Nadšenec pro elektroniku a počítače Martin se vsadí s kamarády, že se nabourá do ministerského serveru a stáhne zadání maturitních otázek. A protože často není zcela v realitě, vsadí se evidentně dřív, než domyslí, jak to chce udělat. A tak krátící se čas před maturitou sledujeme partičku maturantů chystající se pokořit otázky, jejich učitele bojující s byrokracií i povedeného ministra školství a suitu kolem něj. Představy maturantů dokresluje jejich fantazie, která leckdy nepřekoná absurditu skutečných okolností. Nejsou totiž jediní, kdo se snaží server nabourat. Chvílemi přestává být úplně jasné, kdo je tady lump a kdo udělá vlastně docela záslužný skutek. (oficiální text distributora)

Eluin odpad!

Jaká to hrůza! Pardon, musel jsem si trochu ulevit... Jsou filmová představení, kde vám rozdávají před projekcí různé dárkové předměty (před filmem Štěstí jsem dostal úhledný balíček kapesníčků, prý se u toho brečí štěstím - nebrečí...), ve 3D kině dokonce propůjčí 3D brýle... Před projekcí snímku Maturita se nerozdávalo nic, a to je stoprocentně chyba! Dokáži si živě představit, že leckterý zbloudilý divák by ocenil přítomnost čehosi pro film tak praktického, jako je třeba pytlík na zvracení, či nějaké psychotropní látky, které by mu umožnily tento 87 minutový strastiplný zážitek smysluplně prožít. Bohužel. Schválně jsem se snažil na filmu najít něco pozitivní, což bylo velmi těžké, ale nakonec se mi jedna věc nalézt podařila, a to závěrečné titulky. Skutečně, na těch se tvůrcům nic zkazit nepodařilo (a zmínka o tom, že film byl natočen bez jakéhokoliv grantu a dotace také potěší, to mi tedy spadl kámen ze srdce..). Těch nepodařených věcí je ovšem daleko víc. Předně vůbec nemá smysl mluvit o nějakém příběhu. Jakousi jednotící linku film asi má, ale je bohužel tak blbá, že se s ní nemá ani smysl zaobírat. Asi takhle: Parta žáků maturuje. Nechce se jim učit. Mají spolu sex. Pijí alkohol. Požívají psychotropní látky (a na diváky nic nezbyde!!). Hackují počítač MŠMT. Hodně sní. Střílí se tam jako u Stalingradu. Maturují. Pokud skutečně uvažujete na film jít, tak výše uvedený seznam napsaný kurzívou neberte jako spoiler. O něco takového tady skutečně nejde, tady se pohybujeme na zcela jiném hřišti (pokud jsme si tedy vůbec nespletli sport). Stejně tak se nemá smysl bavit o režii, prakticky neexistuje. I skupina zfetovaných rastafariánů by asi odvedla profesionálnější práci (a pokud ne, tak by aspoň zbylo na ty psychotropní látky pro diváky...). Chvilku jsem váhal, zda mezi pozitiva dát "výkon" kameramana, který občas svůj digitál prapodivně ostří a svítí, že místy moc není poznat co se to děje - ano, to je totiž v mnoha případech filmu skutečně pozitivní aspekt, ale úmyslné to asi nebylo. Jistě, u filmu se dá lecčemu zasmát. Bohužel, mám dojem, že je to na místech, kde tvůrci žádný smích ani nepředpokládali. Naopak, místa, kde by se smát mělo, střídá jen zoufalý divákův výraz a touha SKUTEČNĚ u toho vchodu dostat pytlík na zvracení. Ve slušné společnosti se totiž na zem nezvrací, ne tedy, že by to nějak vadilo, kinosál byl prakticky prázdný... Film Maturita je tak podobnou "zábavou" jako je třeba nabodávání sebe sama na kůl, či kávový dýchánek s Hitlerovými. Za určitých okolností to tedy může být celkem fajn.... :). ()

Durdas odpad!

