Čierny Flipper Purify (Wesley Snipes) je úspešný architekt, ktorému je ako sekretárka pridelená pôvabná Italoameričanka Angela Tucciová (Annabella Sciorra). Flipper jej spočiatku ostentatívne dáva najavo výraznú nechuť - ako šéf, ako príslušník majetnejších vrstiev a ako černoch voči beloške. Keď sa ich vzťah - nehľadiac k ďalším dimenziám - redukuje na sex, hranice medzi nimi už neplatia. Pomer ženatého Flippera s Angelou však musí vzhľadom k neprekonateľným rozdielom ich sociálneho zázemia celkom zákonite skončiť katastrofou. (oficiální text distributora)

jaklee

Majstrovská úvaha o ľudských povahách, ktoré sú ovplyvnené rasovými a etnickými rozdielmi. Je neuveriteľné ako môže Spike Lee z obyčajného romantického rasového príbehu, vďaka svojej dokonalej réžii a autorskému rukopisu urobiť výnimočný film. ()

Juto

Film obsahuje humor a nadhľad a rafinovanú psychológiu. Má silné herecké výkony a nebojácnu diskusiu o veciach, ktorým by obe rasy radšej nečelili. Len škoda konca filmu, ktorý sa mi nepáčil, ináč by to bolo dokonalé. 8,5/10 ()

Čtec

Český název "Horečka džungle" se mi k tomuhle filmu líbí daleko víc. "Tropická horečka" - která se tu pořád vnucuje - je pro tuhle perlu název vyloženě zavádějící... Výborný film. A Annabella Sciorra je taková třešnička navíc... ()

milancecil

Příkře provokativní dílo z multietnického prostředí v newyorské čtvrti Harlem, strohý, nekomplikovaný děj se opírá především o břitce ostré dialogy naplněné vulgarismy a narážkami, nahlížíme převážně na osobní rasistické a sexuální postoje zde žijící promísené komunity, předsudky, nesnášenlivost, zavilá nesmiřitelnost, takové jsou ve filmovém zobrazení charakteristické rysy obyvatel, jednoduchou úvodní zápletkou jsme uvedeni do námětu odhalujícího nám velmi složité a veskrze konfliktní soužití jednotlivých etnik, na událostech kolem manželské nevěry ženatého Afroameričana, vzdělaného, úspěšně sociálně usazeného muže, profesí architekta a jen ve volném svazku žijící Italoameričanky, výpomocné kancelářské pracovnice, sledujeme a spíše s kritickým náhledem poznáváme chování lidí z jejich okolí, převažující až agresivně netolerantní reakce k jejich milostnému vztahu jako k jakému si neodpustitelnému přečinu proti všeobecně uznávaným pravidlům, bohužel nemohu posoudit do jaké míry je vše jen pro nás diváky se záměrem nadsazeno nebo naopak velmi blízké skutečnosti, i jakým vývojem za více jak dvě desetiletí mohlo prostředí projít a je v zobrazení ještě nějaká věrohodná propojenost se současností, přesto jde nepřehlédnutelně o významné dílo té doby, sarkasticky jitřivé, hořce úsměvné, s vážným apelem. ()

lskala

Rasové míšení přináší spousty problémů. Jediný kdo to v tomhle filmu vůbec neřeší, je Samuel L. Jackson, v roli "veselýho" narkomana. 80% - 4**** PS: "... to není trik, to je SONY... " ()

Deleatur

Na výsledku bylo znát, že film režíroval černošský režisér. Těžko ale říct, jestli takový důraz na fyzickou stránku vztahů nebyl jen důsledek toho, že to režíroval chlap. Možná si režisér taky sám podkopal nohy tím, že jeho černý hrdina převzal (nebo to tak cítil) postoj okolí, že v případě jeho náklonnosti k bílé ženě se jednalo jen o zvědavost. Takhle mi spíš připadalo, že téma rasismu je lépe vyjádřeno v odmítnutí bílých společníků udělat partnera z černocha, jakkoli byl pro firmu přínosem. Nebo fakt, že společensky výše postavená rodina (aspoň muž byl architekt) bydlela na horší adrese (Harlem) než bílá dělnická rodina. Podle mě nebylo ani vysvětlením, že černoch pocházel z rodiny, kterou soustavně ničila... ehm... černá ovce, drogově závislý bratr bez práce (výborný Jackson, kterému - mimochodem - už tehdy zdatně sekundovala Berryová v roli jeho drogové souputnice). Ale přes výše řečené o spíš mělkých milostných vztazích považuju rozchodovou scénu ze strany bílé ženy za jednu z nejsmutnějších a zároveň nejdůstojnějších, jaké jsem kdy viděl. // 75% ()

