Hrůzná minulost

• USA The Pact (více)

Jejich matka zemřela a sestry Nicole a Annie se neochotně vracejí do domu svého dětství, aby uctily její památku. Během noci sestry vycítí přítomnost nadpřirozena: podivné zvuky, pohybující se předměty, obraz neznámé ženy padlý vedle fotografie jejich matky. Annie navíc prožije sérii velmi intenzivních a značně znepokojivých nočních můr - jsou to jakési vize, které ji vedou k odhalení matčiny minulosti, ta se však nakonec odhalí sama... (HBO Europe)

tron

Hodinu sa to tvári ako tradičná (hoci strašidelná a zlovestná, nepopieram) ducharina a nakoniec sa z toho vykľuje niečo úplne iné (a rovnako desivé... ak nie ešte zlovestnejšie). Nie je to žánrová revolúcia, ani filmový zázrak roka. Ale videl som tisíce trilerov a hororov a toto je určite príjemný nadpriemer. Dosť mu pomáha okrem „naked nude sex“ Caity Lotz prekvapivo i Casper Van Dien v úlohe sympatického detektíva. Niektoré scény riadne nepríjemné („Mami, kto stojí za tebou?“), no uznávam, že poslednú scénu s „okom“ si tvorcovia mohli odpustiť (detto pár logických kiksov, nebudem spoilerovať). ()

gogo76

Vydarená ducharina , ktorá zbytočne nenaťahuje. Má to svižné tempo, minutáž 85 minút hovorí za všetko. Kto má horory napozerané, tak veľmi prekvapený nebude, ale i tak to celkom funguje. V menšej ale dobrej roli sa objaví Casper Van Dien, ktorý mal kedysi sľubne nabehnuté na hviezdnu kariéru, ale buhužiaľ niekde zapadol...70%. ()

Genero

Při letmém pohledu na zdejší hodnocení jsem se vnitřně smířil s tím, že jsem asi dvanáctiletá kravka, kterou vyděsí každé zakašlání a cvaknutí kliky. Já jsem se totiž během těch devadesáti minut opět párkrát celkem vydatně posral a jestli o mém tvrzení pochybujete, můžu vám to klidně přinést ukázat. Děsivý fakt, že Casper není v tom domě jediné strašidlo, bylo hotovým pohlazením po bypassu a potěšilo i to, že ani závěrečné rozuzlení tentokrát nevymýšlely největší scénáristické hvězdy z pavilonu C. Teď o půlnoci bych přísahal, že z dutiny za zdí obýváku, o které jsem si vždycky myslel, že je to komín, slyším podivné chrčení a nářek. No nic, nebudu si toho všímat. Můžu být rád, že ta krev, co vytéká z praskliny v omítce není moje a budu věřit, že do rána nezmizím za záhadných okolností. ()

