Umělecké až naturalisticky věrné zpracovaní praktik jedné služebny čeky, kde jsou na denním pořádku popravy (ve filmu vidíme opravdu vše - zabíjení krys před popravou, svlékání odsouzených do naha, smývání krve po popravě, pouštění revolučního pochodu, vytahování mrtvol, odvoz náklaďákem, černý humor popravčích) bez slitování (dotknou se i pracovníků čeky, na něž praskne erotický vztah - mající až sado-masochistický nádech - v pracovní době) a porady jejího vedení. Velitel - navzdory vlastní tvrdosti (i k vlastní rodině) a intelektuálnímu ztotožnění se se svým údělem - psychicky úkol nezvládne a po neúspěšném pokusu nechat se zabít při jedné z poprav končí v psychiatrické léčebně. (raroh)

Big Bear

Čekista Andrej Pavlovic Srubov: ,,K potlačení chaosu je zapotřebí výkonné moci, i kruté. Proto máme sklepy, ne jako Francouzi. Ve Francii to byla gilotina. Vězeň je jako herec v divadle. Zapůsobí na diváky a dá jim morální sílu k boji. Nicméně, provedení ve sklepě, v tajnosti, bez odvolání, beze stopy, morálně ničí jednotlivce. Po jeho smrti, nic nezůstává. Ani tělo, ani hrob nebo detaily o smrti. Ani jejich pěkné široké krky! " - Evgenij Kovalov Petrovic -oficiální koncese zlata, schovával dokumenty společnosti. -Rozsudek.-Zastřelit. Ignat Usljabin Karlovic, usedlík, pomáhal měšťákům v jejich hnutích. -Rozsudek. -Zastřelit. Varlam Kirilnikov Ivanovik, kněz, spoluúčast na spiknutí. -Zastřelit. Viktorov Ivan Ivanovic šlechtic, jeho děti slouží u Kutepového armády. -Bez pochyb.-Popravčí četa. Anatolij Sergej Ivanov - zastřelit, Nina Pavlovna Salynska - zastřelit, Tichon Polujan Jurevic, vlastník obchodu, spolu účastnil se na agitacích farmářů. -Ke zdi zastřelit, zastřelit, zastřelit.........vinen, vina, vinen, zastřelit.... I přes v uvozovkách pozitivní konec filmu, kdy svědomí a pochyby začnou rozežírat hlavního hrdinu, divák zůstane nutně otřesen... ....... / / / / Skutečně se podařilo natočit čirý a přitom nekrvavý hnus. Pro diváka šílenější o to více, že tak to v porevolučním Rusku skutečně bylo. Čeka, jedna z prvních tajných Leninových služeb má na svědomí za svoji pěti-letou existenci smrt odhadem 300-500 000 lidí... Nechápu tu odvahu, jak tohle mohl v Rusku už v roce 1992 někdo natočit... Tam bych si prostě nebyl jistý nikdy, ani dnes. Pokud někým otřásl Wajdův film Katyň, tak na sledování tohohle ať rovnou zapomene... Brrrrrrr. Krystalická podoba primitivismu a zla v rudém hávu. Jdu si dát panáka. * * * * * ()

gumli

Na tento film sa nedá zabudnúť do smrti.Takmer celý film sa odohráva kdesi v podzemí.Červená genocída skoro ako v priamom prenose.Dej filmu kdesi v rokoch 1918-1921 v ZSSR.Poprava za popravou,pekne po šiestich a potom znova a znova a znova,stále dookola.Vyzliecť donaha,tvárou k múru,guľka do tyla,naložiť mŕtvych na vozík,odviezť,ostriekať krv hadicou a môže sa začať odznova.Ženy,muži,starý,mladý,všetko jedno.Vrátane mladých pekných dievčat,koho by to zaujímalo.Niekedy mi film pripomínal jatky,hlavne pri vyťahovaní mŕtvol z podzemia na povrch,lano,kladka,a šúp na korbu auta,odviezť k jame,vyklopiť a späť po ďalší tovar.Popravčia čata to všetko vykonáva ako rutinu,cigaretka,vodka,guľka do hlavy a môžeme začať od znova.Taká bola krvavá tvar ruskej revolúcie.Veľmi smutný pohľad na ľudí,ktorý takto pokorne prijali svoj osud.Žiadny súd,žiadne milosrdenstvo,nič také.Najhoršie na tomto filme je,že je natočený neuveriteľné realistický.Ak budete vidieť ten film,spomienka bude vo vás dokonca života. ()

