Reklama

Reklama

Napoleon

(seriál)
Francie / Německo / Itálie / Kanada, 2002, 6 h (Minutáž: 90 min)

Režie:

Yves Simoneau

Předloha:

Max Gallo (kniha)

Scénář:

Max Gallo, Didier Decoin

Kamera:

Guy Dufaux

Hrají:

Christian Clavier, Isabella Rossellini, Gérard Depardieu, John Malkovich, Anouk Aimée, Heino Ferch, Sebastian Koch, Ennio Fantastichini (více)
(další profese)

Epizody(4)

Obsahy(1)

Napoleon je ryze francouzský hrdina, ale jeho sláva, činy a rozhodnutí mnohokrát "překročily" francouzské hranice a pod jeho kroky se doslova otřásala celá Evropa. Na filmový projekt, který měl popsat Napoleonovu cestu nehynoucí slávy až po samý konec, však nestačily jen francouzské finance. Čtyřdílná minisérie byla natočena v koprodukci dalších sedmi států: Německa, Itálie, Kanady, USA, Velké Británie a Španělska. Oficiální rozpočet zní na 41 milionů eur, natáčelo se ve Francii, Rakousku, v Maďarsku se točily velké bitevní scény za účasti tisíců statistů, naši diváci samozřejmě poznají mnohé české exteriéry. Producenti plánovali tento projekt již několik let, měnil se režisér a samozřejmě se dlouho spekulovalo o hlavní postavě. Mnohé překvapilo jméno Christiana Claviera, který ve filmech uplatňuje především svůj komediální talent (Operace Corned Beef, Návštěvníci I, II, filmové zpracování známého komiksu o Asterixovi). Současný francouzský velkofilm se neobejde bez Gérarda Depardieua, který zde zahrál roli nepopulárního šéfa tajné policie Josepha Fouchého. Stejně jako v Bídnících získali producenti účast americké hvězdy Johna Malkoviche, který svým výrazným minimalistickým herectvím uchopil postavu Napoleonova diplomata Charlese Talleyranda. Z výrazných ženských postav jmenujme Isabellu Rosselliniovou jako Josefínu a Anouk Aiméeovou jako Napoleonovu matku. Velká historická dobrodružství velkého muže se otvírají roku 1816 na ostrově Svaté Heleny, kde má Napoleon dost času na to, aby ve své duši znovu prožil svůj život... (Česká televize)

(více)

Recenze (109)

TwoFace 

všechny recenze uživatele

Skvěle natočené filmy se skvělou výpravou. Velice působivé a zajímavé. Sice se najdou historické nepřesnosti, a film přeskakuje roky jako kdyby to byly dny, ale i přesto můžu Napoleona označit za nejlepší historickou adaptaci, co jsem kdy viděl. Christian Clavier se do charakteru Napoleona naprosto ponořil a je to znát na jeho skvělém výkonu jeho životní role. Sám jsem Napoleonovým obdivovatelem. Člověka, který se z vojáka vlastním úsilím, cílevědomostí, neústupným duchem a inteligencí dostal až na císařský trůn, stal se vládcem půlky Evropy, změnil svět a navždy se zapsal do dějin. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„To je politika.“ – „Nie. To je nenávisť.“ Pôsobivá televízna mini-séria, na ktorej sa nešetrilo. Množstvo bojových výpravných scén, obrovských exteriérov, do seba zahľadených opulentných interiérov, samozrejme obrovský, naprieč rokmi idúci, príbeh. Zaujímavá lekcia histórie, ktorá môže, na rozdiel od školských učebníc, aj baviť. K definitívnemu nadpriemeru snímku dotvára nielen doteraz skôr komediálny Clavier ako Napoleon, ale i jeho silní spojenci či súperi (policajný šéf Depardieu, chladná manželka Rosselliniová, hovno v drahej pančuche Malkovich). ()

