Vrásky

Ignacio Ferreras staví svoji jímavou studii přátelství dvou seniorů na neodolatelně sympatických, avšak uvěřitelných postavách a na umně vystavěném civilním příběhu. Ten se odvíjí od fantazií, úzkostí i zapomnětlivosti svých protagonistů a se stejnou lehkostí jako oni přechází od přítomnosti k minulosti a zase zpět. Pro svou myšlenkově podnětnou, a přesto univerzálně přístupnou reflexi stáří zvolil režisér techniku jednoduché, od detailů oproštěné ruční animace. Takový přístup je sice na hony vzdálen dnešním možnostem digitální replikace reality, avšak jistou omezenost v rozhýbanosti kresby bohatě vynahrazuje citlivé vystižení gest a výrazů tváře postav, připomínající práce Raymonda Briggse. Divák si tak může vychutnat množství jemných psychologických detailů, doprovázených realisticky věrnou zvukovou stopou. (MFF Karlovy Vary)

Sandiego

Sympatický animovaný snímek na vážné téma, který se drží v rozumných hranicích mezi ironickým nadhledem a deziluzivním obrazem stáří. Naštěstí se nekoná žádné ždímání slz, ani se snímek neutápí ve falešném optimismu a laskavosti. Příběh však neslibuje žádný nový pohled na tématiku a navíc pracuje se značně zjednodušenými postavami, které určuje nanejvýš pár vlastností a některé se řídí pouze každodenním stereotypním chováním. V animovaném filmu postaveném na zkratce to nevadí tolik jako u filmu hraného, ale kvůli zvolenému tématu tento způsob vyprávění vytváří silný dojem plochosti a přímočarosti. Nedaří se vybudovat ani výraznější dějový oblouk, neboť nedostatečně motivovaný úprk v autě z ústavu rozhodně nelze považovat za uspokojivý vrchol. Vrásky jsou tak jen přijemně ubíhajícím filmem, který smířlivě nahlíží na palčivé téma, poměrně přirozeně vžene do očí pár slz, ale žádný přetrvávající pocit nezanechá. Navíc, když Vary nabízí společně s ním i Hanekeho Lásku, je pro malý milý španělský počin skutečně těžké překročit její monumentální stín. ()

IceQueen

Dojemný a niekedy vtipný príbeh o priateľstve a stratách, ktorých sa nálezy už netýkajú. Po celý čas som si vravela, že takéto niečo sa ma rozhodne týkať nebude. Totižto u nás, ak si nedáte žiadosť hneď, ako vám začne rásť pubické ochlpenie, do domova seniorov (čítaj starobinec) sa nemusíte dostať vôbec. Ak sa na vás v tomto šťastie usmeje, skutočne nie je dôvod na predčasné veselie. Po zoznámení s personálom, ktorý ani nemusí byť z branže, alebo si v zamestnaní uspokojuje svoje sadistické chute, sa môže všetko radikálne zmeniť. V prípade, že budete pri zmysloch, určite vám na izbu dajú niekoho ako mentálnu protiváhu, aby krivka vašich intelektových schopností mala jedinečnú príležitosť úspešne klesať. Ak budete mať naozaj štastie, zabijú vás medikamentózne a nebudete musieť, pri otvorených oknách, čakať na svoj fatálny zápal pľúc. ()

easaque

filmy o důchodcích jsou vyjímečné i na poli hraných filmů, natož těch animovaných a myslím, že tento se příběhu ujal dobře. Tady si mohl dovolit i to, co by jinak vyznělo moc sentimentálně a prošlo to. Na sklonku života se musí brát hodně věcí už s nadsázkou a navíc ještě pokud máte alzheimera. Sice ještě trošku víc humoru navíc by neškodilo, ale i tak to na 4 šedivé hvězdičky má. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

honajz2

Ale tak jako jo, nemůžu říct, že by mě to zasáhlo tak moc jak mohlo, ale nějaký silnější dojem to ve mě stejně zanechalo, vyděračské to nebylo, postavy to mělo zajímavé a víceméně i sympatické, takže už jenom v tomhle ohledu jsem spokojený. Navíc to i přes depresivní téma mělo prostory i pro pár vtipných scén a vůbec celkově se mi na to dobře dívalo, na kolik se to tak dá říct. A i ta animace mi sedla, stejně jako celý film. Slabé 4* ()

C0r0ner

Podle očekávání nepříliš pozitivní pohled na období života, ze kterého má každý podvědomě nebo i vědomě určitě strach. Obsahově žádná bomba na pět hvězdiček, ale dobrý film to určitě je. Animace samozřejmě na špičkové úrovni. 75% ()

zette

Jeste, ze byl film animovany.... Slusne depresivni snimek, ale bohuzel, i takovy je zivot. Hezke zpracovani, skvele dialogy a pekna hudba. ()

majo25

Príjemný jemne melancholický animák o jeseni života. Animácia je skôr jednoduchá, ale veľmi sympatická. Detaily boli šetrené pre príbeh. Ten nie je zlý, ale na konci som čakal na nejaký obrat, alebo na nejakú nadstavbu, tá však neprišla. Navzdory tomu, má animák čo ponúknuť. Hodnotenie: 70% ()

campix

Velmi citlivá a poměrně zdrcující animovaná sonda do života seniorů v jednom domově důchodců. Sledujeme osudy hned několika seniorů, které jsou hodně citlivě vykresleny a mají silný emoční dopad. Bohužel mi to zrovna v ten danný okamžik vůbec nesedlo. ()

pytlik...

