Nový barevný český film, který vypráví dobrodružní příběh mladého vojáka, svobodníka Milana Pazdery. Na večírku se zamiluje do krásné mladé dívky, která o sobě tvrdí, že je na venkově na zdravotní dovolené. Jak se pozná, je to nebezpečná špionka, která se snaží pomocí Milana, který je písařem na velitelství vojenského tábora, získat hovorové tabulky. Zásluhou nadporučíka Lišky a zásluhou Milanových kamarádů, kterým se Milan svěří, je celý případ odhalen. Helena - špionka Irena Vágnerová - i její spojka Krejza jsou zatčeni. (Filmový přehled)

Stegman

3 hvězdičky filmu dávám, protože byl průměrný. Nedávám odpad, protože nepodléhám názoru, že všechno vzniklé v prvních letech komunismu je třeba zavrhnout. Napětí, dobře vystižená atmosféra, i uvěřitelné herecké výkony tu jsou, tak proč dávat podprůměrné hodnocení. ()

ghatos

Má to strašně divnou stavbu příběhu. Na začátku se objeví zákeřný diverzant, no a pak je to vojenská lovestory. Nitky se však nebezpečně prolnou... :) . Kýčařina o lásce a "morálce". O tom, že (socialistický) kocour (ne)má být, co nejrychleji v troubě. Psala se polovina padesátých let. Občané se museli vychovat, dovychovat a převychovat...hlavně ti mladí. 22%. ()

Autogram

Takmer špionážne romantické krimi by bolo skutočne špionážne, keby to špiónstvo nebolo také naivné a vlastne sme sa o ňom vôbec nič nedozvedeli. No ale každý musel nejako začínať a tento film má význam vidieť len na skompletizovanie filmografie slávneho režiséra. –––– Malá přestávka v lásce nikomu neuškodí. ()

klúčik odpad!

Aj takí velikáni filmu ako boli Jasný a Kachyňa , "museli" natočiť film o špiónoch.... Všade sú špióni a všetci boli špióni , to boli 50 roky.... odpad... ()

waits

Takhle se točí agitky, takhle se předává poselství mladým, tápajícím vojákům? Nedivil bych se, kdyby lecjaký vojín u povinného promítání usnul a sednul pak na lep nějaké proradné diverzantce, lákající z neštastníka informaci o počtu soudruhů v jeho četě. Kachyna a Jasný natočili špionážní agitku, ale tak nudnou, že jsem se musel nalévat imperialistickým Fassbindem, abych dočkal konce. ()

Horak

Film vypráví dobrodružný příběh mladého vojáka, svobodníka Milana Pazdery. Milan se zamiluje na večírku do krásné mladé dívky, která tvrdí, že je tady na zdravotní dovolené. Jak se pozná, je to nebezpečná špionka, která se snaží pomocí mladíka, který je písařem na velitelství vojenského tábora, získat hovorové tabulky. Snímku nelze upřít řemeslně dobré provedení. Myslím si, že svou kvalitou většinu ostatních budovatelských snímků převyšuje, ale silně ideologicky podbarvený příběh a naléhavá agitace ho čestně řadí po bok všemu tomu rozkulačování, znárodňování a budovatelskému nadšení 50.let. Za zmínku tu ještě určitě stojí Vlastimil Brodský jako bezpáteřní západní agent, moc hezká postava. ()

MickeyStuma

Milostný snímek o tom, jak se svobodník Pazdera nevědomky zamiloval do nebezpečné špiónky. Agitka si vzala na paškál i romantický žánr a jak jinak, rovnou přes armádu. Holt 50. léta jak vyšitá. Veškeré filmové postupy jsou poplatné době, takže tady není co vytknout. Politická naivita je však výřečná a dnes až neskutečně úsměvná. Postava zamilovaného Pazdery, kterou ztvárnil mladičký Josef Vinklář, je zosobněním představ vzorného uvědomělého vojáka, kterého však láska oslepila a to se přeci v armádě nesmí stát. Lstivý imperialista zkusí kde co, jen aby dosáhl svého cíle a tak bdělost a ostražitost je zcela na svém místě i co se týče milostného vztahu s děvčetem. Takže se jedná o armádní moralizující film. Dnes to už může sloužit jen jako ukázka toho, jak se kdysi komunistický režim pomocí filmu snažil zvýšit uvědomělost československé lidové armády. ()

GIK

Hezký milostný příběh z vojny do té doby, než se začne s politikou. Ale to trvá jen krátce. Umně budované napětí. Kdo je onen záhadný muž, který na začátku těsně unikne po zuby ozbrojenému komandu? Tajemná dívka něco skrývá. Proč dala přednost úťáplému chasníkovi před světáckým šéfem souboru? Československý armádní film nemohl natočit čistou romantiku o tom, jak je skvělé utíkat z kasáren za ženskýma. Ve filmu můžeme vidět kolonu couvajících tanků. „Máme v prostoru špiona.“ / „Proč mi leze do zelí?“ „A nelezeš do kapusty ty jemu?“ / „Pozatýkali jsme celou řadu špionů nasazených na naše cvičení.“ / Sympatický výkon Lackoviče. Příjemná Kubešová. Pěkná hudba.  Ještě, že jsem si obsah filmu přečetl až po zhlédnutí! Vykecat děj a pointu dopředu by se snad nemělo, ne? ()

IvonaK

Film nebyl špatný akorát bohužel nic v tom filmu není pravda. Člověk když to vidí, tak by šel na vojnu hned ale všechno je to podvod. Vztahy na vojně nebyly vždy bezproblémové, skoro nikdy se tam nezpívalo a netančilo a ta největší blbost bylo to, že si hlavní postava jen tak odbíhala v noci z tábora za děvčetem svých snů. ()

Amonasr

O slaboduchém příběhu typické vojenské agitky z 50. let snad ani není třeba se zmiňovat. Na druhou stranu jistý talent tu už oba později slavní režiséři do určité míry osvědčili, těžko asi mohli dělat víc. A šablonovité figurky vojáků byly napsány tak, že ani dobří herci s tím asi nemohli víc provést. Každý zkrátka zahrál přesně tu škatulku, co se po něm chtěla - nic víc a nic míň. Umím si představit, jak si po natáčení asi sami ze sebe dělali legraci. Holt byla taková doba, studená válka jela naplno a uvolnění na kulturní frontě mělo přijít až v letech šedesátých. Sice jsem sám sloužil až na konci 70. let, ale takto podle mě vojnu nežral žádný jen trochu normální záklaďák ani v těch padesátých. ()

Rattlehead

Tady je zase nablito... Film to není špatný, disponuje zajímavou pointou a navíc je zajímavý jako počátek kariér Kachyni, Jasného, skvělého kameramana Kučery a několika herců. ()

Pitryx

Tak první půlhodina kecy kecy plác. Druhá to zlepší a ke konci je to vyložený nervák. Ale jen pro toho, kdo vidí něco takového poprvé. Dvacítku hercům. ()

ilclassico

Dlouho to vypadalo na tři hvězdičky (klasický průměr), ale konec přece jen sklouzl do příliš velké naivity. Viník je jasný: slabý scénář. Jinak po technické stránce není co vytknout. Chudák vojín, první láska a hned špiónka s dvouletou nadstavbou. To člověka poznamená na celý život. V rámci žánru za 2,5. ()

javlapippi

"Pražačka." "To je vidět." Nesmelý romantický panic Vinklář, toho času vojak základnej služby, stretne na družobnom estrádnom vystúpení pre najlepších družstevníkov v okrese tajomnú femme fatale Kubešovú a v rámci zničujúcej známosti neváha opúšťať útvar bez povolenky. Deva naňho skúsene používa ženské zbrane, vedie reči ako z tej najčervenejšej knižnice, zatiaľ čo v kabelke schováva neženskú zbraň aj s patrónmi, na povale v sene pod obrazom panenky Márie špióna Brodského a požaduje zradu socialistickej vlasti a ľudovodemokratickej armády. Našťastie je náš hrdina oholený a uvedomelý a aj vďaka dobrým kamarátom dokapustylozičovi Lackovičovi a veselému ženáčovi Mrvečkovi sa všetko dobre skončí. Akcia, láska, služba vlasti a vďaka nej pestované mužné priateľstvo, špióni, zborový spev aj tanec, to všetko vo farbe, čo chcieť viac? Možno trochu menej afektovaných hereckých výkonov a patetckých dialógov, inak môže byť. ()

ostravak30

Tento snímek vlastně ani nemá pořádný děj. Film o tom, že se Milan Pazdera seznámí s dívkou, je zpočátku ta hlavní dějová zápletka. Irena Vagnerová se navíc ani nejeví jako špionka. Dlouho spíše působí dojmem ženy, která prostě jen někoho ukrývá. Svobodník se poté, co své slečně pomoc přislíbí ihned přizná kámošům, kteří to pošlou dál. Agentka je tak okamžitě chycena a divák může zapomenout alespoň na jakés takés napětí. Ani náhodou. Není napětí, není drama, je jen melodramatický příběh, který sám o sobě taky za moc nestojí. ()

krokodlak

Domnívám se, že z obou budoucích velikánů je z filmu cítit mnohem více Jasný vzhledem ke spíše uhlazenější poetice, která bizarně kontrastuje s tím, že se jedná o dost bezduchý armádní propagandistický film. Jasného budoucí tvorbu předznamenávají i již zde celkem rozpoznatelné rukopisy kameramana Kučery a skladatele Havelky, jakož i obsazení Brodského. Bizarní historku o dvou vojácích, kteří se souběžně zamilovali do diverzantky moc nezachraňují ani herecké výkony, které snad až na autenticky vášnivého Lackoviče (zde si nelze nevzpomenout na Stříbrný vítr) zůstaly v naivní linii budovatelského umění, jakkoliv Eva Kubešová evidentně potenciál femme fatale měla a Jasný s Kučerou dokázali už zde celkem dobře pracovat s řečí těla i barev. Největším zážitkem pro mě ale bezesporu bylo divoké hláškování bodrého slovenského vojáka v až maniakálním podání Antona Mrvečky, který zastupoval ty nejzábavnější dobové trendy. ()