Princezna Fantaghiró 4

(TV film)
  • Česko Tajemství Zlaté jeskyně 4 (více)

Zakliaty princ Romualdo, láska princeznej Fantaghiro, teraz ako škaredý Fiodor prosí Pána Temnôt Darkena, aby ju "prebudil" z hlbokého spánku, do ktorého ju uvrhol. Aj Tarabas je ochotný znovu slúžiť Zlu, len aby Fantaghiro ožila. Darken sa nechá uprosiť a prebudí princeznú. No Tarabas aj napriek snahe už nedokáže byť znovu zlým. Princeznej pomáha pri úteku Darkenov dozorca Fiodor, no útek sa im nevydarí. A tak ďalšie osudy Tarabasa, Fantaghiro, Fiodora a Angeliky má v rukách aj naďalej hrozný Pán temnôt Darken. (oficiální text distributora)

kaylin

Tak tenhle díl už mě opravdu nebavil. Je na něm strašně moc vidět, jak se chtělo ušetřit. Je zde minimum postav, minimum zajímavých lokací a pro jistotu se některé postavy ani nevrátí, i když jsou pro příběh důležité. Potěší návrat některých známějších jmen, ale k čemu to je, když u ten příběh je skutečně tragický? ()

Astrebleue

Musím říct, že po zhlédnutí pátého dílu musim přehodnotit. Tenhle díl je, když už né tak vybroušený, alespoň zajímavý a snaží se, aby se tam něco dělo. Co se mi ale nelíbí je stopáž, spousta scén by mohlo být prostřiháno, zvláště při konfrontaci otce se synem. A ti jezdci byli skvělý, na to měli tvůrci cit, na ty různá monstra. ()

Santino7

V štvorke sa princ Romualdo sa postupne dostáva do úzadia, už nepatrí k ústredným najviac vyťaženým postavám. Podľa viacerých táto séria stále viac a viac stráca na kvalite, ako som sa tu dočítal. Je to síce možné ale treba tiež podotknúť, že to nikdy nepatrilo ku skvostom kinematografie, čo sa týka obsahovej stránky. Nech sa na to dívame už z ktoréhokoľvek uhla. Veď predsa stále ide iba o rozprávku, či nie? A ide hlavne o pocit, ktorý vo vás vyvolá a zanechá... Vo mne Fantaghiro naďalej zanecháva skôr pozitívne ohlasy spojené s príjemným relaxačným pozeraním, tentokrát ide dokonca možno o moju najobľúbenejšiu časť spomedzi všetkých. Čarodejník Tarabas sa mení na kladnú postavu, pozor pozor :-) Je to celé smiešne? Asi áno, no a čo. Každý jeden z nás má predsa nejaké tie rozprávky, ktoré si vždy rád pozrie, nie je to tak? Tak prečo nie práve tento taliansky počin, ktorý je tak príjemne naivný... 4/5 ()

tron

„Zostal ti už len ten idiot Romualdo.“ Predposledná séria. Ešte prišla piata „pirátska“ a potom to už tvorcovia v čele s ťažko zničiteľným Lambertom Bavom definitívne zabalili. V štvrtej sérii to zabalil Kim Rossi Stuart, ktorého Romualdo je prítomný len na začiatku ako hlas (!) a na konci v podobe šikovne zostrihaných archívnych záberov zo starších dielov (!!). Štvrtá sezóna tradične pozostáva z dvoch dielov a situáciu zachraňuje množstvo postáv a to ako nových (Darken, Fiodor, kopytový Rufus), tak obľúbených starých (Čierna kráľovná, Xellesia, Tarabas). Je tu plno zvratov (smrť istej postavy na konci prvého dielu, hoci je jasné, že to dlho nevydrží a vôbec, umiera tu prekvapivo veľa postáv). Bizarnosťou je absurdný milostný trojuholník s nábehom na štvoruholník; Fantaghiro v každej sérii presvedčivo proklamuje milovanému fešákovi Romualdovi lásku až za hrob, ale pritom rafinovane/zákerne koketuje s v záležitostiach lásky naivným Tarabasom (ktorému však neustále tvrdí, že sú len dobrí kamaráti) a tentokrát dokonca aj s Rufusom, ktorého majstrovsky zmanipuluje a ten kvôli nej veľmi ochotne umiera. Hlavná hrdinka by si skutočne zaslúžila detailný psychologický rozbor. Kladne hodnotím veľa krásne zle natočených akčných scén, strašné triky, prekvapivo bohatú výpravu (džungle, lagúny, vodopády, exotické záhrady...) a buddy chémiu medzi Ursulou Andress a Brigitte Nielsen („História nás za toto odsúdi.“). ()

Drom

Krásná a statečná princezna Fantaghirò vypadá ve čtvrtém pokračování pohádkové televizní ságy jak oškubaná slepice. Efekty a masky jsou sice v normě a pro děti dostačující, je však cítit, že tvůrci už nevěděli, co dál. Dokonce mi to stylizací připomínalo Xi you ji, hlavně některé momenty. Vytratila se pohádková romantika dob princezen, hradů a draků a nahradila ji fantasknost předhánějící se skoro v bizardnosti, protagonisté zaujali postoje postav jaksi trochu přihlouplých. Nějak to zkrátka není ono a i když pro děti stále poměrně nezávadné, kouzla prvních filmů nemá tohle pokračování šanci dosáhnout. Obstojná práce, ale pouze nastavovaná kaše z předchozí vydatné pochoutky. ()

• Režisér Lamberto Bava dlouho hledal typově herce, který by se hodil na roli Tarabase. Pak se mu úplnou náhodou dostala do ruky fotografie australského modela Nicholase Rogerse a problém byl vyřešen. Zkontaktoval jeho agenta a Nick hned druhý den nastoupil do letadla a odletěl do Itálie, kde podstoupil úspěšně kamerové zkoušky a roli černokněžníka získal. (Lynette)
  • Pohádka se natáčela mimo jiné i na mnoha zámcích a hradech v České republice, konkrétně například na hradě Bouzov na Olomoucku. Dalšími zeměmi, kam se tvůrci během filmování podívali, byly Itálie a Thajsko. (Lynette)
  • Ve scéně, kdy se princezna Fantaghiro (Alessandra Martines) společně s čarodějem Tarabasem (Nicholas Rogers) a princem Parselem (Gaia Bulferi Bulferetti) dostanou do skály, jež je vstupní branou do sopky Nekrad, kde sídlí zlý mág Darken (Horst Buchholz), jedou uvnitř po úzké točité skluzavce v pořadí princ Parsel, princezna Fantaghiro a nakonec čaroděj Tarabas. Když však skluzavka končí a trojice padá z výšky, padají v pořadí princc Parsel, čaroděj Tarabas a nakonec princezna Fantaghiro. (Lynette)