Tato kultovní komedie o vyskokoškolácích šedesátých let učí, že žábavnější než univerzitu vystudovat, je užít si a přežít. Bluto (John Belushii), Vydra (Tim Matheson), Flíček (Tom Hulce) a Hromdopolice (Stephen Furst) žijí životem moderních mladých mužů. Flámování je na denním pořádku, sex jen občas a alkohol se pije a jointy kolují. Hlavní náplň výuky: srandičky, prdelky a prcičky. (oficiální text distributora)

Han22

John Landis natočil pár klasických komedií, ale také pár naprostých kravin a tohle je bohužel ta druhá kategorie. Je to vlastně pramáti vše teenagerovských komedií, které jsem svého času absolutně nesnášel a vyhýbal se jim jak mohl. A je to taky stejně dementní. Parta vypatlaných, ošklivých "teenagerů" z bratrstva (vypadají na 30+) řádí, chlastá, šuká, provokují jak děkana tak vedlejší bratrstvo a sere na školu, což dopadne dle očekávání. Je tu pěkná muzika počátku 60. let, nálož začínajících herců (Hulce, Furst, Bacon, John Belushi, Bruce McGill + absolutně flegmatický učitel Sutherland), občas něco vtipného (kůň v kanclu, anděl/ďábel) a solidní bordel ve finále. Jinak je to absolutně nevtipné, dementní, občas nechutné (všechny Furstovy scény s jídlem) a především totálně vypatlané. Třetí nejúspěšnější film roku 1978 po Pomádě a Supermanovi? Nechápu. 2*. ()

FARGO

American Pie a jiné teen komedie se mohou jít zahrabat. Tohle je klasika, která je mnohem lepší s dabingem než v originále. ()

aLPaC

Nejspíš jedna z prvních teen komedií. A výborná a podle tržeb i dost úspěšná. Exceluje především John Belushi, hlavně ve scéně ve školní jídelně s vymačkáváním beďarů a skvělým hudebním doprovodem písně Wonderful World, který tomu dodává takovou trochu nostalgii, kor když víte, co se s Belushim stalo. Ostatní zúčastnění nejsou tak dobří, ale film nenudí a tak trochu možná i kvůli tehdejší originalitě dávám čtyři. ()

Fifer

České hodnocení nemůže korespondovat s tím americkým. Český divák viděl nejprve desítky variací na tento film. Variací, které šly třeba ještě dál, ale originál byl jen jeden. Na svou dobu opravdu odvážný snímek, zejména konec mě dostal - byl jsem rád, že souboj autorit s vysokoškoláky skončil tak, jak skončil- nebudu spoilerovat. ()

Elbarto08

Z vysokoškolských komedií máte cítit, jako kdyby jste tam byly. Ale tady to není. 1 hvězdy za konec a ta druhá za něco mezi začátkem a koncem ()

JimiH

Výborný film ze školního prostředí. Trochu něco jako Americké Graffiti. Nenechte se odradit názvem a nečekejte další ztřeštěnosti typu Vánoční prázdniny. ()

Pekisan

Je to starsieho data a je to aj poznat ale stale je to vtipne (nie vulgarne) a zda sa, ze bola aj inspiraciou pre tvorcov Prci, prci. napr pre taku Styflerovu mamu. Velkym plusom je soundtrack sladajuci sa z hitov ako aj z menej znamych pesniciek rokov davno minulych. ()

Proserpina

Ževraj kultová teenagerská komédia o bujarom živote na vysokoškolských "kolejách" na začiatku šesťdesiatych rokov ma svojím dejom veľmi nechytila, ale kvôli sountracku s príslušnou dobovou hudbou ma to aj trocha bavilo - Sam Cooke a Wonderful Worl, Kingsmen a Louie Louie, Paul and Paula, a v neposlednom rade Otis Day a Shout na "Tóga Party" - to stálo za to ;-) ()