Martin741

Tak v prvom rade obrovska vdaka ludom ako Wacoslav1 a Manonfire, ktorych profily som si nahodou prechadzal a nasiel som, ze hodnotili tento rusky film. Fuckt sa oplati obcas poprezerat profily uzivatelov. Reziser Rogozkyn mi sice nic nehovori /poznam z Ruska Tarkovskeho, Michalkovova, Popogrebskeho, Ejzenstajna a prorezimnych Bondarcuka s Ozerovovom/, no ale tento rejza mi teda fakt nic nehovori. Takze moj prvy film s nim, a to dost schematicky film. Ide to vo vychodenych kolajach - vrazdy v podzemi - rokovanie - vrazdy -rokovanie -vrazdy .... Vrazdy som si neuzival, nebavia ma a zijem moralnym zivotom a rokovania boli tiez suchoparne : meno XY : razstrelit, meno XY razstrelit a stale v tom istom duchu. Dejova linia prakticky nejestvuje, a to, ze sa diali masakre za cias ranneho ZSSR rokov 1918 - 38 viem a je mi luto tych obeti. Ovsem, mrtvym patri ucta a keby som si mal len 1 minutou ticha uctit kazdeho jedneho cloveka z 8 holokaustov, co prebehli /nigerijska Biafra 1967 -70, Rwanda 1994, darfur, Congo Free State 1865 - 1905, rezim hrozy v Kambodzi, Ukrajinsky Hladomor 1932 - 33, Vychodny Timor + ten klasicky zidovsky holokaust, tak by som 11 rokov nesmel ani vyslovit ani hlasku. Z technickych pricin je to nemozne. 80 % ()

manonfire

Kvituji nevýpravnou, ale přesvědčivou volbu popravčích prostor, rovněž záměrný důraz na strojové a rutinní znázornění poprav i jakéhosi poklidu, kterým ten mlýnek na maso běžel a diváka měl snad i začít nebavit a usvědčit ho tak záměrně z toho, jak povrchní je, když si neuvědomuje podstatu a proto, že poprava pětice nahých lidí proběhla po třicáté identickým způsobem, se vlastně nudí, jelikož beze změny formy ztrácí interes. Čekist měl pár zajímavých momentů např: "Tavárišči, mně se chce tak žít!" či pokus o atentát "moralistické" slečny na Srubova....ovšem celkově mi to jako extra umělecká záležitost nepřišlo. Možná je to ale dobře, oceňme Čekistu raději jako pokus o svědectví, než ždímačku na city. Už to je od tvůrců ruské příslušnosti více, než by člověk čekal. 60% ()

dyfur

......nechápem vysoké hodnotenie...možno za odvahu-na počiatku 90-tych rokov nakrútiť v Rusku film o čekistoch....asi len preto,lebo....stále dokola to isté:kancelária:zadanie mena,niečo o ňom,rozsudok-vinný-vinná-zastreliť....vyzlečenie donaha...strela do zatylku...odnesenie na vozíku...vyťahovanie nahých tiel na nákladné auto.......a tak dokola - celý film....jó a na konci v rámci nejakej bližšej myšlienky.....spoiler:veliteľ sa zblázni.....pre mňa stačilo 1x pozrieť. ()

• V 10. minutě je vidět, že popravčí četa je vyzbrojena revolvery Nagan. Po salvě, při záběru z druhé strany, na dveře, k nimž jsou stavěni odsouzení, jsou ovšem vidět průstřely od brokových nábojů. (mikulin)