Nejstarší dějiny lidstva podle nejslavnější knihy všech dob. Velkolepé ztvárnění knihy Genesis od stvoření světa přes prvotní hřích Adama a Evy po patriarchu Abraháma... Rozkvět žánru historických a biblických eposů v 60. letech se příznačně na dlouhou dobu završil zfilmováním nejstarší části Bible. V hollywoodských studiích se tehdy začaly projevovat finanční problémy, protože výtěžek z distribuce v kinech často ani nedokázal pokrýt vysoké náklady na produkci těchto epických velkofilmů. Snímek Bible: Na počátku… byl sice původně koncipován jako první ze série filmů, které převypráví kompletní Starý zákon, na další pokračování už ale nedošlo. Ve spektakulárním snímku režiséra Johna Hustona se tak zhmotnily obrazy nejstarších příběhů z úvodní části knihy Genesis, která vypráví o stvoření světa a prvních lidech v podobě Adama a Evy, jejich prvotním hříchu a vyhnání z ráje. Pokračuje tragickým příběhem jejich nejstaršího syna Kaina, který zabije svého mladšího bratra Ábela. Následuje vyprávění o potopě světa a spravedlivém Noemovi, jemuž Bůh poručí, aby postavil archu na záchranu rodu a páru zvířat z každého druhu. Dále snímek zobrazuje známý příběh o Babylónské věži a zmatení jazyků. Na závěr přináší příběh patriarchy Abraháma, který je připraven obětovat Bohu dokonce i vlastního syna Izáka. V rolích významných biblických postav se zde objevily tehdejší přední herecké hvězdy jako Richard Harris, Stephen Boyd, Ava Gardnerová nebo Peter O’Toole. Pro zajímavost lze zmínit, že režisér John Huston ve filmu ztvárnil stavitele archy Noeho a zároveň v originálním znění propůjčil hlas samotnému Bohu. (Česká televize)

positivity

Nádherne prepracovaný film "starý zákon" z roku 1966... Dneska sa už takého filmu nedočkáme, jedine tak s počítačovou technikou a lacnými hercami.... :-) ()

Sejkorka

Pěkně udělané, na tehdejší dobu, super. Ty scény se zvířaty jsou špičkové. Noe hladí hrocha a říká, neboj se ho, nemá v sobě zlobu. Jediné minus z dnešního pohledu = je to moc zdlouhavé. Dnes by se ve stejné minutáži stihnul celý Starý zákon, nejen po Abraháma ... Jo a ta hudba, taky, velmi předpotopní, i když hezká, to jo. Ale ty smyčce evokují Měsíc nad řekou a podobné filmy pro pamětníky. ()

Paan_rostlin

Prvních pár dní z Berešit jsem neviděl, pročež nehodnotím. Ačkoliv předesílám, že až přes místy rozvleklou a úmornou metráž se mi to, jakožto apostaty od svaté matky církve, docela líbilo. Viz můj koment (co tomas1291) k tá bibliá (Knize knih) na Databázi knih. Zpracování je celkem věrné originálu, lidé tu mluví básnicky až květnatě, pro věřící i nevěřící asi stojí za shlédnutí. ()

stanslon odpad!

Huston to všechno poněkud zjednodušil. V úvodu mne zamrzelo, že stvořil Evu s tak dlouhými vlasy. Vypadalo to na celkem pěkné kozy. Pak vynechal onu kletbu o rození v bolestech. Kdyby Eva s tím jablkem nemachrovala mohly naše ženy rodit úplně v pohodě. I Kaina s Abelem vzal šmahem. A v té chvíli už mne to přestávalo bavit. Kain odešel, kdovíkde si sehnal ženu a začalo rození potomsva. Bibli neznám, ale takhle se to vykládá i tam? Pak už pro ty nevěřící neleží otázka v tom, Je Bůh?  Nýbrž v tom jestli nám zamlčela další Eviny porody děvčátek,, aby si jednu z nich mohl Kain posléze najít a v krvesmilném vztahu rodit další a další pozemšťany? Jakpak to vlastně vykládá církev? Kromě Sodomy jsem na tuhle problematiku, jako laik nenarazil ()

FlyingGentle

Megafilm na svou dobu, ale i dnes se dá zhlédnout s obdivem! Promyšlená pasáž s Noemovou Archou je jedna z nejsilnějších filmových příběhů vůbec. Ne nadarmo se tady mohl inspirovat Vodní svět. Gigantická hudba aspirovala na Oscara? O letošních Vánocích je tenhle film jedním z nejpůsobivějších zážitků před obrazovkou TV. Kdyby tohle šlo v kinech v obnovené verzi, musel by to být zážitek jako třeba současná Duna. ()