilí a brutality ani nedá. Tohle putování dvou zrzků by si sice dle mého zasloužilo vyhrocenější a plnokrevnější konec - vývoj příběhu a vyprávění tomu nasvědčují. Na druhou stranu chápu touhu zakončit příběh tak nějak lidsky až možná poeticky. Já spíš čekal, že mi Gavras zavře ústa nějakým brutálním vyvrcholením a já pouze zatleskám. Takto to bylo sice velmi silné, ale mohlo to být silnější. Těším se na další celovečerák. ()

PhillM.

Ze začátku se zdálo, že mě čeká pohodová roadmovie o dvou zrzounech oddělených generační propastí, jejíž dva břehy spojuje rezavý most. Očekávání se mi zakrátko (mylně) potvrdilo hláškami typu "Co děláte?" "Jsme gangsteři." "No jo, ale co děláte?" "Děláme rap." Závěr se pak zvrhl v šílenou (doslova) jízdu a při ní se mi vracely obrazy z první "pohodové" části a viděl jsem je úplně jinak. Naprostý souhlas s velebením obou herců. P.S. Takovej konec v balóně by se hodil i do Vratných lahví - možná by se měl Jan Svěrák zeptat taťky, jestli to ještě nechce přepsat... ()

Mr.Mick

Pripomína mi to komentár ktorý som napísal k Hanekeho Funny Games - "Keď sa spamätám tak napíšem viac.". Časom som si však uvedomil, že nepotrebujem k filmu písať niečo viac lebo moje pocity opísal dostačujúco. Preto by som ho rád použil aj tu. ()

bolan

Málem jsem se utloukl smíchy a v žánrovém zařazení ani náznak, že by mělo jít o komedii. Mám rád Francouze, mají nejdivnější filmy. ()

theSaint

Cassela mám s přibývajícími roky radši a radši, tudíž jsem se na tenhle počin skutečně těšil. Herecké výkony jsou podle mého názoru vskutku velmi dobré, ale to prostě nemůže zastínit naprostou "zbytečnost" příběhu , nebo chcete-li, cestu "odplaty". Pokud ve mně měl tento příběh vyvolat pochopení pro naprosto zbytečné násilnosti dvou narušených kolegů, kteří byli společností přehlíženi, ponižováni a nikdy nepochopeni (což nám snímek neukázal-divák si to domýšlí-pokud nepočítám domácí hádky a internetový omyl), tak se mu to nezdařilo. Psychicky narušený psychoanalytik, který úmyslně vyvolává ve svém mladším protějšku agresivitu (aniž bych pochopil důvod proč se tak děje) a jeho "učeň" , kterému se to zalíbí a který se přetransformuje ze zakřiknutého outsidera na totálního magora, si mé pochopení prostě získat nemůže. Nejde o to, že ti dva byli agresoři, ale o to, že k agresi neměli důvod a z mého pohledu je k ní nikdo nedoháněl. Osobně myslím, že kdyby se v příběhu více rozvinula psychologická stránka obou jedinců(především Cassela), která by nám pomohla náhlednout do jejich nitra a poukázala, kde je kámen úrazu, tak by nám lépe osvětlila a odkryla důvody této agresivní road-movie, čímž by film získal hlubší rozměr a ne jen nádech toho, že prostě byli nasraní na společnost. ()

Horak

Drsňácké ovšem až po nebesa vykalkulované nic. Veškerá motivace obou hrdinů shrnuta ve dvou hysterických zkratkách. Tenhle cool biják bohužel znovu potvrzuje, že francouzský film posledních let je jedno velké a dobře živené glazované hovno. ()

KOZEL84

Pak že já sem nihilista.Jednoduché sestřelit,což je jediné co by si ti dva zasloužili,jenže tak blbé,nudné a samoúčelné to není.Znuděný Cassel táhne,ale pohnutky toho nesympatického hnusu vedle něho sem zase chápal trochu víc.Být psychopatická,retardovaná buzna,asociální,neurotický slaboch a do toho ještě slizácký,zrzavý francouz,je na kuš.Narozdíl od jiných (amerických) sociopatů,kterým občas tak nějak fandím (je to film,že Jesse),je fajn to jednou cítit normálně,ale paradadoxně to filmu sráží hodnocení.Nejdu nad 3 ani hovno.Taková sranda to zas nebyla,nebo nejsem dostatečně ''aua''.PS:Jo,pleš je lepší než zrzavost. ()

honelnik

Nanešťastie pod tri ísť nemôžem....Romain Garvas bude ako režisér operujúci na striebornom plátne jedného dňa určite zaujímavý, na svoju slávu si však bude musieť chvílu počkať. Ak ale chcete vidieť Romaina v plnej polnej, tak odporúčam jeho dokonalý Vimeo kanál. K filmu len toľko, že ak si Romain k tej anarchii nevymyslí buď príbeh alebo emocinálnu linku, ktorá tie jeho zvrátene krásne scény spojí, zostane tento film len ich zbierkou. ()

JoSte

Sledovat tyhle dvě hlavní postavy bylo pro mě vyloženě nepříjemné (přestože byly zahrané obdivuhodně dobře). Z filmu přímo srší jejich psychická nevyvinutost, nevyrovnanost a bláznovství. Na jednu stranu je to důkaz o skvěle odvedené filmařské práci, na stranu druhou trochu pochybuji o významu a hodnotě samotného námětu. Na běžného diváka to bude celé působit velkým WTF dojmem. ()

Hapretor

Absolutně mě minula výpovědní hodnota tohoto rádoby existenciálního "díla". Při sledování dvou magorů, jak někoho ohrožují kuší, nutí nebohé svatebčany k veřejným sexuálním orgiím a náhodné kolemjdoucí se nezdráhají přímo prošpikovat šípem, jsem na pochybách, co si vlastně mám z filmu abstrahovat. Již od začátku se tyto paka dají dohromady, hlavně z popudu postavy, co zde hraje Cassel, a přitom vůbec není nastíněn byť sebemenší důvod jeho počínání. Co se týče toho druhého, tak uslyšíme pár nadávek na jeho zrzavou barvu vlasů a tim to hasne. Pak akorát celý film slyším, jak ho toto sere a Vincent Cassel mu úspěšně navrtává do hlavy další a další zvrácené teze z vlastní hlavy. Mentální zrzavec, který ani neví jestli je na holky nebo na kluky, je úspěšně manipulován ještě větším magorem, kterého zaplať pán bůh hraje teda ten Vincent Cassel, a díky tomu nedám odpad. Pokus o psychologickou sondu do člověka narušeného odmítavým prostředím se podle mě nezdařil, působil spíše jen jako jakýsi debilně zvrhlý "road trip thriller" o dvou dementech, ze kterých ten větší je ten psychiatr (Vincent Cassel), a tento fakt mě ještě více znepokojil a zmátl. Proč se onen psychiatr tak choval, zůstává velkou záhadou, proč byl onen zrzavec tak debilní, zůstává záhadou nemenší. ()

aslavey

Obrovská šílenost. První polovina plná černého a přitom velmi citlivého humoru, druhá půlka je jen absurdní psychojízda dvou zrzavých pošuků. Ale co Vincent dokáže zahrát je neuvěřitelné. Totálně se dokáže, stejně jako hrdinové, zničit kvůli roli. Myslím, že si ji užil, jako žádnou jinou.. ()

