Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Old Surehand sleduje prérií stopu hledaného vraha a pátrání ho zavádí až k Petrolejovému princi. Tak se říká proradnému muži, který se právě chystá uskutečnit velký obchod. Hodlá zámožnému bankéři prodat naleziště petroleje. Potíž je v tom, že na prodávaném území žádný petrolej ve skutečnosti není. Proto se musí padouch zbavit i skupiny osadníků, která má na dané místo namířeno. Jeho němý zabiják a pravá ruka zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Podaří se Old Surehandovi a jeho příteli Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů, ochránit osadníky a potrestat mazaného padoucha? ... Ačkoli ve stejnojmenné literární předloze z pera Karla Maye vystupuje po boku apačského náčelníka hrdinný Old Shatterhand, ve filmové verzi se místo něj objevuje Old Surehand ztvárněný někdejší hollywoodskou hvězdou Stewartem Grangerem. Prozaický důvod pro tuto obměnu spočívá ve faktu, že ikonický představitel Old Shatterhanda Lex Barker byl v době plánované výroby snímku zaměstnán natáčením mayovek z prostředí Orientu v produkci konkurenční firmy Artura Braunera. Producent Horst Wendlandt, jenž stojí za nejslavnějšími adaptacemi Mayových knih a jako první přišel s konceptem mayovské série, dané situace využil k tomu, aby znovu obsadil Grangera, kterého získal již pro předchozí snímek Mezi supy a hodlal s ním vytvořit samostatnou sérii. Podobné důvody vedly také k angažování nového režiséra Haralda Philippa, jenž předtím točil nejrůznější žánrové snímky. Oba Wendlandtovi kmenoví režiséři mayovek Harald Reinl a Alfred Vohrer se totiž chystali na natáčení dalších filmů. Rok 1965 ostatně představoval co do kvantity vrchol mayománie – do kin bylo uvedeno celkem osm filmů podle Mayových knih, čtyři z produkce Braunera, tři od Wendlandta a Poklad Inků vzniklý mimo „klasickou“ sérii bez účasti Pierra Brice nebo Lexe Barkera. Nicméně výsledkem bylo spíše přesycení zájmu diváků, které spolu s dalšími faktory již nadcházející rok přineslo konec filmových mayovek... Hereckému obsazení vévodí Stewart Granger, který postavu Old Surehanda pojal jako světáckého šviháka, jenž vše bere s notnou dávkou nadsázky. Pierre Brice a jeho Vinnetou hraje ve filmu spíše druhé housle a hlavnímu hrdinovi spíše sekunduje prosťáčkovský zmatkař Old Wabble v podání Milana Srdoče, (vystupujícího pod pseudonymem Paddy Fox). Titulního záporáka ztvárnil Harald Leipnitz a polepšeného karbaníka, jenž začne pomáhat osadníkům, zase Terence Hill, v titulcích uvedený ještě pod svým rodným jménem Mario Girotti. Part krásky v nesnázích získala francouzská herečka Macha Mérilová, která předtím hrála hlavní roli ve filmu Jeana-Luca Godarda Vdaná žena. (Česká televize)

(více)

