Laputa: Nebeský zámek

• Česko Laputa: Zámek v oblacích (více)

Chlapec z hornického městečka a dívka, jejíž původ je zahalen tajemstvím, jsou zataženi do honby za pokladem ukrytým v bájném létajícím městě Laputa. Během krkolomných dobrodružství, razantních honiček i dechberoucích odhalení musejí čelit nejen hamižným vzdušným pirátům, ale také armádě a tajným agentům. Celosvětově uznávaný režisér a scenárista Hajao Mijazaki do snímku promítl svou fascinaci létáním, vášeň pro klasickou evropskou dobrodružnou prózu a pro fascinující epochu konce 19. století, která s sebou přinesla rozmach letectví a vzducholodí. Díky těmto vlivům se Laputa: Nebeský zámek vyznačuje výrazně evropským, až verneovským nádechem, ale současně si uchovává kvality charakteristické pro produkci Studia Ghibli i japonskou animaci obecně. (Aerofilms)

Radek.SCH

Hype na ČSFD, obzvlášť u japonského Anime mě už pomalu začíná štvát. Člověk potom od toho čeká bůh ví co, a to se samozřejmě nedostaví. Laputa je "jen" další dobrý film od Miyazakiho. Dějově je to variace na další (pozdější) Miyazakiho filmy. Princeznu jsme měli už v Mononoke, válka, vzducholodě, tanky apod. se zas už oběvili v Naušice a Zámku v oblacích. Navíc co je nejzajímavější, Miyazaki nemá tradiční pojetí pohádkového "dobra" a "zla". - 70% ()

RedDuck

Laputa se mi zdála z Miyazakiho filmů příběhově asi nejblíže klasickým západním příběhům - umím si ho představit zfilmovaný i jako hraný západní produkcí. Proto mi to asi tak pěkně sedlo, Jednoduchý děj odehrávájící se v nápaditém pohádkovém prostředí. ()

figliar

Laputa sa prakticky podobá na ostatné Mijazakiho rozprávky. Mladé dievča Sheeta, lietajúci zámok, honba za bohatstvom. A aj tak je úplne originálny, tak ako všetky jeho ostatné filmy. Myšlienka, príbeh a znova úprimnosť a čistota, s akou je pointa podávaná divákovi. Proste nič iné ako 5 hviezd nemôžem tomuto filmu dať. ()

BOURQUE

Dokonalý zážitok zo všetkých strán!!!! Majstrovské dielo, ktoré nikdy nestarne a jeho príbeh, charaktery postáv a odkaz pre Svet budú vždy aktuálnym. Pán Mijazaki, ďakujeme Vám za ďalší nádherný darček, ktorý ste dali nielen pre svet kinematografiu ale aj pre „Ozajstný Svet“! Osobné hodnotenie: 100% (*****) ()

solid

Hudba, příběh, atmosféra tajemna a epické pozadí celého filmu je naprosto dokonalé. Asi nejlepší Mijazaki. ()

Nerd4Dreaming

Jeden z nejlepších animaku co jsem kdy viděl. Dostal me hlavně vizuál a atmosféra starého důlního mesta. A vojáků. U těch se stopro inspirovali u prvorepublikove armády Československa. Úplně me to praštilo do očí! ()

helloween93

“Throwback Thursday #26” - Druhý čtvrtek s Miyazakim a i tentokrát šlo o velmi originální anime pohádku. Castle in the Sky je klasický příběh o tajemné zemi, která ukrývá mnoho tajemství a moci, kterou chtějí “idioti” získat a zneužít. Rozdíl je v tom, že je v oblacích a nikdo neví, kde. Hlavní postavy Pazu a Sheeta jsou děti, po kterých jdou vládní jednotky i létající piráti. Miyazakiho trademark je nepopiratelný - létající stroje, magie, steampunk zkombinovaný s pokročilými mimozemskými technologiemi. Nechybí ani zvraty, parádní záporák a mnoho akce. Shlédnuto na Netflixu. 4* ()

skleboun

krásný film o snech a o létání...a o tajemné Laputě, létajícím ostrově, který spatří jen málokdo...rozhodně doporučuju, i když mi pořád mi od Miyazakiho přijde jako nejlepší Cesta do fantazie... ()

