Za zdmi blázince je jiný svět, ale motivy pro vraždu jsou tam možná stejné jako kdekoliv jinde... V lese v Jeseníkách je nalezen zastřelený chovanec nedaleké psychiatrické léčebny Franz Moose. Smrt, na které zdánlivě nikdo nemohl mít zájem, vyšetřují kapitán Havel (J. Adamíra) a poručík Mareš (M. Zounar). Brzy se ukáže, že pachatelem musel být někdo z ústavu, odkud Moose v noci před smrtí utekl. Podezření padá na doktora Koláře (R. Brzobohatý), který nemá na osudnou hodinu alibi, ale také na primáře Holého (J. Bláha), jenž tají svůj vztah s pohlednou mladou úřednicí Rýdlovou (J. Štěpánková). Kriminalisté jen pomalu rozkrývají síť drobných indicií, z nichž kterákoliv by mohla být klíčovým vodítkem k řešení. Moose například maloval obrazy s motivem květin, které rostou právě na louce, kde později zemřel. Při každém ze svých útěků přitom z léčebny směřoval právě tam. Otázka je, co a kde tento bývalý nacistický důstojník ukrýval, a kdo kromě něj o tom věděl… (Česká televize)

GIK

Divné rozuzlení. To už to mohli rovnou hodit na Filibertu (výborná Alexandra Myšková). Palcové titulky v Rudém právu by hlásaly: Fantom ústavu odhalen! Sestra Filiberta vyvraždila polovinu oddělení! Přemýšlel jsem i o čtyřech rudých socialistických hvězdičkách. Dobří herci, pomalé tempo, které ale nenudí, sympatické osazenstvo ústavu, genius loci kláštera Želiv, atmosféra, která vtáhne do děje. Jeden z nejstravitelnějších filmů z blázince, také díky tomu, že šílenci nedostávají příliš prostoru. Ale rozpačitý pachatel rozhodl zatím pouze o třech pěti-prstech-ruky-dělníka. Illínova hudba slabší. Všechny ženské ostříhané na krátko. Čestnou výjimkou je Eva Kubešová. A samozřejmě sestra Filiberta, která skrývá své dlouhé kadeře po šátkem, jak je to správně podle Bible. Její výbornou znalostí překvapí kandidát Strany, kapitán SNB (Adamíra), který cituje verš 1 Korinťanům 13:1 „I kdybych mluvil jazyky andělskými, lásku však když bych neměl…" Filiberta pohotově doplní: "…ano, ničím bych nebyl" Správné znění: Ačkoli mluvím lidskými jazyky a jazyky poslů a nemám lásku, stal jsem se zvučící mosazí nebo zvonícím činelem. Je mi líto, ale konec mě dost zklamal, takže prozatím musím zůstat na pouhých třech rukách dělníkových. Symbolika: 52:35 – Adamíra – levá skrytá ruka; 1:20:17 – globus v hostinci!! Hláška: „Mladej Mose zůstal po vánocích už doma.“ ()

BigBang

Ideál pro víkend po poledni, dávám plný počet. Skvělé hvězdy Vinohradského divadla, krásné prostředí, komorní atmosféra, žádné dlouhé předehry, pořád se vyšetřuje - p. Adamíra prakticky neopouští záběr. ()

Amonasr

Klasická kriminálka, jaké se už dnes netočí - má ohromnou atmosféru, je prodchnutá až mysteriózním tajemstvím, napínavá od začátku až do konce a v neposlední řadě působí zároveň uvěřitelně. Rovněž herecké výkony nemají chybu. ()

Rattlehead

Milé překvapení. Dílo režiséra Hanibala moc neznám, ale tento film se každopádně povedl, disponuje skvělou tísnivou atmosférou, dobrými herci a zajímavým scénářem. Kladně hodnotím i nervní hudbu. Jen v závěru mohl vrah více rozvinout své motivy... ()

Nalimator

Velice slušná detektivka, dobře vytvořená atmosféra (odlehlý klášter využitý jako psychiatrická léčebna), skvělí herci (Adamíra je charismatický vyšetřovatel) a také správná délka stopáže (do 1,5 hodiny by měl rozlousknout případ každý pořádný detektiv), takže nakonec jsem dal 4 hvězdy, i když konec je trochu slabší a v konstrukci by se našly nějaké menší chybky. ()

Pitryx odpad!

