Aenigma

• Itálie Aenigma (více)

Dívčí internát je plný mladých krásných studentek... které musí zemřít. Po nešťastné nehodě, kvůli které se ocitla v kómatu mladá a naivní Kathy, se Bostonská dívčí škola stává dějištěm řady podivných událostí. Nevysvětlitelná úmrtí personálu školy i jejích studentek jsou zprvu brány jako pouhé náhody. Ale již zanedlouho si doktor Anderson uvědomuje, že vraždy souvisí s novou studentkou, která právě nastoupila. Jakou roli však v celém příběhu hraje šílená uklízečka Marry, po nocích se plížící chodbami? A proč Kathyino tělo v nemocnici z ničeho nic vykazuje enormní známky emoční aktivity? Odpovědi leží hluboko v šílené mysli plné nenávisti... (Řitka video)

kkarx

Osmdesátky prostě zlikvidovaly všechnu invenci v italském filmu. Už jen trapně kopírovali trendy v USA. Z Aenigmy je cítit vše možné z oné doby a dokonce i víc připomíná tehdy tak populární slasher než horor. A to ten nejhorší možný slasher, jaký si dovedete představit. Hromada hloupých teenagerů na odpis. Ta mystika toto zakrýt nedokáže. Vzpomínaná scénka se šneky je mimo moje chápání. To si Fulci snad dělal z producentů srandu. Šnek zabiják, ok..... ()

Leoric

Aenigma patří rozhodně k těm lepším Fulciho dílům. Nenajdete zde tolik typické Fulciovské gore, jen jeho typickou atmosféru a záporňáka "připomínajícího" Goldův Medusa Touch. ()

foundation

Už dlhšiu dobu som nevidel taký ten správny horrorový brak takže celkom logické bolo zaplávať si znova v talianskych vodách a kedže mám u ,,majstra,, Fulciho ešte značnú rezervu a pri Aenigme svietil rok 1987, čo je dlhý čas potom ako Lucio vyprodukoval aj niečo ,,kvalitné,, , nebolo lepšej voľby. A sklamaný som naozaj nebol. :D Jedna hviezda za slimáčiu scénu a za tie či už chcené alebo skôr nechcené komediálne vložky. A to modré nasvietenie mi tiež nebolo dvakrát po chuti. ()

R4D0

Aby som bol úprimný videl som len jeden film od Fulciho no v tom dokázal že aj lepšie sa dá previesť príbeh. Tu je presný opak nápad a námet perfektný no prevedenie a scény strašné, nie strašidelné. Sám si dávam zlatý metál zato že som sa dokázal pozerať na pár scen bez toho aby som sa nezasmial pretože nereálnosť a nelogickosť je až priveľmi vysoká. Herecké výkony nehodnotím pravda zostáva že na rok v ktorom je film natočený to zvládli herci viac menej dobre. Začínam chápať že Fulciho tvorbu si každý všimne. Aby som nebol zaujatý dávam pekné hodnotenie ;) ()

Tormentor665

Rozhodně super téma - šikana ošklivé dívky a dcery šílené matky. Oškliví lidé jsou vlastně všichni zlí - svět jimi totiž pohrdá, protože jsou oškliví. Tak je jen otázkou času, kdy oni začnou nenávidět svět. Úsměv, který násedoval každou trans-vraždu, je jeden z nekrásnější, jaký jsem kdy od nějaké ženy viděl. Fulci sice už nejede na plné obrátky, ale stále jsou tam věci, jež zklamat nemohou:-) ()

Shanen29

Hm,film Fulciho,který je opravdu nezáživná patlanina bez atmosféry,plná idiotských frází o ničem.Velmi nudný film který jsem po opětovném zhlédnutí vyhodil z přehrávače. ()

sibskyn

Mě to až tak špatné nepřišlo, chvílemi je to sice debilní, ale to se dalo od italského hororu čekat.. Ale svižně to utíká, lekačky fungují dobře, velice dobrá kamera a k tomu mrazivá hudba. Slušný italský horor s special vraždamy, ikdyž ta s těmi slimáky je fakt divná, ale věřím, že to musela být sranda natáčet."Tak tady si lehni nahá a mi tě zasypeme 10 kg šneků!". Možná je to ta nejdebilnější vražda, co se kdy natočila, ale to musíte vidět. ()