Majkak

Žádná extrémní romantika. Šéfa firmy zaujme mladá snaživá asistentka, a pokračuje to, jak to tak bývá a končí tak, jak se také stává. Co se zklidní vášeň, uvědomí si, že s manželkou si rozumí víc než s milenkou. Všichni pořád řeší barvu pleti, ale Spike Lee docela slušně ukazuje, že tyto řeči jsou především útěkem z vlastních frustrací ze života, který se nedaří podle očekávání. Odkaz na barvu pleti je výmluvou, neochotou přiznat si realitu. Našel si bílou holku, Italku, která je snědší než „papírově barevná“ manželka. Snaživé i ztroskotané existenci jsou na obou stranách barevného spektra. ()

Fridecka

Tak z tohoto filmu jsem trochu zklamaná. Slušně vykreslený rasismus v americkém podání. Jeden by čekal, že když už se otevře tak závažné téma vztahu dvou lidí různého etnika a silného rasismem hořícího odporu okolí, tak půjde o něco , zač se vyplatí bojovat. Ale tento případ to rozhodně není. Režisér si vybral povrchní vztah, který " na zkoušku" téměř zničí rodinu. A v tomto okamžiku celé téma rasismu, mírně řečeno, zastiňuje téma nevěry. Na pozadí se ještě odehrávají osudy jiných lidí, vesměs přistěhovalců. Sledujeme život na ulici, feťáckou komunitu, uzavřené komunity přistěhovalců. Velmi příkladná je např. postava "závisláka ", kterého ztvárnil Samuel L. Jackson. Jako celek působí film hodně chladně a to hlavně zásluhou ústředního páru lidí, jež nepoutá nic jiného než sex. " Chtěl jsem vyzkoušet bílou holku..." myslím hovoří za vše. Možná bylo úmyslem ukázat, že právě sám ostrakizovaný černý muž sám o sobě může být větší rasista než agresivně a černobíle se tvářící okolí. Konec je úplně ujetý a musela jsem se smát, cože si to tvůrci filmu asi mysleli. ()

MickeyStuma

Láska, cit, rasová nesnášenlivost, drogová závislost, soukolí různých sociálních vrstev, mezilidské vztahy. Tyto motivy jsou obsaženy v tomto fenomenálním snímku, který vskutku svým tématem uhodil hřebíček přímo na hlavičku. Hlavní linkou příběhu je vztah černocha s běloškou s následnou dosti výraznou reakcí jejich okolí. Tento problém byl nejednou zfilmován už v 50. letech minulého století. I tentokrát se děj zaměřuje na hlavní aspekty problematiky, které jsou i nadále stále aktuální. Tolerance k člověku jiné barvy pleti. Kvalitní scénář vyzdvihl nejen Spike Lee na režijní stoličce, ale i veškerý herečtí představitelé, kteří charaktery svých postav hodně povznesli. Vzniklo dílo k velmi hlubokému zamyšlení. ()

wata

Veľa kriku, rozhovory o ničom. Prvý film, o ktorom si myslím, že aj keby ho nadabovali (a to som veľký odporca dabovania), nemohlo by mu to uškodiť, pretože dialógy tu boli úplne pas. ()

