V Londýně řádí sériový vrah žen, jehož poznávacím znamením je pánská kravata, kterou zanechává pevně utaženou kolem hrdla svých uškrcených obětí. Policie je samozřejmě v pohotovosti, všechny stopy však naneštěstí vedou k nevinnému muži. Ten bude svou nevinu muset dokázat, nejlépe tak, že skutečného vraha vypátrá sám... Zběsilost je předposledním filmem mistra filmové hrůzy Alfreda Hitchcocka. Při jeho natáčení se po více než dvaceti letech, strávených v Hollywoodu, vrátil do Londýna, v němž prožil dětství a mládí a kde vznikla díla, jež ho proslavila. Scénář příběhu o londýnském škrtiči napsal Anthony Shaffer podle knižní předlohy Arthura La Berna. Před natáčením Hitchcock strávil více než šest týdnů vyhledáváním zajímavých a působivých londýnských lokalit, z nichž ve filmu uvidíme například Covent Garden či Newgateské vězení. Hlavní roli bývalého letce, obviněného ze série vražd, ztvárnil Jon Finch, který začínal jako divadelní herec a v době natáčení Zběsilosti měl za sebou již první výrazný filmový úspěch v Polanského Macbethovi. (Česká televize)

liquido26

Na Hitchcockovi mám nejradši to, jak dokáže skvěle zobrazit prostředí, kde se film odehrává. Ty uličky okolo hospody Globus a Ruskova obchodu působily strašně reálně a živě. No a k tomu takové ty lahůdky jako hodně morbidní, úchylný, ale taky zábavný vrah, chudák hladovějící inspektor, který nenávidí francouzskou kuchyni a jeho žena, která naopak nepoživatelné francouzské blufy neustále vaří. ()

corpsy

Takže od konca. Záver je skvelý, ba priam dokonalý! V dobe, keď sa ku svojej dravosti prebúdzal Nový Hollywood, prišiel Alfred s klasicky strihnutým, staromódne založeným thrillerom, ktorý neobsahuje ( okrem dvoch párov pŕs ) sex, explicitné násilie ( v pomere k ostatným odvážnym snímkam toho obdobia ) a ani klipovitý prednes ( ide len o pekne nasnímané zábery ). Proste pán režisér nemienil meniť svoju módu. A predsa nudí. ()

curunir

,,PÁN RUSK. VY NEMÁTE NA SEBE KRAVATU." __ Hitchcockov (pred)posledný veľký film a pritom ho v ňom nie je až natoľko cítiť ako inde - snáď možno aj preto, že angličania sú majstri v nakrúcaní detektívok a trilerov. Táto poznámka však nemá na film prakticky žiaden dopad. Réžia je absolútne famózna (nominácia na Zlatý glóbus) a dej si celkovo drží od začiatku dobre zabehnuté tempo, čiže vôbec nenudí dokonca sa nájdu aj odľahčujúce kulinárske pasáže dávajúce si na mušku francúzsku kuchyňu. Svojim spracovaním ma vo filme najviac zaujali dve scény: už spomínaná pasáž v nákladiaku a ďalšia, pointa ako sa podarilo Jonovi Finchovi utiecť s partnerkou z hotelu. Posledná štvrtina sa nesie trocha v prvoplánovosti (zrejme podľa predlohy), úplný záver ma však svojou odhaľujúcou poslednou vetou ohromil (citácia - možný spoiler). No a dvorného Bernarda Herrmanna tu v skladaní hudby nahradil neveľmi známy Ron Goodwin (Zálesák, Kam orly nelietajú...) a treba len poznamenať, že soundtrack je absolútne špičkový. Chcel by som ho mať... ()

