V době mezi světovými válkami se na pevninské Itálii roztahovaly stíny diktatury, ale nebe nad Jaderským mořem stále bylo světem absolutní svobody a rytířského hrdinství. Mistrovský pilot Porco Rosso je jak hrdina ze starých dobrodružných filmů italské či francouzské produkce. Jeho letecké souboje se vzdušnými piráty jsou plné grácie i nadsázky a jeho šarm nebroušeného diamantu září při decentních setkáních s dámami i divokých konfrontacích s padouchy. A nic na tom nemění, že kvůli tajuplné kletbě má hlavu jako pašík. Světově uznávaný režisér animovaných filmů Hajao Mijazaki nikdy neskrýval svou fascinaci létáním. To se jako klíčový motiv ztvárněný v uhrančivých sekvencích objevuje již v jeho dřívějších snímcích jako Naušika z Větrného údolí, Laputa: Nebeský zámek, Můj soused Totoro či Doručovací služba čarodějky Kiki. Ale až ve filmu Porco Rosso vytvořil vyloženou ódu na svět neohrožených letců doby, kdy létání ještě mělo punc dobrodružství. (Aerofilms)

Tamten

Kreslený příběh tentokrát spíše pro starší diváky, který je opět typickým dílem Miyazakiho - nemá vlastně moc děje, ale vůbec to nevadí, jsou zde do relativně normálního světa vsazeny zcela absurdní věci, které všichni přijímají s naprostou samozřejmostí, atp. A i když z toho člověk není kdovíjak u vytržení, pěkně se na to kouká. ()

messi@h

Mám Miyazakiho rád, ale bohužel tenhle film mě nijak nezasáhl. Na jedno kouknutí docela zajímavé, pro podívání se znova ale naprosto chybí důvod... 50-60% ()

amim

"A pig that doesn't fly is just a pig." Sníme, který vybočuje všemu, co jsem doposud od Mijazakiho viděl. Snímek, který slouží jako pocta všem hrdým pánům oblohy. Snímek, že kterého jasně čiší, že Mijazaki je v hloubi duše taky jeden z báječných mužů na létajících strojích. 10/10. ()

diodoros

Ďalšia z Mijazakiho rozprávok pre všetky vekové kategórie. Príbeh Porca Rossa, veterána z 1. svetovej vojny, pilota a lovca odmien, ktorý však nezabúda na to, čo je správne. Vo filme ide o jeho súperenie so vzdušnými pirátmi a najmä s americkým pilotom, ktorého si piráti najmú, aby sa ho zbavili a ktorých spory prerastú do osobnej roviny, keď sa do toho zamieša žena (teda dve...)... Snímok s množstvom zábavných aj vážnych scénok ako je u Mijazakiho zvykom, z ktorého vyžaruje nesmierna atmosféra Jadranského mora a láska režiséra k lietaniu ako aj protivojnové posolstvo. Ide tu však hlavne o čestnú povahu samotného Porca, ktorý zostáva sám sebou a neváha pustiť sa do akejkoľvek akcie hoc aj pre záchranu dámy, čím sa príbeh dostáva do rozprávkovej roviny. Mijazaki už tradične opäť uspel a pripravil príjemný príbeh pre starších aj mladších. ()

BDMarty007

Prostě podivné. Doteď jsem nepochopil, proč vlastně měl hlavní hrdina prasečí obličej a zda to má být pro děti či pro dospělé. Podivný mix infantilních scén, filozofování o společensko politické situace před druhou světovou válkou, akčního filmu, romantického příběhu nenaplněné lásky a místy až téměř lascivních narážek. Všeho se to ale jen tak trochu dotkne a je z toho taková podivná směs, která mi nedává smysl. ()

alonsanfan

Italský název filmu můžeme přeložit jako rudé prase, ale nebojte se s komunistickými šmejdy nemá film naštěstí vůbec nic společného. Nejúžasnější je na filmu nostalgická meziválečná atmosféra, letectvo, hydroplány, vzdušné souboje i následné zábavy piltů, těch báječných mužů na létajících strojích. Hlavní hrdina, italský letec, se po jenom divokém souboji a zvláštním transcendentálním zážitku blízkosti smrti změnil v prase, ale zůstal pořádným frajerem! ()

fallanga

Existuje pouze jeden člověk, který dokáže zasadit pohádku do meziválečného období a udělat z fašistické Itálie nádherné místo. Je to ten stejný člověk, který jako hlavní hrdinu použije prase, v jehož filmech se objevuje létání pořád dokola a pořád to není nuda, člověk, který tvoří graficky nádherné pohádky s pohádkovým soundtrackem a jehož fantasie nezná mezí. Ano, je to Hayao Miyazaki a jediná chyba, které se dopustil na Porco Rosso je to, že do filmu o létání přidal box. Pořád se jedná o lepší boxerský zápas než v pátém Rockym, ale prostě to tam nesedí. Ale jinak si nemám na co stěžovat. ()

rivah

Kouzelná vize letícího prasete nad mraky a odtamtud vylétají mrtví kamarádi s letadly v proudu světla do nenávratna....Toto je skvělá sekvence, ale kromě ní mne to moc nechytlo, protože je to více akční než fantastické.(70%) ()

Miksa

Druhý nemiyazakiovský fil slavného japonského "Hajaji":-)(prvním myslím Lupina).Nicméně zaábavné statečné,prokleté prase. Trochu mi chybí více vysvětlení. Př. Byl prokletý,díky tmu, žemohl žít?No, film nám to nepověděl, a pokud nejsem slepej tak ani nenapověděl. Za to ta 1* dolů,ale s ní i klobouk ()

Shredder

Je neuveritelne, ako dokaze Miyazaki dokonale sklbit detsky svet fantazie a krutu realitu sveta dospelych. Krasna rucna animacia ma svoje caro a nedokazem vysvetlit ako to majster robi, ale pri jeho filmoch zazivam rovnake pocity ako ked som bol dieta. Asi najlepsi film o lietadlach, co som zatial videl, este nikdy som nemal taku chut prelietiet sa v starom veteranovi z 30tych rokov. Treba povedat, ze Kurenai no buta je zatial asi najmenej inspirativnym filmom nasho japonskeho genia, ale scena "nebo" bola fenomenalna. Skoda len, ze zaver je akysi seknuty a uponahlany a zrazu pride precitnutie zo sna do reality, no mohlo to byt spracovane aj lepsie o tom nepochybujem. ()

Lobotommy

Je škoda, že se ten příběh v závěru tak rychle utnul. Jinak to ale bylo parádní. Tak tenhle režisér to snad ani jinak neumí :). Velice příjemně mě překvapil nezvyklý souboj, kdy hrdina bojuje s padouchem o peníze a padouch naopak o ženu, do které se zamiloval. Nezvyklé, ale přesto to tam sedělo. Jinak Miyazaki umí dělat super plnovousy :D. ()

Zombiepod

Porco Rosso je ďalším kultovým klenotom štúdia Ghibli, s výtvarným štýlom a prevedením tak typickým pre Miyazakiho filmy. Krásna rozprávka pre všetky vekové kategórie, ktorá napriek svojmu veku dodnes vyzerá dobre, a i cez to, ako je odľahčená, zábavná a akčná zároveň, dokáže po sebe niečo zanechať. Od plného hodnotenia ma odrádza len unáhlený, a v porovnaní so silou filmu veľmi slabý záver. ()

Godhaj

,,Pro prase zákony nic neznamenaj.“ Mijazaki vypráví s lehkostí sobě vlastní příběh o svobodomyslných letcích ze severu Jadranu z 30. let 20. století. A s naprostou samozřejmostí umístí doprostřed děje prase, které je výborným pilotem. Z dalších postav nemůže chybět mladé odvážné děvče, to je ale u Mijazakiho naprostou povinností. Celým filmem se nese velmi příjemná a pohodová atmosféra a i trochu nostalgie po předválečném světě. Animace je plná drobných detailů a je vidět, že Mijazaki má k létání opravdovou vášeň. Závěr, který evropského diváka rozhodně překvapí je příjemně neklišoidní. ()

MERKATtv

Páči sa mi, že narozdiel od iných Miyazakiho filmov, sa tu neriešia fantasy veci ale mafiáni, gangy, lietadlá a cena benzínu :D Je to taká príjemná zmena. Film ma veľmi bavil. ()