V době mezi světovými válkami se na pevninské Itálii roztahovaly stíny diktatury, ale nebe nad Jaderským mořem stále bylo světem absolutní svobody a rytířského hrdinství. Mistrovský pilot Porco Rosso je jak hrdina ze starých dobrodružných filmů italské či francouzské produkce. Jeho letecké souboje se vzdušnými piráty jsou plné grácie i nadsázky a jeho šarm nebroušeného diamantu září při decentních setkáních s dámami i divokých konfrontacích s padouchy. A nic na tom nemění, že kvůli tajuplné kletbě má hlavu jako pašík. Světově uznávaný režisér animovaných filmů Hajao Mijazaki nikdy neskrýval svou fascinaci létáním. To se jako klíčový motiv ztvárněný v uhrančivých sekvencích objevuje již v jeho dřívějších snímcích jako Naušika z Větrného údolí, Laputa: Nebeský zámek, Můj soused Totoro či Doručovací služba čarodějky Kiki. Ale až ve filmu Porco Rosso vytvořil vyloženou ódu na svět neohrožených letců doby, kdy létání ještě mělo punc dobrodružství. (Aerofilms)

HaBe

Jako o každém filmu od tohoto geniálního režiséra můžu říct, že mě naprosto uchvátil. Výborná podívaná, skvělý příběh. Vystřídá se pocit radosti i smutku a výsledkem toho všeho je skvělý zážitek :) ()

E.T.Martin

Můj nejmilejší Miyazakiho film. Je nejdospělejší, jeho poezie čerpá z běžného života, a ne z fantazijních světů, jak bývá u Miyazakiho snímků zvykem. Je nejmelancholičtější, protože vypráví příběh dospělé lásky, která nese své plody, i když je nenaplněná. S čímž souvisí i to, že má nejzajímavější a nejplastičtěji vykreslené postavy, A i když děj nemá velký spád, kromě dobrodružství totiž vypráví i příběh práce a tvoření, nevadí to, protože jeho poklidná retro atmosféra je ze všech Miyazakiho filmů nejpodmanivější. ()

DonFrolimo

Krásná letadla (snad i pocta pro Itálií vlastněného Do X), kus dobrého vtipu, zajímavý námět, ale bohužel na Miyazakiho slabší. ()

Desmi

Nebýt sympatického vepře a spousta klišé keců nejspíš bych v pravém horním rohu zvolil 'odpad'. Mijazakiho pohádky se mi vcelku líbily, ale tohle byla těžká nuda. Ztráta času. ()

BlackAdder87

Je možné natočit pohádku o meziválečných pilotech tak aby obsahovala i vážnější témata a přitom si zachovala hravost, fantazii a aby to celé nepůsobilo hloupě? Odpověď zní "až bude prase lítat" a tady skutečně lítá a sakra dobře. Tak trochu jiný film, než bych od Mijazakiho čekal, téměř bez fantasy prvků a blíže reálnému světu, který si přesto zachovává ono zvláštní kouzlo, které je pro jeho filmy tak charakteristické. Příběhy jsou vždy jen tak dobré, jak dobře je umíte vyprávět a Hajao Mijazaki je pan vypravěč. ()

Radek273

Zpočátku si v duchu řeknete: "Prase? To jako vážně? To už se jim nechtějí malovat obličeje?". Ale zvyknete si a nakonec se přistihnete, že trnete při každém obratu kniplem a tajně doufáte ve velký šťastný konec "ušmudlaný od motorového oleje". No a jak už tu také zaznělo, právě uspěchaný a i dost useknutý, otevřený konec celého snímku ohromně kazí výsledný dojem. Věčná škoda! ()

swenyx

Hmm, asi jsem od toho čekal více, absence fantasy prvků a nějakého toho nadpřirozena které Mijazaki umí skvěle se tu nekonalo a proto mě to nejspíše tolik nechytlo, příběh mi taky přišel že není nějak moc zajímavý. Hlavní postava Porco je ale úžasný, to né že ne. Určitě to cílí více na dospělé publikum, ale já mám prostě radši více to dětské vyprávění. ()