mourinho

Zahrané je to fantasticky. Cassel stoupá v žebříčku mých oblíbených herců opravdu strmě, je to ale paradoxně jeho postava psychiatra, která moje hodnocení tolik sráží. Zatímco totiž příčina Rémyho chování je více než zřejmá, původ Patrickova nihilistického smýšlení dost dobře nechápu. Zpočátku to vypadalo, že chce Patrick Rémymu opravdu pomoci, že ho vnímá jako svého pacienta (a možná to tak skutečně i bylo), v jeho svérázných metodách, kdy se svého klienta díky manipulaci a vytváření nejrůznějších iluzí snažil zbavit pocitu méněcennosti a posílit jeho sebevědomí, jsem viděl opodstatnění, jenže pak se najednou všechno zvrtlo a .............. oba dva psychouši (ano, teď už je tak mohu nazvat) vyráží na cestu za snem, jež se promění v divoké řádění plné nenávisti a násilí. Kde ale vznikla ta změna Patrickova chování, nějaký její důvod, smysluplný argument, to mi zkrátka uniká a strašně mě to vadí. Všechno mi to potom zavání až příliš velkým kalkulem, lacinou snahou šokovat, což je i díky hereckému koncertu všech zůčastněných myslím docela škoda. ()

Heroine odpad!

Ani nechápu jak se mu to daří, ale Olivier Barthelemy umí být neuvěřitelně tupý, nechutný a odpudivý. A tady to opět není výjimka - jen to na celý film nestačí. Myšlenka je, žel, podle mně velice přihlouplá. ()

dainio

Silné naturalistické drama, které mě svým pojetím připomíná tvorbu Gaspara Noe. I zde je totiž dostatek syrových a explicitních scén, jenž v konečném důsledku podávají jakousi fylozofickou myšlenku a nutí diváka k zamyšlení. Film totiž otevřeně odkrývá, různá společenská tabu jako je diskriminace, xenofobie, vlastenectví, homosexualita a vrozené předsudky. Bez jakýchkoliv skrupulí, jsme tedy svědky drsné reálie v dnešní společnosti. Hlavní hrdina, jenž je zrzavý má problémy v rodině, jeho vrstevníci dokola útočí na jeho zjev, z internetového dopisování s případnou dívkou se vyklube homosexuální gothik a do toho všeho se mu hroutí celý svět. Až do té doby, než potká zvráceného psychoanalytika. Ten mu poskytuje praktickou pomoc. Jeho nevšední metody, ač se zdají úchylné, mají účinek a mladík dostává najednou sebevědomí a vnitřní sebedůvěru. V tento moment se ale taky všechno obrací a jindy aktivní psychoanalytik jde do ústupu a nesouhlasí s dalším počínaním zoufalého hrdiny (odjezd do Irska, násilí, msta). Všechno to dopadá tak, že si zholí vlasy a vousy. Další vlny násilí od druhých lidí ale probudí, jeho mysl a začne svou vlast také nenávidět a zavádí jakousi válku. Válku, která nemá vítěze. Jenom poražené. Chci říct, že herecké výkony jsou fenomenální. Zejména Vincent Cassel je neuvěřitelný. Jeho obrovské charisma a neskutečná bezprostřednost dávají snímku, další rozměr. Jenom je škoda, že snímek ztrácí nějaké hlubší vysvětlení. To prakticky nenajdete za celou stopáž. Celkově ale rozhodně film stojí za shlédnutí. Na Karlovarském festivalu bude jistě patřit mezi horké favority. ()

Kingjiri

Další ze snímků, který jsem tak uplně nepochopil. Příběh dost zvláštní a způsob, jakym se potkal Patrick s Rémym byl ještě divnější. Navíc se mi moc nezdá, že by měl mladej zrzoun těžkej život právě kvůli svý barvě vlasů, spíš ze sebe nechal dělat otlounkánka. Kdyby se aspoň snímek netvářil tolik "ártově", moh dopadnout mnohem líp. Hudba byla divná a moc se k příběhu nehodila. Aspoň, že měl střihač soudnost a nevzniknul z toho dvouhodinovej nekoukatelnej paskvil. Jediný, co opravdu stálo za to, byl slušnej výkon Vincenta Cassela. ()