Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tradiční příběh ze starobylé Číny vypráví o mistru zlatníkovi Čangovi (P. Kunert), který vytvořil ten nejkrásnější a nejvzácnější šperk. Po jeho krádeži přichází k soudci Li (L. Tokoš), aby odhalil pachatele. Chytrý soudce využije důmyslného nápadu, v němž hraje hlavní roli čarovný zvon stejně tak jako velký strach zloděje. Koho nakonec prozradí? Pohádka o tom, že lež má krátké nohy a každého dostihne spravedlivý trest, natočil v brněnském studiu Eugen Sokolovský ml. (Česká televize)

(více)

Recenze (17)

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československá televizní pohádka, jejíž děj je situován do starobylé Číny a vypráví o tom, jak kouzelný zvon a moudrý soudce Li usvědčili zloděje drahocenného náramku. V první části se divák seznamuje se všemi podezřelými osobami z různých vrstev tehdejší společnosti, jež onen den vstoupili do krámku zlatnického mistra. Každého ihned upoutala nevídaná krása právě vyrobeného náramku nedozírné ceny, každý jej právem obdivoval a každý měl důvod se ho nezákonně zmocnit. Druhá část se odehrává v soudní síni, kde se po vyslechnutí všech přítomných podezřelých předává spravedlnost čarovnému zvonu, jenž má svou kouzelnou mocí ukázat na pravého pachatele. Soudce L. Tokoš správně kalkuluje s černým svědomím pachatele a jeho strachem před usvědčujícím hlasem zvonu. Do rolí návštěvníků zlatnického krámu byli obsazeni poměrně málo známí brněnští herci, okradeného zlatníka Čanga ztvárnil P. Kunert, zámožnou paní Čo-san si zahrála L. Filipová-Kudelová, zlatnického tovaryše P. Bartůněk, chudého prodavače Ti-pa P. Liška, zlodějíčka a sprýmaře Mat-sua J. Tlalka a Ku-paa, jenž se vydal půjčit si od zlatníka peníze, O. Mikulášek. Unikátní orientální atmosféra a poutavý příběh s nápaditým závěrem přisuzuje tomuto krátkému, pouze něco přes půlhodinu trvajícímu dílu E. Sokolovského jednoznačně nadprůměrné hodnocení, neboť spolu s Rozsudky soudce Ooky od stejného autora je vnímám ve své kategorii jako nejlepší československý televizní počin. ()

otík 

všechny recenze uživatele

Tradiční pohádka brněnské televize - cizokrajné prostředí i oblečení, námět starobylého čínského příběhu o krádeži vzácného šperku. V první polovině pohádky se líčí motivace podezřelých, v druhé polovině starý soudce vyslýchá a vyvozuje, kdo je pachatel. Naštěstí minutáž je příznivá, protože na delším časovém úseku už by to bylo opravdu rozevláčné a nudné. Ujde, i když ostatní podobně situované pohádky brněnské televize jsou lepší. ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Pár pohádek podle asijských pohádek jsem už viděl. Jednu i s Miroslavem Donutilem. Ale tam byly kvalitnější kostýmy i dekorace. Jinak ta důmyslná lest na zloděje byla už použita na různé způsoby jinde. Je ale fakt, že pohádky ze zemí šikmých očí vždy sází na moudrost a poučení. Věřím, že své fanoušky si pohádka najde, já jsem ale sympatizant klasických českých pohádek. ()

Una111 

všechny recenze uživatele

Je až s podivem, že tahle pohádka má tak nízké hodnocení. Důvod? Snad jen to, že ji vidělo poměrně málo diváků (a to ještě k tomu dospělých diváků), kteří jsouce ubiti reálným životem už na pohádky o tom, jak spravedlnost došla zásluhou moudrého soudce svého naplnění, dávno nevěří! Já vlastně také ne! Ale právě proto jsem se na pohádku ráda dívala. Pohladila mne po duši a i po formální stránce jsem nenašla nic, co bych jí mohla vytknout. ()

štísko 

všechny recenze uživatele

Já tu pohádku viděl až letos. Tenkrát by se mi líbila asi více, ale dám jen 60%. Ve filmu Zločin na Zlenicích hradě natočeném o patnáct let dříve, zase vyšetřoval Oldřich z Chlumu a hladila se černá kočka. Už si ale nepamatuji, zda živá, nebo chcíplá. Každopádně nápad není nijak originální. Tři hvězdičky dávám jen za docela pěknou komorní atmosféru. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama