Metro

Rusko, 2013, 132 min

Co vše se může stát v metru? Napínavý boj o přežití v hlubinách metropole. Milostný trojúhelník v podobě atraktivní ženy, jejího životem uondaného manžela a bohatého bezskrupulózního milence představuje zápletku téměř banální. Milostný příběh se však zvrtne v nečekané drama, když se oba sokové ocitnou ve stejném vagonu metra v moskevské ranní špičce, které se řítí přímo do katastrofální potopy. Na původní rodinnou krizi se tak rychle nabaluje masový boj cestujících o přežití, jenž se svádí v potemnělých tunelech, skýtajících nejedno překvapení... Půdorys ruského filmu obnovuje to nejlepší z populárních katastrofických formátů jako Dobrodružství Poseidonu (1972) či Denní světlo (1996), které přesazuje pro 21. století do mnohem dynamičtější a pro ruskou kinematografii typicky syrovější polohy. Kineticky vyvedený film si s nadhledem pohrává s pravidly žánru, přitom mu nechybí dramatický spád. V prvním plánu sledujeme zkoušku mezilidských vztahů, které dohromady svádí kalamita. Ve druhém plánu Metro vypovídá o rozpadu zaostalé infrastruktury a společenských nešvarech ruské společnosti, kriticky ovšem také upozorňuje na odvrácenou stranu nezkrotné urbanizace. (Česká televize)

Johnny.ARN

Takže takto si Rusáci predstavujú katastrofický boj o prežitie v zatopenom metre. Zbytočne dlhé a s dejovými odbočkami, ktoré boli nezmyselné. Práca s napätím a hudbou je pre nich tiež neznámy pojem. Natočené to ale bolo vierohodne. Len pri tých vyšších miestach mi chýbalo viac vodky. Davové scény ale super. 3 z 5 ()

noriaki

Metro je sice ruský film, ale ani ten si neodpustil propriety známé ze zaoceánských blockbusterů. A každý takový moment je vada na kráse. Romantický trojúhelník je jaksi navíc, kamerové zpomalovačky mohl režisér vystříhat a když už jsme u toho, tak syrové atmosféře patetické scény nesluší. Dalo by se namítnout, že bez toho by postavy byly úplně anonymní a příběh by se omezil jen na strastiplnou cestu za záchranou. Není to pravda. Scény destrukce a úniku jsou ty nejzajímavější. Kdyby scénář usiloval postavám o život, místo aby ztrácel čas rozpitváváním jejich vzájemných vztahů, atmosféra by byla ještě hutnější. Kupodivu chybí klasické rozdělení na dobro a zlo. Kladní jsou všichni, subjektivně viděno. Zápornou postavu supluje zkostnatělá byrokracie a nejspíš nevymýtitelné ruské lajdáctví. Někdo by v tom mohl vidět sympatickou kritiku špatných poměrů, ti paranoidnější utahování šroubů pro tepání do zkaženého kapitalismu a já v tom vidím berličku, protože Moskevské metro je kupodivu jedno z nejlépe fungujících na světě. Herci jsou úplně přirození a v paměti mi pochopitelně nejvíc utkvěla Katěrina Špica. Zvuk mě opravdu překvapil. Co film ztrácí na vizuálních efektech, to dohání jím. ()

Terzeus

Vydarená katastrofická snímka z východu. Režisér Megerdičev hneď v úvode predvádza skvelý strih a kameru, namotáva diváka na svoje postavy, ich postavenia a problémy a potom ich vrhne do vlaku, kde tieto problémy vlastne už nebudú záležať. Či? Naopak, vyvstanú na povrch, v kontraste s hrubou realitou životu nebezpečnej situácie je práve zatiahnutie osobných bojov hlavných postáv kľúčové pre zvýšenie napätia a udržanie pozornosti počas hutnej dvojhodinovej stopáže. Vo filme sa síce nájde pár hluchých momentov ale vydarený scenár latku drží stále vysoko. Oceniť ho treba aj pre svoju inteligentnosť a absenciu doslovnosti. Mnohé veci si pozorovateľ domyslí a iné sa mu zasa sprostredkujú obrazom. Metru to dodáva ľahký pocit nepredvídateľnosti. Kvalitní herci tiež potešia. Aby ale nebola reč len o pozitívach... mimo tých hluchých momentov prekvapí film svojím dosť neinteligentným vyvrcholením (čiže presným opakom zvyšku filmu) a tiež otravnou postavou matky, ktorá je síce dôvodom konfliktu ale ak by sa na ňu dobre nepozeralo, bola by vo filme na nič. Tak či onak, Metro je na cca 13 miliónový rozpočet (v USD) technicky skvelý a najmä žánrovo vydarený katastrofický film, t.j. napätie tu rozhodne nechýba. 80% ()