Astaroth12

Vo filme bolo viacero scén, ktoré ma rozčuľovali, lebo tie scény mali silno rozrušujúci efekt a za to sa postarali niektoré postavy, ale bolo to zahrnuté v dejovej linke a tak pán režisér to pekne domyslel. Ale jedno mi neskutočne prekážalo a to náhody, bolo ich tu veľa a dosť mi kazili, inač dobrý filmový zážitok. A čakal som, že tu bude tajomno okolo vraha a to tu tiež nebolo, režisér ho ukázal asi v 30 minúte a to zabolelo. Ale bavil ma detektívny príbeh, ktorý bol dokonalo prepracovaný a dobre sa pozeralo na inšpektora, ktorý mal niečo v hlave a vyriešil, nie zas tak jednoduchý prípad. ()

Tryskomyš

,,Dnes je spousta ženskejch, který si o to samy říkaj.´´ Tahle věta se používá i po pětačtyřiceti letech. Tehdy byl svět ještě v pořádku. Příjemný, koukavý film od Hitchcocka. Pěkný thriller, takový poklidný. Naprosto jiný, než ty dnešní zběsilosti. ,,Pane Rusk, vždyť vy nemáte kravatu.´´ ()

nervoznideda

perfektní krimikomedie, miluji ženy , které vaří tak dobře , že to ani inspektor Scotland Yardu nestráví. Má to spád gradace je perfektní na to že mu bylo 73 tak přímo skvělý loučil se na úrovni , je tam všechno od mordu přes kuchyň útěku no coment prostě nádhera . Skvěle jsem se bavil a vřele doporučuji .Všichni byli perfektní i škrtič. Děkuji za příjemný večer své filmotéce, ještě štěstí že ji mám, na ty nové slátaniny se nedá ani koukat zdraví deda :-) Všem uživatelům doporučuji komentovat filmy po 3. skouknutí určitě změníte názor zdraví deda :-) Enšpígl kecá a uráží ,taky je někdy idiot :-) asi se blbě vyspal nebo měl zácpu:-)1.11.2019 Alfred Hitchcock z toho udělal kvapík, ale skvělý určitě se při natáčení všichni dobře bavili a já při x tém sledování taky deda :-)8.2.2020 Richard Blaney se v restauraci chová jako idiot:-) 18.3.21 ()

Cimr

Ach ty ironické Alfredovy kriminálky, ve kterých je jednodušší zabít ženu, než sníst francouzskou večeři! Hned na začátku, když jakýsi politik demagogicky slibuje čistou Temži a právě po ní připlave mrtvé tělo, jsem měl radost, že Hitchcock i na konci své kariéry dělal filmy, jaké mám rád - politicky nekorektní, napínavé, originální, technicky brilantní a plné černého humoru. Dalším milým překvapením bylo, že Hitch zůstal i až do konce pokrokovým režisérem, nezamrzl někde v 50. letech; zobrazuje tu vraždy neobvykle naturalisticky, včetně odhalených poprsí. A hlavně - záporák v podání Barryho Fostera rozhodně není nějaké laciné strašidýlko, kterému by se dnešní divák smál, ale opravdu nechutně slizký psychopat. Takže já volám sláva - Alfred zůstal svůj, ale zároveň se mu i v pokročilém věku povedlo překvapovat. ()

NinonL

Příběh o škrtiči žen, o jeho obětech i o muži, který je shodou okolností zatčen a odsouzen místo něho. Tento film je velmi dobrý, zvláště vzhledem k době vzniku a věku režiséra. ()

Tayen

Je to Hitchcockův film a přesto z něj na mne Hitchcock nedýchá, jen občas si vybavím jeho odulou tvář se sarkastickým úsměškem, a to hlavně při scéně, kdy maniak zápolí s brambory. Rozhodně jsem ale nečekala tak přímou scénu, jakou je znásilnění a vražda, kterou nám režisér předvedl v plné parádě. Dalo se čekat, že Alfred zkusí i vody sériových vrahů žen, ale pro mě je to jeden z jeho slabších kousků. ()

mysiak

Geniálne premyslená kriminálka ala Hitchcock..budované napätie, skvelé obsadenie, a brilatný koniec...skvelý old school krimi film ()

