Laputa: Nebeský zámek

• Česko Laputa: Zámek v oblacích (více)

Chlapec z hornického městečka a dívka, jejíž původ je zahalen tajemstvím, jsou zataženi do honby za pokladem ukrytým v bájném létajícím městě Laputa. Během krkolomných dobrodružství, razantních honiček i dechberoucích odhalení musejí čelit nejen hamižným vzdušným pirátům, ale také armádě a tajným agentům. Celosvětově uznávaný režisér a scenárista Hajao Mijazaki do snímku promítl svou fascinaci létáním, vášeň pro klasickou evropskou dobrodružnou prózu a pro fascinující epochu konce 19. století, která s sebou přinesla rozmach letectví a vzducholodí. Díky těmto vlivům se Laputa: Nebeský zámek vyznačuje výrazně evropským, až verneovským nádechem, ale současně si uchovává kvality charakteristické pro produkci Studia Ghibli i japonskou animaci obecně. (Aerofilms)

Saroman

Mijazaki je 100 let napřed. Řešení eliminace stinné stránky lidstva musí započít od těch nejmenších. Byť v jeho animácích je tolik skrytého kontextu že to divák pochopí až v určitém věku. ()

Veber

Mijazakiho tvorbu mám ráda. Krásná animace a zajímavý příběh (s důrazem na lásku, přátelství, ale i přírodu a možné zneužití vědy a techniky). ()

PTuranyi

Hajao Mijazaki v tomto filme prináša príbeh priateľstva a boja dobra so zlom vo fantasknom svete pripomínajúcom steampunkovú priemyselnú revolúciu. Čarovný prvkom tohto sveta je letokameň a tajomné lietajúce mesto Laputa. Krásne nakreslený príbeh dievčaťa Sheeta, ktoré uniká prenasledovateľom a postupne odhaľuje tajomstvo svojich predkov, aby zistila, že je Lusheeta Toel Ul Laputa. Chlapec Pazuo je jej v tomto príbeh rovnocenným partnerom na rozdiel od čarodejnice Kiki a suseda Totora, kde chlapci hrajú len vedľajšiu úlohu. Rodina vzdušných pirátov síce spočiatku hrá negatívnu úlohu no v priebehu príbehu svoju rolu zmenia. ()

Modular

Podle všeho se nemůžu považovat za správného anime fanouška, dokud jsem pořádně neviděl všechny Mijazakiho filmy, takže jsem se na jeden podíval, a... Je to dobrý! Až překvapivě dobrý. Na rozdíl od jiných mainstreamových "must-to-watch" anime (jako kupříkladu Šingeki no Kjódžin) je tento snímek opravdu dobrý ve všech směrech a celou dobu. Animace je třeba naprosto nádherná. Ručně malované snímky se poznají a animace spíš než anime připomíná starou animace z Disney pohádek, jenom v tom dobrém smyslu. Příběh je velmi hezky podaný a i když není bůh ví jak složitý, tak je zábavný a originální. Sound design je zvládnutý na jedničku, takže se nemusíte bát hluchých míst. Opravdu skvělá pohádka a anime! 9/10 ()

Lendak

Mijazakiho japonský Indiana Jones, doplnený o jeho obsesiu lietaním. Detskou fantáziou, ktorou Mijazaki sám a jeho filmy aj po toľkých rokoch disponujú, je niečo neskutočné a ja s chuťou sa pri sledovaní jeho filmov vraciam do svojich detských časov. ()

Mravcolev

Dalsi skvely Miyazaki! Nie je sice moj najoblubenejsi, ale stale skvely. Opat dokazal vo mne vyvolat mnoho roznych pocitov a emocii...napatie, uvolnenie, radost, smiech, melancholiu... Neviem ako to ten clovek robi, ale som mu vdacny, ze mi ukazal nove rozmery v animovanej tvorbe...ukazal mi, ze nie je potrebne angazovat zivych hercov, aby sprostredkovali divakovi umelecky zazitok.BRAVO! ()

Valigar

Další skvělý film od Miyazakiho s hlavní hrdinkou a létacími scénami. Komu se líbila Princezna Mononoke či Cesta do Fantazie, tak by se měl podívat na Laputu Stejné, ale přeci jiné. ()

Wroclav

Miyzaki je prostě machr. V Nausice se zjevně leccos naučil a tady už předvedl jak lepší scénář, tak hezčí animace a taky hudba ladí s filmem mnohem více. Kdybych předtím neviděl Cestu a Mononoke řekl bych, že je to nejlepší animovaný film co znám. ()

Woyczek

Narozdíl od Mononoke, Cesty do fantazie a Naushiky mi přišel Laputa docela utahaný. Příběh se nějak vlekl a ne a ne mě strhnout. U Miyazakiho filmů obvykle brečím, u Laputy ne. Těch pět hvězd dávám se zapřením, ale je to Miyazaki a tak je má za svůj nezapomenutelný rukopis a fantastický námět. ()

10doktor10

Tento film je opravdovým klenotem. Skvělý scénář i hudební doprovod. Pro mě osobně se jedná o jeden z nejlepších animovaných filmů, jaký jsem kdy viděl. Na filmu se mi líbí také to, že nepřekypuje čáry, kouzly a vůbec nadpřirozenem, jak můžeme v mnoha japonských animácích vidět. Myslím, že každý milovník filmů, a nejenom těch animovaných, by si tento mistrovský počin neměl nechat uniknout. ()

Exsecutor

I přes velice občasné okamžiky, kdy se mi zdálo, že scénář mírně pokulhává, nemohu tomuto dílu nic vytknout. Tvoří další podstatnou část skládanky, již tvoří nápaditostí, fantazií a duší obdařené filmy Hajaa Mijazakiho a již se dle mého názoru nepodaří zcelit každému. Má hluboká poklona mistru japonského animovaného filmu. ()

the_weaver

Rozprávka s fantastickou a tajomnou atmosférou, za ktorú vďačí hlavne hudbe a neobyčajnému prostrediu, v ktorom sa odohráva. S údivom dieťaťa som pozeral na banícky kraj, laputského robota a najmä Laputu samotnú, ktorá je prvotriednym strateným svetom s mystériom, ktoré by mohli závidieť aj Akty X. Príbeh, keď dve deti utečú pirátom a prekabátia armádu, som už síce nezhltol i s navijakom, ale nebránilo mi to fandiť im, keďže energický Pazu i copatá Šíta boli ozaj sympaťáci. ()

breckakamil

Klasicky som sa nabažil čarovného sveta ktorý od štúdia Ghibli vždy, aj keď je nereálne fantastický, funguje a je pochopiteľný. V tomto filme je všetko. Od emócií, skvelých záberov, animačných trikov a cieľového dialógu... A tá alegória vojny, chamtivosti a naopak detskej nevinnosti a prírodnej nedotknuteľnosti tú vonia na sto honov. Krásno - čarovno! ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana