Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film vypráví příběh Jamese Deana počínaje jeho dětstvím, přes jeho bouřlivou a krátkou hollywoodskou kariéru, až k jeho předčasné smrti. Sledujeme Deanovu pozorohudně rychlou cestu vzhůru, od chudého prosazeníchtivého herce ke světově proslulé movie-star. Významnou část snímkuí je i rovina pojednávající o jeho vztazích, především pak o jeho složitém vztahu k otci. Celý svůj život se snažil otci zavděčit, ten ho ale ignoroval a v ničem jej nepodporoval. Ve filmu je jeho otec ukazován jako člověk, jemuž prostě jen nebyla otcovská role souzena. Otec ho nakonec zavrhl, a to i přes to, že se James stal jedním z nejvyhledávanějších herců v Hollywoodu. Osudnou se Deanovi stala jeho vášeň pro rychlá kola, když ve svých čtyřiadvaceti letech těžce havaroval a při převozu do nemocnice zemřel.

Tento biografický snímek z roku 2001 byl původně natočen pro kabelovou televizi. Dean je zde ukazován nejen jako tvrdě pracující a divoký muž, ale i jako citlivá ztracená duše, která svůj bouřlivý život odráží ve svých filmových rolích. Deana hraje James Franco, role Deanova otce se zhostil Michael Moriarty a režie se ujal hollywoodský veterán Mark Rydell, který se dokonce s Deanem za jeho života přátelil. (lineiy)

(více)

Recenze (35)

Slasher 

všechny recenze uživatele

V první řadě, tomuhle se říká perfektní casting, Franco ač možná až moc trdlo, má podobný zero-fucks-given charisma, snoubí se v něm ta frajerská drzost, samolibost, spontánnost, vykořenění. On je důvod proč dávám jasně palec nahoru. Dějově je tu kladen důraz na snahu zavděčit se otci, což je možná klíčem k Deanovu chování a osudu. Zásadní moment je tuším smyšlený (snad až příliš odvážné, nepodložené, tj. diskutabilní odhalení), ale zafunguje dobře a trošku ulehčí ten tragický konec. Stopáž je možná příliš krátká a mohla by víc do hloubky, ale je tu dětství, NY i konflikt s realitou L.A. a můj dojem dobrý - v rámci televizní biografie paráda a rozhodně se vyplatí si někde vyhrabat. Vážně, těžko si představím lepší obsazení... ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Chtěla jsem vidět tenhle film tak strašně moc, až jsem se ze zoufalství dívala na verzi s italským dabingem (neboť tu jedinou se mi podařilo sehnat). Ač italsky rozumím jenom "E perricoloso sporghersi" - "Nenahýbejte se z oken", dostalo se mi vcelku silného zážitku. Co bych jediného vytkla, je právě tragická závěrečná scéná, která mi svým vyzněním tak trochu nesedla, zpomalení obrazu působilo tak divně, možná by to chtělo udělat trochu jinak. V ostatním jsem byla nadmíru spokojená, James Franco opravdu hraje jako o život a ve mně jako fanynce vyvolává téměř totožné pocity jako Dean. Zajímavé mi přišlo pozorovat, jak si herci poradí s přehráním geniálních scén z originálu, třeba dechberoucí scéna na ruském kole z Na východ od ráje. ()

Reklama

FilmFan24 

všechny recenze uživatele

Takhle pojaté biografické filmy mám moc rád a zvlášť když se jedná o moje idoly. James Dean k nim patří. Můj nejpblíbenější herec, který nikdy nezestárl. Legenda, která nikdy neumírá. James Franco, stejně jako Dean, byl v době natáčení začínající herec a díky této roli na sebe hodně upozornil Plným právem. ()

aluna 

všechny recenze uživatele

Franco byl skvělej a především v pasážích, jenž představují fingovaný dokumenty z natáčení a známý scény z jeho filmů, je úplně božskej. Bavila jsem se, ale hlavně jsem se chtěla o Deanově osobě něco přiučit, takže jsem byla nadšená jen do chvíle, co jsem zjistila, že některý pasáže prý vůbec nejsou fakticky přesný, což by člověk u projektu takovýho druhu čekal. Docela škoda ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Film možno nebol celkom komplexný z hľadiska Deanovho života. Hoci nežil dlho, mohlo tam byť ukázaného viac. Tvorcovia však riešia Deanovu osobnosť, odkiaľ pochádzal, jeho nevyrovnané rodinné vzťahy a pravú príčinu jeho rebélie na plátne i mimo neho. James Franco celý snímok ťahá neuveriteľným spôsobom, že ak by to nebola TV produkcia, mohla pripadnúť do úvahy aj oscarová nominácia. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (10)

  • James Dean patrí medzi málo hercov, ktorí boli na Oscara nominovaní po smrti. A to hneď dvakrát – za filmy Na východ od raja (1955) a Obor (1956). (toi-toi)

Reklama

Reklama