Jardys88

Další s krásných filmů od Miyazakiho. Jen bohužel mi zde něco chybělo a nápad muže prokletého v prase se mi příliš nelíbil. Zato konec byl velmi otevřený a nedokončený což mne překvapilo. Rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Hacune

Pan Miyazaki to opět dokázal! Další film, který bych mohla vidět stokrát. A i když má na seznamu lepší, více zaměřené na fantazii, tenhle jim hravě konkuruje netradičním hrdinou i záporákem. Ty čtyři hvězdy jsou zasloužené a velmi silné, dlouho jsem váhala i nad pěti...ale ruku na srdce, to bych Mononoke udělat nemohla . ()

juluch

v mnozstve jemnych, humornych i vaznych odkazov, perfektnemu vystavaniu a vypointovaniu niektorych scen miyazaki nesklamal, celkovo som vsak mala pocit neucelenosti a roztriestenosti, moja tuzba po skladbe uvod-jadro-zaver v zmysle obsahovom i formalnom vyslysana nebola ()

maneki_neko

Porco Rosso je humorně, ale přesto i dojemně pojatý film s trochou té nadsázky, která dodává pointu celému příběhu. Opět důkaz toho, že Miyazakiho představivost dokáže i nemožné. Jeden z nejlepších filmů studia Ghibli, který se spolehlivě odlišuje od jeho obvyklých fantazijních složek určených spíše pro mladší publikum. Na své si zde přijdou nejen milovníci letadel, ale i všichni ostatní. ()

katakomb

Porco měl moje velké sympatie pro svoje postoje a za přímost, nijak se neuchyloval ke kompromisům a šel si čistě za svým - nemusel brát ohledy, kromě obchodních neměl ve světě skoro žádné spojence - jen jednu starou lásku a jednu mladou slečnu z dílny. Úplně mi nesedělo zasazení do evropského prostředí, špatně se to kloubilo s tou animé magičností, která zrovna v tomhle filmu netkvěla v klasických šinto bůžcích, ale byla hlavně vyjádřená hlavním hrdinou prasočlověkem a jeho zastřeným životním osudem. Každopádně milý snímek, který ale za mě stačí vidět jednou. ()

cist

Já vím, že Japonci obdivují evropskou kulturu, ale kvůli tomu se na japonské anime nedívám. Tyhle kulturní mišmaše mě nikterak nepřivádí k nadšení (stejně Zámek v oblacích), navíc z toho pak leze taková divná slátanina japonských stereotypů, habsburského klasicismu a předpjatý romantismus. ()

CheeseFigure

I keď je Porco sympaťák, tak ma samotný dej nechytil. I keď je príbeh vtipný a svojím spôsobom i tragický. Čo ale musím vychváliť, tak je vizuálna stránka. Tá krajina po ktorej Porco lietal vyzerala skvelo. A audio stránka nezaostáva. Veľa scén vďaka skvelo zvolenej hudbe dokázalo zabrnkať na citlivé struny. Audiovizuálne sa teda jedná o skvelé dielo, dejovo ale až tak nenadchlo. ()

Tionois

Co mě na Porcovi mě nejvíco překvapilo, jak se mi napodruhé líbil ještě víc. Nejsympatičtější hlavní hrdina, jakého si jen můžete přát. ()

ioj

Na diváka zde čeká překrásná, trochu dobrodružná komedie. Děj je jednoduchý a nenáročný, krásné postavy a hudba. Vše se dodehrává jako v reálném světě bez magie a kouzel, překrásné letecké akc. Nádhera nejde jinak hodnotit než 99%. Jednoduše : Krásná odchychovka na večer. ()

katusia

Hláškujúci neohrozený pilot, dokonalá fame fatale, piráti, hroziaca vojna... Dokonalá zmes dobrodružstva, lásky, humoru a lietadiel... Neviem prečo, ale atmosférou mi to hrozne pripomínalo Casablancu. ()