Tyran

USA, (2014–2016), 25 h 42 min (Minutáž: 40–61 min)

Tvůrci:

Gideon Raff

Adam Rayner, Jennifer Finnigan, Ashraf Barhom, Moran Atias, Noah Silver, Alice Krige, Sibylla Deen, Anne Winters, Fares Fares, Mehdi Dehbi, Justin Kirk (více)

Série(3) / Epizody(32)

Barry Al-Fayeed, který už dvacet let žije a provozuje lékařskou praxi v Kalifornii, se u příležitosti svatby svého synovce vrací s celou rodinou do rodné blízkovýchodní země, odkud v 16 letech utekl před svým tyranským otcem... (TV Prima)

rikitiki

Po všech těch vymazlených a inteligentních seriálech quality TV je občas osvěžující dát si dobrou klasickou inquality TV. Tyran je totiž velkými penězi vytuněná soap opera, akorát doplněná o teroristy a puče. Béčko s nádhernými lokacemi, ale příběhem z červené knihovny. ____ Hlavní hrdina, který se se svou dokonalou americkou rodinkou vrací domů, kamsi na Blízký východ, kde jeho rodina vládne, disponuje podivuhodnými schopnostmi guerillového boje, jak se záhy ukáže. Hrdina neustále někomu slibuje, že ho nenechá ve štychu, což se už po pár dílech seriálu ukáže jako jasné znamení, že s dotyčným je ámen. Hrdina má také evidentně slabost pro mocné či mocichtivé ženy, protože se obklopuje hned několika dominami typu lady McBeth (ženy v tomhle seriálu jsou vůbec dost dominantní a průbojné, zejména na arabský svět). _____ Udivuje mě, že tyranská rodina se dokázala tak dlouho udržet u moci, když téměř každý její konvoj někdo přepadne a unese (jednou únos spáchají dokonce děti). ____ Americký generál hrající na housle svým vojákům těsně před výsadkem. ____ Tuarégská žena z pouštní vesnice se zapojí do odboje a vrcholné politiky, čímž se bohužel musí vzdát svého snu vystudovat v Německu za půl roku solární inženýrství (asi rychlokurz). ___ Do prezidentského paláce a taky z něj si každý chodí jak do holubníku (asi došly peníze na ochranku). ____ První dáma nastoupí do nemocnice jako lékařka a slouží na směny, protože v zemi asi žádný jiný doktor není. _____ Hrdinův syn se snaží ošu… pomilovat patrně s celým Blízkým východem (bohužel, špatným směrem). Když se mu to nedaří, tak si občas zajde na protivládní demonstraci. ____ Postavy se vynořují a pak zase mizí, když už scenárista neví, jak je použít. Ti šťastnější jenom odjedou (teta z Ameriky), většinou ale končí na krchově (skoro všichni ostatní). ____ Nejdřív jsem seriál brala vážně, i když mi bylo podezřelé, jak jsou všichni hezcí a vypulírovaní. Ale když se jedna hloupost vršila na druhou, začala jsem to brát jako komedii a vlastně si to i užila. _______ P. S. Seriál končí otevřeně, tvůrci nejspíš doufali v další řadu, ale na tu nedošlo. SHRNUTÍ: Co je horšího, než mít bráchu mešuge? Mít bráchu mešuge, který vládne státu! Úplně nejhorší ale je, když si uvědomíš s kým že to máš vlastně společné geny……… MÓDNÍ OKÉNKO: Oceňuji kostýmy a vizážisty. Tyranova manželka nosila nádherně výrazné a strhující modely. Většinou monochromatické. S pelerínkami, pláštíky, šůsky, případně výraznými límci a dekolty (nikoliv však odhalujícími). A s nějakým výrazným šperkem. Dokonale to podtrhlo její aureolu mocné ženy, vládkyně. ____ Pouštní ženě slušely rádoby etnické vyšívané kazaky a dlouhé sukně (i když pochybuji, že v reálu nosí tuarégské ženy pod svým krojem bílé krajkové kombiné), i zajímavě řešené šperky na obličeji. Zejména bych vyzdvihla, že v každé situaci, ať už v boji nebo při politických půtkách, vždy si našla čas zaplést si své krásné vlasy do nějakého složitého účesu, které měnila snad několikrát denně. ____ Hrdinova manželka oblékala většinou pastelové barvy, které vystihovaly její postavení udivené turistiky v cizí zemi i vzhled vycmrdlé blondýny. Postupem času, jak se vyvíjela i její postava, se zaměřila převážně na bílou, ale tu nosila v jednoduchých, zato nápaditých střizích. () (méně) (více)