kingik

Nejeden divák a spolu s ním i já coby optimismem sršící recenzent si před zhlédnutím tohoto snímku kladl palčivou otázku, zda strašidlo Casper (Van Dien) ještě někdy dostane ve své kariéře roli v obstojném filmu, když naposledy o něj diváci škobrtli v nákladné scifi o planetě osídlené brouky, proti nimž bojoval, ale od té doby bojuje spíše o to, jestli nevhodit ručník do ringu a ukončit svoji kariéru, protože většinu jeho filmů viděl leda tak střihač ve střižně s režisérem, kteří zase dávali dohromady nějaký mizerný blábol, předem odsouzený do zapomnění. Jeho film nesoucí český distribuční název "Hrůzná minulost" opět příliš důvěry nebudil. A nebudeme si nic namlouvat o potlesku na otevřené scéně. Nicméně nárůst diváků je markantní. Vzrostl totiž ze dvou na tři. A sice tentokrát ho viděl režisér, střihač a uklízečka, co to tam dala do pucu, když ti dva mezuláni vypadli. Podle mě to je jasná známka toho, že Casper jde strmě nahoru a šikovně někdo pouvažoval o tom, do čeho ho vlastně obsadit, aby to bylo rovnou (so)fi(sti)k(ov)ané. Jelikož jeho křestní jméno asociuje (pohádkové) strašidlo, tak je jasné, kam se obsadí. Pohádka to nebude, a bude to horůrek a to duchařský a tím tady máme dva Caspery zabité jednou ranou. Zbývá dodat, že hraje jen vedlejší part. A nyní stručně k příběhu. V domě po zemřelé matce sester Annie a Nicole straší. Záhy z domu nevysvětlitelně zmizí Nicole. Její sestra ji přijela navštívit na vánoční svátky (atmosféře Vánoc se film nevěnuje a není tedy z filmu znát), ale dům byl osiřelý. Záhadné zmizení také postihne sestřenici obou dívek. Smrt v rodině spolu s kontroverzní pověstí rodiny jsou jen začátkem pro duchařské rejdy a konfrontaci s nimi, avšak v domě přebývá ještě někdo, ale kdo konkrétně, to pochopitelně neprozradím. Annie a spou s ní zvědavý divák se bude s vervou snažit zjistit, co za těmi záhadnými zmizeními vězí. A především, jaké tajemství skrývá dům samotný a kdy se jej rozhodne vydat. Na to si divák počká. Do celé záležitosti se vloží vyšetřovatel, na kterého se Annie obrátí a kterého právě hraje Van Dien, a celé puzzle bude divák skládat tak, jak se na horor patří. Solidně natočená záležitost, i když přece jen víceméně televizně, disponuje příjemným vytvářením postupně houstnoucí a stále mrazivější atmosféry s přítomností sexy Caity Lotz v hlavní roli. Scénář měl v zásobě nejedno překvapení, přičemž se v rámci béčkového zařazení v podstatě překonal. Jenže taky dost vypadával z tempa, strašil trochu otřepaným způsobem, i když nekladl důraz na lekačky za každou cenu, ale i tak to zkušenějšího hororového diváka nemohlo zaskočit a hlavně příběh působí nedodělaně. Snaha ovšem byla více než sympatická. Scénář chtěl smíchat duchařský horor s thrillerem a to v dobrém poměru, ale aby obojí vzájemně dobře fungovalo a nepřekáželo si, na to už síly nebyly. V závěru se spíše položil, než aby slavil úspěch a podtrhl svoji určitou žánrovou neotřelost. Zamýšlený záměr scenáristicky experimentovat tak úplně nevyšel na všech frontách, protože závěr je oproti tomu, co mu předcházelo, vyloženě odvarový, a za tím, jak málo (do)vysvětluje, je spíše bezradnost autora Nicholase McCarthyho, který je současně i režisérem filmu a který tímto závěrečným úkrokem vzad definitivně odkázal na to horší z televizní produkce. Bububu je to i přesto v mnoha ohledech stravitelné. 60% () (méně) (více)

Hrabka

No, atmosféru to mělo hodně hutnou, film dokáže člověka napnout a děj je navíc dost nejasný, což přináší mnohé otázky a očekávání. Myslím si, že se jedná o nadprůměrný horor, pro mě je to někde mezi 3 a 4 hvězdičkama. Nakonec jsem se přiklonil k nižšímu hodnocení, protože ten příběh mi přišel vzhledem k závěrečnýmu vyústěný mírně jetý a takový až moc překombinovaný (přeplácaný). Propojení jednotlivých hororových subžánrů asi není úplně to pravé ořechové, na můj vkus teda určitě ne. 65% ()

• Seznam obětí na „wikipedické“ stránce Jidáše (Mark Steger) pochází ve skutečnosti z reálné wikipedické stránky amerického sériového vraha Zodiaca. Ve filmy bylo z celého textu pouze odstraněno jméno Zodiac. (gamemaCZ)
  • Když Annie (Caity Lotz) hledá na internetu informace o Judasovi, můžeme si všimnout, že hledá na přesné kopii vyhledávače Google, ve filmu je to však vyhledávač "Global", u něhož se s vyhledáváčem Google shodují i barevná zpracování jednotlivých písmen. To samé můžeme zahlédnout i u internetové encyklopedie Wikipedia, která je ve filmu jako "KnowiPedia". (Zavy)
  • Caity Lotz sa musela kvôli filmu naučiť jazdiť na motorke. (ČSFD)