Mishqo

Celkom slušný kúsok od ruských súdruhov, nebyť toho docela prefláknutého a naivného scenára. Avšak pekne sa snaží nám vykresliť psychologické rozpoloženie hlavných postáv, pričom ale tak trochu zanedbáva charakter tých vedľajších. Vizualizácia tiež nebola najhoršia. O niečo lepšie ako priemer (60%). ()

jujec

Poměrně dlouhá napínavá podívaná s trochou romantiky. Logiku v chování hrdinů nehledejte, stejně zapomeňte na fyzikální zákony. Ale když se chcete jen podívat na zajímavý film s neokoukanými záběry, úkol tento snímek plní. Vtipný komentář viz uživatel verbal ()

bizz_mjc

Hm, tady naši východní soudruzi zamakali. Docela slušný efekty, ale scéna bourajícího metra? Epic! Už v jen kvůli ní se vyplatí film vidět. ()

ghatos

Americký styl v ruském pojetí je poněkud zvláštní, ovšem nedá se tomu upřít určitá snaha. Některé momenty jsou solidní. Prostředí metra umí částečně zakrýt nedostatky...dívat se na to dá. 59%. Výborný komentář: Niktorius ()

JohnSmith

No klobouk dolu před Megerdičevem. Natočil pěkný katastrofický film, po kterém se mi nebude moc chtít do metra. Jen kdyby to s tím milostným trojúhelníkem tak nepřeháněl. ()

Kosmik 1

Katastrofický film, který dopadl opravdu katastrofálně. :) Začátek ještě ujde a zatopení metra není vůbec špatně provedeno, ale pak jsme zavření snad hodinu a půl v tunelu, kde se toho zrovna moc neděje. Jen sem tam nějaký ten průsak, valící se vagon metra nebo hádky mezi postavama, které jsou tedy nesympatické až hrůza. Chování jednotlivců je strašné, stejně tak i jejich dialogy. Nenašel jsem snad jedinou vtipnou hlášku za celý film - ano i v katastrofickém filmu by měl být občas pro odlehčení nějaký ten joke. Místo toho si pubescentka neustále někde zapomíná inhalátor, jako by to neměla být jediná věc, na kterou by měla myslet. Pubescenta pro změnu málem přimáčkne metro, nějakou prapodivnou záhadou se tak nestane, ale Supermana jsem tam neviděl, ani Edwarda z Twilightu, že by vagon odstrčil. No nic, prostě moc od toho nečekejte. 40% ()

Autogram

Ruský katastrofický film z metra nemusí byť hneď katastrofa. Klišé situácií je tam pekná nádielka, ešte aj záchrana nemej tváre nemohla chýbať, ale aj to klišé je iné tým, že je akési ruské. Hlavná akcia s haváriou a zatopením vlaku točená zvnútra súpravy je nadpriemerná, podfarbená zvláštnou hudbou a aj spomaľovačky sa mi páčili. Keď to trochu viazne, tak film majú osviežiť žiarlivostné scény, to už bolo menej zaujímavé, ale dalo sa to zniesť. Celkovo som bol rád aj zo záverečnej záchrany, a viacnásobné sklamania a katastrofy, čo tomu predchádzali, vytvorili slušné napätie. ()

zolo23

Neviem kto vymyslel tento plagát pretože nemá absolútne nič spoločné s týmto filmom, i dátum je len naivným marketingovým ťahom. Metro je len priemerným "katastrofickým" filmom, ktorý sa snaží byť niečím viac ako doopravdy je. Nakrútené je to pekne, hlavne kamera pri náraze metra je príjemná a netrepe sa ako to býva zvykom pri podobných filmoch. Lenže stopáž je totálne prepálená a keď si to tak zhrniem tých napínavých scén je tu hrozne málo. Viacej sa tu rozoberajú rodinné vzťahy na úkor zaujímavejších scén podzemného metra, ktorých sa tu dalo nahnať oveľa viac. Nerád to hovorím, ale zaujímavejším (totálne odpísaným) filmom bolo Denné svetlo so S.Stallonem, tam keď boli ľudia pod vodou, alebo pod tlakom stiesňujúcich podmienok, prežíval som to s nimi intenzívnejšie. Režisér Megerdičev toto nedokázal. 60% ()

