Zardoz

• Velká Británie Zardoz

Dej filmu sa odohráva v roku 2293. Po hospodárskej kríze koncom dvadsiateho storočia, kedy sa zrútila svetová ekonomika, si hŕstka mocných vybudovala svoj vlastný svet Vortex. Oddelila ho od okolitého sveta nepreniknuteľným silovým poľom, obrnila sa proti súcitu a rozhodla sa za každú cenu prežiť. Táto elitná skupina si vytýčila za cieľ vytvoriť novú, dokonalú rasu, ideálne vyváženú spoločnosť. Správu komunity zverili počítaču a dobrovoľne sa zbavili možnosti ovplyvňovať jeho činnosť. Prísne kontrolovali svoju populáciu, ovládli genetiku a dosiahli nesmrteľnosť. Ale každá dokonalosť niečo stojí. Behom storočí ich spoločnosť zdegeneruje, večný život sa stáva príťažou, zabíja v nich všetky ambície, prichádza stagnácia, apatia, doba bezohľadnosti a nudy. Boormanova (réžia, námet, scenár, produkcia) spoločnosť pripomína totalitný režim aj zvrhlé a kruté pomery medzi vládnucou vrstvou v starovekom Ríme.

Obyvateľstvo mimo hranice Vortexu (hovorí sa im Brutalovia) je zotročené a jeho počet je krvavo regulovaný kastou zabijakov , vraždiacich v mene boha Zardoza, ktorého im pohotovo komunita vymyslela a dodala. Ale vrtochom jedného člena Vortexu sa niektorý zabijaci pozdvihnú nad primitívnu úroveň a jeden z nich, Zed (Sean Connery), prenikne do uzavretej oblasti - a všetko sa zmení. (sliver)

h0n24

Jeden z těch filmů, který otevře oči. Jak by bylo, kdyby bylo... Aneb co když je smyslem života smrt? ░ Nejde o oddychovku pro vlahé letní večery, právě naopak, je třeba zapojit hlavu a neztratit se v na první pohled nudných a zdlouhavých scénách. Koneckonců hned na začátku je divákovi řečeno, že filmu neporozumí. ░ Vysvětlovat všechny aluze je zbytečné, kdo bude chtít film pochopit, přehraje si jej víckrát... Tak snad jen: ░ The Penis is evil! The Penis shoots Seeds, and makes new Life to poison the Earth with a plague of men, as once it was. But the Gun shoots Death and purifies the Earth of the filth of Brutals. Go forth, and kill! Zardoz has spoken. ()

eraserhead666

Poměrně (hezky a pozitivně) ujetá filosoficko huličsko-psychedelická vize své doby. Nevím proč, ale svým způsobem mi to stylem, duchem i atmosférou připomíná druhou Planetu opic a tak trochu i druhého Supermana. Snad je to tím, že všechny tyhle filmy vznikly v relativně stejné době a je v nich již zíněný otisk doby. Tohle je buď tak hluboké, až vás to pohltí a plně tomu rozumíte nebo tak mělké, že se po tom jen škodolibě sklouznete a hodíte za hlavu. U mě, naštěstí pro mě i film, platí první možnost. Je to fakt milý úlet. Plnej kotel nedávám pro trošku slabší závěr. ()

gudaulin

Zardoz je hodně rozporuplný film. Lépe řečeno, záleží na přístupu, jaký k filmové produkci máme, a co od tohohle filmu očekáváme. Důkladně totiž rozbíjí zavedené žánrové konvence a pokud k němu přistupujeme jako ke klasické zábavné podívané, dopadne to nutně špatně. Jde totiž o svým způsobem experiment, který ve světové filmové produkci těžko hledá obdobu. Jeho hodnota spočívá v originalitě a ve výjimečnosti, protože komerční efekt podobného dílka je mizivý a jde spíš o kousek vhodný na filmové festivaly nebo do filmových klubů. Je to distopická podívaná o neutěšeném postkatastrofickém světě, kde se elita rozhodla izolovat od okolního světa. Děj je nepřehledný, scénárista ani režisér svému divákovi nevycházejí vstříc a zatěžují ho jednak mozaikovitým stylem vyprávění, jednak filozofickým přesahem, takže je to hůř konzumovatelná věc. Sean Connery k hlavní roli přišel jako slepý k houslím a spíš proti své vůli, neměl holt chudák tehdy na činži. Příliš nepochopil, o čem film vlastně je, a tenhle film je hodně ojedinělá věc v jeho kinematografii. Opravdu nejde o další bondovku. Celkový dojem: 80 %. ()

Ivoshek

Začátek je mazec. Obrovska lítající hlava jak z Monty Pythonů, Connery v červených kožených slipech a s knírem, k tomu logo filmu evokující metalové desky. Potom elitářská společnost ve vortexu 4 v oblečení á la "jak jsme si v roce 72 představovali budoucnost". Potom se tam čím dál víc žvaní a milých WTF momentů ubývá... Snad jen oblíbené "penis je zlo" a pak střílení divochů, co nosí všichni sako. Pár myšlenek a zajímavých paralel - i k současné vortexové Evropě - tam určitě je, nicméně jako celek to není ani dost zábavné, ani dost šokující, ani dost filozofické. Btw, docela mi sedí to, že prý Connerymu nikdo moc nevysvětlil, v čem to vlastně hraje. ()

Bobšule

Jsem už příliš stará na to, abych někomu chtěla nalhávat, že jsem koukala na film kvůli jeho (tehdy) novátorskému přístupu ke sci-fi žánru. Nikoli. Film jsem si koupila a koukala na něj ze zvědavosti a především kvůli Connerymu. Celkem jsem se těšila, že v tom neotřelém oblečku alá červené pampersky s kšandičkama bude vypadat "šik", nicméně děj se ukázal natolik plný jinotajů, že jsem si ty pampersky nakonec nestihla ani pořádně prohlédnout a byl konec. Ale protože jsem dávala pozor, tak mohu s pýchou prohlásit, že jsem to nakonec celé bez potíží pochopila. ;-) ()

• Natáčelo se v hrabství Wicklow v Severním Irsku. (mahler)
  • Spisovatel Andrzej Kolodynsky ve své knize „Dědictví fantazie“ píše, že Zardoz se zrodil na základě nerealizovaného projektu na zfilmování „Pána prstenů“. (Locksley)
  • Connery i režisér Boorman se vzdali svých honorářů, aby film mohl vůbec vzniknout. Souhlasili pouze s podílem na zisku filmu. (mahler)