Horečka sobotní noci

• USA Saturday Night Fever (více)

Devatenáctiletý brooklynský rodák Tony Manero (John Travolta) žije pro sobotní noci na místní diskotéce, kde se díky svým stylovým tanečním kreacím stává králem klubu. Mimo něj však jeho život není tak růžový. Doma se Tony neustále hádá s otcem a musí soutěžit se svým bratrem, který se stal knězem a rodina o něm má poněkud zidealizované mínění. Uspokojení mu nepřináší ani jeho práce v obchůdku s barvami. Všechno se ale změní, když na diskotéce zahlédne Stephanii Manganovou (Karen Lynn Gorneyová) a začne s ní trénovat na taneční soutěž. Stephanie sní o světě za hranicemi Brooklynu a její plány odstěhovat se za most na Manhattan navždy změní Tonymu život. (Cinemax)

Ivoshek

Ve zkratce - je to děsivá kravina a pokud by se na to někdo pokoušel koukat jako na seriózní film, musel by jít s hodnocením hluboko. Ale pokud se na to koukáte jako na parodii 70. let s vystajlovaným Travoltou s obtaženou košilí, který jede kreace jak z diskotéky z pionýrského tábora na rytmy od BeeGees, nemůžete se nebavit. A já se bavil fantasticky. A vo vo vo tom to je. Mimochodem, Travoltovy kreace mám občas v opilosti tendenci napodobovat a to bez ohledu na hudbu okolo. Při normálním hodnocením se koukněte dolů na gudaulina a odečtěte si hvězdičku. ()

sochoking

Včera som videl film Tony Manero a teda som si povedal, že legendárneho Travoltu v Saturday Night Fever musím tiež a úprimne, netušil som, že to bude až taká bomba. Ja som očakával skôr, že tam budú chodiť furt v elasťákoch a hrubých ponožkách niekde do telocvične pred zrkadlo a trénovať do aleluja a ono to bola celkom podarená drámička. Na celom filme sa mi veľmi páčil Travoltov hlas. Ten štýl, akým rozprával... taký kľud'as. Neviem, nejak mi to robilo dobre. Naopak, tomu malému Bobbymu, ktorý sa nevedel ani vyjadriť, by som hned' rozbil papuľu, tak ma tam sral s tými idiotskými otázkami. A ešte malá Annette sa mi páčila viac, ako Stephanie, ktorá mala oči kilometer od seba. Rozhodne si myslím, že tento fim je ideálny na stavy depkové! Travoltove pohyby v prvej minúte a desiatej sekunde filmu by rozhodili i mrtvolu... ()

NinonL

Kdysi to byl fenomén, ve škole jsme se učili sborový tanec z filmu. A tančili jsme ho pořád. Děj jsem už zapomněla a po novém shlédnutí po takřka 40 letech musím říct, že má film stále něco do sebe. Dnes se samozřejmě zdá naivní a obyčejný, ale tehdy to byla bomba. Všichni se chtěli podobat Travoltovi, všichni chtěli tančit jako on. Proto hodnotím nadprůměrně. ()

Tsuki

Přiznám se, že teprve nedávno jsem tenhle kultovní film viděla poprvé. Potěšilo mě, že krom hlavní tématiky, o kterou se bohatě stará hudba Bee Gees a disko tanec, je toho ve filmu ve skutečnosti víc. Travoltova postava nebyla jen výborný tanečník, ale vlastně především obyčejný kluk, který si ještě není jistý, co se životem, ale má srdce na správném místě. Rozervanost, mladická nejistota a jednotlivé problémy všech postav tomu dodávaly patřičnou hloubku, a tak z toho čiší lidskost na pozadí onoho stylového diska. Musela jsem mimochodem žasnout nad Travoltovými tanečními kreacemi, a místy se i pousmát nad vtipností tehdejší módy (že by se ještě někdy do mužského módního stylu vrátily boty na vysokém podpadku? :D To by mohlo být zajímavé). ~(4,0)~ ()

pakobylka

Archaické, leč působivé, přičemž cílevědomé úsilí půvabné Stephanie o získání lepší životní perspektivy je sympatické, i když - popravdě - její hodnotový žebříček za mnoho nestojí. Samotný příběh je ale především o hledání vlastní cesty a vlastní identity, o pokusech a omylech, kterých se přitom lze dopustit - a hlavní devizou jeho protagonistů je MLÁDÍ, jehož cenu si zpravidla uvědomíme až tehdy, když v kolotoči všedních dnů navždycky a neodvolatelně pomine. Takže za 4* ... snad pro opojení tancem, který podtrhuje magickou sílu těch dní ... snad pro prchavý okamžik, který tak snadno proklouzne mezi prsty ... snad pro lehkost, s níž mnohdy překračujeme Rubikon ... snad pro všechno, co ztrácíme a jen výjimečně nalézáme s každým dnem - s každou hodinou. ()

• John Badham chtěl, aby nešťastný Bobby (Barry Miller) jezdil v Chevroletu Impala. Hrdina chtěl však jezdit ve starém Cadillacu. Štáb to stálo 2 400 amerických dolarů hotově. (Terva)
  • John Travolta kvůli své roli denně běhal dvě hodiny a tři hodiny tančil. Shodil devět kilogramů. (Terva)

John Travolta je žena!

John Travolta je žena!