Sword Art Online

• Japonsko Sôdo Âto Onrain (více)
Japonsko, (2012–2020), 37 h 59 min (Minutáž: 23–48 min)

Režie:

Jošijuki Fudžiwara, Tomohiko Itó, Manabu Ono, Takaši Sakuma (více)

Předloha:

Reki Kawahara (kniha)

Kóiči Jamadera, Takehito Kojasu, Ken Narita, Tomokazu Seki, Jošicugu Macuoka, Natalie Hoover, Cherami Leigh, Ajahi Takagaki, Tóru Ókawa, Terujuki Tanzawa (více)

Série(4) / Epizody(96)

Drolin

*Odloženo po 5. dílu* - Poměrně zajímavá premisa, která se však s postupem času vytrácí v podobu běžného, ničím ozvláštněného fantasy plného emocionálních výlevů. Přežití ve virtuálním světě je tu odsunuto na druhou kolej, a hlavní hrdina je z ničeho nic rekem, jenž dokáže přemoci celé guildy. A jeden z důvodů, proč jsem si SAO pustil - Yuki Kajiura (Noir, Madlax) – se také nezdá v plné formě. Samotné ukončení mě však stále poměrně zajímá, a je tak možné, že ještě některé díly zhlédnu. ()

Lettanea

Príbeh sa dá ale mne ako skúsenému hráčovi MMO (rpg, rts, fps) mi tam dosť vecí vadí, hlavne tie "boss fighty". Celkovo je prvá časť vo svete SAO celkom dobrá, je to zaujímavé, rozmanité, farebné a vcelku vtipné. Žiaľ druhá časť Alfheim je dosť veľký bordel, jediné čo to ako tak drží je novo nájdený vzťah so "sestrou". O jednu hviezdu vyššie to (ale len u mňa) vyťahuje vzťah s Asunou, v dobe ecchi harémoviek je takáto láska príjemná zmena. ()

Chicony

"Nemá smysl se ptát lidí, kým doopravdy jsou. Můžete je jen přijmout a věřit jim. Protože to, kým jsou ve vaší mysli, je jejich pravá identita." Důvod, proč jsem se brzy pustil právě do Sword Art Online je prostý - rozlehlý svět klasických MMO her, jež mi jsou blízké. Byť úvod je do jisté míry rychlý, online svět si neužijeme tolik, jako bychom mohli, navíc se objeví pár epizodek, které bych možná i vynechal. Později se navíc naplno rozvíjí pouze příběhová love-story dvou postav. V ten moment se již MMO prostředí stává pouhým nástrojem v pozadí, stejně tak by se děj mohl odehrávat v jakémkoliv klasickém fantasy světě a víceméně by se nemuselo nic měnit. Proč přesto hodnotit takto? Silná osobní preference. Pořád je to svět, který mám rád, vystaven na love-story, které mi v tomto případě ovšem vůbec nevadí (Final Fantasy <3). Doplněno příjemným opening-ending, které jsem nechával hrát každou epizodu. A hudba v průběhu seriálu je více než dostačujícím doprovodem Kirita na cestách animovaným online světem. --- A person is very strong when he seeks to protect something. I’ll expect a good fight. ()

Tucqa

Byla jsem ve velkém pokušení dát o jednu hvězdu méně, ale první polovinu jsem si opravdu hodně užila a to, že druhá polovina již trochu pokulhává se právě díky ní dá omluvit. Jelikož sama šermuji, některé scény mi doslova naháněly husí kůži... Souboje na život a na smrt, nemožnost uniknout z virtuálního světa, to všechno mne vtáhlo a nechtělo pustit. Ano, všechno má své mouchy, ale tenhle animovaný snímek jsem si opravdu oblíbila... ()

Larky

1.Třetina Sword Art Online je za námi a já se rozhodl, že zde napíši své dojmy a poznatky, které budu vzhledem k tomu, že seriál bude ještě nějakou dobu vycházet průběžně aktualizovat...Důvodem proč tak činím je to, že by člověk Sword Artu neznalý mohl díky místnímu hodnocení a komentářům nabýt dojmu, že je právě tenhle seriál hotový Svatý Grál Anime. Což dle mého není ani vzdáleně. Jednak se v žádném případě nedá mluvit o originalitě a jednak má samotný seriál chyb na rozdávání. //////Upozorňuji na možný výskyt SPOILERŮ ////// Zkusím to vzít popořádku: ------ Začátek seriálu je skvělý (1 .a 2. díl) a je prost chyb (s vyjímkou napsání hlavního hrdiny), které se ho týkají po něm. Zajímavý, nikoliv však originální nápad (spousty seriálu měli podobný námět o lidech, kteří se ve fiktivním světě snaží přežít a mají nějakou tu magii k dobru) o MMOčku budoucnosti ve kterém budeme v podstatě fyzicky přítomni má svou logiku, hlavu a patu a díky vynikající animaci i svou atmosféru. Když pak místní GMko oznámí, že se ze hry hráči dostanou až po dokončení 100 lvlů je tu najednou velmi zajímavá motivace proč se dívat dál. Také proto, že ty první díly mají nezaměnitelný MMO feeling, který bohužel lidem onlinovek neznalým zůstane skryt. Navíc smrt ve hře značí konečnou pro mozkovou činnost ve světě reálném. Výborné. ------ Další díly (3.-8.) s sebou nesou poměrně výrazný kvalitativní propad. Prvním problémem je hlavní hrdina, ten už byl nezajímavým a špatně napsaným v dílech prvních, (tam si ale člověk všímal nového světa, ostatních hráčů a skrytých fórů) nicméně až teprve teď vyjde na povrch, jak lajdácky je jeho charakter napsaný. Nedokáže být tahounem seriálu, není ani kdovíjak inteligentní a hodně zapadne do průměru, tím jak obyčejná šedá myš to je. Takovýto typ seriálu potřebuje barvitě napsaný charakter. Tím hlavní hrdina a bohužel i celá řada vedlejších postav není. ------ Dalším problémem je to, jak se seriál dál vyvíjí. Zajímavý začátek je rychle zapomenut a nastupuje obyčejná rutina viděná v mnoha dalších Anime, kde jsou lidé či kdokoliv jiný a k ruce mají nějakou tu zbraň a magii. Scénář vůbec začne být až příliš jednotvárný a primitivní. ------ Boje jsou vcelku fajn, ale takovým jaké jsou třeba ve Fate/Stay Night či Fate/Zero se nemůžou ani vzdáleně rovnat. Někdy na ně ani nedojde a jen se o nich kecá. ------ Posledním problémem, který tu teď zmíním je poněkdu diskutabilní (ne)logičnost některých věcí a souvislostí: Proč se nikdo zvenčí nesnaží něco dělat a pokud ano proč se to na světě Sword Artu nijak neprojevuje (nemyslím tím, že někdo někoho odpojí a on zmizí, ale celkově) ? Hlavní hrdina v prvním díle říká, že má maminku a sestru. To se ho nepokusili odpojit? Děj navíc někdy nelogicky přeskakuje a přeskočí i evidentně důležitou údálost, jejíž následek pak není vysvětlen. ------ Ještě pár slov ke kladům, které tu pochopitelně také jsou: Vynikající animace, výborná hudba, občas solidní atmosféra, občas nějaký ten zajímavější moment v jinak velice průměrném scénáři. ------ Po prvních 8 dílech: je na místě jednak skepse k dílům nasledujícím a pokud mám prozatím hodnotit tak dám 3*. Důvody jsem vypisoval výše - průměrný scénář, špatně napsané postavy atd. Na konec ještě dvě věci: ----- Člověk jež hledá sofistikovanější scénář bude zklamán (mluvím z vlastní zkušenosti, protože z MMO světa se dá vytěžit daleko víc, než se tady dělá) ----- a druhá věc: Místní hodnocení si vysvětluji zcela jednodušše: Sword Art Online je Anime pro masy: Má jednoduchý scénář, aby ho každý pochopil, má pro někoho cool souboje, dobře vypadá a nechybí v něm nějaká ta hezká slečna. Nechci tím nikoho urazit. Dokážu pochopit, proč se lidem seriál líbí, nicméně se k nim minimálně prozatím ( a nejspíš ani dále) nepřipojím. ----- Po 1.TŘETINĚ za mě za 3* ze slibem, že u hodnocení dalších dílů se už takhle nerozepíšu :) ( Psáno 30.8.2012) ////////////////////////////////////// 2.TŘETINA ultra-mainstreamového dobrodružství je úspěšně za mnou a tak se s případným divákem podělím o další várku dojmů, konkrétně pujde o díly 9. - 16. ------ SAO dál pokračuje v zašlapávání původní idee o vytvoření originálního světa. Pořád dál to tedy je poměrně zaměnitelné Anime vyprávějící příběh fiktivního světa ochuceného magií a hrdinstvím. Zároveň se mu ale přecijen některé změny, jak v scénáři, tak v postavách, míň či líp daří uskutečňovat. A právě jim se budu věnovat nyní. ------ Hned ze začátku musím zmínit postavy. Poměrně kontrastně tu v rámci jejich vlastního vývoje působí dvě hlavní. Kirito je hlavně v rámci prvních dvou dílů (9. a 10.) pořád plochá a nudná postava, která se změnila v tom směru, že se začal chovat jako idiot. Uvedu jeden příklad za