Nuda, nuda, nuda, ani herci to nijak nepovýšili. Ani jsem nebyl zvědavý kdo a co, protože to bylo tak zamotané, že mi to bylo jedno. Sice jsem to pochopil, ale nevnímal. ()

curil

Příběh mi připadá značně vykonstruovaný, váleční zločinci a odhalení, no, dejme tomu. Líbí se mi (jako vždy) Jiří Adamíra, jehož charisma působí v každém filmu nebo televizní inscenaci. Rád se jednou za pět let podívám na film znovu. ()

DeDanu

Ufff! Táhlo se to jako kaše v tehdejší závodní jídelně. Ale dokoukala jsem to do konce, u žehlení se jinak člověk děsně nudí. Ale nějak mi uniklo, jak se k tomu ta dotyčná osoba dostala :-)))) ()

ostravak30

Zrovna nedávno jsem shlédl dokument Věčný romantik režisér Jiří Hanibal, kde režisér o tomto filmu mluvil. A netušil jsem, jak brzo jej budu moct sám vidět. Připouštím, že navzdory nudnějšímu ději absolutně bez jakékoli známky akce nebo napětí má Jiří Adamíra jako kriminalista docela charisma a styl. Pouze Miroslav Zounar se u každé myšlenky a nápadu, vlastně při čemkoli tvářil jako po houbičkách. Každopádně film není ani moc vypovídající, co se týče doby. Dost pochybuju, že by se bývalý nacistický důstojník mohl "ukrýt" jen tak v blázinci. Po druhé světové válce by se s nimi režim asi rychle vypořádal. Ale pomineme-li toto, pak kriminálka je spíše jen jako náhled do tehdejších blázinců, kde primář mluví o svobodě jednotlivých pacientů, které ani zhola nevěřím. Navíc celý případ stojí opravdu jen na výpovědích a i samotní pachatelé jsou odhaleni bez sebemenšího náznaku alespoň kapky dramatu, jak nás mylně informuje kategorizace tohoto filmu. ()

pOne

Hudba se snaží vytvořit něco víc než nabízí sám děj. Hudba je skvělá a děj je nudný, příliš pomalu plynoucí. O všem se jenom mluví, nikde ani náznak nějakého mystična nebo strachu. ()

Max Q.

Dodíval jsem se jen proto, že mě opravdu zajímalo, kdo je vrah. Atmosféra deprimující, ale bylo to takové nějaké nemastné, neslané... ()

PTuranyi

Dobre vystavaný detektívny príbeh, ktorý sa odohráva v blázninci v pohraničí. Seriózne herecké výkony spolu s dobrou atmosférou zaručujú slušnú úroveň napätia ale thriller nečakajte. 70% ()

Peabody

Pan Adamíra jako skoro vždy skvělý, ale bohužel pan režisér Hanibal jako skoro vždy nic moc, takže celkově je to nevalné utahané, to, že se nic neděje se někomu může jevit jako budování napětí a dramatična (hudba o. Illína není špatná), mně osobně nikoli. ()

pupidup

tenhle film jsem nikdy neviděla, ale konečně po dlouhé době něco slušného ke koukání! Vracíme se holt v čase. I bez efektů je na co koukat. ()

Von Kempelen

Detektivka se skvělou atmosférou a vynikajícíma hercema. Je neuvěřitelný, že na kvalitě čas opravdu neubere nic. Osobně bych dal ještě větší prostor projevům šílenství, ale i tak je to příjemně ponurej film. ()

frantisekly

Jiří Adamíra mal hrať detektívov častejšie. Pristane mu to. Aj v Kleinovej detektívke Jeden z nich je vrah mu to pristalo, tuto ešte viac. Jana Štepánková detto. Páčila sa mi scéna z jej výsluchu, keď spomínala, že na chodbe videla Wernera. Znamenitá gestikulácia. Na odľahčenie – padal som z nôh, keď schizofrenik Kozdera spomína nádrž na nikotín a alkohol, ktorú má v nohe, pacient Beránek svojich šesť pohrebov a pacient Běhounek začal ,, aelivace, vebuta, vergitace, velibutace...“. ()

Monicina

Výborný film rovnako ako jeho knižná predloha. Výborne zahrané úlohy hercami a ponurá atmosféra krajiny, zanedbaného kláštora ako aj hudba. Jediné, čo mi vadilo a prečo som nedala plný počet boli scény pacientov na chodbách ústavu, bolo to také umelé. ()