Recenze (127)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Nie je to žiadna katastrofa, ako by sa zdalo podľa hodnotení. Normálna winnetuovka s jednoduchým príbehom o rope, zlate a zákernosti, možno až priveľmi jednoduchým. Winnetou je jedinou stabilnou postavou, sršia z neho veľké indiánske myšlienky, a v tomto filme dostal dokonca aj svoj tradičný krásny hudobný motiv, čo nie je pravidlom pre tie menej podarené časti. Zostáva len záhadou, čo to bol za nápad nahradiť pokrvného brata trápnym Old Surehandom s jeho smiešnymi gestami a vystupovaním. –––– Aby mohl člověk důvěřovat, je třeba mít odvahu. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Není to sice ničím výjimečná májovka, ale na druhou stranu splňuje to, co se od ní očekává. Trochu toho vtipu a srdnatý a odhodlaný boj dobra proti zlu. S vůní petroleje, varhanními tóny, nebezpečně vrhaným nožem a ledově studeným proudem jugoslávských řek. Nejdůležitější kladnou postavou je opět neomylně bystrý Old Surehand (Stewart Granger s hlasem Helmo Kindermanna), který musí dodržet svou přislíbenou ochranu nad osadníky. Nezištně mu pomáhá renesanční Apač Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Eckelmanna), který musí především hasit nepříjemné nedorozumění mezi osadníky a indiánským kmenem Navahů. Hlavním padouchem je všehoschopný Petrolejový princ (Harald Leipnitz), který za žádných okolností neváhá obětovat život druhých. S nevídanou oddaností a poslušností ho chrání jeho nejvěrnější muž, hluchoněmý Knife (Slobodan Dimitrijevič), s nutkavou vrhačskou vášní. Důležitou postavou je napravený falešný hráč Richard Forsythe (Terence Hill jako Mario Girotti s hlasem Christiana Wolffa), který chvilku lavíruje mezi dobrem a zlem. Ženy jsou zastoupeny mladou Lizzy Bergmann (půvabná Macha Méril) a ráznou paní Ebersbach (Antje Weissgerber). Z dalších rolí: nadšený předák osadníků Bill Campbell (Walter Barnes s hlasem Arnolda Marquise), dobře naladěný varhaník a iniciátor sborového zpívání Aurelius Hampel (Heinz Erhardt), prostoduchý Surehandův druh Old Wabble (Milan Srdoč s hlasem Hugo Schradera), zkorumpovaný bankéř Kovacz (Gerhard Frickhöffer) a naštvaný náčelník Navahů Mokaši (Milivoje Popovic-Mavid s hlasem Klause W. Krauseho). Pokud se jedinec neštítí jakéhokoliv skutku, může si přijít na velice slušnou finanční odměnu. Jen se nesmí narazit na ještě větší hovado, nebo na partu slušňáků kolem Surehanda. A malé děti zpívají píseň smrt fašismu za dohledu spokojeného varhaníka. ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Čím tím více mayovek, tím větší porozumění tomu, jak May staví děj. A tak je jasné, že hlavní záporák rozeštve dobré rudé a dobré bílé, ale Surehand s Vinnetouem nenaletí a na poslední chvíli zabrání krveprolití. Opět, opět, opět a tentokrát bez jediné osobitější scény, zato se spoustou času, jenž okupují dosti nudné postavy - fidlající učitel, slečinka a nepozorný Wabble. Asi "nejadrenalinovější" scéna je o záchraně lidí na voru v peřejích. Bohužel, po jejím konci má člověk příliš času si uvědomit, že vlastně nikam neposunula děj. Nejen ona. Vinnetouovo "vypadání", zjev sice film zachraňují, ale zachraňují jej pouze od úplné katastrofy. Slabé **. ()

Lukoboss 

všechny recenze uživatele

Po Posledním výstřelu skončila evidentně zlatá éra Mayových westernů, protože už následující Petrolejový princ působí jako parodie, a to hodně špatná. Docela lituju P. Brice, že do toho šel, protože to ostatní kolem je dost velký utrpení. Špatní a nesympatičtí herci, celková nuda a chvílema bych řekl až trapnost nad trapnost. Po vynikající sérii úpadek jak blázen. ()

Campbell 

všechny recenze uživatele

A tak teda nic moc, ne že bych čekal něco extra ale ty dříve narození, my vždy vyprávěly právě o tomhle díle že na něj ulítavaly. No dobře není to vůbec špatné jen jsem čekal taky něco lepšího, záporák je sice sympaťák a Terence Hill je prostě pro mě asi druhý westernový bůh, ale i tak nic objevného. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Místa natáčení: Jugoslávie: Perucko jezero u Vrliky, Zupci u Trebinje, řeka Cetina u Trilje, Vrlika. Natáčelo se také v Německu. (hippyman)
  • Oba hlavní hrdinové si už od natáčení filmu Mezi Supy nemohli přijít na jméno, takže byl scénář upraven tak, aby se pokud možno na place moc nepotkávali. (hippyman)
  • Premiéra proběhla ve středu 25. března 1965 v mnichovském Mathäser-Filmpalastu. (hippyman)

Reklama

Reklama