Fiktivní snímek Špinavý trik, který je založen na reáliích jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států, vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), který je společně se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosserovou (Amy Adams) přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper), který se zcela vymkl kontrole. DiMaso je s sebou strhává do světa jerseyských politických machinátorů a mafiánů, který je nebezpečný i lákavý současně. Jeremy Renner představuje Carmena Polita, zaníceného, ale prchlivého politika, který se ocitl v pasti mezi podvodníky a FBI. Irvingova nevypočitatelná manželka Rosalyn (Jennifer Lawrence) by se přitom mohla stát onou příslovečnou poslední kapkou, která způsobí, že se mocné hráze intrik a podvodů definitivně protrhnou. Stejně jako předchozí filmy Davida O. Russella je i film Špinavý trik snímkem, který nelze jednoduše přiřadit k žádnému konkrétnímu žánru a který staví na syrových emocích a situacích, ve kterých se rozhoduje mezi životem a smrtí. (Falcon)

Lionheart

Tak tohle mě zklamalo. Dalo se na to (do)dívat už jen kvůli těm skvělým hercům, ale je to až příliš dlouhé a ucourané. Možná je chyba, že jsem dříve viděl Vlka z Wall Streetu a ten je úplně jiná liga. ()

peetriss

Špinavý trik bohužel šel totálně mimo mne. Je to takové šidítko pro filmové akademiky plné kvalitních hereckých výkonů, ale pro obyčejného "diváka-smrtelníka" je to jen nezajímavě užvaněná vyprávěnka o ničem, která se v kombinaci s dlouhou stopáží mění v ubíjející trápení. Ve druhé polovině jsem byl natolik otupělý, že jsem měl potíže vnímat dění. Jak jsem již zmínil, toto nic je alespoň výborně herecky podáno, především ženské duo Amy Adams - Jennifer Lawrence je nadprůměrné. Ale to je jen jedno z mála pozitiv, které film nabízí. Velké zklamání. ()

Hadriel

Parádní sedmdesátky. Bale se opravdu snaží a krásně mu to jde. De Nira jsem nečekal, konečně zase správnej mobster. Šílená Lawrence, ale role jí opravdu sedne. Nemohl jsem si nevšimnout posuvně-točivého pohybu kamery při některých dialozích, působil spíš rušivě. Celkem příjemná oddychovka. + Další Baleova tělesná transformace. + Kluci z Boardwalk Empire. +++ Super sexy Amy Adams ()

Darth Maul

Poznáte to, z času na čas sa to stane... Nejaký film vás očarí, ani sami neviete čím, a pritom všetci ostatní naň nadávajú. Presne to sa mi stalo s American Hustle! Tento štýlový retrofilm rezaný modernejšou hudbou si získal moje srdce. Tempo je pomalé, pomalšie ako pieseň Jeep's Blues od Duke Ellingtona, ale rýchlejšie by tomu vôbec nepristalo... Sem-tam sa objaví vtipná scéna, sem-tam nezabudnuteľná životná múdrosť podaná formou karikatúry. Charaktery postáv sú dokonale vykreslené. Smutný hrdina Irving Rosenfeld, tajomá a zároveň veľmi inteligentná milenka Sydney, zaslepený agent DiMaso, hlúpučká žienka domáca Rosalyn a dobrácky Carmine Polito. Herci predvádzajú majstrovské výkony. Christian Bale je expertom na premeny, Jennifer Lawrence rastie do krásy a hereckej bravúrnosti a Amy Adams je príťažlivá ako nikdy predtým! Film naberie najväčšie obrátky nástupom Victora Tellegia (pochopiteľne kvôli hercovi, ktorý ho hrá). Celé to na mňa pôsobilo veľmi úprimne, možno až naivne, a tak čisto! Preto s pokojným svedomím dávam štyri hviezdičky a od tej piatej ma delí veľmi málo, možno len ďalšia projekcia. ()

dormouse

Velmi rozvleklé, bez energie. O čem to vlastně je? O tom, jak se nějaký agent snaží dopadnout zkorumpované politiky? Kteří vlastně nejsou zkorumpovaní? Člověk čeká na nějaké velké finále, kterým by byl odměněn za 129 minut nudy, leč nedočká se. To tedy Christianu Baleovi skoro ani nestálo za to, aby přibíral na váze. ()

