Kardiolog Roman se dozví, že trpí nevyléčitelnou impotencí. Nabídne své ženě Hance, aby si našla milence. Ta je však v rozpacích, protože už má poměr se studentem Mariuszem. Hodlala ho tiše ukončit, protože má manžela ráda. Roman však podlehne žárlivosti a začne manželku špehovat na každém kroku, což je pro oba značně ponižující. Je možné, že Hančina nevěra nakonec upevní jejich vztah?
Paradoxní hříčka na téma milostného trojúhelníku rozvíjí motivy špehování a odposlouchávání, které pronikly i do dvou filmů Červené a Bílé z Kieślowského trilogie Tři barvy. - Alena Prokopová (Letní filmová škola)

Chudobka

Další vynikající díl Dekalogu. Hlavní hrdina se trápí kvůli své impotenci a nabízí manželce, aby si našla milence. Ona už ho sice má, ale vypadá to, že podvádět manžela, kterého miluje, jí nepřináší radost. Chování manžela - pronásledování, odposlechy...je ponižující pro oba, ale on nemůže jinak. Trápí se oba. Pravá láska  však překoná všechno. Opět krásná hudba skladatele Zbigniewa Preisnera. ()

petite fille

strhujúci vnútorný boj človeka, ktorý na začiatku zdá sa ani neuznáva existenciu lásky. jej poznanie je draho vykúpené v emocionálne vygradovanom závere. už mi pomaly dochádzajú slová na majstrovstvo tohto filmového kolosu.. ()

elef

...během celého příběhu jsem balancovala mezi oběma postavami, ani jednoho jsem nemohla nazvat lepším nebo horším...a vlastně to nebylo to hlavní, nejdůležitější bylo spojení obou. Obstojí jejich manželství?....je možná láska se ztracenou důvěrou?...jak odpustit, aby se člověk zbavil i vnitřní bolesti a pochybností?.... Jedná se pro mě o jeden z nejzdařilejších dílů Dekalogu.... ()

Jester_X

Dašlí z Dekalogů, který jsem sledoval místy se zatajeným dechem. Výborná kamera vytváří jedinečnou atmosféru. Kieslowski je mistr poetiky obyčejných životů. Pokračuje v trendu vystavování prostých lidí nestrandardním situacím a z jejích mnohdy zkratovitého jednání těží hlavní napětí příběhu. Dekalog IX ukazuje lásku, která byla znovu rozdmíchána až zbavením její fyzické podoby. Příběh ovšem vyústí v konec, jenž je tragickým především tím, že vychází z prostého omylu. ()