Reklama

Reklama

Banksy v New Yorku

  • USA Banksy Does New York (více)

Obsahy(1)

Banksy je pseudonym britského streetartového umělce, jehož pravou totožnost se dlouho dařilo tajit. 1. října 2013 Banksy ohlásil, že přijíždí do New Yorku, kde stráví jeden měsíc a každý den do ulic velkoměsta umístí jedno ze svých děl. Nikdy však neřekl, na jakém místě fanoušci jeho graffiti najdou. Celý měsíc tak jeho příznivci hledali nové kresby ve víře, že je objeví dřív, než je někdo jiný přemaluje či zlikviduje. Během této doby Banksy politickým obsahem některých svých děl rozvířil kontroverzní diskuzi a zároveň znovu otevřel otázku, zdali je street art umění, nebo jen obyčejný vandalismus. Celá akce měla ale ještě jeden, významnější důsledek - donutila obyvatele rušného velkoměsta dívat se kolem sebe, sledovat umění a zamýšlet se nad sociálními tématy. (HBO Europe)

(více)

Recenze (18)

huko 

všechny recenze uživatele

Paradox Banskyho. V New Yorku Banksy na zeď nakreslí balónek, pak přijde někdo, kdo ví jak funguje "americký sen" uřízne kus zdi s balónkem a prodá jej v galerii za pěkný obnos. A o tomhle natočí podivínksý párek nezajímavých američanů mdlý dokument, který prodají HBO. A my na to čumíme, protože je to prostě zajímavý, jak je to postavený na hlavu. O možná právě o tohle Banskymu jde a možná taky vůbec ne, kdo ví... Paradox Banksyho. ()

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Dokument je to tak moc zábavný pokud se vám Banksy, stejně jako mně, neomrzel, ale nemohu se ubránit dojmu, že místo pouhého přehledu co se v říjnu 2013 v New Yorku dělo jsme mohli dostat epickou dokumentární sérii. Tolik nakousnutých témat, která hlasitě žadoní o to, aby je někdo rozvedl (překupníci, zástupy fanoušků, názory odborníků na "umění", média, střety se zákonem...). HBO by muselo vyprodukovat třicetidílnou minisérii, která by se fenoménem Banksy/streetart zabývala dostatečně a vše zajímavé pokryla. Je asi nefér, že toto vyčítám tvůrcům, kteří dodali co "slíbili", ale přesto mě hlodá ten nenaplněný potenciál. 80 % ()

Reklama

Marcos 

všechny recenze uživatele

Můžou nabílit všechny plochy ve všech městech. Můžou říct, co je vandalismus a co je nelegální. Můžou tvrdit, že ví, co je kýč. Můžou věřit v americký sen. Můžou si myslet, že můžou všechno. Jediné co musí, smířit se s tím, že lidé jako Banksy budou neustále jejich šedivej a sterilní svět oživovat barvami a příběhy, že budou klást odpovědi na otázky na které, oni nechtějí odpovídat. Budou dávat naději, že každý může vystoupit z řady a na okamžik zapomenout na ten jejich svět, že na malou chvíli si každý může stvořit svůj vlastní. ()

celticek 

všechny recenze uživatele

Všechny pieces jsou skvělé, spíš mě ale šokuje stupidita Američanů a snaha hned všechno zpeněžit. Hlavně ty černé tlamy, které vybírají za fotku 5 USD, ty bych zrovna zavřel do kriminálu. Opět jsem se utvrdil v tom, že to není moje cílová destinace ani omylem. Zvedá se mi kufr. Ale ty instalace a poslání jsou výborné - umí vtipně uhodit hřebík na hlavičku. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

O umělcových dílech se dozvídáme postupně, protože dokument je v rychlé postmoderní střihové závrati a díla si nestačíme prohlédnout. Je to ale i o tom, jak funguje umění - proč má něco cenu miliony. Když se hokejista dojme na muzikálu, určitě to umění je! Stejně tak onen slavný dadaisty vysmívaný záchod, který přemístěn do galerie se automaticky stává uměním. Umělci vyhnaní z galerií do street artu mají s dadaisty hodně společného. Graffiti je jiná sorta lidí a souhlasím v dokumentu s tvrzení starosty New Yorku, že graffiti umění není a ničí soukromý majetek. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama