Dobrodružství Sherlocka Holmese

• Československo Z archivu Sherlocka Holmese (více)

Série(2) / Epizody(13)

Postava soukromého detektiva Sherlocka Holmese ožila v mnoha podobách na filmovém pláně i v televizi. Mezi nejúspěšnější adaptace ale patří britský televizní seriál, který byl vysílán mezi lety 1984 a 1994. Ve své nejslavnější roli se zde představil britský herec Jeremy Brett (1933–1995). Skládá se ze čtyř rozdílně pojmenovaných sérií a pěti delších televizních filmů. První na řadě jsou Dobrodružství Sherlocka Holmese, která byla natočena ve dvou řadách v letech 1984 a 1985. Celkem čítají 13 dílů a každý představí ucelený příběh s vyřešenou detektivní zápletkou. Jedná se o poměrně věrné adaptace knižních předloh Arthura Conana Doyla, které bývají řazeny ke klasikám detektivní literatury. (Česká televize)

Recenze uživatele chrispe k tomuto seriálu (16)

Dobrodružství Sherlocka Holmese (1984)

Já se jako divák rozhodně nenudila. Jeremyho Bretta jako Sherlocka miluju. Je to starý skoro čtyřicet let a pořád super. ()

Série 1 (1984) (S01)

Příjemných sedm dílů, kde hlavní roli hrají Holmes a dr. Watson. Jeremy Brett je skvělý Sherlock. Dává do toho všechno, hraje obličejem a zkrátka... palec nahoru. Všechny díly mě bavily, jako slabší, ale rozhodně ne špatný se mi zdál díl Námořní smlouva. Načteno nemám, takže nemůžu srovnávat s knižní předlohou, ale fakt mám za to, že se to povedlo. Minutáž cca 50 minut na díl není moc a tak nečekejte složité Sherlockovské bádání, ale spíš svižnější podívanou, které budete muset i něco odpustit. Skvělé kulisy, kostýmy. ()

Skandál v Čechách (1984) (S01E01)

Nevšimla jsem si, že je to seriál, tak mě délka epizody dost překvapila. Nicméně dost možná tu i délka hraje prim, divák se nestihne nudit. Za mě velmi příjemné překvapení. ()

Tančící figurky (1984) (S01E02)

Tančící figurky diváka lapnou za jeho představivost a už nepustí. Velmi dobrý díl. ()

Námořní smlouva (1984) (S01E03)

U tak nudného názvu mě překvapil atmosférický začátek. Případ jako takový určitě není špatný, nebo nudný, přesto se mi první dva líbili o něco víc. 3,5* ()

Osamělá cyklistka (1984) (S01E04)

Barbara Wilshere mě strašně bavila. Zajímavý díl. Ne, doopravdy nečekejte závratná vyšetřování, každý díl má jen 50 minut. ()

Mrzák (1984) (S01E05)

Opravdu smutný milostný příběh! ()

Strakatý pás (1984) (S01E06)

Temná epizoda, ještě teď mám tendenci se otřepat. Závěr pro mě hodně překvapivý SPOILER!! já to tipovala na plyn. 4,5* ()

Modrá karbunkule (1984) (S01E07)

Vánoční díl! Já miluju vánoční díly. A tady to mělo zkrátka kouzlo. Hudební podkres, výzdoba, krásný detaily jako zabalené balíčky a Watson držící jmelí. Případ příjemně plynul, bylo nad čím se pousmát, celé to bylo příjemně odlehčené (na to jakým intrem to začalo). Skvělý Jeremy Brett. 4,5* ()

Série 2 (1985) (S02)

I druhá série se rozhodně povedla. Každý díl je něčím zajímavý, je tu hodně temných dílů a duo Brett-Burke hraje jako o život. Brett je skvělý Sherlock. ()

Dům u měděných buků (1985) (S02E01)

Tady mi echt chybělo Sherlockovo zapojení, vše se vyřešilo nějak samo. Ale i tak se mi díl opravdu líbil. ()

Řecký tlumočník (1985) (S02E02)

Opravdu krutý příběh, ze kterého mě chvílemi mrazilo. Řekla bych, že jeden z nejtemnějších, které jsem zatím v této a předchozí sérii viděla. ()

Stavitel z Norwoodu (1985) (S02E03)

Opět zajímavý případ. Jen mi v tomto případě nějak chyběla atmosféra? Nevím, možná jsem se na to jen dívala v nesprávný čas. 3,5* ()

Domácí pacient (1985) (S02E04)

Tohle začalo jako slušné psycho a moje teorie byly, narozdíl od Sherlockové, nesprávné. Opět celkem brutální scény. ()

Spolek ryšavců (1985) (S02E05)

Díl, který mě bavil, ale nějak se mi nechtělo věřit, že pan Wilson je tak hrozně hloupý. ()

Poslední případ (1985) (S02E06)

Stejně jako Watson jsem zdrcena! Avšak i přesto, co se v díle děje, musím přiznat, že jsou daleko lepší díly. ()