Reklama

Reklama

Hercule Poirot - Season 3 (1990) (série)


Tragédie v Marsdonu (S03E06)

(epizoda)
  • Velká Británie The Tragedy at Marsdon Manor (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, 1991, 50 min

Obsahy(1)

Majitel hotýlku v zapadlém koutě Anglie, pan Naughton, pozval Hercula Poirota a kapitána Hastingse, aby vyřešili trojnásobnou vraždu. Až po příjezdu Poirot zjistí, že jde pouze o literární pokus pana Naughtona na poli detektivního románu, se kterým si neví rady. Slavný detektiv pochopitelně zuří, nicméně jeho přítomnost se brzy ukáže velmi užitečnou, když nečekaně umírá majitel zdejšího panství pan Jack Maltravers. Zpočátku vše nasvědčuje tomu, že podlehl svým vleklým zdravotním problémům, ostatně ani mladá vdova Susan není zcela v pořádku, pronásledují ji deprese a děsivá zjevení. Poirot si při pečlivém ohledání místa nálezu těla pana Maltraverse všimne několika zajímavých maličkostí a jeho podezření, že šlo o vraždu, posílí i náhlé zmizení kapitána Blacka, jenž je ubytován ve stejném hotýlku jako Poirot s Hastingsem. Brzy navíc dojde k vražednému útoku na Susan Maltraversovou. S řešením případu geniálnímu detektivovi pomůže i návštěva místního voskového panoptika. (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

PhillM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Poirot se nechá napálit majitelem hotýlku a vášnivým spisovatelem-amatérem a přijede mu pomoci vyřešit "vraždu" v jeho nedopsaném románu. Palicování přes půl Anglie je tedy zdánlivě zbytečné, zbývá si prohlédnou voskového Poirota v místním muzeu ("Ve skutečnosti vypadají vždycky menší"), ale to by nesměl být na place ten belgický mrňous, který vraždy přitahuje. Zde padne za oběť místní vředař, kolem kterého (především jeho panství) se vznáší tajemná kletba (úú hůů bojím bojim). Prvek absurdního tajemna, děsu a hrůzy v tomhle seriálu mi prostě nesedí. ()

Reklama

necisty 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vtipný a zároveň mírně děsivý díl. Toho vtipu je tam ovšem mnohem víc, víc než v ostatních dílech a díky tomu se přikláním ke kladnějšímu hodnocení. Jenže bohužel nadměrná dávka vtipu ubírá tomu hlavnímu, o co v Poirotovi jde, a to zápletce, nebo spíš důkladnému vysvětlení. Ono k němu sice dojde, ale v takové rychlosti a s tolika otázkami, že snad úplně poprvé si říkám, že to není možné. Je to prostě trochu jiný díl. ... Duch ve větvích stromu. Soška z Afriky. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hororová atmosféra hneď na začiatku funguje aj s prispením krákania vrán, ale okrem vtipných momentov v hoteli sa neponúka nič ďalšie naozaj zaujímavé. Tentokrát vznikla realizácia vraždy dosť nepravdepodobným až nemožným spôsobom a vrah mi bol podozrivý už od začiatku. –––– Vrahem je ten nemocný badatel, který z okna svého pokoje vystřelil do dortu otrávenou šipku. (Netreba sa obávať, že by to bol spoiler.) ()

chelseaman22 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Soška z Nairobi s vytřeštěnýma očima na klidu nepřidala. Hastings s Herculem "frčí" na dovču, hned na místě se Hastings vyptává, jestli dostane sendviče - nenajedenec nadívanej! Příští ráno Hercule (tradičně) reptá, že matrace jsou tvrdé (páteř ti poděkuje), načež se klaunské duo chystá k domovu. Avšak absurdní meeting s policejním vozem evokoval otázku, jestli to režisér nemohl zařídit poněkud vhodněji. Ňouma Hastings si uvědomuje, že hostinský ohrožuje jeho pozici psa, tak se (jako obvykle) začne věnovat první ženě, která ho pustí do své osobní zóny. Aby Hastings u lékaře nevyrušoval, tak mu játrolog povolil chroustat karemelky (původně určené pro ubulená děcka). Skvělé! 93% ()

Galerie (3)

Zajímavosti (2)

  • Díl se natáčel v hrabství Norfolk. Panství Marsdon je ve skutečnosti Sennowe Hall severovýchodně od Norwiche. The Red Anchor Hotel, jehož majitel Poirota vyláká z Londýna na imaginární záhadu, je The Dial House v Reephamu, skutečný hotel, kde se můžete i dnes ubytovat. (PhillM.)
  • Vo filme je veľmi drobná historická nepresnosť – pravdepodobne kvôli nedostatku vhodných rekvizít sú tu použité plynové masky Mark V General Service Respirator (alebo podobné), ktoré sa začali vyrábať až počas II. svetovej vojny. Zjavný rozdiel je tam ten, že masky Mk. V majú povrch čierny, čisto gumový, zatiaľ čo medzivojnové Mk. IV (a vzhľadom k dátumu vydania pôvodnej poviedky dokonca ešte staršie Mk. III) majú z vonkajšej strany privarenú vrstvu plátna, ktorá chránila vtedajšiu nekvalitnú gumu pred roztrhnutím. Scéna s plynovými maskami je však v skutočnosti pridaná až do filmového scenára, v pôvodnej poviedke sa nevyskytuje. (hefec)

Reklama

Reklama