V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

N.Strauber

Neuvěřitelně nádherné dílo, které na mě zapůsobilo minimálně tolik jako Cena za něžnost - a nemyslím, že jsem si na tento film vzpomněl jen díky přítomnosti opět vynikající a přesvědčivé Debry Winger. Z kolika procent se to zakládá na skutečnosti mi může být úplně jedno, protože to opravdu není klasický případ životopisného filmu. Stojí to na scénáři, Attenboroughově režii a především, především na neskutečném výkonu Anthonyho Hopkinse, který v roli spisovatele C.S. Lewise opravdu zazářil. Pro mě je to možná jeho nejlepší výkon vůbec a je nepochopitelné, že za to nedostal Oscara. (To, že nebyl ani nominován, je už vyloženě zločin.) Mám pocit, že tento film si zaslouží být umístěn mezi mé oblíbené. ()

Tomco

Anthonyho one man show, to bez debaty. Ten chlap strhne aj mŕtveho. Pekný živý film s krásnymi emóciami, náladou, romantikou, má to proste šťavu a Debre to po boku tohto veľkého herca moc sekne. Len "škoda", že Wingerka si (očami citlivého diváka) svojou postavou dáva scenárové repete, ako v parádnej Cene za nežnosť. Podobne ale, ako v spomínanom Brooksovom nesmrteľnom filme aj tu trhala svojim výkonom moje srdce. ()

nirvanafan

To jsem se zase jednou nechala zlákat vysokým hodnocením a pěkně jsem si naběhla. Nemám nic proti panu Hopkinsovi a nechám se ráda dojmout, ale ne když je to do mě huštěno takovým způsobem jako v tomhle filmu. Začátek je ještě v pohodě, ale ke konci se to začne čím dál tím víc zvrhávat v pěknou patossračku. ()

Aidan

Purista by mohl namítat, že film neodpovídá skutečnosti, neboť opravdový C. S. Lewis byl tvor bodřejší a veselejší než ten filmový, opravdová Joy byla méně krásná než její představitelka a tak dále. To důležité z příběhu Lewisovy lásky však zůstává zachováno - totiž skutečnost, že ani populární obhájce křesťanských pravd, který má v rukávě odpověd na každou otázku, není uchráněn před bolestnou zkušeností ztráty. Je totiž něco jiného psát eseje o smyslu utrpení a něco jiného je toto utrpení poznávat skrze umírání a smrt milované bytosti. Však také v pozdním díle C. S. Lewise najdeme krátký spis "Svědectví o zármutku", v němž je cesta k útěše a naději o poznání trnitější než v rané apologetickém eseji "Problém bolesti." Z tohoto snímku dýchá těžká a nostalgická atmosféra oxfordských soumraků, která Lewisovu "Svědectví" dobře odpovídá. ()

LiVentura

Hopkins, pochází asi z té nejlepší anglické herecké školy, co v této zemi kdy se zrodila a je to znát i na jeho rolích a výrazné převyšující osobnosti v amerických snímcích.!! Tento film se skutečně může řadit mezi ty nejlepší na světě, neboť naprosto něžně a krásně vystihl akt lásky mezi osamělým mužem a zklamanou ženou, oba velkými racionálními lidmi, kteří si naprosto podlehnou, leč osud je drsnější, než všechny naše představy... ()

• Barbře Streisand bylo nabídnuto režírování a role ve filmu, Barbra ale odmítla kvůli práci na projektu The Normal Heart (který stejně nebyl dokončen). (D3VIL)
  • Poslední film Roberta Flemynga. (D3VIL)