Linkyc

Nebýt toho milostného příběhu (jak hlavního páru, tak mladého průvodce) na pozadí metro-katastrofy, mohlo to být lepší. Ke konci mohl někdo zesnout, to by mě urvalo ještě víc, než jen efektní CGI vody valící se metrem, nebo pozdní vypnutí kolejiště. Tyto scény však patří mezi velice povedené, 60%. ()

Georgex

To, že Rusové poslední dobou netočí úplně špatné filmy je známý fakt, ale že natočí opravdu dobrý katastrofický film, je pro mě velkým překvapením. Ano, nejedná se o nic originálního a nabízí se srovnání zejména s filmem Daylight se Stallonem, nicméně na rozdíl od zmiňovaného amerického protějšku, je toto film, kterému jsem v rámci možností věřil a hltal každý doušek z dvouhodinové stopáže. Hlavní postavy působí všedně, nezatěžují přehnaně svými osobními problémy, nehrají si na hrdiny, lidé se chovají jako zvířata a jsou schopni se mezi sebou pošlapat, zkrátka vše se snaží vypadat reálně, což skvěle pomáhá atmosféře filmu. Překvapuje i fakt, že se ruským tvůrců povedlo ukočírovat kameru alá Hollywood, což nebývá zrovna pravidlem. Každopádně se jedná o jeden z nejlepších katastrofických filmů, který v Evropě vznikl a velmi si cením toho, že se tvůrci, po vzoru amerických kolegů, nesnažili přinést přehnaně srdce beroucí hrdinský patos. Moje hodnocení 80%. ()

KeithMaxwell

Tenhle film plný rozporů se mi celkem těžko hodnotí ale nakonec ty 3* dám. Efekty, soundtrack a hlavně scéna vykolejení vlaku při které mu slušně běžel mráz po zádech a je lepší než metro scéna v Knowing, to vše je super ale trapná romantická linie s nesympatickou blondýnou roztažená po celou stopáž nudí, trapné kliše s inhalátorem které bych čekal v německém katastrofickém filmu v neděli odpoledne na nově to strašně táhne dolů. Na jedno podívání neurazí ale po druhé projekci bych určitě šel s hodnocením dolů. ()

kenkaku

Nádherná práce. Moje Ruština sice už trochu rezne, ale na vychutnání skvělé podívané to stačilo. Na filmu se nedá vytknout zcela nic. Snad možná lehce prostříhat by zasluhoval a ten závěr taky mohli o "jednu gradaci" snížit. Bohatě by to stačilo :). Co mě doslova ale odrovnalo bylo zpracování a záběry ze stanovišť dozorčích... ty blikající žárovičky a archaismus všude kolem. Já se divím že jim to ještě funguje :). ()

BMAJTZ

Survival thriller který ke konci spadne do divného vztahového patosu. Poslední 2 minuty mohly být vystřiženy úplně, kdyby zde nebyla ta trapná podzápletka mohlo to být na tři. ()

Melios

No tak toto som od takého štátu akým je Rusko nečakal. Film bol perfektný a rozhodne jeden z najlepších ne-amerických filmov ,čo som videl! Andrej a jeho dcéra sú skvelí a "novovzniknutý párik" boli ešte lepší . "Crash metro" scéna bola perfektná ,napínavá ,ale aj hrozivá. Film rozhodne odporúčam všetkým ,čo chcú vyskúšať niečo nové a neštítia sa trocha krvi. Pokiaľ ste fanúšikom Metro 2033 série a neviete si predstaviť koľko ľudí prežilo tú "apokalipsu" tak tento film vám v tom istom metre ukáže ,čo znamená masa ľudí na malom priestranstve (respektíve množstvo preživších a aká je malá šanca na prežitie). Lepší štartér u mňa Rusko ani nemohlo mať! Za mňa čistých a rozhodne zaslúžených 80% ()

DavidS.

Matka je sice kráva, jeden z hlavních hrdinů vypadá jako geroj Putin, řídící panely ve velínech zase jako ze Slušovic a logistika ruských záchranných složek je děsivější než cokoliv jiiného, ale jinak čistokrevný katastrofický film plný gradace a napětí, který tu již dlouho nebyl...A také vody...Narázová vlna a borcení davu formálně perfekní... ()

Standish

Žánr katastrofický film je téměř u ledu, proto jsem rád za každý nový přírůstek. Ruské Metro je poměrně fajn záležitost. I když jsem necítil takovou tu stísněnost a naléhavost situace, ve které se hlavní postavy nacházeli, tak jsem se dobře bavil. Byl bych hrozně rád, kdyby se někdy povedlo v našich podmínkách natočit povedený katastrofický film, to bych chrochtal blahem :-) ()