TheDude

Rafinovanost American Hustle tkví v tom, že se dokáže umě pohybovat v akademických mantinelech a zároveň je divácky "cool" díky vábivému retro stylu 70. let a formě "komplikovaného" vyprávění. Mě ale tehle skřípající směsice vypravěčů a žánrů, (ne)kočírovaná slabší režií, prudce nebavila. Významově polopatická sdělení prostřednictvím scény s mikrovlnkou nebo nefunkční flashbeck s DeNirem dělají debily nejen z diváka, ale ve výsledku i z tvůrce. Otravné kamerové nájezdy. Scorsese podobnými experimenty letos lehce proplouval a tak ve výsledku Vlk působí mnohem ucelenejším dojmem. Russell se v nich topí a herci to sami neutáhnou. Ale kostyméři prvoligoví. 55% ()

Wajsik

Kromě závěrečné pointy se jedná o silně podprůměrný snímek. Což je celkem překvapení na to jaký herecký ansámbl se nám tu vyskytl. Opravdu si nevzpomínám kdy se u filmu tak nudil. A to jsem to chtěl shlédnout v kině. Ještě, že bylo učiněno spravedlnosti za dost a Oscary se dostali do správných rukou. Tady ani o nějakých nominacích nelze mluvit. ()

iampatrik

70% Výstřihy Amy Adams (existuje nějaký film, kde bych jich bylo tolik jako tady?) mě po celou dobu filmu rozptylovaly, druhá věc, kterou si zapamatuju je vtipný "příběh o rybaření", no a Bale s jeho příčeskem a Cooper s trvalou... Každopádně s přehledem zahraná každá postava, vhodná hudba, dobře natočené, ale příběh netáhne, což vidím jako problém u filmu trvajícím přes dvě hodiny. Možná se mi to rozloží v hlavě a hvězdičku přidám, ale zatím za tři. PS. Nezvyk vidět s pravou tváří Jack Hustona alias Richarda Harrowa z Boardwalk Empire :) ()

Danken

4,5/10 Užvaněná slátanina, kterou do výšin nevyneslo ani špičkové herecké obsazení. Kdyby toto mělo dostat jakéhokoliv Oscara, tak bych asi opravdu kroutil hlavou, kde to jsme... ()

ondrula

Postavy v tomhle filmu mají společné to, že si s rozkoší na hlavě načesávají nějaký strašlivý kokrhel. A že se chovají jako dementi. Jinak je to dějově i herecky poměrně dost nezajímavé, až nudné. Jediná věc, která mi udělala radost, byli mafiáni v čele s famózním De Nirem. ()

Prochy38

Herecký koncert v podání nezapomenutelného Ch. Balea, nečekaně vynikajícího B. Coopera (prej nemá na velké role), nádherné A. Adams (nepřekvapila, jen potvrzuje) a moc dobré J. Lawrence (herecky nepřekvapila - potvrdila, ale v roli jí to překvapivě i slušelo!). Na tomto celý film staví. K tomu ještě dost vymakaný a propracovaný příběh, který má tolik lehkých a nedůležitých odboček, které akorát drží celkový koncept filmu jako dokonalého celku. Zasmál jsem se (radost B. Coopera), žasl (výkon Ch. Balea), užíval si (krása A. Adams i J. Lawrence) a nestačil zírat (příběh E. W. Singera). ()

Tristaver

Moje největší očekávání r. 2013 se změnilo v moc ošklivou realitu. Co naplat, že herci v čele s Adams, Cooperem a Lawrence hrají jak o život, když postrádají scénář a režii, o které by se mohli opřít. Tohle mohl být úžasný snímek s oscarovou kvalitou, zbyl ovšem jen brak. Plus za kameru a všech pět hlavních herců. ()

