Perimeter

USA, 2015, 2 min

Režie:

James Benning

honajz

Tohle jsem nějak nepobral. Černobílého myšáka Mickeyho pohybujícího se mezi body pomyslného obdélníku ABCD ohrožují, či spíše děsí různé zvuky. Pointu to nemá. ()

honajz2

Tak tohle je hodně atypický Benning. Už když jsem se o existenci tohohle filmu dozvěděl, chtěl jsem ho vidět, protože mi přišlo divné, že by Benning natočil něco animovaného. Pár dnů se mi ho shodou náhod povedlo konečně sehnat, takže jsem se na něj konečně podíval. A je to prostě... divné. Benning normálně točí poetické dokumenty a snímá krásu každodennosti (většinou různých krajin), jenže tohle jde mimo jeho tvorbu, jako úplně. I tak ale musím uznat, že mě to na ty 2 minuty zaujalo a dokázalo to vytvořit poměrně znepokojivou atmosféru. Zpočátku jsem si myslel, že jde o animovanou verzi Faces, ale tomu by odpovídal jen Mickeyho zpomalený pohyb, ale co měly znamenat ty děsivé zvuky a obdélník ABCD? Později mě napadlo, že je to celé o tom, že animovaná postavička nikdy nemůže opustit svět, ve kterém existuje. Proto Mickey nemůže pomyslný obdélník (celý svět, ve kterém žije) opustit a ty děsivé zvuky tím pádem naznačují, že si to právě uvědomil. Když si vezmeme jakýkoli animovaný seriál, snad nikdy si v něm postavy neuvědomí, že žijí ve světě, který nemohou opustit. A jelikož tenhle Mickey asi měl být podkladem nějaké grotesky, která nikdy nevznikla, je celý jeho svět jen ten pomyslný obdélník, ve kterém kromě něj nic není a ze kterého se prostě nedostane, ať chce nebo ne (ačkoli, nezkusil vyskočit nahoru...). Fakt nevím, při sledování Perimeteru mě tahle myšlenka napadla a pokud tam skutečně je, mohl bych zde vypsat přímo slohovou práci, ale kdo mi zaručí, že to tak Benning myslel a že jsem to tam viděl jen proto, že jsem to tam vidět chtěl... Slabé 4*, ale pokud by se mi potvrdila moje šílená teorie, klidně tomu dám plný počet. Kdoví, co tím Benning myslel a jestli si jenom nechtěl zablbnout... EDIT: Po čase ten plný počet dám, protože té svojí teorii (zatím) věřím a pokud to tak celé bylo skutečně míněné, jsou tyhle dvě minuty mnohem hlubší, než se na první pohled zdá. Slabých 5* ()