Série(2) / Epizody(11)

Už jsou to tři roky, co u reichenbašského vodopádu proběhl souboj mezi profesorem Moriartym a Sherlockem Holmesem, po němž oba skončili na dně rokle. Watson se vrátil do Londýna a mezitím se stal policejním patologem, který se přes ztrátu drahého přátele doteď nepřenesl. Jednoho dne je povolán k vraždě Ronalda Adaira a po jednání u soudu narazí na mrzáka, kterým se ve skutečnosti ukáže být samotný Holmes v přestrojení. Ten Watsonovi osvětlí, co se tenkrát u vodopádu opravdu stalo a proč se následně musel skrývat. Nyní však nastává vhodná doba k jeho návratu, protože jeho nepřítel udělal zásadní chybu. Po znovushledání se může dvojice dvou největších vyšetřovatelů na světě opět vrhnout na řešení zdánlivě nerozluštitelných záhad… Další osudy detektiva Sherlocka Holmese a doktora Johna Watsona podle předlohy Arthura Conana Doylea se dočkaly v sérii s názvem Návrat Sherlocka Holmese natočené mezi léty 1984 až 1986 výrazné obměny v obsazení. David Burke, který ztvárnil Johna Watsona, dostal pozvání do Královské shakespearovské společnosti a vzhledem k tomu, že by se nemohl nadále plně věnovat své roli, byl nahrazen Edwardem Hardwickem, neméně úspěšným hercem, co v roli Watsona zůstal až do konce seriálu. (Česká televize)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (14)

Návrat Sherlocka Holmese (1986)

Kultový seriál s Jeremym Brettom má jednu veľkú výhodu a veľkú nevýhodu zároveň. Drží sa pomerne verne atmosféry predlohy. To znamená, že tvorcovia sú vážne geniálni. Na druhú stranu nikdy nemôže to, čo vidíme na plátne nahradiť predstavy, ktoré sme mali v mysli, keď sme tieto knižky čítali ako 14 roční. Čiže tvorcovia neponúkli nový pohľad na vec. Takže celkovo veľká spokojnosť a hlavný predstaviteľ nemohol byť vybratý lepšie. ()

Série 1 (1986) (S01)

Séria je vyskladaná z výborných poviedok a ich adaptácie sú opäť všetky skvelo nakrútené, ale určite si nájdete medzi nimi tie svoje ešte obľúbenejšie ako tie ostatné. Podstatné však je, že séria je nesmierne kvalitatívne vyrovnaná, na druhej strane sa ale prípady od seba značne odlišujú (Musgraveský rituál je asi jedna z najatypickejších epizód vôbec) a séria je o to zaujímavejšia. ()

Prázdný dům (1986) (S01E01)

Sherlock Holmes sa vracia na scénu, pretože sa tak ACD nakoniec rozhodol, a tak sa musí vysvetľovať samotný pád, kde to až príliš prosté. Nový prípad, s ktorým začína samotný Watson, tak je až do finále odsunutý na druhú koľaj. Ide tak o otázku vkusu, či sa tešíte na ďalší zapeklitý prípad (ostanete trochu sklamaní), alebo si chcete užiť návrat Holmesa a nadšenie okolia (budete vrnieť blahom). Ja som niekde medzi. ()

Opatské sídlo (1986) (S01E02)

Zdanlivo jasný prípad vraždy majiteľa veľkého sídla pri lúpeži troma známymi firmami z okolia. Lenže je tu otázka usadeniny z vína v jednom z pohárov, námorníckym uzlom zviazaná žena a modriny na jej tele. A ešte zopár drobností. Holmes vie, že mu nežná deva nehovorí tak úplne pravdu, možno dokonca vôbec. Zaujímavo premyslený prípad, ACD si dal na jednotlivostiach skutočne záležať a na konci si dovolil aj riadne pomoralizovať. Buďme ale radi aj za takéto prípady, sú príjemným spestrením výborného seriálu. ()

Musgraveský rituál (1986) (S01E03)

Pomerne netradičný diel, ale ako tu už bolo napísané, je v ňom úplne všetko, čo treba. A navyše k tomu rehotajúci sa Holmes alebo jeho výraz, keď sa dozvie, že sa pôjde na lov. Vtipné je aj samotné pátranie, tá šifra samotná pôsobí ako vtip, 5x5 na východ, 7x7 na juh a tak ďalej. No a to sídlo je presne také, aké chcete vidieť, keď sledujete anglickú "historickú" detektívku. ()

Druhá skvrna (1986) (S01E04)

Druhá škvrna nie je vtipná len v maličkostiach, ale už celý jej koncept sa skryto vysmieva prostredníctvom triviálneho rozriešenia zápletky s extrémnej dôležitosti vysokej politiky a jej zástupcov. Všetko je delikátne, že si človek nemôže v miestnosti ani uprdnúť a nikto nemôže nikomu nič povedať, lebo by nastal koniec sveta. Holmes má z prípadu očividnú radosť, čo dáva aj explicitne najavo. To sa nevidí často. ()

Ohyzdný žebrák (1986) (S01E05)

