Městečko prokletých

• Česko Vesnice prokletých (více)

Na anglické městečko Midwich zapůsobí tajemné silové pole, které způsobí, že všichni v dosahu jeho účinku usnou. Každá žena v produktivním věku poté otěhotní, včetně dospívajících dívek a žen, jejichž muži nebyli v té době přítomni. Všechny porodí blonďaté, mimořádně inteligentní děti, které ale trpí naprostým nedostatkem emocí. Když se pak vesničané ve strachu spojí, děti prokáží neobyčejnou schopnost kontrolovat jejich vědomí a semknou se proti všem, kdo by je chtěli ohrožovat. (oficiální text distributora)

Jino

Na svou dobu je Village of the Damned určitě odvážný v myšlence o zabijáckých dětech. Příběh je navíc docela rychle odvyprávěn a má větší tempo než Carpenterův remake. Herecké výkony s přesvědčivostí dají divákovi pocit, že se dívá na padesát let starý snímek. Proto také speciálních efektů není tolik jako v novější verzi. Kromě svítících očí je k vidění jen několik málo výbuchů. Naštěstí je kladen daleko větší důraz na zajímavě zpracovanou myšlenku filmu a s ní také spojenou zneklidňující atmosférou. Postupem děje (hlavně v druhé polovině) se však do Městečka prokletých začala vkrádat nuda a nikdo si nechtěl s vražednými dětmi hrát. Ještě, že je to zavčasu utnuto. Něco málo přes 70%. Ps: Nejvíc mě dostalo to velké jednoleté dítě :-)) ()

zette

Filmove zpracovani podle knizni predlohy bylo asi urceno pro masove nenarocne divaky. Namet je vyborny, stejne tak atmosfera. Deti z jineho sveta taky bez chyby. Vlastne me to hodne bavilo. Pro fanousky zanru povinnost. ()

Martrix

Před lety jsem četl útlou knížečku J. Wyndhama, Midwitchské kukačky. Možná díky ní jsem si přečetl vše, co napsal. Wyndham je skvělý pokračovatel Wellse a i díky němu je britská sci-fi jednou z nejoriginálnějších. Včera jsem dokoukal nejnovější pokus o zfilmování kukaček. Byl jsem zvědavý, jak vycucají z krátké novely sedmidílný seriál. Ale ano...stačilo zasadit příběh do dnešní doby a najednou se objevilo mnoho odlišností, které bylo možné rozvést. Postavy mohly dostat hloubku, kterou tahle invaze zasluhuje. Těžko najdete zlovolnější způsob "návštěvy odjinud". Knihu jsem si pamatoval jinak, takže jsem chtěl tuto sérii porovnat s prvním filmem. Sedm hodin vs hodina a kousek. Městečko prokletých jde na dřeň Wyndhamova nápadu a reprezentuje paranoidní dobu vzniku. Neřeší pocity lidí, ale spíš varuje před neznámem a před arogancí vědců. Těch 60 let od vzniku filmu ukazuje mnoho rozdílů. Tvůrci na tento intimní útok reagovali pouze z pohledu hrozby a stvořili jednohubku, téměř bez přesahu. Zajímavou a inspirativní, ale s mnohem větším potenciálem, než se mohlo do těch 77 minut vejít. Drobná zajímavost. V tomto filmu hrají pouze běloši. O šedesát let později, je jich v seriálové podobě tak 60%. A ženských postav, je víc, než mužských. Doba se sice změnila...ale pořád bychom s podobnými návštěvníky, naložili stejně. ()

TO

Mě to nechalo chladným, nijak zvláště mě tento klasický horor neuchvátil. Je dobrý, ale jsou rozhodně lepší. ()