Tísnivě depresivní, takže i přes perfektní zpracování dávám jenom tři hvězdičky. Člověk si znovu uvědomí absurditu lidského snažení, celého života. Nevím, kde Jeremy.jk našel ten úsměvný výsledek, já nevidím nic veselého na tom, že člověk skončí jako vymaštěný květák. Zkrátka film upevnil moje přesvědčení, že žít za každou cenu rozhodně postrádá smysl. A že není špatné si udělat zbrojní pas. Pilulky ani ostatní způsoby nejsou stoprocentně jisté. ()

Autogram

Trochu melancholické, trochu smutné, ale taká už býva staroba, ktorá čaká skoro každého. Teda okrem tých, čo sa jej nedožijú, čo je vlastne ten horší prípad. V domove dôchodcov s bazénom by mala byť radosť žiť, stačí mať priateľského spolubývajúceho... Film berie aj smutné veci starnutia s humorom, a nakoniec je tu síce menej uveriteľné, ake pekné zakončenie. –––– Tohle je Ramon. Teď už nemluví, jen opakuje všechno, co slyší. Podle mě, jak furt mluvil, úplně se vymluvil. –––– Proč nedělají něco jiného? – Něco jiného? Tady se dá jenom žrát, spát a srát. ()

Rozjimatel

Smutný, miestami až bezútešný film o starnutí, sprevádzaný horkým humorom a veľmi peknou melancholickou hudbou. Animácia je síce jednoduchá (žiadna exhibícia trikov), ale vkusná a práve tou jednoduchosťou sa dostáva do popredia hĺbavosť. citlivosť a ľudskosť samotného príbehu. Po skončení film vo mne ešte dlho rezonoval. ()

Vesecký

K animovaným filmům pro dospělé poučen rodinnými kýči z Hollywoodfu přistupuji obezřetně a nikterak je nevyhlkedávám. Vrásky se však Španělům skutečně vydařily - snad i proto, že nebyly animovány aspoň z větší části počítačem, takže zmizel ten 3D pohled na figury a divák se více mohl soustředit na vlastní přívběh starého bankovního úředníka, jehož děti šoupnou do Domova důchodců. Film je laskavý, vtipný i krutý zároveň, rozhodně by tak nevyzněl s živými herci. ()

Johny303

Prostý příběh z důchoďáku, který nejistě přešlapuje mezi komedií a dramatem. Jeho největší silou je bezesporu krásná animace, díky které je ta hodina a půl o poznání stravitelnější. ()

edie sedgwic

Kazdy, kto ma skusenost s Alzheimerom vie, ze tato choroba cloveku zoberie dusu. Zostane z neho len prazdna skrupina, v ktorej nezostalo vobec nic - rozum, myslienky ci spomienky. Nie je sice hlavnou postavou spanielskeho animovaneho filmu, ale zivot jeho hrdinov ovplyvni viac ako by si zelali. Vztah dvoch dochodcov je naozaj dojimavy a reziserovi sa dokonale podarilo zobrazit zufalstvo a bezvychodiskovu situaciu ludi odsudenych na zivot v domove dochodcov. ()

Biopler

Milý animák, ktorý sa na nič nehrá a problémy staroby pomenúva jasným menom. Film, ktorý neurazí, no ani tak nenadchne. ()

Torgal

Celý čas som si predstavoval ako by sa tvárili deti (a ich rodičia) ak by išli do kina na tento “animák”. Mimoriadne depresívny zážitok, ktorému by som sa radšej vyhol, ale “what has been seen, cannot be unseen”. Domov dôchodcov a hlavný hrdina sa s postupujúcim Alzheimerom mení na zeleninu, to je bžunda. Aj úsmevné pasáže na mňa svojím zasadením stále pôsobili mrazivo, pretože sú to veci, ktoré môžu niekedy čakať aj mňa. Za seba tento film nedoporučujem nikomu, lebo pri jeho sledovaní hrozí rozvinutie samovražedných tendencii. Objektívne je spracovaná téma hodnotná a animácia je zaujímavá, no v tomto prípade sú dve hviezdy maximum čo som schopný dať. 5/10 ()