Pointu som si pamätal ešte z dôb, kedy som epizódu videl prvýkrát. Napriek tomu mám dojem, že s odhalením pravdy nebude mať problém väčšie množstvo divákov, ktorí príbeh nepoznajú. Preto mi pripadá trochu divné, že Holmes tak dlho tápe a prípad mu nie je jasný hneď po oboznámení sa so všetkými faktami. Inak ide samozrejme o ďalší skvelý diel, ktorý ani tak o onom prekvapení nie je, môžeme si vďaka nemu urobiť obrázok o vtedajšej spoločnosti a finančných možnostiach, ako sa aj zamerať na povahu vzťahu manželky s obavami a jej mužíčka. ()

Škola v Priory (1986) (S01E06)

Prípad by som zaradil skôr medzi tie priemernejšie, výsledok pátrania je síce prekvapivý, ale tento typ prekvapení, kto je koho čo, sme už videli obrovské množstvo. Viac potešila samotná atmosféra vidieckej bohatej školy v krásnom historickom sídle, okolitá klasická anglická krajina a finále sa odohrá v prostredí na Sherlocka veľmi atypickom. Aby som nebol ale k prípadu príliš kritický, je pomerne slušne psychologicky zmotivovaný a hlavný klient to vážne nemá vzhľadom na okolnosti v živote jednoduché, čo je len dôkazom toho, že peniaze vám šťastie sami o sebe nezabezpečia. ()

Šest Napoleonů (1986) (S01E07)

Anglickej škrobenosti tu konkuruje talianska horúca mentalita a prvé minúty si myslíte, že ste zapli iný seriál. Emócie dokonca prejavuje aj Holmes, i keď sa to snaží zakryť čo to dá. Divákovi zrejme dôjde skôr, ako sú do zločinov zapojení šiesti Napoleóni, ale vo veci je niečo väčšie a Holmes si bude musieť spojiť jeden nedávny prípad s tým, čo sa deje práve teraz. Epizóda patrí k výnimočným ale vďaka Holmesovi a jeho špičkovaniu s Lestradem a v tomto zmysle nás čaká jeden prekvapivý, emotívny a pre Holmesa veľmi dôležitý moment. ()

Série 2 (1988) (S02)

Neviem, či dôvodom iba štvordielnej série bol už zhoršujúci sa Brettov zdravotný stav, alebo nedostatok scenárov, každopádne opäť to dopadlo na výbornú. To najlepšie, podľa mňa, prichádza na začiatok a na koniec, užil som si ale aj ostatné dve epizódy. Ide tiež o dosť odlišné príbehy odohrávajúce sa v inom prostredí a s odlišným pozadím, takže síce krátke, ale rozmanité. ()

Ďáblovo kopyto (1988) (S02E01)

Mali sme tu dotyk Talianska, dotyk Španielska a tentokrát tu máme dotyk Afriky. Holmes s Watsonom odchádzajú na vidiek na, pozor, dovolenku. Stane sa ale to najväčšie klišé detektívok, zrovna v čase, kedy niekam príde detektív, sa tu stane zločin. Čakajú nás predstavy BBC o tom, ako vyzerajú halucinácie po nadýchaní sa drogy a dosť možno prvýkrát tak vstupujeme priamo do Holmesovej mysle. Záverečné tvrdenie o tom, že niečo Sherlock urobil prvýkrát, nie je pravdivé, ale ono asi ide o odlišnú chronologickosť písania poviedok a ich adaptovania. ()

Stříbrný lysáček (1988) (S02E02)

Holmes vyšetruje zmiznutie dostihového koňa. Počkať, nie, je v tom aj tajomná vražda a množstvo podivných indícií, ktoré zdanlivo spolu nesúvisia. Holmes sa tu s Watsonom poriadne nachodí, i keď ich nachádzanie predmetov vo voľnej prírode pôsobí trochu parodicky. Záverečná vysvetľovačka ale všetko spojí dokopy a vďaka nej pridávam tejto mierne rozpačitej epizóde jednu hviezdu navyše. ()

Vila Vistárie (1988) (S02E03)

Niekedy anglický chlad s južanským temperamentom idú dokopy, ako sme videli v Šiestich Napoleonoch, v tomto prípade, kedy sa riešia staré hispánske zločiny, to ale až tak elegantne neladí. Čo neznamená, že nejde o zaujímavý prípad. Osobne by som práve tu ale uvítal aspoň krátku retrospektívu, aby som plne precítil dôvod premyslenej pomsty. Ale máme tu bonus v podobe svojrázneho detektíva s metódami nie nepodobnými s tými Holmesovými. ()

Bruce-Partingtonovy dokumenty (1988) (S02E04)

Jedna z tých epizód, kde ide o osud celej Británie. Tentokrát pôjde o vraždu niekoho, u koho sa nájdu dôležité dokumenty ohľadom novej ponorky. A samozrejme je všetko inak ako sa na prvý pohľad zdá a jediný, kto dokáže rozlúštiť záhadu, je Sherlock. Mám dojem, že musel využiť ešte podrobnejšie analytickejšie myslenie, než obvykle (špecifické domy v blízkosti metra). Pre mňa najlepší diel kratšej, celkovo štvrtej sezóny. ()