Jazzzz

Kde se stala chyba? Nevím snad v tom starém známem jevu - viděl jsem prostě remake jako první a ten mě narozdíl od většiny uživatelů CSFD nadchl a za svým hodnocením si stojím... A některé věci - a tím nemyslím krvavé scény se mi prostě v novém zpracování líbili více. Snad si cením toho lidského citu jakým je láska a jistá naděje které je v remaku víc... Blonďáčci v tomto původním filmu nezapochybují ani na chvilku - mají v hlavě jasno.. Nechci tento původní film nijak kritizovat - ba naopak - absence krvavých scén filmu nijak neubírá a absence citu u blonďatých dítek filmu velmi přidává na ponuré atmosféře, ale... Bohužel jsem neměl tu šanci vidět tento film jako první a tudíž ho bohužel vždy budu brát jako druhý... Snad si můj komentář zaslouží být trochu konkretizován - Městečko prokletých z roku 95 jsem viděl jako malý a myslel jsem si dlouho dobu, že hrůzostrašnější horor být nemůže. Scény kdy chlapci a děvčata chodí ve dvojicích po městě, tiše bez konverzací si rozumí a ví... , malují stejné obrázky, koukají svýma kukadlama mě děsila... Hodně těchto hrůzostrašných scén jsem v tomto filmu postrádal. Musím souhlasit s těmi kterým se film zdá příliš osekaný a přespříliš spádovitý - začátek je dle mého vkusu zbytečně natahovaný a bez šťávy. Zatím co děsivých scén je pomálu. Sice atmosféra filmu je celá v strašidelném duchu, ale mráz po zádech mi přeběhl jen opravdu párkrát a to nikoli při tom když si muž míří na hlavu brokovnicí, ale spíše, když děti jdou po vesničce a je po nich hozen míč, nebo když matka jedné s dětí předá dítku příliš horké mléko.. Děsivé... ()

mrx.friend

Vcelku věrohodný přepis původní Wyndhamovy povídky, avšak s průměrným zpracováním. 77 minut očividně nestačí - nečíst knihu, leccos bych zřejmě ve filmu nepochopil, protože tu chybí jakési propojení jednotlivých sekvencí, jejich návaznost. Když jsem při sledování v duchu četl "Midwichské kukačky" znovu, přišel mi film děravý jako ementál a strašně se tu skákalo. Vypadá to, jako by z celé knihy bylo vytaženo několik momentů, které se nafilmovaly a poslepily do tohodle celku. Trochu mě tu taky iritovalo to teatrální britský hraní, ale naopak bych tu rád pochválil konec, který určitě patří k té silnější a světlé stránce. Pompézní :-) ()

Dreadd

Trochu zamrzí, že příběh nakonec částečně ztrácí svůj smysl, protože se jednak alibisticky vyhýbá přijatelnému vysvětlování původu čehokoliv a přítomnost dětí s očima žhnoucíma je nutné brát jako fakt, stejně jako neplánovaný šlofíček celé vesnice a jednak si až příliš pohrává s kontinuitou vyprávění nečekanými skoky v ději. Aspoň se nevyhnul velmi důležité myšlence, tedy co vlastně s nimi? S triky si mohli tvůrci pohrát trochu víc, obzvláště s náloží dynamitu, která, místo aby rozprášila maketu domu, způsobí větší táborák. ()

vitekpe

Na ukraceni dlouhe chvile dostacujici. Cernobily britsky horor, ktery dnes nikoho nepoleka. Svou ucasti potesila prekrasna Barbara Shelley a taky Michael Gwynn (znamy treba z Fawlty Towers). ()

Han22

Příběh, se kterým mám trochu problém. Není to totiž ani sci-fi ani horor, je to něco mezi. Na sci-fi je to ovšem značně málo propracované a bez pořádného vysvětlení a na horor mi zas chybí aby to bylo strašidelné. Blonďaté děti s jiskřícíma očima mě zkrátka nevyděsí. No a protože tímhle námětem mě nedostal ani mistr Carpenter, téhle o 35 let starší černobílé verzi se to nepovedlo už vůbec. Objektivně to ale špatný film není. ()

Mikino00

Velmi dobré atmosférou podmanivé dílo, výborně se podařilo skloubit odhalování neznáma i efektní demonstrace síly to vše v atmosféře absolutní nenávisti diváka k těmto dětem. Příběh má své mouchy a konec mohl být lepší, ale to již spílám předloze. ()

zdenur

Ze začátku zajímavé, skvělý námět, ale strašně nudné zpracování. Atmosféra chabá, děcka mi připadají vyloženě směšné místo toho, aby naháněly hrůzu a počínání ostatních naprosto nelogické. ()