GodComplex

Slabsi Cock, kteremu u konce kariery jiz dochazely sily. Osklive prostredi Londyna, osklivi herci, neprilis zajimavy scenar a misty nuda. Ke vsemu stale presne vite ktera bije, takze nejake napeti, tedy jeden z nejsilnejsich trademarku Hitche take nikde. Tesil jsem se na variaci Jacka Rozparovace v podani reziserskeho mastera a dostalo se mi tehle nezazivne patlaniny. "If you can't make love, sell it." 4/10 ()

Sandiego

Téma neprávem obviněného muže je zde dotaženo téměř k dokonalosti - zápletka je skutečně vypečená a navíc se Hitchcock navrátil k osvědčeným metodám budování napětí a okořenil je o až šokující syrovost a vydatnou dávkou černého humoru v nejlepší britské tradici. I když je stopáž trochu přemrštěná a hlavně expozice nepříliš poutavá, snímek začíná rychle nabývat na zajímavosti a poutavosti a zájem vzbudí i nejednoznačná morálka hlavní postavy. Film se může pochlubit hned několika scénami, v nichž H. navazuje na svou nejlepší tradici - výborně sestříhaná první vražda s poutavou předehrou, dále především opravdu mrazivá a přitom až absurdně komická scéna v náklaďáku s bramborami a naprosto odzbrojující scény poručíka Scotland Yardu trpícím kuchařskými kreacemi své manželky - i v nich by se dalo vnitřní napětí až krájet a divák až čeká, kdy si i poručík konečně sundá kravatu, přitom se však málem dusí smíchy - jde o skvěle rozehrané malé etudy. Zběsilost naposledy ukazuje mistra napětí ve formě a jeho návrat na rodný ostrov dodává jeho stylistické důstojnosti staronový, svěží rozměr. Rozhodně překvapení. ()

MikO_NR_1909

Neskutočne majstrovské skĺbenie jemne-temného čierneho humoru s vážnym kriminálnym trilerom. Jasne, krivo obvinený muž na úteku je autorovou srdcovou záležitosťou a natočil aj presvedčivejšie kúsky, lenže Zbesilosť (FRENZY) mám zafixovanú z tých menej známych majstrových filmov akosi veľmi vysoko. Keď sa naň lepšie zahľadíte, nemusíte ani príliš počúvať dialógy, to kvázi nemé remeslo je delikátne, pripomínajúce syntézy záberov starých európskych klasikov. Navyše vtipný zabijak Jon Finch a lá Rusk je asi najideálnejší herec na tú polaritu medzi ostrým sarkazmom a krvopotným masochistom stredného vzrastu. P.S.: scénu, kedy sa mu v očiach vynorujú záblesky zo straty talizmanu, si dokážem púšťať aj tisíckrát. Viac tu: http://www.9em.sk/tyzden-alfreda-hitchcocka-zbesilost/ ()

Maq

Postihlo to i Edgara Allana Poea. Kdo si dnes přečte jeho hrůzostrašné povídky, často - ne vždy - má pocit, že podobný škvár už četl stokrát. To je nevýhoda průkopníka žánru. Následovníků jsou tisíce, většinou mizerných, ale ti lepší mezi nimi mají tu výhodu, že navazují na Mistra a zavedené prvky žánru dále rozvíjejí a zdokonalují. --- Hitchcock režisér je na tom podobně jako Poe spisovatel. Mohu se stokrát upomínat, že sleduji dílo klasika, jenže čas nezastavíš. Zápletka jako je tato byla už od té doby mnohokrát zapletena rafinovaněji a výrazové prostředky, které zde režisér používá, dnešní divák prokoukne až příliš snadno. --- Zdá se ale, že nestárnoucí je humor. Humorné Poeovy povídky mě dokáží rozesmát stejně jako v tomto filmu například manželka policejního inspektora, tradiční žena v domácnosti, která sice příšerně vaří, ale v řešení detektivních záhad je důvtipnější než její manžel detektiv. --- Sire Alfrede, Vaší památce vzdávám úctu, ale u Vašich filmů už se nebojím. ()