JesterKruger

RECENZE Z 5.5.2021: Já viděl pouze od Fulciho tento film, a pak ztvárnění Černé Kočky od E.A.Poea, ale to se vůbec nepovedlo., ale tenhle film je na sto procent kvalitní, a není béčkový, ale můžských postav je tam mega málo. ale stručně řečeno, je to velmi povedený horor. DODATEK K TÉTO RECENZI 16.11.2022: Tak ne, už jsem viděl více Fulciho filmů. Takže jsem viděl tento film, a pak: Černá kočka, Zvuky Temna, Brána do záhrobí, Zombi 2, Páter Thomas, atd. ()

tomma

Standardní Fulciho ptákovina se všemi infantilními složkami filmu z nichž "vyčnívá" snad infantilní režie, hudba a herecké "výkony" ženského ansámblu (mezi námi, slušně řečeno, velmi nepěkného) na úrovni porouchaného androida nulté generace. Takže nic nového pod sluncem. Poctivá jedna hvězdička. ()

uprchlice

"Aenigma" se může v pohodě řadit mezi ty lepší "neamerické" klasiky. Moc jsem se bála, že mě opět zklame, ale né kvůli země výroby, ale kvůli režisérovi. Kdo se o horrory alespoň trochu zajímá a vyzná se v nich tak ví, že režie se ujal Lucio Fulci, který většinou ctí Itálii a do všech svých filmů cpe jen samé Giallo, které je pro Itálii (bohužel) typické... Už proto Italům moc nefandím a Fulcimu už vůbec né, protože jeho specialitou jsou zombie a ty já fakt nemusím Co se týče „Aenigmy“, tak mě velice překvapilo to, že Fulci konečně sáhl po něčem jiném a do filmu dal taky trochu nadpřirozena a mysteriózní prvky. Labužníky brutality trochu zklamu, jelikož krve se moc nedočkáte, protože, jak říkám Fulci úplně změnil "směr své cesty", takže opravdu čekejte nečekatelné. Na začátku filmu tu máme internátní dívčí školu. Pak koukneme dovnitř a je nám jasné, že se schyluje k nočnímu rande. Jenže nic není tak, jak se zdá. Upravovaná dívka Kathy zatouží po svém "chlapci", ale na druhé straně tu máme hloupý žert v podobě jejích kamarádek, které rande jenom narafičili a pak si z ubohé dívky vystřelili tak, že spadla pod auto. Sice přežila, ale upadla do hlubokého kómatu, takže asi nemůžeme mluvit o tom, jestli vůbec žije... Pak tu máme novou žákyni Evu (čte se Ívu), která do školy nastupuje uprostřed roku a učitelé jí přijmou, i když to normálně nedělají. Divné, že? Má to ale důvod Jelikož škola je plná nezadaných a sexuchtivých dívek, které si chtějí během roku užít s co nejvíce kluky, tak i Eva (čte se Íva) má stejné plány. Jenže najednou začnou umírat dívky i učitelé...Proč? Jednoduchá otázka, ale na ní si musíte během filmu odpovědět sami, abyste tomu přišli na kloub Věřím, že vám to poté určitě dojde Můžu vám odpovědět jen na to, proč vlastně k nehodě došlo?! Odpověď je krátká a prostá. Škola je plná dívek a když zrovna nebalí nějakého (ať už zadaného, či nezadaného) kluka (muže), tak se prostě nudí a šikanují tu nejošklivější dívku, kterou je právě Kathy, na škole a to jenom proto, že je dcerou šílené uklízečky Co mi ve filmu připadalo naprosto zvláštní bylo to, že se v něm objevily trochu víc "romantické" momenty. Například Evin (čte se Ívin) dopis, který píše svému doktorovi Andersonovi poté, co jí odvedli ze školy, protože byla prý divná a nebezpečná vůči ostatním dívkám. Takže text dopisu, který čte sama Eva (čte se Íva), se střídá se scénou, ve které Evina (čte se Ívina) spolubydlící Jenny, randí s doktorem Andersonem, což se mi zdá až vtipné, protože Eva (čte se Íva) o něm sní v tom smyslu, že si patří s doktorem navzájem a jemu je to přitom jedno, protože má jiný "starosti" Zkrátka "šlápl" vedle a teď to u jiné napravuje (teda aspoň se snaží) Jinak víc takových scén tu není. Na závěr chci říct, že vám hned na začátku dojde, proč Evu (čte se Ívu) vlastně přijali a nemusíte se bát, že film nepochopíte, protože Fulci to dává jasně najevo a díky tomu se řadí mezi ty lepší italské výjimky. ()

+sfinx+ odpad!

S hororem to má společný jen lehký závan podobnosti se Silent Hill nebo třeba Carrie. Béčkové erotické horory v sobě mají lepší zápletku než tohle. Holka která čeká až jí udusí šneci, to už samo o sobě zní debilně. Doktor, který používá defibrilátor spíše jako masážní vibrátor. Domečky z papíru, aby se ušetřilo na záběrech "ze vzduchu", které tam zkrátka musejí být.. Vše dohromady - dlouhá nuda. ()