Digging Up the Marrow

• Velká Británie Digging Up the Marrow

Filmař Adam Green začíná točit dokument o uměleckých dílech vyznačujících se zobrazováním příšer. Greena překvapí, když ho kontaktuje vysloužilý policista William Dekker a tvrdí, že má důkazy o existenci příšer. Greenova manželka je skeptická, ale on v práci na dokumentu pokračuje, předělá jeho původní záměr a více se zaměří na Dekkera a jeho snahu o odhalení podzemního útočiště příšer, které nazývá Marrow. (hajdano)

maddy

Očakávať od Digging Up the Marrow ktovieaký hororový zázrak je zbytočné, toto si Adam Green evidentne natočil vo voľnom čase len pre zábavu a preto lebo má rád príšery. Ja ho síce ako hororového režiséra veľmi neuznávam, keďže doteraz ma nezaujal ani jeden jeho kúsok, ale v Digging Up the Marrow si celkom efektne uťahuje sám zo seba („I would never do the same gag twice! Have you seen Hatchet 2?) a pomerne zaujímavo rozvíja celé to mystérium týkajúce sa vstupu do podzemia, v ktorom žijú monštrá. Kreslené náčrty ich výzoru, rozprávanie o celom ich svete by vystačilo na novú hororovú sériu. Problém je však ten, že Digging Up the Marrow sa len veľmi málo dostane od slov k činom. V podstate sa tu pol hodinu rozpráva o tom čo sa bude točiť, ďalšiu o tom čo sa natočilo a či je to skutočné a ďalšiu či majú ísť opäť točiť. Strašidelné scény sú tak všehovšudy dve a aj keď fungujú na výbornú a obsahujú dve priam infarktové ľakačky, tak to ani na tých skromných 90 minút nestačí, keďže zvyšok času je to iba pokus o budovanie akéhosi mystéria s monštrami ktoré mohlo fungovať, keby sa film bral vážnejšie a nebál predviesť niečo viac. Námet je fajn, scény v lese funkčné a záverečná desať minútovka s útokom monštier celý film síce adrenalínová zakončí, ale to je málo, veľmi málo, keď väčšinu času tu Adam Green (navyše dosť priemerný herec) iba vedie rozhovory s postavami. Škoda, toho strašenia v lese by som chcel vidieť viac. CELKOVO: 2* (4/10) ()

Raziel_cz

Film pro lidi, co chtějí věřit na monstra. A to je všechno, co byste o Digging Up the Marrow měli vědět, než si ho pustíte. Vážně, jinak si ho na sto procent neužijete, takže přestaňte číst a běžte koukat. | Už jsou všichni pryč? Fajn, takže tahle věc je co do formy fakt divná, protože není úplně dokument, ani úplně found footage a už vůbec klasický film, ale přitom má prvky všeho. Jsou tu herci a režiséři hrající sami sebe a je tu Ray Wise hrající fiktivní postavu. A celé je to o hledání monster, která žijí v podzemních metropolích, do nichž vedou průchody ze hřbitovů jako v Night Breedu. Akorát ty metropole neuvidíte. A monster moc taky ne, ale sakra, ta co jo rozhodně stojí za to! Chápu, že kdyby jich tam bylo víc a byla tam déle a bylo by je lépe vidět, nenaplnilo by to umělecký záběr, ale takhle nevyužít všechny ty skvělé designy je skoro hřích. Přesto jde ale o ohromně zajímavý snímek. Atmosférický a napínavý a i před pointou dost děsivý, nemluvě po. Takže i ty lekačky, které bych zrovna od Greena nečekal, mu odpustím. ()

George Stobbart

Jeden z mála moderných a nádejných hororových talentov Adam Green sa niekoľko rokov snažil a s obdivuhodným nadšením nakoniec do úspešného konca aj dotiahol projekt "Digging Up the Marrow". Tento krát neostal iba režisérom, ale zahral si aj hlavnú rolu a do niekoľkých reálnych vedľajšákov pozval aj svojich filmových známych. Ja som na Greena pred kamerou vďaka seriálu "Holliston" už zvyknutý a problém som s tým nemal, obzvlášť keď iba reálne „dodal“ sám seba. Ray Wise zase reprezentuje fiktívnu časť filmu a to chlapíka presvedčeného, že objavil vstup do sveta monštier, ktoré žijú v blízkosti ľudí. Ten predstavuje na kreatívnej práci umelca Alexa Pardeeho vytvorený "monster world" - pozoruhodný, tajomný a ako sa postupne ukáže, aj desivý. Trochu mi vadilo, že sa monštrá nepredviedli viac, no na druhú stranu je fajn, že sa neopozerané mystérium príliš nerozpitvalo a rúško tajomstva skončilo nepoškvrnené. Takže tu máme komplexne pojatý, multižánrový a zaujímavý faux mockumentary (pojem found footage sa mi tu akosi nehodí), ktorý zabaví, upúta a trochu aj postraší. V rámci subžánru rozhodne kvalita, s chuťou venovaná -hlavne- hororovému divákovi. ()

dubinak

Adam Green má vážně štěstí, že celých 90 minut této nezařaditelné divnotvorby nebylo až tak nudných a strašidelné scény byly dostatečně napínavé a lekavé. Ale neříkám, že ty zrůdičky, co tam strašily byly nějak povedené. Je jasné, že moc peněz to Greena nestálo, s obsazením taky asi neměl problém a nejspíš mu to celé slouží jen pro zábavu. Škoda jen trochu laciného, nejasně podaného konce. Víc než dvě hvězdy tomu dát opravdu nemohu. Už jen kvůli tomu, že natočit Digging Up the Marrow opravdu nemohla být žádná námaha a v postatě byl slabý i výsledek tohoto výstřelku. Pro srandu dobrý, ale úroveň to má opravdu nízkou. ()

xzajox

Pseudo-dokument, kde sa bohužiaľ strašne, ale strašne moc kecá. Starší chlap zavolá maníka monster-dokumentaristu, že vraj objavil vstup do brlohu príšer. Najprv sa kecá 20 minút o tom, či vôbec majú točiť. Potom na nich kukne jeden bubák a ďalších 20 minút kecajú o tom, či je to pravé atď. Potom 20 minút chlapovi prestanú veriť a preverujú si ho. Nakoniec sa rozhodnú ísť na to miesto sami. Maník stratí botu a bojí sa strčiť ruku do diery. Potom sa to posledných asi 20 minút niekam pohne a celkom fajne skončí. Bohužiaľ tie tony kecania sa tomuto dielku nedajú odpustiť, no uznávam, že tie ľakačky boli fajn. Koniec dobrý, no väčšinou nuda. 32% - 1* ()

• V jednom rozhovore režisér Adam Green dostal otázku, či zvažuje pokračovanie k tomuto hororu. Režisér sa s rozhorčením vyjadril, že nanešťastie na pokračovaní neplánuje pracovať. Dôvodom je to, že prvý film si nezakúpilo mnoho divákov a namiesto nákupu si film stiahli nelegálne. Tvorcovia preto utrpeli straty a prišli o rozpočet pre prípadné pokračovanie. (Marceloo)
  • Nikto okrem troch hlavných postáv nevedel, o čom je daný film. Každý herec dostal scenár len pre svoje scény. (Marceloo)