Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Daleká budoucnost. Armáda cyborgů vedená démonickým Jobem (Lance Henriksen) masakruje zbytky lidstva ve snaze doplnit zásobu krve, která je pohání. Jediné co stojí mezi nimi a desetitisícovým městem Taos je bojovnice Nea (Kathy Long) toužící se jim pomstít za vyvraždění své rodiny a vesnice a hodný cyborg Gabriel (Chris Kritofferson), sestrojený k jejich likvidaci.

Kultovní béčko režiséra a scenáristy Alberta Pyuna natočené podle stejného vzorce jako jeho předchozí postapokalyptické cyborgovské snímky CYBORG a NEMESIS, tedy cyborgové, brutalita, bojové umění a spousta zpomalených záběrů. Film vyrobila produkční společnost KINGS ROAD ENTERTAINMENT, která vyprodukovala mj. i Pyunova DRTIČE MOZKů a PROFESIONÁLA se Stevenem Seagalem a také všechny KICKBOXERY. V hlavní roli první sexsymbol ženského kickboxu 80. let Kathy Long. (choze)

(více)

Recenze (44)

matestlust 

všechny recenze uživatele

Pyun točil v devadesátých letech jedno béčko za druhým, některé povedené, některé méně a něco bylo totální dno. Rytíři je pohodová jednohubka z VHS doby, s partou známých tváří, toaletním příběhem, nepovedenou choreografií a klasickou devadesátkovou hudbou. V té záplavě pecek, které vznikaly, je tohle lehce podprůměrná zábava. 2* ()

TERRORDROME 

všechny recenze uživatele

Ako malého ma toto vôbec nebavilo, čomu sa dnes vcelku čudujem keďže ide o prostoduchú a zároveň bizarnú postapokalyptickú márovačku kde cyborgovia pijú ľuďom krv a karate ženština im zbesilo nakopáva zadky. Zároveň sa jedná o postapo béčko so zrejme najúspornejšími kulisami v histórii, iba pár plátenných stanov a malebne oranžová krajina niekde okolo Grand Kaňonu. Zlý cyborgovia vyzerajú všetci ako arabský beduíni s modrými turbanmi, teda okrem bossa v podobe slintajúceho Lance Henriksena v stredovekom hábite a obrovským kovovým pazúrom miesto ruky. S pomocou ľudských disidentov sa chystajú zaútočiť na nejaké mesto, ktoré sa stále spomína ale samozrejme ho nikdy neuvidíme a hrdinný cyborg Kris Kristofferson s nadanou žiačkou im robí škrt cez rozpočet. Súboje sú, prihliadnuc na to že sa jedná o takmer bezrozpočtovú srajdu začiatku 90-tych rokov dosť slušné, s nejakými brutál fatalitami navrch ( ale len na robotoch ). Kickboxerke Kathy Long sa to mlátenie zloduchov dá veriť, aj keď jej postava má za sebou len krátky výcvik počas cesty a hneď je schopná na posedenie zmasakrovať celú tú armádu a to vrátane cyborgov, o ktorých sa na začiatku hovorí, že sa ich ešte žiadnemu človeku nepodarilo zabiť. Takou malou špecialitou filmu sú často podivné dialógy a dosť nezmyselné hlody typu "použi Krymský útok", alebo "kryt Monte Blanc". Neviem takto z hlavy posúdiť čo padlo za obeť dobovému videodabingu, ale keďže autorom scenára je sám Pyun tak to asi ani nebolo nutné. A Gary Daniels je prekvapivo nevyužitý, bol snáď taký problém zinscenovať poriadny súboj medzi ním a hrdinkou keď sa tam beztak všetko len rube? To snáď vie len Pyun, možno. Otvorený záver potom sľubuje ďalší diel s návštevou cyborgského mesta, k čomu nikdy nedošlo, avšak nezabúdajme že pokračovanie jeho prvého filmu Sword and Sorcerer, ktoré sľuboval hneď v jeho záverečných titulkoch, natočil až o 28 rokov neskôr, takže ešte možno je sa na čo netešiť. ()

Reklama

blackJag 

všechny recenze uživatele

Levná variace na steampunk (alternativní historie, technologický protipól k středověké životnosti ve formě zmíněného Města kyborgů), která měla ambice rozlétnout se do šíře epické ságy (jak napovídá otevřený závěr), leč nepodařilo se. O důvodech se můžeme dohadovat, ale buď na pokračování Pyun nenašel sílu (literární i režijní) nebo nesehnal prachy (to spíš). Samotní RYTÍŘI (považte ten vznešený titul) nejdražší položku svého inventáře obsahují ve jménech Lance Henriksena (slušná role do karmínu oděného kybernetického démona s masivním hákem místo pravé ruky) a Chrise Kristoffersona. Dále už je jen těženo z přírodní scenérie státu Utah (skutečně impozantní a velmi dobře volená), nevelkého komparzu, sporadické výpravy (několik pestrobarevných látkových stanů a kostýmy kyborgů, odkojené arabským folklórem) a zábavných, béčkově rukodělných zvláštních efektům (nějaký ten nůž do čela, ukopnutá hlava, snaha o výměnu očního implantátu). Je třeba s podivem, že se Pyunovi daří snímat Kathy Longovou tak, aby v boji nevypadala jako ženská, která pouze dělá, že se pere, na druhou stranu je její vypořádání se prakticky se všemi kyborgi z logiky filmu trochu postavené na hlavu (banda kovových těl pod pláštíkem lidských parametrů, věčně lačnící po čerstvé krvi, je vyvedená jako nezničitelná armáda - přesto drtivá většina z nich padne rukou ženy s jednoměsíčním bojovým výcvikem). Logika, dialogy tady skutečně stojí za hovno. Pyun má ale také dost zmatek v návaznosti záběrů, ve špatném střihu a nesouladu hudby s probíhajícím dějem. Ten je sám o sobě řídký jako punčochy přetažené šlapky a několikrát zmíněné město Taos s desetitisíci obyvateli nebo Město kyborgů slouží vlastně jen jako chiméra - nedojde na ně... Dalo by se říct, že skrze všechny tyto výtky, nemohu mít k filmu jiný vztah, než přísně kritický. Nakonec mám ale pocit, že přes veškeré nedostatky mne RYTÍŘI bavili - svou nekomplikovaností, roztomilou filmovou naivitou i schopností z ničeho uplácat životaschopné něco. Malou roli si ve filmu střihl i Pyunův oblíbenec a charismatický záporák z KYBORGA, Vincent Klyn. 60% ()

klerik 

všechny recenze uživatele

No videl som to asi desať rokov po vzniku... a prišlo mi to hrozné. Navyše som bol presvedčený, že to dopozerám, a ono to vlastne nekončí. Preseknutý android Kristfferson hraný liliputánom v ruksaku ma strašil ešte niekoľko nocí... Keby to vznikolo v sedemdesiatych rokoch, dal by som tomu nekaú tú nostalgickú hviezdu navyše, ale takto... ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Kultovní béčko, které patří od dětství k mým oblíbeným. Dřív jsem to baštil se vším všudy, dnes se tomu spíš zasměju. Nudit a nechávat mě to chladným nebude nikdy. Nadsázku bojových scén mohu kvitovat i nyní, stejně jako kolikrát vtipné dialogy, za které můžeme poděkovat i citlivému dabingu, který žádnou srandu nezkazil. Spíš naopak. Taky neexistence palných zbraní a technologických vychytávek, kdy hrdinové brázdí prérie na koních v pěkné krajině a vše si s protivníky vyřizují ručně, je jednoznačným plusem. Je zajímavý do kolika béček se Lance Henriksen během života pustil. Občas to vyšlo (asi nemusím připomínat prvního Terminátora jako nejlepší béčko všech dob). Zdejší slintající vůdce kyborgů Job, je parádně nechutnej. Úvodní scénka souboje Gabriela se Simonem nemá chybu. Zpomalování některých bojových sekvencí je lepší efekt než blikající světla a výbuchy. Po nějaké době si borci, co dělali na MATRIXU, vzpomněli, že by to mohli taky použít. Skvělá je i profesionální kickboxerka Kathy Long. Trochu jí hodili do gala, takže na rozdíl od ringu vypadá jako docela pěkná ženská. Způsob jakým vyčistí na závěr společný tábor lidí a kyborgů nemá obdoby. Tahle holka prostě kopat umí. Stále vzpomínám, jak jsem měl film nahraný na videokazetě a dokola ho sledoval, přičemž mi tam chyběly poslední cca 2 minuty. Teprve po letech jsem zjistil, že to žádný konec nemá. Druhý díl se nenatočil a je to věčná škoda. 69% ()

Galerie (3)

Zajímavosti (4)

  • Kris Kristofferson ako Gabriel trénuje Neu (Kathy Long), aby mohla bojovať s Jobom (Lance Henriksen) a jeho armádou, ktorá ide po ľudskej krvi. Je to predohra k jeho úlohe Abrahama Whistlera z trilógie Blade, kde sa stal mentorom hlavnej postavy (Wesley Snipes), jeho úlohou je pripraviť ho na boj s krvilačnými upírmi. (beso74)
  • Konec filmu je poměrně otevřený, protože původně měla vzniknout celá trilogie. Dalšími díly měly být Knights 2: Cyborg City a Knights 3: Genesis. (Ampi)
  • Pôvodne malo ísť o pokračovanie snímky Cyborg (1989). (beso74)

Reklama

Reklama