Přemýšlel jsem, jestli komentář vůbec napsat, ale nakonec ho píšu. Prakticky všechny postavy jsou zde vyobrazeny jako úplní ko*oti (a to je slabé slovo) a že vůbec nevědí která bije v jejich zaměstnáních. Studenti jsou taky úplně mimo a jejich představy a myšlenky jsou hodně za hranou normálního myšlení. Možná měl být film vtipný a možná i absurdní, ale na mě to fakt nezapůsobilo. Odpad! je to nakonec zasloužený, protože je to opravdu absurdní a sem tam nějaký vtípek to nezachrání. Začínám opravdu litovat toho, že jsem si ten film pustil... ()

slunicko2

Vášně odpadových komentů jakoby naznačovaly, že snímek ťal do živého. 1) Zařazení filmu mezi nejhorší snímky mě zpravidla od sledování odradí. Na masový vkus sice příliš nedám, ale jak známo - není šprochu aby na něm nebylo pravdy trochu. Lidová moudrost ovšem někdy neplatí. Vášně odpadových komentů jakoby naznačovaly, že snímek ťal do živého. ...Největší demence letošní sezóny... (Mulosz), ...Každej, kdo se na tomhle "filmu" podílel by měl dostat kulku do hlavy... (Kinghome), ..."odpad" dostal novy rozmer... (Zette), ...To, co se do keramické mísy plné hoven s nápisem Kameňák 4 už nevešlo, a přetékalo lascivně přes okraj, cítil se pan Houška zřejmě povinen stáhnout umolousaným hadrem a poté vyždímat do ještě pestřejšího mixu fekálních záležitostí, ve kterém pak máčel scénář celý měsíc, aby vyrovnal rozdíl mezi přípravou a natáčením... (GrungeChild), ...Když mi ani k smíchu nepomáhá brko, tak to není prostě vtipný... (Phorbo), ...nejstrašnější herecká individua, která by neuspěla ani mezi ochotníky někde v Tanzánii... (Gekacuk), ...Takhle nějak si představuji zfilmovanou lobotomii...(Citera_Mor). Inu, televize Hysterie..._____ 2) Důvod většiny výhrad vyjádřil nejlépe, myslím, komentátor Effect18: ...Samotné zpracování námětu činí z maturity fantasmagorickou událost, vhledem k užití zvláštních motivů (žáci i učitelky sledující porno v učebně informatiky, třídní primadona na pornocastingu, neformální průběh zkoušek aka "gudlak", podivné snové sekvence,...) a nevtipného humoru a hlášek... Milý Effecte18, na pár maturitách jsem byl, a vskutku to byla "fantasmagorická událost", když ne pro studenty, tak pro mě jako kantora určitě. Pokud ti ovšem maturita na úrovni vstupních zkoušek na střední školu (někdy i horší) připadá jako náročná životní zkouška a krok do dospělosti, pak nemám, co dodat._____ 3) 49letý (!) psycholog, pedagog, ředitel střední školy, skladatel, zpěvák, kytarista, loutnista, scénárista filmu Gympl, zde scénárista a režisér Tomáš Houška prozrazuje důvěrnou znalost prostředí. Hyperbolické dialogy pracovnic oddělení pro styk s veřejností ministerstva školství byly pravděpodobně odposlechnuty z praxe, stejně jako i vyjadřování pana ministra školství. Film je samozřejmě nutno vnímat jako nadsázku, která ovšem mnohdy o pravé povaze a stavu věcí řekne více, než seriózní rozbor. A tento film, pokud mohu posoudit ze své 12leté praxe středoškolského učitele, opravdu nelže, jen (lehce) přehání. Ministr: Ten Novotný se mi vůbec nelíbí. Tady je nějaký problém s alkoholem. Úřednice: Dochází? Tak ho objednáme._____ 4) Herci odpovídají zvolenému stylu: 20letý Tomáš Polák (ajťácký geek Martin), 22letý Tomáš Materna (Radek), Filip Kotek (svádeč a fotograf Láďa) i půvabná 22letá Michaela Doubravová (černovlasá kráska Markéta). Víš, co bys řekl, kdybys potkal ženskou, která tě bere takovýho, jaký jsi, a nevymýšlí žádné nesmysly? Ahoj, mami._____ 5) Stejné téma zpracovává daleko konformněji americký film Perfektní skóre._____ 6) A stejně, co můžete chtít od děvčete, které prohlásí po vášnivém sexu: To bylo lepší než Facebook. () (méně) (více)

mh.mail odpad!

