Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hokej vyžaduje už od útlého věku velké nasazení, ba dokonce oběti. Třináctiletí hráči žákovského hokejového mužstva, které vede zkušený a vnímavý trenér, se potýkají s nejrůznějšími problémy svého věku, prvními láskami i sníženou sebedůvěrou, kázeňskými potížemi, ale nakonec všechny pohltí vědomí odpovědnosti. Film se dotýká odvrácené strany náročného sportu, avšak počíná si často dětinsky a zjednodušuje složité motivace dospívajících kluků. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

pytlik... 

všechny recenze uživatele

K aktivnímu sportování mám sice velice rezervovaný postoj od doby, kdy jsem si natáhl šlachu v koleni při stolním fotbálku, ale o to víc sleduju s vášní všelijaká utkání v televizi. Tento film nijak nevybočuje z ostatních dětských snímků té doby, chování lidí působí velmi idealizovaně, např. jak Vinklář pokorně uzná, že jeho syn je fakt dřevo, hokejový trenér být jen o trochu menší, štíhlejší a mladší, hravě by vykousal Mirka z role vedoucího v Rychlých šípech, malí kluci se jen jen třesou, aby mohli jít na pionýrskou schůzku (patrně to nejméně uvěřitelné) atd. Nicméně film také obsahuje některé zajímavé socialistické reálie. Např. mantinely jsou na stadionech v lepším případě otřískané, v horším pokryté plísní, sportovci se cpou těsně před zápasem horami řízků... A také nějaká ta satira, co určitě neťala do živého, by se našla, třeba jak kluci obdivují kapitalistický výrobek - kanadskou hokejku, nebo jak si hokejový trenér a pionýrský vedoucí (Stropnického životní role, a přitom není ani zapsán mezi herci!) notují, že je hloupost, aby kluci museli brigádničit jak v pionýru, tak v hokejovém klubu. A propó, ještě mi vrtá hlavou... jak se jmenuje Mrkvičkův, to je mi celkem jasné, ale u jeho syna váhám... Mrkvičička? ()

Rakosnicek77 

všechny recenze uživatele

Tehdy ještě Gottwaldovské filmové ateliéry, dali možnost vzniknout tomuto sportovnímu filmu z hokejového prostředí. Jako nacti letý kluk, jsem na něj koukal s velikým nadšením, je to totiž jedna z mála příležitostí, kdy měl český vlastně československý kluk, možnost vidět zákulisí dětského hokeje a tu všudypřítomnou dřinu, která ho provázela Celkem hezký rodinný film, na nedělní odpoledne. ()

Reklama

kinderman 

všechny recenze uživatele

Na tomhle dětském filmu není nic moc pozoruhodného (do sportovní školy jsem nechodil, ačkoli už 15 let na jedné takové učím), kromě dvou nesmrtelných hlášek, které si pamatuju od doby školního filmového představení: "Špičkový sportovec musí dobře jíst" (Mrkvička) a "Podívej, ta dvanáctka, Hájek, není špatnej, co?" "Ne, je ještě horší" (Lábus a trenér Tomek). Po těch letech mě to při uvedení na stanici cs film znovu dostalo. (A nezapomeňme na jemnou kritiku režimu při scéně zkoušení z dějepisu o "vysokých funkcionářích vyhozených při defenestarci z Pražského hradu"!) ()

duklak2 

všechny recenze uživatele

Vkusný film pro dospívající. Vidíme různé potíže mladých kluků, kteří hrají hokej. Mladí hoši začínají takříkajíc "žít". Začíná se v nich vzbuzovat "živá" krev. V dnešní době děti v jejich věku prožívají úplně jiný život. Hlavně tedy díky internetovému světu. Škoda, že je tento snímek "zapomenutý" někde v televizním archívu. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Je tu jedna taková docela vtíravá písnička, kterou si zpívají malí hokejisti, když jsem film viděla prvně, tak jsem ji nemohla hodně dlouho dostat z hlavy. Stalo se mi opět to samé. Ona je pěkně nakažlivá. Já jsem ty malé kluky vždycky litovala. Vstávání v tak nekřesťanskou hodinu jsem ji opravdu nezáviděla. Každý sport má něco do sebe, ale hokej to je řehole a dřina do úmoru. Trenér byl správný chlap. ()

Zajímavosti (13)

  • Odborným poradcem filmu byl mimo jiné Horst Valášek, v té době trenér zlínského dorostu a seniorů, který se o desetiletí později proslavil získáním dvou mistrovských titulů jako trenér Vsetína. (Huntelaar)
  • Hokejový zápas, který sledují malí hokejisté v televizi, je zápas Poháru Rudého práva, Československo vs. SSSR ze 14. února 1982 z Prahy, který skončil 3:5. (sator)
  • Pavel Ročeň (Petr Gazdoš) spomína: „Keď som bol v Pardubiciach, v škole sa pri vyučovaní zrazu otvorili dvere a do triedy vošlo asi sedem ľudí. Predstavili sa, že sú z filmových ateliérov Gottwaldov a či by si s dovolením riaditeľa mohli vybrať päť chalanov, ktorých by si v telocvični herecký vyskúšali. Jeden prst ukázal aj na mňa. Po dvoch mesiacoch mi riaditeľ oznámil, že si ma filmári s ďalšími dvoma chlapcami z triedy vybrali a pozvali nás na kamerovú skúšku do Gottwaldova. Po dvoch mesiacoch nám zavolal domov priamo režisér filmu Josef Pinkava, že má o mňa záujem do hlavnej detskej úlohy kapitána tímu, Petra Gazdoša.“ [Zdroj: Náš REGION] (Raccoon.city)

Reklama

Reklama