bernajk

Tenhle film si budu jeste dlouho pamatovat, cele dve hodiny jsem byl napnuty a hltal skvely pribeh. Kazdy film Hayao Miyazakiho je uzasny, ale tento se mi libil nejvice. Vrchol japonske anime, kde se na to hrabou americke animaky. Moc se mi do toho filmu nechtelo, protoze jsem si musel k fimu precasovat titulky, ale stalo to za to. 100% ()

sumperacek

Hodně lidí je z tohoto snímku vytočených. Nápadů je tu mnoho, animace a hudba je vynikající. Občas ale nelze zakrýt mírnou naivitu rozhovorů a je zde i absence vtipných momentů. Takže jen za 4. ()

Filmárik

Zo začiatku som mal v pláne že Lapute vytknem niečo ako zastaralosť alebo chudokrvnosť príbehu ale postupne som si uvedomoval ako trúfalo by to znelo. Filmy od Ghibli sú jednoducho nepriestrelné voči akejkoľvek negatívnej kritike a ani tento film nieje výnimkou. Aj tu je množstvo unikátnych postáv a skvelých fantáziou pretkaných nápadov pri ktorých môžem iba znovu vzdať poklonu. Samotné mesto Laputa mi svojim prevedením doslova vyrazilo dych a len mi to potvrdilo fakt že Myiazaki už pred viac ako 20timi rokmi nakopával Disneymu zadok. Aj keď vzájomná koprodukcia by mohla byť zaujímavá. ()

triana

Snáď v každom filme, ktorý nás nejako nadchne, sa nájde tá povestná Best scene, ktorá posunie naše hodnotenie vyššie. V mojom prípade to bol vstup Sheety a Pazua na Laputu. Ten záchvat radosti pohltil celé ovzdušie nielen na Lapute, ale i u mňa doma, ešte aj teraz sa usmievam. Skvelý Miyazaki, skvelý Hisaishi, skvelí dabéri, skvelí piráti. Niet čo dodať, čistých 5. ()

P. J. D.

Pěkně natočený film, jehož myšlenka se stupňuje již během jeho průběhu, avšak je prozrazena až na úplném konci, přestože je po celou dobu zcela zřejmá, což se mě osobně hodně zamlouvá a především líbí. To, co bych chtěl vyzdvihnout, že práce právě Hajao Mijazaki, který tady bravurním způsobem ukazuje svoje kvality, fantazii, představivost, ale především svůj um. Tenhle film možná není v očích odborníků dokonalý, avšak v mých ano. Za mne 5/5. ()