Davies182

Pilot vyrve v Yatesově (poslední Potterové) režii oči z důlků, a připlácne je na celičkou strhující hoďku k rozpálené obrazovce. Drajv jako prase v (ne)překvapivé "konkurenci" pro Homeland a hnedle zkraje plus trochu předčasně zatím seriálová pecka léta 2014. 1. sezóna: Atmosféru plnou napětí spolehlivě zabily nezajímavé politické kecy, roztažené v každé epizodě na půl hodiny. Promarněná šance. ()

jfaba

Mám v profilu, že seriály hodnotím až na konci. Výjimka potvrzuje pravidlo. Viděl jsem pět dílů. BLBOST! Telenovela a po Homelandu opět stejně hloupé téma. Ne ovšem pro tvůrce. Musíme se s toho vyfilmovat, když nám to v životě nevyšlo a oni se nám tak odvděčili a jsou teď proti nám. Nevím samozřejmě jak to skončí a je mi to jedno, ale dovedu si představit, jak hodný doktor pomáhá budovat nové pořádky v zemi, kde to otec a bratr pokazili. Děkuji nechci. A nebudu se 4 série nudit u TV a čekat na natahování děje jestli potlačit povstání nebo jít na mejdan, či odjet zpět domů. ()

Sakulnikov

Sice mě štvala angličtina a jisté americké pojetí, ale jinak velice povedené blízkovýchodní drama se spoustou drobných detailů, které mě potěšily. Ano je to hodně o rodinných vztazích v kulisách, ale reálie jsou dobré. I když co si pamatuju z přednášek o tom, jak se dělá převrat, pár chyb by se našlo.I když kulisy sestříhané z izraelských a tureckých měst - zvláště Istanbul a Jeruzalém jsou sice pěkné, ale trochu rušivé. ()

geklon

Proč se tam do prdele nemluví arabsky, i když se děj odehrává ve fiktivní zemi Středního Východu a hlavní hrdina strávil celý svůj dospělý život v Americe, ubohý salam alejkum to vážně nezachrání Ani casting mi úplně nesedí.Třicátníci hrají rodiče třicátníkům. Bassam vypadá jak Saly z Doktorky Quenový. Jinak pilot byl vskutku chytrý a napínavý. za to ten druhý byl sračka. Berličky chromému scénáři nepomohl. Moc okaté, samoúčelné levné. Když už popravíte dítě, ve jménu zachování morálky státu, nemusíte si přece dělat tak průhledné alibi. To to je čin, který nic neospravedlní. Trošku mě přešla chuť. S každým dalším dílem, se usvědčuji, že Tyrant je krkolomná fraška, která staví na producentském zázemí tvůrců Homelandu, či Hatufimu. Osudy a vzájemné vztahy hlavních hrdinů jsou tak uvěřitelný, jako pohádky 1001 a jedné noci, navíc fabulativní přístup k zobrazení fungování pseudo arabského státu je, jako se Filip Renč snažil o natočení reálné historického dramatu o zrodu konfliktu mezi Izraelci a Pelestínci se Sagvanem Tofim a Lukášem vaculíkem v hlavních rolích. Takže píčovina. Nevěřím, nežeru, nechápu. Po první sérii, která postrádá především smysl napětí a smysluplnou, nebo alespoň béčkově atraktivní zápletku (tak jako Banshee) nemilosrdně 50%. ()

• Seriál nabízí řadu paralel se syrskou dynastií al-Asad. (Mbali)
  • Natáčení probíhalo především V Izraeli, konkrétně v lokalitách Kfar Saba, Petah Tikva a Tel Aviv. (vizek1984)
  • Howard Gordon, producent seriálu, se nechal slyšet, že Abuddian vznikl smícháním několika blízkovýchodních zemí dohromady. Dále také uvedl, že se producenti záměrně vyhýbali reálným jménům. (vizek1984)