BDMarty007

Velmi typický rukopis Spikea Lee je cítit hned od skvělých a originálních úvodních titulků. Opět rozehrává stejnou lokalitu a podobné téma jako ve svém předchozím filmu JEDNEJ SPRÁVNĚ. Je to trochu variace na Romea a Julii, ale opravdu jenom trochu. Flipper rozhodně není žádný romanticky zamilovaný jinoch. Rasové téma se opět táhne celým filmem, jako jedno z hlavních témat, ale rozhodně ne jako jediné. Pro naši středoevropskou společnost to nemusí být úplně pochopitelné, ale kdo se trochu orientuje v americké společnosti, přijde si na své. Obrovské rasové a náboženské předsudky etnických komunit, které jsou sice všichni Američané, ale spíše než spolu, žijí vedle sebe. Chvíli jsem měl pocit, že SL tentokrát začíná nepříjemně moralizovat, a že to zavání až rasizmem naruby a la Public Enemy, ale vzápětí mě příjemně překvapil zrelativizováním a zpochybněním tohoto pohledu. SL je vynikající filmař. Vyprávění je velmi svižné a realistické. Nebojí se velmi otevřeně a autenticky mluvit o sexu či rasizmu. Dokáže mě neuvěřitelně vtáhnout do děje a atmosféry. Postavy, vztahy a příběh jsou skvělé tím, že nejsou vůbec schematické a jednoznačné, mají vývoj, občas jsou odhadnutelné, občas jsou překvapivé. Přesně tak, jak je tomu ve skutečném životě. Je to jeden z nejlepších a bohužel i nejsmutnějších filmů co znám. ()

mira.l

Ježkovy voči, tohle má ještě i dneska 70% plus?? Bych si myslel, že tuhle otázku snad už i Amíci mají vyřešenou. Je to dost uječený, snad jediná postava tam není normální, pořád se řeší, kdo je černej, kdo je bílej, jestli je nebo není moc málo nebo moc ... moc černej nebo moc málo nebo moc ... moc bílej, jestli budou píchat černý s bílýma, bílý s černýma a ... a pořád. ()

Brooks

Melancholická, scenáristicky starostlivo prepracovaná, autorská dráma. Obstarožný, mnohokrát sfilmovaný námet, je tu podaný živočíšnejšie, vzťah ústrednej dvojice je založený predovšetkým na telesných pudoch. Najlepšie momenty sa odohrávajú zhruba v polovici, finále je prchavejšie. Hlavné duo je scenáristicky pekne podchytené a trefne obsadené. Zaujímavé vedlajšie postavy, obzvlášť John Turturro a Samuel L. Jackson tu majú výnimočné party. Spike si opäť drží svoj živelný, režijný rukopis. Energická kamera hýri teplými farbami a hudobná zložka sa vyžíva, vo využívaní najveselších songov, v najvypätejších okamihoch. Film vhodný do Amerického nezávislého leta na ČT2. ()

wege

Takové nedomrlé, jako by se Spike nedokázal rozhodnout, co chce řešit. Vztahy v italské rodině? V černošské rodině? Vztah mezi mini? Drogy? Hnusný New York? Nedocenění černochů v práci? Moc velké ego? Podřízenost žen? …. dál by se dalo ještě chvíli pokračovat. Všechno tam je, ale zároveň nic není dotaženo do detailu, k významnosti, k nastaven zrcadla. Všechno jen klouže po povrchu. ()

RobbieM@N

Spike Lee se obstojně trefuje do rasistické otázky, pár momentů je výborných, ale jako celek film vyšumí naprosto do prázdna, možná díky špatně zvládnutému konci. ()

subic

Slušné, zajímavě obsazená spousta vedlejších rolí, jak byli všichni mladí. Jenže já už bych se na to asi příště nevydržel dokoukat, proto 2 hvězdy. ()

Tucinka

souhlasím s tím, co napsal zde gudaulin ....chvílema jsem byla až otrávená tím, jak furt černoši řeší svou barvu pleti...např. když se asistentka kouká na svého nadřízeného a on začne hned, že určitě se jí v hlavně honí to, že je černej....možná kdyby na to sami barevní nepoukazovali nemělo by to globálně některé dopady, které to "občas" má ....ale jak jsem zjistila, režisér se v tomto vyžívá...naštěstí od Leea znám lepší filmy... ()