Detak

Naprosto chápu, že tenhle film byl ve své době pro kluky naprostý kult. Kdybych ho viděl v dětství, tak bych z něj byl doslova udělanej (a to zvláště z občasných nenucených záběrů na kozičky; hezké). Takový malý pohled na to, jak mladí chtěli žít v šedesátých letech v USA, jaké problémy je v těch letech trápily a jak tehdy už pozvolna začínaly směry rebélie. Ve filmu je několik scén, které byly následně parodovány v budoucích filmech. Také se jedná o první film z řady National Lampoon (kde mám celý život oblíbený jiný kult, a to Vánoční prázdniny s Chevy Chasem). Klobouk dolu před černošskou jazzovou kapelou, která valí jak hovado. Navíc jsem se musel fakt chechtat, když jsem viděl, jak moc je film předlohou pro nedávný klip Municipal Waste: https://www.youtube.com/watch?v=iwEf-1NkIpg (zkrátka vidina pořádné chlastačky stále táhne a láká a ano, to se musí prostě prožít, aneb když párty znamenala zdemolovat nejen sebe, ale i celej barák). ()

pollstro

Působivá, překvapivá, vtipná, svižná a bláznivá komedie ukazující studentská 60. léta a klasický střet dvou zcela odlišných studentských skupin. Zároveň ukazuje, že být normálně obyčejným, lidským, vtipným a zábavným člověk je neuvěřitelná výhra, protože si dokážete užívat život, opravdu ho žít a nepotřebujete k tomu bůh ví jako prospěch, známky a chování. Jediné, co stačí mít je smysl pro humor. John Landis dokázal skvěle vykreslit jednotlivé večírky, které jsou opravdu plné energie a dokážu si představit, že to muselo mít, v době svého vzniku, obrovský úspěch u studentů, protože tohle je film přesně pro ně, vystihující jednu z těch úžasných částí studia, kde si člověk, společně s přáteli, užívá večírky, alkohol a sex. Film především vyčnívá ve vtipných scénkách, které jsou tedy pouze nárazové a chvilkové, ale i tak to nemění na tom, že se jedná o zábavnou záležitost, která nabízí nevídané momenty a scény. John Belushi je vskutku geniální, nejsilnější postava v celém filmu, to jakým způsobem všemu kraluje, jako dokáže z každé scény udělat něco zábavného, je neuvěřitelné a zároveň důkaz o jeho nesporném komickém talentu. Těžko lze uvěřit, že Tom Hulce se na základé této role a v pozdějších letech ještě jedné, zasloužil o svoji životní roli ve filmu Amadeus. Prostřední část celého filmu je pravděpodobně tím nejsilnějším okamžikem, protože teprve zde chytne film patřičnou energii a během párty Toga, za doprovodu skupiny Otis Day & The Knights a jejich písničky Shout, dokáže nabudit skutečně každého. Trefné, vtipné, někdy až moc úchylné a bláznivé, ale přesně vystihující studentský život plný zábavy, přátelství a pořádných večírků. Tohle musela být radost natáčet. "What? Over? Did you say "over"? Nothing is over until we decide it is! Was it over when the Germans bombed Pearl Harbor? Hell no!" ()

buchannon

Že by tato komedie byla kultovní (jak píše distributor), to se skutečně nedá říct. Rovněž nechápu tolik nepřiměřeně vysokých hodnocení. Je zřejmě pravda, že zábavnější než univerzitu vystudovat, je užít si a přežít, ale v tom případě pro mě platí, že zábavnější než film přetrpět, je film si užít a přežít, což nebyl tento případ, bohužel. ()

gabo1

Veľmi vtipná a príjemná komédia. Už dávno som sa tak dobre nezasmial. A to keď som si ešte uvedomil koľkí iní filmári vykradli z tadeto scény. Plne zaslúžených 5 hviezd. ()

StaryMech

Tady zurčí potůček (nebo snad tryská pramen ?), který posléze zmohutněl v kalný tok prcičkáren. Landisova satira na americké školství a společenský systém obecně spoléhá na humor chvílemi až anarchistický (rozumí se na místní poměry, koneckonců anarchistická díla nevydělávají osmdesát milionů dolarů), z hlediska diváka stojícího na ramenou evropské kultury málokdy nadprůměrný. Tvůrci líčí mužské žactvo jedné soukromé školy jako dva nesmiřitelné tábory : první, s nímž se máme ztotožnit, tvoří "zvěř" z bratrstva Delta, nenucení a zábavní židovští užívači života, věčně provokující autority ; odpudivý protějšek ztělesňují upjatí, nudní a atletičtí Siegfriedové z Omegy, líhně establišmentu. Černoši do školy nechodí, protože vysedávají v podřadných putykách, a co se týče děvčat, ta správná randí s delťáky, případně s žárem marihuanových cigaret osvícenými učiteli, zatímco omegamani se párují s přiměřeně omezenými blondýnkami. V závěru se dovídáme, že někteří z Delty to dotáhli vysoko. Jsem na pochybách, nakolik tím Landis vyjádřil naděje v budoucnost Ameriky a nakolik si po vzoru Goetha postěžoval na mladé revolucionáře, staré hofráty. ()