0% — Hrůza v krystalické podobě. Ne nadarmo se mezi producenty v titulcích objevil Magnusfilm. Moje první reakce byla — studenti dostali k dispozici profi kameru, tak natočili svoji představu ztřeštěného filmu o studentech a učitelích. Je to sice blbé, ale taky jsme v jejich letech natočili „film“ (na Admiru osmičku). Jenže pak jsem s hrůzou zjistil, že autorovi filmu bylo v době jeho spáchání bezmála 50 let a navíc je to prý původem učitel. To už ukazuje spíš na nějakou diagnózu. Docela by se tento film dal srovnat s filmem Hroch, který jsem shodou okolností také nedávno viděl. V Hrochovi si režisér Steklý vyřizoval účty s představiteli Pražského jara 68, asi mu něco ošklivého udělali, v Maturitě si režisér Houška vyřizuje účty s bývalými kolegy učiteli a celým školským systémem, asi mu také udělali něco ošklivého. Kvalitativně je na tom asi o 3,2% lépe Hroch. ()

GrungeChild odpad!

Vzhledem k tomu, že jsem za tohle dílo zaplatil celých (a naprosto přehnaných) 50kč, samozřejmě že z čistě experimentálních důvodů, pojal jsem oprávněnou touhu zařadit se do fronty na plivnutí hořké sliny ke dnu filmařské/scénáristické žumpy. To, co se do keramické mísy plné hoven s nápisem Kameňák 4 už nevešlo, a přetékalo lascivně přes okraj, cítil se pan Houška zřejmě povinen stáhnout umolousaným hadrem a poté vyždímat do ještě pestřejšího mixu fekálních záležitostí, ve kterém pak máčel scénář celý měsíc, aby vyrovnal rozdíl mezi přípravou a natáčením. Divákovi neznalému věci, kterého neodradí už úvodní známka kvality pod nálepkou "Magnusfilm", by se snad z počátku mohlo zdát, že jde jen o další, vcelku nevinný celovečerní klon jednoho z odrůd televizního moru, který na nás chrlí pravidelně komerční kanály. Pár retardovaných vycházejících hvězdiček si chce urvat svůj podíl a poplácat se po ramenou, několik nadějných aktérek českého pornoprůmyslu si ušetří budoucí obstrukce s castingem, a zbytek se tak nějak zahraje do autu. Ale věřte mi, tahle "krejzy komedie" nabere postupně takové obrátky, že by se i Krampol krčil v koutě hanbou, hlavu v dlaních a rudý až na prdeli... No, nebudu nikoho ochuzovat o nevšední zážitek. Důrazně varuji, vizuálně požívat pouze ve stádiu pokročilého masochismu nebo opilosti, ale ani v jednom případě to nebude příjemná zkušenost. Zatím naprosté dno, ale mám pevnou víru v českou filmovou tvorbu, že v brzké době jistě zas o fous přitlačí. ()

• Jedná se o první film, který dostal v historii deníku MF Dnes od známé filmové kritičky Mirky Spáčilové hodnocení 0 %. Spáčilová uvedla, že s tímto filmem její pohár trpělivosti přetekl. (MatyM)
  • Řada herců ve filmu jsou současně muzikanti nebo zpěváci a krom hereckých rolí si zazpívali i ve skladbách soundtracku filmu. (ČSFD)
  • Tomáš Houška je sám původně středoškolský učitel, školní prostředí tak dobře poznal i z "druhé strany barikády". (ČSFD)

Juniorfest 2013 se blíží

Juniorfest 2013 se blíží

28.10.2013

Termín VI. ročníku mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež JUNIORFEST 2013 se neúprosně blíží. Horšovský Týn, Plzeň a Dobřany se stanou od 9. do 13. listopadu 2013 dějištěm tohoto stále… (více)

Časové pásmo bylo změněno