Asi nikdo není v městečku North Bath tak složitá osobnost, jako Donald "Sully" Sullivan. Také se tu spousta věcí točí jen kolem něho. Dokáže stále ještě pořádně zamotat ženským hlavu, stejně jako nedá nikdy dopustit na své přátele, na druhé straně dokáže být neobyčejně tvrdý, paličatý a během okamžiku pořádně naštvat policistu či příbuzné. Někteří lidé nad Sullym dávno "zlámali hůl" a myslí si, že je prostě potrhlý blázen, zato jeho domácí, stará paní Berylová na něj nedá dopustit. Pro další obyvatele městečka v sobě nese jakýsi zvláštní nevypočitatelný kompas, pomocí něhož se řídí v okamžiku, když se znovu zamiluje, nebo se usmíří se svým synem... (oficiální text distributora)

MontyBrogan

Že ide o adaptáciu knihy sa na filme prejavilo epizodickým spôsobom rozprávania príbehu. Dúfam, že som nezneužil tento pojem, ale v danom americkom zasneženom mestečku sa odohralo mnoho a mnoho bežných príhod, ktoré spôsobili aj fakt, že keď som po polhodine dal pauzu, s prekvapením sledujem časovú os, čakajúc, že bude pretnutá podstatne viac napravo. Takže trochu zdĺhavý, no dosť pravdivý počin, ktorý odporúčam výhradne fanúšikom "filmov zo života". Ich odporcovia nech víkend radšej strávia pitím, upratovaním, prípadne upratovaním samých seba po tom pití. Ja som tu našiel aj niečo osobné, a keďže bez hľadania, je to pre mňa úspech. Pretože postava Paula Newmana sa mi dostala pod kožu (poznámka pre vtipálkov, nie v agresívnom či úchylnom zmysle slova). ()

starbrejkr

Na jednu stranu je příjemné v záplavě epických nebo psychicky náročných filmů (jakou zrovna teď procházím) vidět takový nenáročný a nezatěžující sníměk, ale na stranu druhou musím konstatovat, že se prostě jedná spíše o lehce nadprůměrnou věc, která chvílemi i nudí. Film na mě totiž působil, že neví, co má divákovi sdělit - jestli ukázat paletu postaviček z malého amerického města a vztahy mezi nimi anebo vyprávět o problémech a traumatech mezo otci a syny. Obě ty témata jsou totiž jen lehce naťuknuty a ve výsledku vše vyznívá trochu do ztracena. Najde se tu celá řada povedených scén zejména v konfrontaci s Brucem WIllisem, naopak scény se synem působí vzhledem k velmi slabému výkonu jeho představitele rozpačitě. Jistě existuje s daným tématem celá řada povedenějších filmů, já zůstanu spíše u slabších tří hvězdiček - film mě prostě jako celek nevtáhnul. ()

mrksik

Pri súčasných trendoch by pravdepodobne Paul Newman po Bruceovi Willisovi strieľal z granátometu... ale pred dvoma dekádami sa staroba ešte nevnímala ako choroba, s ktorou je nutné bojovať, ale ako životné obdobie, ktoré treba akceptovať. Napriek dramaturgickej rozriedenosti -- ten film má taký zvláštny feel -- snáď je to pokora, pokoj, objavenie krásy v bežných veciach. Ani neviem. Krásny film. ()

manonfire

Newmanův děda s manýry mladíka a Willisův další chlápek nad věcí, který má dědu stejně tak očividně rád, že by mu odpustil cokoliv. Navíc Melanie Griffith udělá Newmanovi a nejen jemu radost tak mile a prostě zvednutím svého svetru, že to je více lidské nežli erotické, přestože erotický podtón tam díky ní vždycky bude. Je zde velmi milá, a to je slovo, které mám u žen nejraději. Film je ale jinak postaven na Newmanovi, který si dojemně dokazuje svou stále nekončící samčí integritu, která v moment rozhodnutí v počáteku road movie s Melanií upřímně vyměkne, ale její existenci tak úplně nepopírá..80% ()

RomanHyde

Příjemný, klidný snímek, který rozhodně neklouže po povrchu. Pohodovka o vztazích a morálce, která je výborně obsazena a odehrána. Herectví je civilní a přesné, nikdo nevyčnívá a ani nemusí. Není to jeden z těch filmů, který stojí na hereckých hvězdách, či herecké hvězdě která všechno musí unést na svých bedrech, jinač film upadne do podprůměru. Zde ne. Není to tento případ. Je výborně napsán, zrežírován i nasnímán. Za zmínku stojí taky výborná muzika. Mr. Howard Shore odvedl vynikající práci a vůbec se nemusel vykrádat. "Nejsem blázen" je takový malý velký film, na který jen tak nezapomenete, protože tam někde uvnitř ve vás zůstane. Vřele doporučuji shlédnout film s českým dabingem v čele s panem Munzarem. ()

• Natáčení probíhalo v americkém New Yorku v lokalitách Beacon, Fishkill, Newburgh nebo Hudson. (Terva)
  • Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně. (M.B)
  • Když Sully (Paul Newman) se synem kradou sněžný pluh, lezou přes plot, ale jak se dostali zpět už ve filmu nevidíme. (griph)