junxi91

Další japonské fantasy anime. Tentokrát jsou ústředními postavami dvě malá děcka - kluk Pazu, mladý horník a holka Sheeta, která mu jednoho dne spadne z nebe doslova do náruče. Vypadla totiž ze vzducholodě, kde cestovala jako zajatec vládního agenta Muska. Vzducholoď byla totiž napadena vzdušnými piráty v čele s "mámou" Dolou. A to všechno se stalo kvůli jejímu přívěsku na krku - amuletu v podobě modrého kamene, který má levitační schopnosti. Pazu vezme Sheetu k sobě domů, kde ji ukáže fotky létajícího zámku Laputa, který vyfotil jeho otec. Brzy se zde objeví piráti a také vládní vojska s Muskem a tak je třeba vzít nohy na ramena. Při tom jim trochu pomůže mistr z dolu, který má velké svaly a postaví se pirátům na odpor. Po honičce na kolejích spadnou oba dva do dolu, díky levitačním schopnostem kamene je to však měkký pád. Zde potkají starého horníka Strýce Poma, který jim ukáže všudypřítomné kameny jménem Etherium, které jsou v okolních skalách. Po odchodu z dolu prozradí Sheeta své pravé jméno - Lucita Toel Ul Laputa - je to totiž dědička Laputské královské rodiny. Poté je však zajme Musk a Pazua uvězní, zatímco Sheetě ukáže starého, na oko nefunkčního robota z Laputy. Pazuovi mezitím Musk vyhrožuje, a tak opustí Sheetu a vrátí se do své chalupy, kde však najde Dolu a její piráty. Nakonec se k nim připojí, aby společně našli Sheetu. Sheeta mezitím odříká kouzlo, které ji naučila její babička, a tím aktivuje onoho robota. Ten se snaží zachránit Sheetu, svým červeným zrakem ukáže na pozici Laputy, ale následně je zničen armádní vzducholodí Goliáš. Pazuovi se sice podaří Sheetu s pomocí pirátů zachránit, ale amulet má u sebe ten Muska. Piráti a naši mladí pronásledují Goliáše, který je navigován pomocí onoho Sheetina amuletu. Po cestě jim Dola prozradí to, jak proměnit rozhlednu v létajícího draka a tím získat lepší výhled. To také udělají a spatří obrovský mrak, který vypadá jako hurikán. Pazu si vzpomene na povídání svého otce a uvědomí si, že právě viděl onu Laputu a trvá na tom, aby se vydali směrem do oka hurikánu. Bohužel se však náhle objeví Musk a obří Goliáš, zničí pirátům loď a oddělí od ní onoho létajícího draka, a tak Pazu a Sheeta spadnou přímo do bouře. Ti dva však krásně přistanou na Laputě a najdou zde divokou přírodu v ruinách hradu, které se rozkládají kolem obrovského stromu. A tady teprve začne ta pořádná akce. Jsou zde totiž vojáci, kterým velí Musk, ale jsou zde pouze jako postradatelné oběti v jeho plánu. Piráti v čele s Dorou jsou jejich zajatci a mají být samozřejmě popraveni. Musk odchytí Sheetu a zavede jí do nitra zámku, kde jsou ukryty vědecké poznatky, je zde spousta kvádrů s různými ornamenty a také velký krystal, který pohání celé město. Odhalí také své pravé jméno - “Romuska Palo Ul Laputa" - je totiž také členem královské rodiny a chce se stát novým králem. Díky krystalu od Sheety probudí staré známé roboty a zbraně hromadného ničení, kterými chce rozmetat Goliáše a zničit armádu, která mu do té doby pomáhala. Pazu mezitím ručkuje po sloupech a snaží se osvobodit piráty, což se mu povede. Musk chce ovládnout celý svět, ale v tom mu Sheeta zabrání krádeží amuletu, který hodí Pazuovi, ale je opět chycena Muskem a zatlačena do rohu v místnosti s královským trůnem. Musk vyhrožuje zabitím Sheety, pokud mu nedá Pazu amulet. Ti dva však použijí mazanou lest. Chtějí spolu mluvit minutu o samotě a přitom odříkají kouzlo, při kterém je zničena celá Laputa, Musk konečně chcípne a děti jsou zachráněny tím, že se chytí kořenů onoho obřího stromu. Použijí opět létajícího draka a sejdou se s Piráty, společně oslaví vítězství a následně se jejich cesty rozejdou. Bylo to v pohodě, ale spíše to byla taková pěkná pohádka se šťastným koncem než pořádné drama, tudíž bych tento film více ocenil v mladším věku. Líbila se mi také ta nevinná romantická dětská láska mezi Pazuem a Sheetou, oba byli strašně sladcí a nevinní a představovali pro mě pojetí lásky, které jsem také dříve měl. Tehdy jsem si myslel, že holky jsou super a brzy si nějakou najdu a budu s ní zažívat dobrodružství jako tito dva. Život mi však ukázal, že to tak není, ženské jsou vybíravé potvory, rády ignorují, dělají drahoty a mají příliš přísné požadavky. A život není dobrodružství, jsou to hlavně problémy, trable a bolest. Dětská naivita je příjemná věc, srážka s dospěláckou realitou je však dost tvrdá. () (méně) (více)

Arequipa

Když se rozdával talent na točení dobrodružných fantasy filmů, Myazaki a Karel Zeman se u sudiček museli potkat..Líbivý příběh, napětí, dobrodružství, nádherné exteriéry, překrásná hudba (tu bych vyzdvihl asi úplně nejvíc - unikát!). Pro úplně nejmenší to není - střílení na děvčátko, v jednom bleskovém záběru uvidíte i krev na tváři chlapce!!!), ale celou dobu máte přesto jasný pocit - jak to u animovaného filmu má být - že to všechno dobře dopadne. Nemohl jsem věřit, že toto natočil režisér Cesty do fantazie, která mě před léty tolik zklamala. Pomalu nazrál čas na druhé shlédnutí:.-) ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana