Thomas a Alfred přišli na svět přibližně ve stejnou dobu. Během následného požáru v porodnici se sestry horečně snažily zachránit všechny novorozence. Thomas trpí utkvělou představou, že si zaslouží Alfredovo štěstí, který se narodil do bohaté rodiny. Všem tvrdí, že byli v tom zmatku při narození zaměněni. Veškerá smůla – od ztráty sestry až po neschopnost navázat vztah s Evelyne – by se místo jemu měla lepit na paty Alfredovi. Nyní již zestárlý Thomas spřádá plán pomsty svému celoživotnímu protivníkovi, muži, který mu ukradl celou existenci... (Cinemax)

Zagros

Rozhodně nesdílím většinové nadšení z tohoto snímku. Začátek mě popravdě málem odradil. To přeskakování mezi jednotlivými liniemi bylo velmi zmatené. Sice jsem si na něj postupně zvykl, ale přesto mě to otravovalo až do konce. Navíc mi až na dětské představitele absolutně nesedlo obsazení. Protivný stařec (i když dobře zahraný) ani unylý chlápek v krizi středního věku v jednom, který si řeší svá traumata z dětství, mi k srdci také rozhodně nepřirostl. Ano, námět a příběh byl pozoruhodný. Nicméně formální stránka mě velmi rušila a kvůli ní jsem se do příběhu stejně nedokázal naplno ponořit, což je velká chyba. Nakonec hodnotím podobně jako Zbrusu nový zákon (jiný film od tohoto režiséra) a dávám dvě hvězdy. ()

Janega

Toto je tak depresívny film, že po jeho pozretí som si musel pozrieť zopár sitcomov na rozveselenie. Ten film mi normálne spôsobil počas pozerania depku, preto som mal z neho najprv zmiešané pocity a ohodnotil som ho 1 hviezdou. Keď ma to však prešlo, tak som mu dal zaslúžené 4 hviezdy. Ten príbeh je naozaj sklučujúci, beznádejný avšak bez nejakej hlbšej myšlienky, ktorá by všetky negatívne pocity opodstatňovala. Samotné rozprávanie je ponuré, a keď v živote hlavného hrdinu predsa len zaiskrí nádej, tak je tak sfúknutá, že divák si myslí, že horšie to už nemôže byť. A ten záver je taký divný. ()

derryl

Já žiji Tvůj život a Ty žiješ ten můj. Thomas Hasebroeck vs. Alfred Kant. Bravurní filmová hříčka, kde se hraje o život od první chvíle, která mi vyrazila dech a zároveň mě velmi dojala. Nelehké téma zpracované lehkou formou, pěkně napřímo vyprávěno bez žádných obezliček, jak je život krutý vidíte bez obalu a ve vší absurdnosti, a proto Vás dílo zasáhne a už nikdy nepustí. ()

Rozjimatel

"Zostarol si. Si dedo." "Len tak sa dá vyhnúť smrti v mladom veku."     Film, ktorý je len veľmi ťažko zaradiť, keďže si berie prvky všetkých možných žánrov (dráma, film noir, čierna komédia). Môj zásadný problém s ním je ten, že celá jeho štylizácia pôsobí hrozne nasilu (napr. tá odpudivo šťastná rodina na americký spôsob 50. rokov). Takým je aj ten čierny humor, väčšinou úplne nevtipný, takými sú aj postavy, do jednej dosť protivné, na čele s odpudivým hlavným hrdinom (predovšetkým v strednom veku). Nejako zvlášť ma nebavil ani dosť nezaujímavý príbeh, rozprávaný retrospektívnou formou, navyše aj s poprehadzovaným poradím a premiešaný s podivnými fantáziami hlavného hrdinu. A korunu tomu nasadzuje tá hrozne vtieravá odrhovačka, ktorá tam dookola hraje. ()

Carodej_pes

Snímku nelze odpustit podivnou dějovou poslepovanost, která zejména ze začátku působí nepříjemně amatérsky a divák díky tomu není vtažen do příběhu, aniž by nepřemýšlel nad řemeslnou stránkou věci. Což je špatně. Ovšem v části, kdy dojde na odhalení podstaty problému, van Dormael čaruje jako málokdo před ním a po něm. Melancholická pohádka, připomínající Amélii, v závěru stojí před rozhodnutím dvou radikálních konců. Na výběr je deprese a podivnost. Van Dormael nemohl udělat špatně, ať už by vybral jakkoliv. Smysl filmu totiž netkví v konci. ()

Dvojirakri

Celý snímek jde popsat jedním slovem - bramboračka. Pokusím se pojmenovat alespoň některé ingredience: přejetá kočka, obsedantní paranoik, mentálně postižený, tři požáry, prsa dospívajícího děvčete, padající vojáčci, ztracený otec, maso pod kloboukem, běžící krtek, Číňan, revolver, mokrý z nosu. Přidáme prvky filmů dětského, rodinného, dramatu, komedie, gangsterky, thrilleru, špetku Spalovače. Čtyři časové roviny. Jedna laškovná odrhovačka. Důkladně zamícháme a podáváme nadšenému publiku. Bolení břicha nelze vyloučit. ()

Názorožec

Příjemný snímek. Skvěle pracující s časovou osou, v které se i přes zdánlivou chaotičnost a míchání reality s představami hlavního hrdiny divák neztratí. Sympatičtí herci. Frankofonní atmosféra. Retro barevnost. A vůbec... Jestli tohle byl režisérův debut tak už vím proč se mi líbil jeho další film Osmý den. ()

revere

Jaco van Dormael neseká filmy jako Baťa cvičky, ale když už něco vytvoří, je to precizní, originální, plné nápadů a má to duši. Vypráví o osudových věcech s dostatečným nadhledem a s mimořádným vkusem. V jeho filmech nenajdete zbytečné dialogy ani záběry, jsou plné nápadů a zanechají po sobě hlubokou stopu. Zdatný agent by to nazval plýtváním, já tomu říkám umění. Tenhle film je příliš krásný a dokonalý, než aby se o něm dalo rádobyodborně polemizovat. Navíc mne úplně zaměstnávají otázky a emoce, které ve mně vyvolal. ()

stuj

Pěkné, ale asi mi zrovna nesedlo do nálady. Artovější záležitost. "Život je příběh vyprávěný kreténem." ()