V roku 1942 pri rýchlom postupe Wehrmachtu sa mnohí sovietski vojaci dali na útek. Z dezercie bol obvinený aj poručík Ogarkov, ktorý sa práve vracal ku svojej jednotke s dôležitým odkazom. Keďže je dôstojník, trest smrti zastrelením, ktorý ho čaká,  musí potvrdiť ešte veliteľstvo armády. Tak sa začína strastiplná cesta Ogarkova a eskortujúceho vojaka Džurabajeva... Film je inšpirovaný skutočnou udalosťou, ktorú v literárnej predlohe Dvaja v stepi zvečnil Emanuil Kazakevič. (RTVS)

DonBraso

Styčný důstojník Ogarkov,který zradil svojí vlast a pláchnul,místo toho aby byl v boji.Do toho druhá postava eskortující voják Džurabajev dostane nelehkou roli a to právě hlídat Ogarkova,kterýho musí najednou dostat na velitelstvo svojí armády,aby vykonal rozkaz.Taková šlapací movie o dvouch klukách co si takhle vyjdou ve válce a stanou se z nich kamarádi.Vskutku autentický film,kterýmu určitě nechybí kuráž a velká pravda.Bez zbytečných velkých epesních bitev se tu hraje čistě na dramatickou linku.Jeden co nemluví a jen chce plnit rozkaz a druhý,který vůbec neví čí je,ale nějak sám v sobě najde ruskou krev a tak jde s Džurabajevem tam kam musí.Tady se lámal chleba s tím co Ogarkov byl vlastně za chlapa,jestli si tedy sám sobě vyčítal vinu či co.Nějak jsem to stále nepochopil,nejspíš nemám ruskou mentalitu.Po cestě zabijou pár fašistů,dostanou se do jiné roty,jednou i do novin a taky pak skoro na místo určení.Je to lehký salátek,který nechá v divákovi to,že Rusáci byly taky jenom lidi a díky jejich zákonům,byly až absurdní sami sobě.Berlín pozná jen hnidopich,určitě nečekejte selanku u Braniborské brány :)70% ()

solisoli

Stará sovietska klasika. Slušná výprava a kostýmy. Ale nepochopiteľný dej. To zanietenie dôstojníka, čiže intelektuála s nadšením sa ísť nechať hrdinsky popraviť. Uff. Žiadny alkohol, iba jeden ožratý, aj to nevojak. Kde je ten skutočný sovietsky boj, čo potvrdzujú preživší z wehrmachtu v dokumentoch. A nie len tí, ale aj ľudia, ktorí boli svedkovia, sovietskych útokov na Nemcov. Večer pred útokom prednáška o brutalite Nemcov na sovietskom obyvateľstve a cisterna s pálenkou. Ráno o tri, tridsať poplach. O štvrtej útok. A sovietski vojaci bežali dopredu, ako pomätení , ani poriadne nevedeli kam. Nemci ich nemali šancu zastaviť. Čo už. O víťazoch, len v superlatívoch. ()

rigby

Oproti filmovému plakátu či mým očekáváním se jedná o velmi komorní film, který sleduje osud jednoho sovětského vojáka. Není to moc dlouhé, nemá to velkou hloubku, není to pompézní s ohlušujícím vřavem bitev, ale příjemně se na to dívá. I když z filmu si toho moc neodnesete, zanechá ve vás dobrý pocit, že ten strávený čas nebyl ztrátou. ()

Saxos

Komorní příběh o vzniku přátelství mezi dvěma vojáky. Klady: i přes málo válečné akce dokoukatelné; v ruských filmech o komparz nouze není. Zápory: název filmu hodně zcestný, asi podle posledních dvou minut filmu, po skoku z roku 1942 do 1945; poměrně nudná cesta odsouzence a jeho ostrahy. ()

Snakefinger

Pokud film z 2. světové války, tak jedině ruský a tento to zase potvrzuje. Po kolikáté už? Jenom ten název je fakticky zavádějící. Protože se nejde na Berlín ale někam do štábu k potvrzení o zastřelení. No všechno v tomhle válečném road movie dobře dopadne a nakonec dojde k lehkému sentimentu. Plný počet. ()

jah

Atmosféra putovania odsúdenca a jeho eskortéra po hranici fronty v ruskej stepi je zaujímavá. Zarazilo ma však pre mňa nepochopiteľné jednanie oboch hlavných postáv vo viacerých situáciách. Ogarkov mi viackrát pripadal ako bezprízorné odovzdané hoviadko, ktoré nedokáže ani len zabučať na svoju (oprávnenú) obranu. Džurabajevova fanatická poctivosť sa mi zdala tiež až neskutočná, ale potom som si uvedomil že vtedajšiu situáciu v ruskej armáde a ešte k tomu na fronte ja môžem ťažko posudzovať podľa zdanlivej (ne)logiky jednania postáv. Za jedno pozretie ten film určite stojí. ()

Ruslan

Žádný hektolitry krve a miliony efektních výbuchů, jen prostý příběh obyčejnejch lidí. Škoda, že to bylo tak krátké, protože mě i takto podaný válečný film baví. ()