PogoJoe

Nejoblíbenější scény: komisařovy večeře s manželkou a hledání spony v pytlu s mrtvolou v jedoucím náklaďáku. Právě prvky černého humoru oceňuji na tomhle filmu snad nejvíc. ()

Foma

Starej pán ve výbornej formě, film je i hodně vtipnej a samozřejmě napínavej, Barry Foster jako vrahoun Rusk je fakt odpornej, hlavně svojí zkažeností a netečností vůči svým činům, i všichni ostatní podávají výkony hodný Hitchcocka a opět ve filmu nalezneme režisérský libůstky, který nás tak baví a těší (sekretářka vejde do domu, kde se odehrála vražda, záběr na dům. ticho, dlouho se nic neděje, potom slyšíme výkřik, nic nevidíme a přesto, naše imaginace pracuje na 100%. ()

Toj

Áááá! Tak nádherně zvrácený... Perverznost je zde tentokrát často i mnohem explicitnější než jsme u Hitchcocka zvyklí. Řekl bych, že film disponuje jakousi britskou přidanou hodnotou a to v podobě humorných absurdností v chování postav. Večeře ve francouzském stylu se snaživou manželkou hlavního vyšetřovatele jsou naprosto geniální a pak i jediný pohyb kamery se stane mistrovským tahem. ()

radektejkal

Roztočme kolo příčin a následků opačným směrem. Tak se obvykle simulují katastrofické situace. Představme si konečný důsledek, a hlavní příčiny, které k němu vedly. Pak se je pokusme odstranit a doufat, že ke katastrofě nedojde. Hlavní příčnou problémů obviněného Richarda Blaneyho byl nejspíš rozvod, další pak rozpačitý vztah k penězům, další hrdá přecitlivělost; a pak samozřejmě alkohol, sex, trocha násilí; tedy nic (tehdy) nepřístojného. Ale takhle to nefunguje, pokud se do toho zaplete patogenní logika; ta je trochu jiná, a jiné příčiny generují jiné následky. Film sám o sobě není nijak objevný, dá se při něm třeba veršovat (Kravatový vrah / Jde z něho strach / Klubová kravata stahuje hrdlo / Inspektor podvádí v jídle / Zrzek páchne po bramborách / Prostě se tu něco zvrhlo) nebo se bavit delikátními konverzacemi o jídle (především cuisine française). A propos, připomělo mi to jeden otcův výrok (k matce): "Fakt to bylo moc dobrý, ale příště už to radši nevař." Pozn.: Jak to bylo s tou postranicí (postranice to nemohla být, nebyla po straně, byla vzadu, musela to tedy být zadnice) u náklaďáku, která se nekontrolovaně otevírala a zavírala?" ()

kinderman

Perverzní sexuální vrah, nevinně pronásledovaný muž, blonďák a brunet, pachatelova matka- touto směsí thrilleru, morbidity (náklaďák s bramborami), zatraceně černého humoru (úvodní mrtvola v Temži) a cynické komedie (inspektorovy večeře) Hitchcock účinně vyráží z rukou trumfy všem, kteří tvrdí, že jeho posledním pozoruhodným dílem je Marnie. ()

Sheldra

Nevím, jestli mi víc běhal mráz po zádech z úchyla v hlavní roli, kterýmu bych důvěřovala asi tolik jako tvrzení, že je přírodní blond, nebo úděsných kontinentálních kreací paní Oxfordové, každopádně bych si asi Zběsilost užila víc, nebýt vesměs příšerných herců (s výjimkou Aleca McCowena, samozřejmě), jejichž mizerným výkonům ještě dodal na síle nepříliš povedený dabing. Jako thriller to ale klape dobře. ()