Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

Ony

Naivní je to řádně, ale kupodivu jsem se nenudila a hodnotím jako nadprůměr. Největší malér je, že se leckde doslechnete, že je Malý Buddha film o střetu kultur. Zpracování tohoto tématu je přitom nejslabším článkem snímku. Vlastně mi připadá, že se tu tenhle motiv ani neobjevuje. Alespoň já pro výlet dvou Američanů do Tibetu nepoužívám slova jako "střetnutí dvou světů". Na důvod tohoto výletu nezapomínám, jen mi v rámci celého díla nějak znicotněl. Navíc jsou to Američani na baterky. Chlápek, co přijde jednou utahaný z práce, digihra a jedna dvě pochybnosti o reinkarnaci mi k vystižení "západní" mentality nestačí. Zkrátka chci říct, že jedna strana je předem vyšachovaná a stylizovaná do role tichého pozorovatele. Nejspíš jsem tento Bertolucciho "epos" vnímala prostě jako zjednodušené (ale opravdu obstojné, ne-li opojné) obrázky harmonického života kdesi daleko. "Moderní" linie je dost banální a odfláknutá. Tu kýčovitou, pardon, vizuálně okázalou pohádku o Buddhovi bych si dala v trochu epičtější podobě klidně jako samostatný film. ()

Radyo

Dle mého názoru jde o výborný film, Bertolucci opět prokázal svou kvalitu. Mile mě překvapil Keanu Reeves, sice o něm šly povídačky, že nebyl schopen se naučit pro svou roli snad ani dvě-tři věty nazpaměť, ale ve filmu to poznat není. Úžasná je výprava, navíc se film odehrává v krásném exotickém prostředí, scénář sice mohl být propracovanější, ale dávat tomuhle filmu pouhé dvě hvězdičky, jako někteří kolegové zde, to mi přijde dost málo. ()

kersten

Trošku som bola sklamaná. Mám rada filmy na tému Budhizmus a celkovo to ich učenie mi je sympatické, ale na tomto filme mi dosť prekážalo miestami sci-fi až fantasmagória. Keby bol film postavený len na reále a na takom tom kľude, nirváne z naozajstného prostredia Tibetu (to pozadie mi tam naozaj chýbalo) by film nemal chybu, pretože dejovo bol na vysokej úrovni. Samozrejme odhliadnúť od zobrazovania života dajakého lámu a jeho živote.Tto bolo to, čo mi na filme najviac prekážalo. Keanu Reevesa nekomentujem, keďže sa vo filme objavil dohromady na dve minúty. Nerozumiem prečo je napísaný ako hlavný herec. ()

lsd

Kdyby tak film zůstal jen u vyprávění příběhu o Buddhovi!!!Příběh z dnešní doby je absolutně zbytečný, kazí atmosfréru filmu, není moc kvalitní a celkově sráží kvalitu. Pasáže, kde je Buddha, jsou minimálně o třídu lepší a zajímavější, i když výkon samotného buddhy reevese není moc přesvědčivý. Za některé zajímavé scény a výpravu dávám 3 ()

genetique

Film je krásnou expedíciou po budhistických kláštoroch, perfektnou encyklopédiou o budhistických príbehoch a živote Budhu a príjemným sprievodcom po chápaní ich sveta. Navyše má krásne farby, epickosť rozprávania je akurát na moju mieru. To je všetko. A čudujete sa, že to nestačí na vyššie hodnotenie? Nie, nestačí! Je to totiž len krásny obal bez úplne prázdneho, vykradnutého obsahu. Príbeh je vsilený, Keanu nechutný, úplný výpadok gradovania deja, či akéhokoľvek vzrušenia, či nadšenia, citu. Škoda, čakal som viac. 55%. ()

• Natáčanie prebiehalo v Bhutáne, Nepále a USA. (Othellko)
  • Malý Budha je venovaný francúzskemu priemyselníkovi Francisovi Bouyguesovi, ktorý film produkoval, skôr ako umrel v roku 1993. (Othellko)