zdeny99

Knihu Johna Wynhama Midwichské kukačky jsem četl a také jsem viděl remake z roku 1995, který natočil John Carpenter. Mohu s klidným srdcem říct, že Carpenter v tomto minisouboji jednoznačně prohrál. I zde jsou pomalu plynoucí scény, ale rozhodně nejsou tak pomalé jako u remakeu. Narozdíl od filmu z poloviny 90. let není tento snímek natočený nízkorozpočtově, a proto je tak pěkný, inteligentně napsaný a krásně natočený. Všechno v něm krásně sedí a do sebe zapadá a dá se na něj dívat i po padesáti letech, i když knižní předlohy se drží jen tématem a hlavními akcemi. Když se vesnička Midwich ponoří do spánku, tak z ní vyloženě číší atmosféra mrtvého města. Lidé nehybně leží na zemi. Kolem silnic jsou vybouraná auta. Traktor jezdí sám po poli, dokud nenajede do stromu. Žehlička vypaluje oblečení i žehlící prkno a v závěru spadne i letadlo. Ačkoliv je film už hodně starý a je černobílý, tak právě ono černobílé provedení pomáhá hororové atmosféře. Rillova práce patří k těm nejlepším v rámci žánru a své doby. [237. hodnocení, 34. komentář, 71%] ()

MickeyStuma

V anglické vesničce Midwich se náhle začnou rodit světlovlasé děti s rozzářenýma očima a začnou se chovat podivně. Prostě neobvykle vůdcovsky a nadřazeně. Snímek načínající šedesátá léta pokračuje v řadě nejrůznějších sci-fi filmů padesátých let, který se i přes známou šablonu záhadologie přeci jen jedním odlišuje. V rámci hrozby nejsou použití žádní vědci, žádné mimozemské organismy, ani další monstra. Děti. Jen obyčejné děti plné roztomilosti a pro ně typické naivity, ve skrytu duše skrývající hrozbu, která by nikoho ani ve snu nenapadla. I když je fakt, že jedna hojně používaná schopnost je použita opět a je to síla mysli. Její ovládání a čtení myšlenek. Scénář napsaný na základě knihy ´Midwichské kukačky´ autora Johna Wyndhama, který byl ve své době něco jako v osmdesátkách Stephen King. Kniha samozřejmě vyšla i u nás. Takže jak je v příběhu ukázáno, pokud najednou celá vesnice ztratí vědomí, lze v následujících dnech čekat něco nekalého. Jen včas přijít na to, co. Zvláštní na celé události je už ten fakt, že dojde k početí několika žen, aniž by měly s někým sexuální styk. Avšak nejedná se ani o Boží zásah, ani o mimozemský. Tajuplnosti je tak učiněno za dost. Velmi znepokojující odvětví příběhu je postaveno na atmosféře své doby, která tak tomu dává svůj jedinečný dobový aspekt. O lecjaké násilnosti v podobě gore a jiné hrůzy se tu dočkat nelze. Vše je stavěno na poutavé inteligentnosti povznášející zajímavý až mrazivý thriller povznášející hrůzu daných skutků. Nejzajímavější je v zákrytu duše všeho dějství varující zpráva o hrozbě nacismu, který se také před válkou  plížil nevinně. Jako ty děti, kteří vzhledově vypadají jako vytoužení Árijci a stejně jako nacisté se nemálo chladně chovající ke všemu a ke všem. Hodně se tu naznačuje ovládání člověka, což dle historických pramenů použil v nějakém projevu samotný Adolf Hitler. A když se vezme v potaz pomalé zničení vesnice, jakoby se jednalo o odkaz na Stalingrad již v probíhající druhé světové válce. Tady je zřetelně jasně poznat, že literární autor John Wyndham jakoby povznesl myšlenku Karla Čapka a pojal své varující příběhy stejně jako on. Pro porovnání Čapkovu Bílou nemoc, Krakatit či Válku s Mloky snad zná každý. Snímek má své přednosti a je to klasika s výpovědí, která ve své podstatě platí v každé době. ()

Raven_PWL

Prvně jsem si přečel knižku od Johna Wyndhama, která byla mimochodem výborná. Tento film má svá negativa a to : - ořezaný přiběh, člověku který nečetl knihu nemusí všechny věci dávat ten pravý smysl. -Chybí nějaké ty úvodní informace Klady: -Film na mě působil horrorovým dojmem, což je rád protože kniha takovou atmosféru lehce navozuje. ()

Knor

Děsivé a legrační zároveň, jak se začnou haranti spolčovat a tahat za jeden provaz, končí to vždycky špatně :-) parádní klasika s naprosto úžasnou pohlcující atmosférou ()