Reklama

ondrula 

všechny recenze uživatele

Ta úporná snaha natočit největší národní spektákl všech Francouzů je v tomto snímku opravdu dobře patrná. Bohužel to ale vypadá směšně, zaprdle, lacině a provinčně, protože evropská kinematografie prostě nedokáže natočit historický velkofilm tak velkolepě a úchvatně, jak to dokáží Američani. K tomu přispívají i komické exteriérové scény (nerealistická bitva u Slavkova) či patetické hlášky herců. S herci jsem měl trochu problém, protože Clavier je především komediální herec a každou chvíli jsem čekal, kdy se začne pitvořit a dělat tajtrdlíka, má na to holt ksicht. Depardieu mě zase zaujal tím, že v roce 2002 ještě vypadal celkem šik, kdežto deset let poté už z něj bylo otylé, alkoholické, rusofilní prase. Navíc jsem film viděl v českém dabingu, který je tradičně otřesný a odfláklý, a přestože vím, že to není chyba filmu, dost mi to celý zážitek pokazilo. ()

Wolodja 

všechny recenze uživatele

Dalsi z miniserii tvurcu, kteri na televizni obrazovky privedli osudy Edmonda Dantese (Hrabe Monte Cristo) a Jeana Valjeana (Bidnici), obou to postav z klasickych romanu francouzske literatury. Tentokrat se vydali prozkoumat zivot Napoleona Bonaparta, IMHO nejzajimavejsi postavy francouzskych historie. Napoleon neni (nastesti) nijak glorifikovan ani demonizovan, je vylicen jako silna osobnost, ktera, jako kazdy jiny clovek, i chybuje. Mezi nejvetsi pozitiva bych zaradil vyborne herecke obsazeni a az netelevizne velkolepe pojatou vypravu. ()

RadimFišer 

všechny recenze uživatele

Co jen bych mohl dodat k tomuto fascinujícímu velikánovi. Snad je tenhle film jeden z mála, který byl schopen aspoň částečně obejmout jeho osobnost. Jsem jeho obdivovatelem. Spíše než tento film bych ale doporučil jeho biografii, která je tak zajímavá a překvapivá. Napoleon měl problémy se svými spolužáky, později nebyl ochotný nastoupit do armády a flákal se. Přesto se ukázal v době Velké francouzské revoluce, kdy přivedl tolik potřebná vítězství pro nově stvořený a osvobozený francouzský lid. Dodnes si vzpomínám na snímek, kdy malý Napoleon schazuje v jídelně ze stolů talíře jako odplatu za to, že ho nikdo nemá rád. Zde můžeme vidět, že velké věci často dělají lidé, kteří měli problémy v mládí se svými spolužáky. Přesto se později Napoleon naučil lidem odpouštět a nezahořknul. Přivedl chuť svobody do celé evropy a díky němu pak vzniklo povstání Děkabristů v Rusku. Chtěli nastolit stejný režim jako byl po celé evropě. Snad nejznámější jeho dílo byl občasnký zákoník. Nás Napoleon navštívil též, přespával v mnoha obydlích, například u Brna, nebo na zámcích. Jeho doba patří k nejhrdějším dějinám Francie. Bohužel či bohudík, kdo ví, první republika je již dávno pryč a dnes máme ve Francii pátou. Je důležité a srdečné, že se na stvoření tohoto skvělého shrnujícího filmu podílelo několik států. Vždyť všichni mu máme být co vděčni. Tak jako budou vděčni naši potomci Hitlerovi. A to za to, co přinesl vědě. Vzhledem k okolnostem natáčení, velikosti popisované osoby, preciznosti, plnosti a nesmísitelnosti s ostatními filmy. Pro hluboké poselství tohoto velikána. Nikdo ho lépe ještě nenatořil. Jsem plně rozhodnut vyřknout veto pět. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (26)

  • V původní francouzské verzi filmu je bitva u Waterloo chybně zasazena do dubna. V anglické verzi je pak datace správně opravena na červen. (TwoFace)
  • V mnohých bojových sekvenciách boli do záberov pridaní počítačovo generovaní vojaci. (Arsenal83)
  • Natáčení probíhalo také ve Slavkově v místní zámecké zahradě. Scéna ze Senátu pak byla nafilmována ve Valticích v konírně. Napoleonův (Christian Clavier) nucený exil na ostrově Elba je ve skutečnosti natočen na zámku v Kroměříži a v kroměřížské Podzámecké zahradě. (DecentFellow)

Související novinky

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Britský herec Julian Sands byl od 13. ledna tohoto roku veden jako nezvěstný poté, co se vypravil na turistickou trasu zasněženými horami v oblasti Baldy Bowl přibližně 45 mil na východ od města Los… (více)

Reklama

Reklama