Zardoz

• Velká Británie Zardoz

Dej filmu sa odohráva v roku 2293. Po hospodárskej kríze koncom dvadsiateho storočia, kedy sa zrútila svetová ekonomika, si hŕstka mocných vybudovala svoj vlastný svet Vortex. Oddelila ho od okolitého sveta nepreniknuteľným silovým poľom, obrnila sa proti súcitu a rozhodla sa za každú cenu prežiť. Táto elitná skupina si vytýčila za cieľ vytvoriť novú, dokonalú rasu, ideálne vyváženú spoločnosť. Správu komunity zverili počítaču a dobrovoľne sa zbavili možnosti ovplyvňovať jeho činnosť. Prísne kontrolovali svoju populáciu, ovládli genetiku a dosiahli nesmrteľnosť. Ale každá dokonalosť niečo stojí. Behom storočí ich spoločnosť zdegeneruje, večný život sa stáva príťažou, zabíja v nich všetky ambície, prichádza stagnácia, apatia, doba bezohľadnosti a nudy. Boormanova (réžia, námet, scenár, produkcia) spoločnosť pripomína totalitný režim aj zvrhlé a kruté pomery medzi vládnucou vrstvou v starovekom Ríme.

Obyvateľstvo mimo hranice Vortexu (hovorí sa im Brutalovia) je zotročené a jeho počet je krvavo regulovaný kastou zabijakov , vraždiacich v mene boha Zardoza, ktorého im pohotovo komunita vymyslela a dodala. Ale vrtochom jedného člena Vortexu sa niektorý zabijaci pozdvihnú nad primitívnu úroveň a jeden z nich, Zed (Sean Connery), prenikne do uzavretej oblasti - a všetko sa zmení. (sliver)

lamps

Ačkoli si sám nejsem jistý, jak se k němu postavit, dovolím si Zardoz nazvat vizionářským dílem hodným pozornosti. Může se sice stát (je to vlastně pravděpodobné), že se v úvodu zasmějete a přepnete na Výměnu manželek, ale já osobně jsem byl neopakovatelně okouzlen - dějí se tam divné věci a řada scén vypadá jako dražší pornofilm s dominantním, teple oblečeným hřebcem, jenže Boorman dokazuje filmařské kvality a vytváří okázale pohlcující svět, za jehož lacinou slupkou bují stovky zajímavých myšlenek a sebevědomá vize budoucnosti, která po rozpletení nepůsobí zase tak blbě, jak se zpočátku zdá. Byl jsem vážně zvědavý, jak se to vyvrbí, a poslední scéna mě definitivně přesvědčila o tom, že tenhle kult budu opatrně následovat - bez takových originálních úletů od nadaných režisérů by přece byla kinematografie o dost nudnější, stejně jako bez Seana Conneryho, který to i v nejvtipnějším představitelném kostýmu uhrál s velkou grácií. Chápu ale každé hodnocení, takhle zvláštní průsečík mezi brakovou satirou a inspirativně filozofující vizí lidstva si o diverzitu přímo říká. Za mě nějakých 75%, ale těžko říci, zda to ještě nevyzraje (či naopak neshnije).. ()

sona123

Tak k tomuhle filmu jsem přišla po půlnoci na Nový rok, vlastně právě teď běží a já vím, že ho nedokoukám. A chytla jsem ho spíš v druhé polovině. Jaký to šok, když jsem zjistila, že tam hraje S. Connery! Věřím, že by se nejraději propadl za to, v čem že si to kdysi zahrál. No bondovka to není! Uf, tak nevím, připomíná mi to Sexmisi, to je taky taková podivnost, toto je ale mnohem víc ujeté, na druhou stranu dovedu si představit, že bych k tomu usedla vhodně naladěná a mohl by to být dobrý úlet. Movie to vystihl za mě lépe a mnohem jednoduššeji... ()

B!shop

Jo tak tohle je fakt ulet. Pribeh pripomina Planetu opic, akorat misto opic tu mame skupinku vyvolenejch nesmrtelnejch, ktery se uzavreli do Viru pred okolnim svetem a pak tu mame osvoboditele v podani Seana Conneryho, kterej je ze zacatku lovec, kterej zabiji a znasilnuje a postupne ziskava vedomosti a stava se vyvolenym a to vse zvlada v cervenejch spodarach s maslickou, holinkach a s dlouhym harem a skutecne jen vyjimecne tohle obleceni behem filmu zmeni. Jinak i pres jistou podobnost s Planetou opic je pribeh hodne zajimavej a originalni a i kdyz se vetsinu casu jen keca, kulisy misty pusobi dost levne a nic moc se nedeje, tak dokaze zaujmout a clovek ceka, jak se to bude vyvijet. Navic ve filmu neni nouze o kozy a mrtvoly. Takze ve vysledku zajimavy, uchylny, ale misty nudny, takze lepsi 3*. ()

kagemush

Na začátku se od Zardoze (hraje ho nějaký pán s modrým hadrem na hlavě a s namalovanou bradkou a kníry) dozvíme,že se příběh odehrává v minulosti,která se ještě nestala.Potom tam pobíhá Connery v červených podlíkačkách,chvíli jakoby myšlenkuje a pak to tam všechno rozmlátí.- Neviděl bych to jako příliš komplikovaný příběh.Je to v podstatě malá sociální studie o zneužití moci a následné revoluci.Jen trochu po Boormanovsku a od nikud nikam. ()

lennyd

Celý život má brutál Zed (Sean Connery) pocit, jako by byl sledován či ovlivňován někým z venčí. Pak se mu ale podaří skrze kamennou hlavu dostat do Spirálu, kde poznává novou společnost, řízenou podivným Tubernákulem. Ač tito lidé jsou duchovně na výši, a dávno neznají nemoci ani smrt, mají se co od Zeda naučit ... Uhm, ač film nemá ani dvě hodiny, s přestávkami jsem se na něj díval asi čtrnáct dní. Film má totiž jednu úžasnou vlastnost - dokázal mne kdykoliv zhruba po deseti minutách uspat. Sic se Sean Connery (asi jako jediný herec) snaží seč může, moc toho v takto zmateném scénáři nedokáže (navíc co chcete dokázat když celý film musíte pobíhat oděn pouze v červených slipech, že ano). Vcelku mne ale zaujala poslední čtvrthodinka filmu .. ()

• Natáčelo se v hrabství Wicklow v Severním Irsku. (mahler)
  • Conneryho roli měl původně hrát Burt Reynolds, ale než začalo natáčení, byl hospitalizován s prasklým vředem a musel projít dlouhou rekonvalescencí. (mahler)
  • Rozpočet filmu byl 1,1 milionu dolarů. (mahler)