Beavis a Butt-Head

• USA Beavis and Butt-Head
Animovaný / Komedie / Hudební
USA, (1993–2023), 50 h 13 min (Minutáž: 11–48 min)

Tvůrci:

Mike Judge

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Série(10) / Epizody(243)

Kreslený seriál z devadesátých let se vrací na MTV! Záměrně neinteligentní a hrubozrnní středoškoláci Beavis a Butt-Head si dělají legraci z reality show, internetu a diskutují o veškerém dění kolem sebe. Beavis a Butt-Head jsou hloupější než kdy jindy! (oficiální text distributora)

GTS_PUNK

V prvej polovici deväťdesiatych rokov MTV do značnej miery experimentovala, pričom ešte nemohla tušiť, že pomaly, ale isto, vytvára najlepšiu dekádu, akú kedy táto televízia zažije. Medzi tieto experimenty možno zaradiť aj animovaný seriál o dvojici nie príliš inteligentných stredoškolákov. Dvojica Beavis a Butt-head začala vytvárať vlastné pravidlá a svojim vystupovaním musela v tom čase poburovať veľa rodičov či náboženských fanatikov, ktorí sú schopní žalovať televízie za takmer všetko. A aj keď táto dvojica určite musela čeliť mnohým útokom, na obrazovke sa udržali až do roku 1997, pričom za túto dobu sa objavili v circa 200 epizódach a vytvorili niekoľko dodnes kultových hlášok. Večný nízky položený hrdeľný smiech, hlášky "Hey, baby", "This is cool", "Wow" či snáď tá najznámejšia - "I am the great Cornholio, I need TP for my bunghole", si získali divákov po celom svete. V deväťdesiatkach značne kontroverzní, pri svojom návrate v roku 2011 už menej. Nemožno sa však čomu čudovať. Mnohé sa zmenilo, ľudia najmä v Spojených štátov sa po určitých udalostiach stali ľahko uraziteľnými a štipľavá príchuť kontroverzie tejto prihlúplej dvojice sa akosi vytratila. Namiesto drsných poznámok na hudobné videoklipy či vzhľad interpretov sa v nových dieloch z roku 2011 dvojica zameriava okrem svojich tradičných "dobrodružstiev", skôr na jemnejšie poznámky k show Jersey Shore či iným "reality" konceptom, ktoré absolútne pochovali MTV a zobrali z nej aj to posledné "M", ktoré ponúkala. Beavis and Butt-head, najmä tí "deväťdesiatkoví", ponúkajú krátke, ale za to dosť úderné epizódy, ktoré sa nepárajú takmer s nikým. Ich skvele vytvorená tupota dostane každého jedného diváka a viaceré hlášky sa už takmer navždy zaryjú pod kožu. Ako však pri väčšine seriálov, aj tu platí, že niektoré časti sú lepšie, ako ostatné. V konečnom dôsledku však táto dvojica vytvára a zanecháva veľmi slušný divácky dojem spôsobom a prejavom, ktorý by na dnešnej televíznej obrazovke zrejme tak ľahko neobstál. Do koloritu deväťdesiatych rokov však zapadli výborne a zanechali v ňom výraznú stopu. ()

MM_Ramone

Animovaný seriál "Beavis and Butt-head" sa stal fenoménom deväťdesiatých rokov minulého storočia. V roku 1993 sa objavil na obrazovkách hudobnej televízie MTV a udržal sa tam až do roku 1997. Získal stá tisíce fanúšikov a i zhruba rovnaký počet odporcov. Človek mohol toto duo pubertálnych výrastkov buď milovať alebo nenávidieť. Beavis v tričku kapely Metallica a jeho parťák Butt-head s logom AC/DC na hrudi boli hodne kontroverzné postavičky. Ja som mal týchto dvoch neokrôchaných, drzých amerických kokotov celkom rád. *** ()

Dudros

prvýkrát som na týchto dvoch idiotov natrafil pred 7 rokmi na VH1 a pozeral som že čo je to vôbec za volovinu. No po čase ma to začalo riadne baviť kvôli animácii a atmosfére starých dobrých 90tych rokov a hlavne kvôli metalovej a rockovej hudbe v seriáli, to ma vážne potešilo. Je to skratka taká kravina, až je to skvelé. Výborná oddychovka na zabitie času, ktorá sa podľa mňa najlepšie pozerá v noci pred spaním. YOU DO NOT WANT TO FACE THE WRATH OF MY BUNGHOLE! ()

Memesis

Huh huh, Heh heh. Hey, Beavis, let's get some nachos. Jo, pobaví, ale své mouchy to má. Každopádně já nemohu nic vytknout částmi stupidnímu humoru, ale hlavně geniálnímu dabingu. Opravdu se zasmějete u Pipe of Doom a Pregnant Pause, jež působí na diváky s vervou o pozornost a humorem se nešětří. Vadí mně jen ten stupidní a někdy suchý a opakující se humor. Za mě 75% ()

kukkik odpad!

Nevkusný, neumělý pokus o humor ve stylu South Parku, ovšem pouze s čistě lokálním dosahem (odhaduju tak nějakých 5-10 největších měst USA) a zbytku světa nemá a ani se nesnaží nic říct. Nijak mi nevadí kontroverze ani politická nekorektnost, naopak takových věcí si u komedií podobného žánru velice považuji, ale v tomhle případě je hlavní problém to, že to prostě není vtipné. Je to určitě kultovní záležitost ale to nic nemění na tom, že jde o čistě bezduchou zábavu bez jakékoli satiry společnosti, či jiných hlubších motivů a to je prostě špatně u seriálu s takovým dosahem, jaký mu zajistila MTV. Připojím osobní poznatek, že tyto animace mi připadají vyloženě odporné. odpad! ()

• Logo fastfoodu Burger World, který se v seriálu objevuje, je ve skutečnosti převrácené logo fastfoodu McDonald's. Jméno fastfoodu bylo převzato z filmu Jak se dělá televize (1989). (slatkac)