všechny: Když ho Asuna v dungu po vyhraném bossfightu láskyplně obejme a Kirito jí jen suše odbude dementní větou: „ Spadnou mi životy na nulu, pokud mě budeš objímat příliš pevně“ jen velmi ztěžka jsem v sobě dusil záchvaty smíchu, které se poměrně pravidelně dostavovali, vždy, když promluvil. Na Kiritovu částečnou obranu nicméně dodám, že dál už se lehoulince napraví a je o chlup stravitelnější než dříve. ------ To Asuna projde vývojem v tomhle Anime zcela nevídaným. Zatímco na začátku je to jen obyčejná a nesympatická tsundere, tak postupně z ní vyroste velmi zajímavá mladá slečna s názorem za který se nebojí bít. Jestli si vůbec někdy budu SAO s něčím spojovat, tak to bude právě s ní. Jde o jednoznačně nejlíp napsaný charakter celého Anime a byť ani omylem nedosahuje takové báječnosti jako třeba úžasná vlčice Horo z Ōkami to kōshinryō, tak jsem si jí velmi oblíbil. Ostatní postavy se často v jednotlivých dílech jen tak míhají a je tím pádem zbytečné se jím nějak obšírněji věnovat. ----- Většina ostatních výtek z minule dál platí s jednou vyjímkou. ------ A tou je scénář některých dílů. Konečně tu byli totiž díly, které se mi opravdu líbili a bez váhání je označím za ty, prozatím pouze do 16. dílu, nejlepší. Řeč je hlavně o 11., 12. a 13. episodě. Ty jsem si pracovně nazval - „hrajeme si na rodinu“. V nichž to jednak sluší scénáři, protože si konečně nehraje na něco na co nemá. No a sluší to i Kiritovi a Asuně, jimž jsem konečně alespon zčásti začal jejich motivace věřit a nejeden moment mě příjemně zahřál u srdce. Zaláskovaná rovina Sword Artu překvapivě padne jako ulitá a s konečně vcelku nápaditými akčními momenty se doplňuje velmi dobře. Sword Artový sen Asuny a Kirita na 22. patře hodnotím jednoznačně pozitivně. Jen škoda, že to trvá tak krátce. ------ Vše je násilně a idiotsky přeseknuto 14.dílem. V něm scénář použije předvídatelnou a zcela pitomou berličku. Právě od něj se začne odvykládávat v podstatě nový seriál. Jaký bude ? Mno, uvidíme. Nicméně díly 15. a 16. napovídají, že příliš povedený zřejmě asi ne. 2. TŘETINU Sword Art Online vidím na lepší 3* (psáno 8.12.2012) ////////////////////////////////////// Poslední bitva dobojována. Poslední nebohá žena zachráněna. No a Larkyho cesta za napsáním nejdelšího komentáře roku je také téměř u konce. Jen chybí dodat, jak se to tedy má ze ¨TŘETÍ TŘETINOU a vůbec ze Sword Artem jako celkem. ------ Mnoho HC fans SAO po 14. díle začalo házet do horoucích pekel. Pro mě osobně se ale příliš nezměnilo. Sword Art mě nenadchnul do té doby a tak jsem nemohl z něj být nějak extra zklamaný ani poté. Přesun do dalšího MMO neznamená nic výrazného ani pro scénář, který si s sebou nese všechny mnou vypsané chyby. Jediná výjmka je Kiritova motivace, která dává scénáři jasný cíl. Toho se také drží až do závěrečného dílu, který je sice poměrně předvídatelný, ale i tak dokáže alespon na pár místech příjemně zahřát u srdce :). ------ Až do konce v podstatě probíhá transformace charakteru Asuny a až do toho 25. dílu se mi tahle velmi zajímavá mladá slečna čím dál víc líbila. Kirito je až do konce nezajímavý a nudný. ------ Co se týče samotných dílů, tak od 16. startuje scénář novou onlinovku a chtělo by se říct i konečně zajímavý příběh. Leč to tak není. Je nevýrazný, byť poslední díly jsou docela fajn a Kiritova čím dál větší vůle udělat důležitou věc celkem baví. (psáno 13.12. 2012) ////////////////////////// CELKOVÉ SHRNUTÍ: Sword Art Online v mých očích jednoznačně promrhal potenciál jež mu byl skvělým začátkem dán. MMO feeling se rychle vytratí a nastupuje rutina viděná v mnoha ostatních Anime. Postavy nestojí z vyjímkou Asuny za moc. Animace je fajn. Naproti tomu hudba sama sebe od začátku do konec recykluje (Openingy se nepovedly). Sword Art je zcela a naprosto průměrný seriál - 3*. () (méně) (více)

Galerie (1 093)

• Seriál vznikl na základě novely „Sword Art Online“ spisovatele Reki Kawahara. Datování „Sword Art Online“ jako novely publikované na internetu sahá již do roku 2002, samotného knižního vydaní se však novela dočkala až v roce 2009. Seriál nás zavádí do 4 prvních novel, jedenáctá novela byla uvedena na konci roku 2012. (-Victor-)
  • Úvodní skladbou seriálu do 14. epizody je píseň "Crossing Field" japonské zpěvačky Risy Oribe, a skladbou znějící v závěrečných titulcích je píseň "Yume Sekai" taktéž japonské zpěvačky a anime dabérky Haruky Tomatsuové. Od 15. epizody seriálu výše se o průvodní píseň "Innocence" postarala japonská zpěvačka Eir Aoi a o závěrečnou píseň "Overfly" zpěvačka Luna Haruna. (Conspi)
  • První ze dvou úvodních písní „Crossing field“ nazpívala zpěvačka LiSA. Poslední ze dvou úvodních písní „Innocence" nazpívala zpěvačka Aoi Eir. (CarnTheNunya)