Rozjimatel

10 nominácii na Oscara? To si snáď robíte srandu? Už som vyslovene otrávený tou hromadou filmov o kriminálnych živloch všetkých možných úrovní, ktoré sú navyše všetky na jedno kopyto. To už tvorcovia nemajú žiadnu fantáziu? Veď hlavní hrdinovia sú stále dookola buď skazení kriminálnici, alebo ľudia s nadprirodzenými schopnosťami, poprípade ešte homosexuáli. Ale možno tvorcom krivdím a toto je presne to, čo si obecenstvo žiada. "Špinavý trik" je 100-krát obohraná pesnička, v ktorej aj skvelé výkony všetkých tých špičkových hercov vychádzajú navnivoč. A tí herci sú vlastne to jediné, čo sa na filme dá pochváliť. Okrem ich hereckého umenia ma zaujala aj ich nezvyklá vizáž v tých ich karikatúrnych rolách (účesy troch hlavných mužských predstaviteľov, prekvapivý vzhľad Amy Adams bez mejkapu, keď jej sexappeal je odrazu celkom preč). Porovnanie s filmom Vlk z Wall Street (2013) je úplne namieste. Síce ani ten film nemám príliš rád (hlavne z hore uvedených dôvodov), ale predsa len kvalita tam je o dosť vyššia. "Špinavý trik" je samoúčelný, prázdny film so slabým scenárom, ktorý pri všetkej tej improvizácii pôsobí ako zbúchaný na kolene (krédo režiséra Davida O. Russella: "Kašľať na dej, dôležité sú postavy."). A filmu príliš nepomáha ani český dabing, najmä dve hlavné mužské postavy sú úplne od veci - jedna rozpráva, akoby imitovala teplého (Bale), ďalšia má čudne priškripnutý hlas (Cooper), čo sa k hercovi vôbec nehodí (ten má príjemný, hlboký hlas). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Mikino00

Má očekávání byla obrovská, o to větší bylo mé zklamání, přes naprosto hvězdnou sestavu toho nejlepšího co v současnosti je, jsem dostal nijaký nevýrazný film. Ne že by něco bylo vyloženě špatně, zahráno je to skvěle, vypadá to dobře, ale přeci jen od filmu mapující takto velkou akci, se očekává více než komorní konverzačka, držící se celou dobu na uzdě. Vrcholem filmu jsou scény s Jennnifer Lawrence, dodává filmu jiskru a zábavnost, s ostatními postavami se ztotožnit příliš nejde, Cooper je sice dobrý magor, ale tak naivní až to bolí i diváka. Ta snaha o parodování postav skončila na půl cestě, film se měl vydat buď cesto komedie či vážného dramatu. ()

ac3r odpad!

Podle popisu a obsazení jsem se těšil, ale tvrdě narazil. Soškohunter Russell v plné své kráse. Celou dobu jsem se snažil najít jeden jediné důvod pro udělení aspoň hvězdičky, leč marně. Nepomohlo ani skvělé obsazení v čele s mojí favoritkou Lawrence, bohužel díky "skvělému" scénáři herci zapadnou do uplnýho průměru. Nic tak strašně nudnýho a utahanýho jsem už dlouho neviděl a doufám, že zase dlouho neuvidím. Typická záležitost pro mistní pseudointelektuály, kteří budou jásat nad "zábavou" a spokojeností. Jestli tohle někdo považuje za zábavu, tak lituju toho, jaký život vede. ()

Ollie235

Film, který má na papíře naprosto všechno, co mohl - zajímavé jméno na režisérské stoličce, hvězdné obsazení i poutavé téma. Na plátně to ale zdaleka tak dokonale nepůsobí a to i přes to, že jsem opravdu chtěl, aby se mi to líbilo. Připadá mi, že na rozdíl třeba od nedávného Affleckova Agra, tenhle film nezvládá vyobrazit svou dobu - působilo to na mě strašně uměle, vykonstruovaně a ani herci do svých rolí příliš neseděli. Navíc to vyznívá poměrně prázdně, nemá to tu pravou mafiánskou atmosféru a většina dialogů absolutně nevychází. Za špatný film se to označit rozhodně nedá, ale moje očekávání to prostě nenaplnilo, škoda. ()

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

08.03.2015

Denis Villeneuve teď patří mezi nejvyhledávanější režiséry v Hollywoodu. Rodák z kanadského Quebecu začal točit ještě v minulém století, americkou pozornost ale upoutal až předloňským dramatem… (více)

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky